Skocz do zawartości

Odbiorca detaliczny

Polecane posty

Witam, chciałem się dowiedzieć na jakiej podstawie przy tworzeniu dokumentu końcowego (fv) sello zaznacza że dany kontrahent to odbiorca detaliczny lub nie.

Powiem o co chodzi, chciałbym by faktury w których nie ma NIPu były fiskalizowane, w subiekcie steruje tym odbiorca detaliczny w kontrahencie, natomiast fakturę wystawiam przez sello i w efekcie końcowym wygląda to różnie, faktury jedne są fiskalizowane inne nie , nie zawsze prawidłowo.

Link to postu

Witam, chciałem się dowiedzieć na jakiej podstawie przy tworzeniu dokumentu końcowego (fv) sello zaznacza że dany kontrahent to odbiorca detaliczny lub nie.

Powiem o co chodzi, chciałbym by faktury w których nie ma NIPu były fiskalizowane, w subiekcie steruje tym odbiorca detaliczny w kontrahencie, natomiast fakturę wystawiam przez sello i w efekcie końcowym wygląda to różnie, faktury jedne są fiskalizowane inne nie , nie zawsze prawidłowo.

 

Tak.

Nie da się tego obecnie ustawić.

 

Trzeba ręcznie przed importem faktur do Rachmistrza sprawdzić, czy wszystkie faktury bez NIP mają odznaczony ptaszek dotyczący odbiorcy będącego podatnikiem VAT.

Link to postu

Póki co można się podpierać pomocniczym zestawieniem do Subiekta GT

https://forum.sello.pl/index.php?topic=10513.msg73721#msg73721

 

Ja już kompletnie zgłupiałem ?

 

Dlaczego, wg tego zestawienia mam to zrobić:

 

Po uruchomieniu zestawienia, wszystkie faktury z "ptaszkiem" trzeba edytować i ptaszek wyłączyć.

 

 

;D ;D

 

Bo to zestawienie pokazuje faktury bez NIPu, a więc muszą mieć ptaszek wyłączony.

Link to postu

Bo to zestawienie pokazuje faktury bez NIPu, a więc muszą mieć ptaszek wyłączony.

 

No tak ale ten ptaszek zaznacza się sam, kiedy się fiskalizuje fakturę.

Bez tego ptaszka nie zrobię pomniejszenia raportu fiskalnego PRF, więc dlaczego go odznaczacie, co to ma na celu ?

btw. w subiekcie jest takie zestawienie, które działa tak samo jak te z forum:

 

zz.png.91d4deee8ab0b0137c057c627782c469.png

 

Link to postu

Alwinie to jest dokładnie odwrotne zestawienie do tego z Subiekta.

To zestawienie z forum pokazuje faktury bez NIP.

 

I służy właśnie temu, abyś nie pomniejszył sobie PRF błędnymi ptaszkami.

 

Zawsze przed importem do Rachmistrza warto rzucić okiem na to zestawienie i skorygować ptaszki,aby nam się błędnie do rejestru VAT faktury nie wgrały.

 

Wszystkie faktury widoczne na tym zestawieniu powinny nie mieć ptaszka.

 

Trochę zmieniłem opis w wątku źródłowym, aby było to jaśniejsze bez potrzeby czytania całego wątku.

 

Bo to zestawienie pokazuje faktury bez NIPu, a więc muszą mieć ptaszek wyłączony.

 

No tak ale ten ptaszek zaznacza się sam, kiedy się fiskalizuje fakturę.

Bez tego ptaszka nie zrobię pomniejszenia raportu fiskalnego PRF, więc dlaczego go odznaczacie, co to ma na celu ?

btw. w subiekcie jest takie zestawienie, które działa tak samo jak te z forum:

 

[attachment=1]

 

Link to postu

Alwinie to jest dokładnie odwrotne zestawienie do tego z Subiekta.

To zestawienie z forum pokazuje faktury bez NIP.

 

I służy właśnie temu, abyś nie pomniejszył sobie PRF błędnymi ptaszkami.

 

Teraz całkowicie się pogubiłem z ptaszkami czy chodzi o status fiskalny czy o zaznaczonego checkboxa ?

 

Zestawienie z forum jak i te Subiektowe pokazuje mi jedną fakturę bez NIP i z zaznaczonym "Dokument fiskalny dla podatnika VAT" i co mam z tym zrobić ?

Link to postu

Alwinie to jest dokładnie odwrotne zestawienie do tego z Subiekta.

To zestawienie z forum pokazuje faktury bez NIP.

 

I służy właśnie temu, abyś nie pomniejszył sobie PRF błędnymi ptaszkami.

