Skocz do zawartości

podstawa chorobowego

Polecane posty

Niby powinno być dobrze, a program zamiast brać do podstawy chorobowego wynagrodzenie zasadnicze w kwocie nominalnej, bierze w wartości wyliczonej, czyli pomniejszonej o wynagrodzenie chorobowe z miesiąca , za który należne jest wynagrodzenieskładniki wynagrodzenie podstawa.pdfskładniki wynagrodzenie podstawa.pdfskładniki wynagrodzenie podstawa.pdfskładniki wynagrodzenie podstawa.pdf. Coś jest ewidentnie z ustawieniami ale nie wiem jak je poustawiać?. Według mnie na podstawie poniższych danych : suma składników do podstawy z 06/2023 powinna być równa 6586,22, a podstawa do chorobowego z tego miesiąca 5683,25?

Proszę o pomoc w ustawieniu składników.

 

Link to postu

Pr

Godzinę temu, Jacek Filipkiewicz napisał:

Z pytania i z załączonych obrazków wywnioskowałem, że podstawa chorobowego w absencji nie została przeliczona - składnik ma ustawione wchodzenie do podstawy chorobowego TAK, a w absencji widać INACZEJ.

Proszę po prostu sprawdzić czy przeliczenie rozwiązuje problem.

Przy wprowadzaniu absencji funkcja przelicz podstawę była zawsze wykonywana. Problem w tym , że się nie przeliczały w miesiącach z absencją chorobową.

Link to postu

Przy wprowadzaniu absencji zasiłkowej nie trzeba przeliczać podstawy bo jest ona przeliczana automatycznie w tym momencie - ale jest to jedyny moment gdy dzieje się to automatycznie.

Właśnie dlatego trzeba tę podstawę przeliczyć ponownie jeśli po jej wprowadzeniu (wczytaniu z PUE) coś się zmieniło - w szczególności zostały zmienione wypłaty w poprzednich miesiącach, albo zmieniono ustawienia składników używanych w tych poprzednich wypłatach.

 

Na Pani obrazkach nie zgadza mi się (co właśnie Pani zgłasza) to ustawienie składnika:

image.thumb.png.eeb9d00a26880e896943de3b69eb4cc2.png

z tym co widać w absencji:

image.png.c3a1ea060a00d2503a3ea4e01f7142f2.png

Dlatego trzeci raz proszę aby Pani weszła w edycję tej kwietniowej absencji i nacisnęła guzik Przelicz podstawę - czy to coś zmienia w czerwcu 2023?

 

Można także (po przeliczeniu podstawy) wejść w Analizę i porozwijać czerwiec 2023 tak jak poniższym obrazku i posprawdzać co i jak wchodzi w podstawę:

image.thumb.png.cd028cff4bd8e7d4c75bf98ccd75c2bb.png

Link to postu

Dzień dobry,

Zgadzam się z wszystkim co Pan napisał. Zrobiłam dokładnie taką samą analizę jak Pan, te same okna sprawdziłam. I w odniesieniu do tego co Pan napisał stwierdzam:

1. Po wprowadzeniu bieżącej absencji w kwietniu (zasymulowanej na potrzeby sprawdzenia) podstawa nie zmieniła się co widać. Zmieniła się dopiero po wymuszeniu przeliczenia podstawy.

2. cyt. "...w szczególności zostały zmienione wypłaty w poprzednich miesiącach, albo zmieniono ustawienia składników używanych w tych poprzednich wypłatach":

  nie zdarza mi się  zmienianie wypłat w poprzednich miesiącach i nie zmieniałam  ustawień składników bo nie było potrzeby.

 

Wiem, że wprowadzając nową absencję chorobową (nie wczytuję z PUE) podstawa powinna zmieniać się automatycznie ale i tak zawsze wymuszam jej przeliczenie, żeby być pewną , że się przeliczyła. Nie zmienia to faktu, że przy kontroli z ZUS zostały wyłapane te błędne podstawy na kontrolnej próbie kilku pracowników, zaznaczam, że podstawa była błędna tylko w tych miesiącach gdzie było chorobowe lub zasiłek. Może wcześniej był jakiś błąd w programie w tym zakresie? Poruszyłam ten temat po to aby uniknąć takich sytuacji w przyszłości. Sprawdzę ręcznie wszystkie podstawy z absencjami chorobowymi z tego roku. A może Pan, z doświadczenia, podpowie mi jeszcze coś co pozwoli mi pracować bez obaw o ponowne, tego typu sytuacje. Przy ok. 50 pracownikach byłoby to problematyczne.

