Skocz do zawartości

Błędny dochód do ulgi „Mały ZUS plus” na 2024 (składka zdrowotna księgowana w kosztach 2023)

Polecane posty

Dzień dobry,

mam taką sytuację przy wyliczaniu podstawy składek na ubezpieczenie społeczne "Małego ZUS plus" na 2024:

- podatnik w 2023 był na podatku liniowym (w 2024 również rozlicza się liniowo)

- działalność prowadzona w 2023 przez 365 dni

- przychód za 2023: 98 500,00 zł

- koszty za 2023: 79 078,47 zł

- dochód za 2023 (przed odliczeniami): 19 421,53 zł

- składki społeczne za 2023: 4 572,89 zł (nieujęte w kosztach)

- składka zdrowotna za 2023: 3 646,90 zł (zaksięgowana w kosztach w KPIR)

Przy wyliczaniu podstawy "małego ZUS plus" (w "Kalkulatorze podstawy") roczny dochód za poprzedni rok kalendarzowy według Rachmistrza Nexo (korzystam z najnowszej wersji 48.2.1) wynosi 23 068,43 zł. Według mnie w przedstawionej sytuacji roczny dochód powinien wynosić 19421,53 zł. Różnica to 3646,90 zł, czyli dokładnie tyle, ile wynoszą zaksięgowane w kosztach 2023 składki zdrowotne. Pytanie: czy jest to błąd programu, czy też może dochód dla "małego ZUS plus" należy powiększać o ujęte w kosztach składki zdrowotne? Art. 18c ust. 4a ustawy o SUS mówi jedynie o składkach społecznych i nie znalazłem nigdzie odniesienia do składki zdrowotnej, która u podatników rozliczających się liniowo może być przecież kosztem. Na infolinii ZUS również potwierdzono mi, że dochód powiększa się jedynie o ujęte w kosztach składki społeczne a nie zdrowotne (aczkolwiek zdaję sobie sprawę, że infolinia nie do końca jest wiarygodnym źródłem wiedzy).

Jeśli dochód faktycznie należy korygować również o ujęte w kosztach składki zdrowotne, będę wdzięczny za podanie podstawy prawnej lub ewentualnie stanowiska ZUS w tym zakresie (jeśli było jakieś oficjalne), a jeżeli jest to błąd programu to byłoby fajnie gdybyście naprawili go jakoś na początku lutego, przed terminem na złożenie DRA cz. II.

Link to postu
  • 2 tygodnie później...
×
×
  • Dodaj nową pozycję...