 

Teraz całkowicie się pogubiłem z ptaszkami czy chodzi o status fiskalny czy o zaznaczonego checkboxa ?

 

Zestawienie z forum jak i te Subiektowe pokazuje mi jedną fakturę bez NIP i z zaznaczonym "Dokument fiskalny dla podatnika VAT" i co mam z tym zrobić ?

 

Ten checkbox w zestawieniu odpowiada ptaszkowi odbiorcy fiskalnego w fakturze.

 

Więc gdy na tym zestawieniu pokazuje ci się jakikolwiek checkbox zaznaczony, to znak, że tą fakturę trzeba poprawić.

 

Pechowo Subiekt nie umożliwia bezpośredniej edycji faktury z zestawienia, a przynajmniej ja nie wiem jak to zrobić.

 

Więc trzeba tą fakturę odszukać ręcznie i odznaczyć w niej ptaszek.

Link to postu

Ten checkbox w zestawieniu odpowiada ptaszkowi odbiorcy fiskalnego w fakturze.

 

Więc gdy na tym zestawieniu pokazuje ci się jakikolwiek checkbox zaznaczony, to znak, że tą fakturę trzeba poprawić.

 

Pechowo Subiekt nie umożliwia bezpośredniej edycji faktury z zestawienia, a przynajmniej ja nie wiem jak to zrobić.

 

Więc trzeba tą fakturę odszukać ręcznie i odznaczyć w niej ptaszek.

 

No ale jak odznaczę ten checkbox to ta faktura nie będzie uwzględniona w PRF, dlatego o tym piszę.

Link to postu

Ten checkbox w zestawieniu odpowiada ptaszkowi odbiorcy fiskalnego w fakturze.

 

Więc gdy na tym zestawieniu pokazuje ci się jakikolwiek checkbox zaznaczony, to znak, że tą fakturę trzeba poprawić.

 

Pechowo Subiekt nie umożliwia bezpośredniej edycji faktury z zestawienia, a przynajmniej ja nie wiem jak to zrobić.

 

Więc trzeba tą fakturę odszukać ręcznie i odznaczyć w niej ptaszek.

 

No ale jak odznaczę ten checkbox to ta faktura nie będzie uwzględniona w PRF, dlatego o tym piszę.

 

No oczywiście. :D

Przecież o to chodzi.

 

W PRF masz mieć tylko te faktury, które są dla ludzi z NIP i masz je już w rejestrze VAT sprzedaży zaimportowane (a musisz mieć dla JPK).

 

Bez PRF miałbyś zaimportowane podwójnie - raz z raportu fiskalnego, a drugi raz z rejestru VAT.

 

Te bez NIP mają być w raporcie fiskalnym, więc ich PRF nie może obejmować.

 

Oczywiście mówię tu o przypadku fiskalizowania wszystkich faktur.

Jeżeli fiskalizujesz tylko te bez NIP, to PRF nie trzeba robić.

Link to postu

No oczywiście. :D

Przecież o to chodzi.

 

No i widocznie czegoś tutaj nie zrozumiałem.

 

Ale już wyjaśniam do Rachmistrza idą wszystkie faktury zarówno dla firm jak i te dla detalistów (ufisklanione) ponieważ nie chcę mieć dziur w numeracji, następnie idą raporty fisklane RF i pomniejszenie raportów fiskalnych PRF i na podstawie tego wysyłany jest JPK.

Link to postu

No oczywiście. :D

Przecież o to chodzi.

 

No i widocznie czegoś tutaj nie zrozumiałem.

 

Ale już wyjaśniam do Rachmistrza idą wszystkie faktury zarówno dla firm jak i te dla detalistów (ufisklanione) ponieważ nie chcę mieć dziur w numeracji, następnie idą raporty fisklane RF i pomniejszenie raportów fiskalnych PRF i na podstawie tego wysyłany jest JPK.

 

 

Hmmm....

Rozumiem Twój tok rozumowania i ja też chciałbym mieć taki porządek, uprzednio przed 2017 rokiem go miałem - nie miałem wcale faktur sprzedaży w Rachmistrzu :)

 

Sprawa się skomplikowała gdy zaczął być obowiązek posiadania tych faktur w rejestrze VAT, pomimo zafiskalizowania.

 

Zatem obecnie skuszony lenistwem i wskazaną drogą przez Insert, stosuję raporty fiskalne i pomniejszenia raportów, co wiąże się z brakiem wszystkich faktur w rejestrze VAT.

 

Jeżeli chcesz mieć wszystkie faktury w rejestrze VAT, wówczas chyba jedyną możliwością jest ręczne wpisywanie do odrębnej ewidencji korygującej całej sumy znajdującej się w rejestrze faktur.

