Skocz do zawartości

Izabela Szpila

Użytkownik
  • Liczba zawartości

    18
  • Rejestracja

  • Ostatnia wizyta

  • Wygrane w rankingu

    1

Zawartość dodana przez Izabela Szpila

  1. Też to testowałam i udało mi się dojść do momentu, w którym mogę określić procentowo kolejne faktury zaliczkowe, ale muszę też wpisać termin ich płatności a to nie jest z góry wiadome, zależy od wielu czynników jak dostawy materiałów, pogoda, która czasem uniemożliwia realizację zgodnie z planem itp. Przestudiowałam wszystkie dostępne filmiki z wystawiania faktur w Subiekcie i niestety rozwiązania nie znalazłam. W programie, którego używam mogę wystawić PROFORMĘ, z niej utworzyć fakturę zaliczkową. Potem z poziomu tej faktury mam możliwość wystawienia następnej zaliczki, która "ciągnie" za sobą dane z pierwszej zaliczki. Potem zaznaczam wszystkie zaliczki do danego zamówienia i tworzę fakturę końcową, na której jest wartość całości zamówienia i kolejne pozycje to zapłacone faktury zaliczkowe ze znakiem "-", w podsumowaniu zostaje tylko to co nie było zapłacone. Takie rozwiązanie jest proste i logiczne. Znając obsługę i możliwości baz SQL, wiem, że dałoby się to wprowadzić do Subiekta i nie byłoby to zbyt dużym problemem, ale trzeba byłoby dopisać do istniejących baz zmienną, którą byłby unikatowy numer zamówienia bądź umowy, bo czasem jest umowa i wtedy klient chce by na wszystkich dokumentach ten numer był, a tu pojawia się kolejny problem, że pewnie Subiekt nie pozwoli nadać swojego numeru, tylko trzeba będzie ciągnąć numerację jak w fakturach, a przecież w rzeczywistości to tak nie działa. Czasem jest to nasza numeracja na umowie, a czasem klietnta, czasem nie ma umowy i jest tylko numer zamówienia i też może być nasz, a może być klienta. Wszystko zależy od klienta i tego jaki system obiegu dokumentacji ma u siebie wdrożony.
  2. Dziękuję pięknie za odpowiedź. Wreszcie kulturalną. Utwierdziła mnie jedynie, że program nie spełnia i spełniał nie będzie naszych wymagań jako firmy produkcyjnej. Jednocześnie chciałabym Państwa zaprosić do zpoznania się z funkcjonowaniem konkurencyjnych programów, wtedy zobaczą Państwo różnicę w obsłudze i wygodzie użytkownika, też jest zgodny z wymogami prawnymi, a działa o niebo lepiej. Zainteresowała mnie opcja automatyzacji, sądziłam, że program Subiekt ułatwi mi pracę, rzeczywistość jest brutalna. Cóż nadal będę używać Rachmistrza, bo z niego jestem bardzo zadowolona, a Subjekt to jakaś porażka dla firm produkcyjnych. Pewnie dla handlu, w tym interentowego sprawdza się, ale dla nas nie jest odpowiedni.
  3. Rozumiem, że Pan @Andrzej Kubik nie widzi różnicy między zamówieniem, które mówi o tym, że kontrahent zdecydował się dokonać zakupu, a dokumentem PROFORMĄ, które może być jedynie ofertą i nie świadczyć o tym, że zamówienie zostanie złożone. Pewnie dlatego tak śmieszy Go to, że my księgowe rozróżniamy te dwie sprawy. Gratuluję podejścia do klienta, teraz wszystkie inne wątki i moje wypowiedzi będzie Pan obśmiewał?
  4. Ja nie rozumiem jaki to problem dla sprawnego informatyka wprowadzić zmiany, których oczekują użytkownicy. W końcu to my za te rozwiązania płacimy i to my użytkujemy te programy, więc mają być dla nas wygodne w użytkowaniu. Prowadzenie rozmowy w sposób jaki Pan proponuje jest co najmniej nie na miejscu. Pani wyżej pisze, że jest problem, ja potwierdzam, opisuję jak to u nas funkcjonuje czego potrzebujemy, a Pan upiera się, że program spełnia nasze potrzeby i oczekiwania.
