Skocz do zawartości

Tadeusz Matyas

Użytkownik
  • Liczba zawartości

    100
  • Rejestracja

  • Ostatnia wizyta

Zawartość dodana przez Tadeusz Matyas

  1. KPIR - rok składkowy w ZUS to luty - styczeń EP - rok składkowy to styczeń - grudzień.
  2. I tak powinno być. Na bieżąco należy rozliczyć składkę uwzględnioną w kosztach.
  3. Brak ustawionych parametrów od 01-01-2022 i 01-01-2023. Wg aktualnych ustawień za maj podstawa zdrowotnego to 5224,46.
  4. No właśnie, po co? PZC w ewidencji zakupu jako nabycie krajowe i to wszystko.
  5. Jeśli ktoś nie zaliczył ostatniego webinaru ZUS i nadal ma problem z deklaracją roczną, a problem dotyczy tych płatników którzy w 2022 nie prowadzili działalności przez cały rok, podpowiadam. Dla opodatkowanych na zasadach ogólnych minimalną podstawę składki wylicza się z liczby miesięcy prowadzenia działalności w roku kalendarzowym. W powyższym przykładzie (działalność od sierpnia) jest to 5 m-cy. Wynika z tego, że jeśli płatnik rozpoczął dz. gosp. w zeszłym roku i nie przekroczył minimalnego dochodu to dostanie gratis jedną składkę. Gorzej jeśli ktoś zamknął działalność w trakcie roku bo wg ZUS ma niedopłatę jednej składki. Dla autora tego kuriozum Nobel. Jeśli pojawia Wam się błąd krytyczny: brak DRAII to należy ręcznie zmienić kod ubezpieczenia z 059xx na 051xx.
  6. 1. Wszystkie dokumenty przyjęte, przetworzone poprawnie. Płatnik twierdzi, że brak dokumentów za co najmniej 1 m-c i stąd wymusza 5 składek zamiast 6. 2. Nawet jeśli ma być wykazana składka do zapłaty to i tak nie da się wysłać bo wg płatnika brak DRAII. A skąd DRAII skoro ostatni m-c to grudzień. Gdyby działalność była kontynuowana to DRAII i tak by nie było, bo byłby pełny zus.
  7. Mam identyczny przypadek. Naliczam 6 składek, a Płatnik i tak redukuje do pięciu i chce koniecznie zwrócić składkę za 1 m-c. Ręczna edycja powoduje błąd krytyczny. Inny przypadek: działalność zakończona w grudniu a Płatnik nalicza dodatkową składkę do zapłaty, chyba za styczeń 2023. Ewidentnie coś nie wyszło z rozliczeniem niepełnego roku.
  8. Nie, w rejestrach VAT nie ma kresek oddzielających grosze, a po edycji j.w. nazwy skróconej wydruki mają przyzwoity rozmiar.
  9. Formularz nie jest źródłem prawa. Podatnik MOŻE odliczyć FUS z najmu prywatnego, ale w wielu przypadkach jest to niekorzystne i powinna być możliwość wyboru. Większy problem to odliczanie FUZ. Tu nie ma wątpliwości. Z najmu prywatnego podatnik NIE MOŻE odliczyć składki zdrowotnej a program ją odlicza. W zaliczce ryczałtowej pozycje 61-69 i 85-94 powinny mieć dodatkową pozycję na najem prywatny.
  10. Korzystam z własnego wzorca KPiR. Wprowadzone zmiany to: - nazwa skrócona zamiast pełnej. Jednorazowe poświęcenie 10 sekund na zmianę na sp. z o.o., PPHU i podobne robi kolosalną różnicę. - brak kresek oddzielających grosze - nieznacznie poszerzone pole numeru dokumentu i adresu. - zmniejszona czcionka numeru, kontrahenta i opisu z 7 na 6. KPiR poziomo 17 kolumn(eko).mrt
  11. Nie blokuje wysyłki, ale generuje dreszczyk emocji
  12. To jest przypadek marginalny i prawdopodobnie wynika z błędu pracownika ZUS. Pracownik ZUS w momencie zakładania konta płatnika powinien już mieć NIP i regon płatnika w bazie. Zakładam, że ZUS i US nie są w tym samym budynku i podatnik/płatnik nie chodzi bardzo szybko. 😀
  13. Sytuacja jak w pytaniu ma miejsce kiedy rejestruje się młody, który ma tylko pesel. Wtedy jako drugi identyfikator wchodzi nr dowodu.
  14. wyliczenie jest wskazane przez strzałkę - trzeba kliknąć 3 paski
  15. Właściwie problemu nie było. Przeoczyłem, że wyliczenie jest ukryte w belce. Robiłem zbiorczo kopiowanie schematów dekretacji i myślałem, że ten parametr się też skopiuje. Niestety trzeba każdego ryczałtowca 'ręcznie'.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...