Edytowane przez Wioletta Wysocka
Link to postu
1 godzinę temu, Wioletta Wysocka napisał:

1. Po wprowadzeniu bieżącej absencji w kwietniu (zasymulowanej na potrzeby sprawdzenia) podstawa nie zmieniła się co widać. Zmieniła się dopiero po wymuszeniu przeliczenia podstawy.

W to niestety nie mogę uwierzyć.


Proszę:

- skasować wszystkie (lub tę jedną jeśli była tylko jedna) absencje z kwietnia

- rozpocząć wpisywanie tej absencji - po wypełnieniu dat i wybraniu pracownika (bez zapisywania) proszę:

              - przejść na zakładkę PODSTAWA i zrobić zrzut ekranu

              - przejść na zakładkę ANALIZA i wykonać "Eksport bez danych osobowych"

- jeśli rzeczywiście w tym momencie podstawa będzie błędna - proszę;

               - wykonać czynności, które według Pani naprawiają sytuację (zapisanie absencji, "wymuszenie przeliczenia podstawy"...) i ponownie:

                          - przejść na zakładkę PODSTAWA i zrobić zrzut ekranu

                         - przejść na zakładkę ANALIZA i wykonać "Eksport bez danych osobowych"

 

Jeśli zrzuty i pliki będą się różnić proszę to wszystko pokazać - będziemy myśleć

Edytowane przez Jacek Filipkiewicz
Link to postu

Po przeliczeniu podstawy ręcznie nawet po usunięciu absencji oczywiście poprawna podstawa już została zapisana.

W dniu 10.04.2023 rozpoczęła się kontrola z ZUS (która nadal trwa ) i po przeliczeniu podstaw przez Panią z ZUS na kontrolnej liczbie pracowników, okazało się że podstawy są błędne.

Mam wersję testową kadr i płac. Poprosiłam firmę , która nas obsługuje (Państwa partner) o przywrócenie bazy z 09.04.2024 czyli z dnia zrobienia wynagrodzeń za marzec 2024. I na tej bazie dzieje się dokładnie tak jak pisałam. Nie mam już siły robić te same screeny ( bo jest tak jak na screenach wcześniej zamieszczonych) pracując po 12 godzin dziennie od 10.04 podczas tej kontroli przygotowując dla Pani kontrolującej kserówki stert dokumentów jednocześnie próbując sprawdzić co jest przyczyną tych problemów i jednocześnie wykonywać bieżące obowiązki. Dodam , że pełnie obowiazki kadrowej , płacowej i księgowej. 

W związku z powyższym bardzo Pana proszę o połączenie zdalne przez anydeska i telefon żeby mógł Pan sprawdzić to na własne oczy. I tak będę musiała robić korekty ale chcę wiedzieć czy ja robię jakieś błędy o których nie wiem.

Mój telefon to 887347900

Link to postu
9 minut temu, Wioletta Wysocka napisał:

Po przeliczeniu podstawy ręcznie nawet po usunięciu absencji oczywiście poprawna podstawa już została zapisana.

Z tego rozumiem, że właśnie przeliczenie podstawy na istniejących absencjach rozwiązuje problem?. Z tego jasno wynika, że w momencie ich wprowadzania coś było inaczej w programie niż jest teraz. A co było inaczej to można by ewentualnie sprawdzić z jakichś kolejnych kopii zapasowych.

Jeśli takie analizy chce Pani koniecznie wykonać, albo potrzebuje Pani pomocy w obsłudze programu musi się Pani zgłosić do swojego opiekuna, o którym Pani wspomina.

 

Jeśli jednak źle zrozumiałem, to po raz czwarty proszę, aby wykonała Pani te czynności, o które prosiłem.

Link to postu

Niestety nasz opiekun nie zna programu. Nie muszę koniecznie wykonywać analiz, chcę  jedynie wiedzieć co powoduje takie błędy, żeby nie pojawiły się w przyszłości, zwłaszcza , że jak Pan zauważył wszystkie ustawienia są poprawne a symulację robię na absencji w m-cu kwietniu i przy tej absencji podstawa nie jest przeliczana.

Skoro Pan nie chce poświęcić 5 minut na połączenie zdalne to zrobię te te czynności po skończonej kontroli.

 

Spokojnego dnia życzę

Edytowane przez Wioletta Wysocka
Link to postu
×
×
  • Dodaj nową pozycję...