  5. Subiekta dopiero wdrażamy, ale Rachmistrz jest od kilku lat, może dlatego tak się dzieje. Niestety wskoczyły nowe zapisy, bez mojej aktywności - poza wprowadzeniem zapłaty do faktury, to akurat chę wprowadzić, żeby mi nierozliczona należność nie wisiała. Zarówno do rozrachunków jako należność, jak i do operacji bankowych utworzył się zapis. Program automatycznie przy powiązaniu tych dwóch dokumentów tworzy zapis w ewidencji VAT, a zostawienie takich "nierozliczonych" krzaków potem miesza mi w programie i nie wiadomo już co zapłacone a co nie. Za pięć lat kto to będzie pamiętał? Strasznie komplikujecie proste sprawy. Zamiast stworzyć coś dodatkowego jako np. dokumenty wystawione przed wdrożeniem i tam zostawić dokumenty bez powiązań, to wszystko dzieje się samo z automatu, a jak zadzieje się z automatu, to usunąć nie można z rozrachunków bez usunięcia wystawionej faktury. Jakim cudem potem w uproszczonej księgowości potwierdzić salada kontrahentom? Program do faktur powinien być prosty w obsłudze, intuicyjny. Korzystałam z wielu, także tańszych i takich problemów nie było. Chyba jednak wrócę do poprzedniego, szkoda czasu i nerwów. Wprowadzenie ręcznie do KPiR faktur z innego programu jest bardziej efektywne. Szkoda, bo wdrażamy magazyn i chcieliśmy żeby to wszystko fajnie współpracowało.
  6. Niestety kontrahenci wymagają dokumentu faktury proformy, gdyż na jej podstawie działy księgowe dokonują zapłaty, często wcześniej muszą uzyskać zgodę zarządu na dokonanie zapłaty i samo zamówienie nie jest wystarczające. Mamy ten sam problem. Projekty są duże, wielomiesięczne, z góry wiadomo tylko, że po osiągnięciu kolejnych etapów będzie częściowa zapłata zaliczkowa (nie znamy dat, w których to nastapi, często ostateczna data wykonania umowy jest zmieniana z przyczyn niezależnych od obu stron), a finalnie faktura końcowa rozliczająca całość projektu, na niej muszą być wszystkie wcześniejsze zaliczki do danego zamówienia, a w jednym czasie u tego samego kontrahenta realizowane jest kilka zamówień, więc musi to być powiązane i widoczne na fakturach by wszyscy wiedzieli którego zlecenia dotyczy. Potrzebna jest też jasna informacja ile całość zlecenia kosztowała, to są środki trwałe u kontrahenta i ta informacja jest podstawą do określenia wartości środka trwałego. Niestety dobry program do fakturowania jest nie tylko zgodny z wymogami prawnymi, ale również z potrzebami rynku, więc bardzo proszę o jak najszybszą realizację tej sugestii. W firmach produkcyjnych (gdzie produkuje się pod konkretnego klienta, a nie seryjnie), budowlanych itp. takie rozliczenia są normą.
  7. Dzień dobry, mam taką zagwozdkę, zmieniam program do fakturowania na Subiekt NEXO. Ponieważ mam wystawione faktury zaliczkowe cząstkowe, które czekają na końcowe rozliczenie, chciałam wprowadzić je do Subiekta, ale problem polega na tym, że generuje się też rozrachunek i wprowadzając wpłatę bankową do zaliczki (żeby nie było problemów z windykacją) również generuje się operacja bankowa. Nie mogę tych wpisów skasować, a firma jest na kasowym VAT, więc to ma znaczenie, bo wrzuci mi drugi raz do rozliczenia VAT-u te same faktury. Czy istnieje jakiś sposób by wprowadzić uprzednio wystawione faktury i ominąć domyślną procedurę, która oczywiście będzie mi potrzebna do nowych faktur?
  8. Witam, czy jest w planach rozszerzenie funkcjonalności Rachmistrza o raport pomocny przy wyliczaniu opłaty środowiskowej? Intersują mnie faktury za paliwo i olej opałowy. Gdyby tak jeszcze automat pobierał przeliczniki do danego rodzaju paliwa oraz jednostkowe stawka opłat za gazy lub płyny wprowadzone do powietrza z procesów spalania paliw w silnikach spalinowych to już w ogóle byłby szał. Bardzo by mi to ułatwiło życie. Może ktoś sobie to jakoś ręcznie rozwiązał i podzieli się pomysłem?