 

PRF nie będzie tutaj użyteczny.

 

Tak mi przychodzi do głowy, aby zrobić drugi schemat importu faktur, tym razem do ewidencji korygującej. Wtedy wszystko miałbyś na + i na - w Rachmistrzu.

 

Ale teraz mi się coś kojarzy, że chyba do jednych kryteriów wyboru można mieć tylko jeden schemat importu ::)

Link to postu

Czyli do ewidencji VAT sprzedaży mam importować tylko faktury dla przedsiębiorców a te dla detalistów (ufiskalnione) w schemacie importu pominąć ?

 

Chciałbym uniknąć pytań (kontroli) z US dlaczego mam dziury w numeracji.

 

A tak ogólnie to istnieje jakiś jasny przepis gdzie jest napisane, że faktur detalicznych nie wolno wykazywać w ewidencji sprzedaży VAT a jedynie zbiorczym raportem fiskalnym.

Bo póki co czytałem natrafiłem jedynie na

nie będzie musiał jej oddzielnie wykazywać w ewidencji
" no ale jak ktoś chce ?  ;D
Link to postu

Czyli do ewidencji VAT sprzedaży mam importować tylko faktury dla przedsiębiorców a te dla detalistów (ufiskalnione) w schemacie importu pominąć ?

 

Chciałbym uniknąć pytań (kontroli) z US dlaczego mam dziury w numeracji.

 

A tak ogólnie to istnieje jakiś jasny przepis gdzie jest napisane, że faktur detalicznych nie wolno wykazywać w ewidencji sprzedaży VAT a jedynie zbiorczym raportem fiskalnym.

Bo póki co czytałem natrafiłem jedynie na

nie będzie musiał jej oddzielnie wykazywać w ewidencji
" no ale jak ktoś chce ?  ;D

 

Dziur nie będzie, bo masz ładne numerki w Subiekcie :D

 

Co do ewidencjonowania wszystkiego w rejestrze VAT, to wydaje mi się, że możesz wpisywać też faktury detaliczne.

 

Tylko musisz pilnować, aby Ci się nie zdublowały kwoty z raportu fiskalnego.

Link to postu

Importu PRF to się nie da ominąć.

 

Ja mam przypadek, gdy Klient zakupił na paragon i w następnym miesiącu poprosił o FV, otrzymał FV z datą na następny miesiąc. Bez PRF zapłacił bym VAT 2x.

 

Tzn ten PRF pomniejsza z następnego miesiąca Raport Fiskalny, nie da się go ominąć prawdopobobnie.

 

 

PRF pomniejsza raport z bieżącego miesiąca.

Można go nie robić, jeżeli się ma inny, niekompatybilny z nim system księgowania.

Trzeba wtedy zrobić sobie taki "PRF" ręcznie, zgodnie z przyjętym systemem.

Link to postu

PRF pomniejsza raport z bieżącego miesiąca.

Można go nie robić, jeżeli się ma inny, niekompatybilny z nim system księgowania.

Trzeba wtedy zrobić sobie taki "PRF" ręcznie, zgodnie z przyjętym systemem.

 

No w sytuacji gdy się robi ręcznie, to pewnie wiele rzeczy można zrobić. Ja mówię o przypadku integracji Subiekt + Rachmistrz, ale oczywiście ręcznie można pewnie jakiś dowód wewnętrzny wystawić.

 

A jak byś zaksięgował fakturę zaliczkową za miesiąc styczeń 2018, w sytuacji gdy faktura rozliczająca będzie wystawiona w marcu? Czy to się księguje w marcu ?

Link to postu

 

 

A jak byś zaksięgował fakturę zaliczkową za miesiąc styczeń 2018, w sytuacji gdy faktura rozliczająca będzie wystawiona w marcu? Czy to się księguje w marcu ?

 

 

Zaksięgowałbym zaliczkową w styczniu, a finalną w marcu.

 

Prawdę mówiąc nie mam takich przypadków, więc nie studiowałem tego tematu dogłębnie.

Ale na moją logikę wygląda na poprawnie.

 

Zaliczkową na pewno w styczniu musisz wystawić, bo musisz wystawić wtedy, gdy dostałeś zaliczkę.

 

Inną sytuacją jest gdy ktoś wpłaci ci forsę, ale nie powie na co.

Wtedy to nie jest zaliczka i nie wystawiasz zaliczkowej.

I jeżeli w marcu się określił, na co je wpłacił, to od razu w marcu wystawiasz końcową bez zaliczkowej.

Link to postu

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Użytkownik forum
Odpowiedz...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...