Skocz do zawartości

Nowe zasady dokumentowania sprzedaży wyrobów węglowych od 01.01.2019

Polecane posty

W związku z wejściem w życie nowej ustawy o podatku akcyzowym proszę o informację czy subiekt gt wprowadzi aktualizację dotyczącą oświadczeń finalnego nabywcy węglowego?

Z ustawy wynika,że dokument dostawy może zostać zastąpiony oświadczeniem. Nowe regulacje wchodzą w życie z dniem 01.01.2019.

Dotychczas korzystaliśmy z opcji faktura jest dokumentem dostawy, czy w związku z tym od 01.01.2019 faktura będzie oświadczeniem? Proszę o możliwie szybką odpowiedź.

Link to postu

InsERT już wprowadził tę zmianę, cytat z opisu zmian do wersji 1.55 (https://www.insert.com.pl/dla_uzytkownikow/subiekt_gt/ulepszenia/opis_zmian.html):

Cytat

W związku ze zmianami w przepisach o podatku akcyzowym od wyrobów węglowych, dodano nowe wzorce wydruków dla wydań zewnętrznych i faktur sprzedaży. Nowe wzorce umożliwiają wydruk oświadczenia nabywcy wyrobów węglowych zamiast wymaganych dotychczas dokumentów dostawy.

Jak zawsze polecam tę lekturę jako obowiązkową.

Link to postu

Witam ponownie, dziękuję za informację. Jeżeli można to proszę o uzupełnienie odpowiedzi. Ustawa mówi o obowiązkowych oświadczeniach, które wypierają dokument dostawy. Dotychczas korzystaliśmy z możliwości oznaczania w zakładce akcyza "faktura jest dokumentem dostawy" dzięki czemu uniknęliśmy generowania dodatkowego dokumentu, którym byłby dokument dostawy. W tej chwili ustawodawca dopuszcza możliwość aby faktura była oświadczeniem jeżeli spełnia warunki wymienione w ustawie. Po zaktualizowaniu subiekta, mamy możliwość generowania samego oświadczenia lub ujęciu tego oświadczenia na fakturze, ale dopiero po wybraniu znacznika w zakładce akcyza "faktura jest dokumentem dostawy".

Czy od 01.01.2019 w zakładce akcyza w miejsce znacznika faktura jest dokumentem dostawy wejdzie nowa opcja np: faktura jest oświadczeniem, ponieważ od nowego roku dokument dostawy juz nie będzie istniał i nie możemy się nim posługiwać?

Link to postu

Nic więcej w programie się nie zmieni, gdyż nie ma takiej potrzeby, wystarczy zacząć korzystać z nowego wzorca wydruku faktury, nie ważne jak nazywa się funkcjonalność w programie, ważne jest tylko jakie informacje zostaną zaprezentowane na wydruku.

Link to postu

Witam

w związku z tym, ze mam kasę fiskalną to muszę każdej osobie fizycznej nie prowadzącej dział. gosp. wystawić paragon. Więc robię tak, że wypisuje paragon imienny i do niego robię fakturę. Problem mam tylko z tym oświadczeniem, bo nie drukuje się ono na tej fakturze detalicznej. Obecnie drukuje te oświadczenie osobno. 

Jest możliwe ustawienie tej faktury detalicznej tak żeby te oświadczenie się drukowało??

Link to postu

Witam, ja robię tak, wystawiam FV w polu Nabywca jest osoba kupująca (imię, nazwisko, adres, pesel, nr dow. osobistego - stworzyłem dodatkowe pole własne) w uwagach mam zapis:

"Zwolnienie z akcyzy: Zużycie wyrobów węglowych przez gospodarstwo domowe art. 31a ust.1 pkt. 3 ustawy o podatku akcyzowym. Wydano świadectwo jakości paliwa. Oświadczam, iż nabywane Wyroby węglowe zostana wykorzystane do celów opałowych uprawniających do zwolnienia z akcyzy na podstawie ustawy z dn. 6.12.2008r. o podatku akcyzowym (Dz. U. z 2018r. poz. 1114 ze zm.)"

Do tego na kasę nabijam paragon, i klientowi wydaję FV+świadectwo jakości a sam mam FV+paragon. DODATKOWO DLA NOWEGO KLIENTA DRUKUJE RODO. :-/ 

Jesli ten sposob jest nieprawidlowy to pozostaje drukowac FV+paragon+ oświadczenie+świadectwo jakości+RODO

kilka ptań:

1. co do workowiczów pojawiających się codziennie po 1-2 worki? jak wygląda sprzedaż do 200kg ? wystarczy tylko nabić na kase bez dokumentu dostawy i oświadczenia. wydajemy paragon i św. jakości ?

2. ustawa mówi, że pozycja na FV ma byc wyrażona w kg i posiadać odpowiedni opis CN. Jesli mam asortyment "ekogroszek POWER CN2701 worek 25kg" i ilosc sprzedazy w "szt." to czy jest to wyrazone w "kg." ....na logike przeliczamy 25kg x ilość szt. (np. 25kg x 3 worki = 75kg) czy powinno być "ekogroszek POWER CN2701" i ilość wyrażona konkretnie w "kg." czyli zamiast nr 3szt worków wpisuje 75kg ?

 

 

Edytowane przez Jarosław Szymczyk
Link to postu
  • 2 tygodnie później...
Dnia 4.01.2019 o 05:32, M S napisał:

w związku z tym, ze mam kasę fiskalną to muszę każdej osobie fizycznej nie prowadzącej dział. gosp. wystawić paragon. Więc robię tak, że wypisuje paragon imienny i do niego robię fakturę. Problem mam tylko z tym oświadczeniem, bo nie drukuje się ono na tej fakturze detalicznej. Obecnie drukuje te oświadczenie osobno. 

Jest możliwe ustawienie tej faktury detalicznej tak żeby te oświadczenie się drukowało??

Konieczna jest modyfikacja wzorca wydruku poza programem (tak, aby pobierał i prezentował dane z paragonu imiennego), posiadamy już taki wzorzec wydruku w swojej ofercie.

Link to postu

witam

mam problem z akcyzą na węgiel! w kartotece towarów mam wpisane stawkę akcyzy 30,46 zł, natomiast jak wystawiam fakturę to subiekt do kwoty netto wlicza kwotę 30,50 zł. Dzieje się tak od stycznia, niestety pracownik wystawia dokumenty i wcześniej tego nie zauważyłam! No chyba że coś się pozmieniało w przepisach i nie doczytałam!

Proszę o poradę

 

Link to postu
×
×
  • Dodaj nową pozycję...