  9. W informacjach dostępnych na stronach Insertu, gdzie była opisana ulga 4+ był to ten sam "ptaszek" do zaznaczenia co zwolnienie dla młodych. Innych ustawień nie było i wyglądało to dokładnie tak jak na załączonych PrtSc., tyle, że po przecinku były wymienione inne ulgi jak ta dla powracających z zagranicy, dla seniorów i właśnie 4+. Sądziłem, że analogicznie jest to zrobione w Rachmistrzu Nexo. Szkoda, że tej funkcji nie ma, bo w takim układzie traci sens Państwa reklama, że do małych firm wystarcza taki sposób naliczania płac. Na Państwa stronach był również zapis, że naliczanie płac jedynie w przypadku chorobowego wymaga ręcznego naliczenia podstawy wynagrodzenia, że brakuje kalendarza absencji i innych kadrowych rzeczy, ale wynagrodzenia można naliczać. Teraz wychodzi, że jednak nie można. Cóż szkoda, że to nie zostało wprowadzone. Może jednak przemyślą Państwo problem i podziałają w tym zakresie?
  10. Witam, czy ktoś wie może gdzie ustawić w Rachmistrzu NEXO parametr odpowiedzialny za naliczanie zaliczek na podatek za pracownika, gdy przysługuje ulga 4+? Z informacji znalezionych w pomocy technicznej wypełniłem jak poniżej, mimo to na liście płac wychodzi podatek, a nie powinien: Pierwszy zrzut to Pracownik > Dane do rozliczeń, drugi Umowa > Szczegóły umowy.
  11. Problem naliczania składek PPK na liście płac został rozwiązany. Jednak dekretowanie listy płac nie generuje zapisu w KPiR dotyczącego składek PPK. A przecież te składki stanowią Koszty Uzyskania Przychodów: https://www.mojeppk.pl/aktualnosci/Wplaty_do_PPK_sfinansowane_przez_pracodawce_stanowia_dla_niego_koszty_uzyskania_przychodow.html. Składki na PPK finansowane przez pracownika powinny być ujęte w kolumnie wynagrodzenia i też ich program nie księguje. Ktoś wie jak zmodyfikować schemat dekretacji, żeby składki na PPK były ujęte i to w odpowiedniej dacie (czyli 15 następnego miesiąca od naliczenia)? Idealnie byłoby, gdyby to było robione oddzielną pozycją - analogicznie do składek ZUS płaconych zarówno przez pracownika jak i pracodawcę. A może kolejna aktualizacja programu wprowadzi takie udogodnienie?
  12. Nie było naliczeń do tej pory, od marca będą. Chciałbym żeby było to widoczne w naliczeniach listy płac i żeby księgowało się razem z listą płac. W moim przypadku oddzielnie wynagrodzenie, ZUSy, podatek i składka PPK, także ta, którą jako pracodawca płacę.
  13. Mam pytanie odnośnie naliczania składek do PPK w Rachmistrzu NEXO PRO. Gdzie zanacza się by od marca tego roku program naliczał te składki finansowane przez pracownika i pracodawcę oraz księgował je do KPiR?
  14. @Arkadiusz Cieśla dziękuję bardzo za pomoc. Pana wskazówki rozwiązały problem.
  15. Zaksięgowało tylko składki społeczne i fundusz pracy. Ustawienia są takie jak poniżej:
  16. Czy jest możliwość zaznaczenia w programie by składka zdrowotna (do wysokości limitu 8400) była księgowana do KPiR, a nie odliczana od dochodu przy naliczaniu zaliczki na podatek dochodowy? Podatek liniowy. Podatnik może wybrać czy chce księgować w KUP czy odliczać przy naliczaniu podatku. W pierwszym przypadku pomniejsza to podstawę naliczenia składki zdrowotnej - co jest korzystniejsze dla podatnika. EDIT: Limit w 2022 oczywiście 8.700 zł, a nie 8.400.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...