Skocz do zawartości

Deklaracja IFT

Polecane posty

W Ewidencji osobowej taki pracownik musi mieć wprowadzone odpowiednie obywatelstwo oraz narodowość, na Umowie cywilnoprawnej wspomnianego pracownika musi być zaznaczona w zakładce Rachunki Rodzaj przychodu poniżej kreski na liście, musi być zaznaczony znacznik Umowa o unikaniu podwójnego opodatkowania oraz znacznik Nie pomniejszaj podstawy opodatkowania o składki ZUS. Dodatkowo w Deklaracjach skarbowych PIT IFT-1R zostanie wyliczony poprawnie od razu, a PIT-8AR po wyliczeniu Zaliczki do wypłat PIT za odpowiedni miesiąc.

Link to postu
  • 4 tygodnie później...
Dnia 17.01.2019 o 08:02, Maciej Kasprzak napisał:

W Ewidencji osobowej taki pracownik musi mieć wprowadzone odpowiednie obywatelstwo oraz narodowość, na Umowie cywilnoprawnej wspomnianego pracownika musi być zaznaczona w zakładce Rachunki Rodzaj przychodu poniżej kreski na liście, musi być zaznaczony znacznik Umowa o unikaniu podwójnego opodatkowania oraz znacznik Nie pomniejszaj podstawy opodatkowania o składki ZUS. Dodatkowo w Deklaracjach skarbowych PIT IFT-1R zostanie wyliczony poprawnie od razu, a PIT-8AR po wyliczeniu Zaliczki do wypłat PIT za odpowiedni miesiąc.

Witam,

Takim sposobem nie liczy zaliczki od wypłata PIT 8AR za miesiąc styczeń . Nie wiemy czy to po aktualizacji czy to już było wcześniej. A jeśli przy rachunku zaznaczymy okienko ryczałt to zaliczkę liczy ale IFT R nie liczy . Proszę o pomoc w rozwiązaniu bo jest to uciążliwe. A bez sensu żeby w trakcie roku zaznaczyć ryczałt a później na koniec roku żeby zrobić IFT R go odkliknąć. Maja tysiąc rachunków jest to bardzo męczące. 

Link to postu

A co z checkbox "Umowa o unikaniu podwójnego opodatkowania"?

"UWAGA!

Aby wykazać kwotę w sekcji D.10 Przychód określony zgodnie z art 29-30a ustawy należy nie zaznaczać checkbox Umowa o unikaniu podwójnego opodatkowania.

Jeżeli dane zostały zmienione po wyliczeniu rachunków dla umowy, rachunki należy wygenerować ponownie aby zmiany zostały zastosowane."

Link to postu
  • 11 miesięcy temu...

Niestety mam ten sam problem. Pomimo wypełnienia wszystkich pól tak jak w poradnikach e-pomocy PIT-8AR nie wylicza się poprawnie. Czy komuś udało się rozwiązać ten problem, bo czasu jest bardzo mało. Jedyne co mi przychodzi do głowy to ręczne wpisywanie w odpowiednie pola, ale to bez sensu i nie po to używa się programów, żeby potem ręcznie zliczać zaliczki 82 pracowników.

Link to postu

Opiszę wszystko po kolei, może ktoś zauważy gdzie popełniam błąd:

Szwajcarski muzyk przyjechał w czerwcu 2019 do Polski i zagrał w koncercie. Organizator potrącił mu 20% zaliczki na podatek i resztę przelał następnego dnia po koncercie po czym odprowadził zaliczkę do US.

Z tego co doczytałem w takim wypadku należy artyście wystawić IFT-4R oraz przesłać ten dokument do US oraz wystawić PIT-8AR i przesłać do US

W Gratyfikancie GT w Ewidencji osobowej wszystko zostało wprowadzone zgodnie z tym co jest w e-pomocy W szczególności poprawnie wprowadzone są obywatelstwo, narodowość, numer paszportu, jako identyfikator nierezydenta, w zakładce "Rozliczeniowe" Trzeci US Warszawa-Śródmieście bo oni zajmują się nierezydentami z Mazowsza. W sekcji umowy cywilnoprawne, w umowie zaznaczone jest w zakładce Rachunki - Rodzaj przychodu "dochód z działalności artystycznej lub sportowej" (czyi spod kreski), Umowa o unikaniu... zakreślone, niżej Zryczałtowany podatek 20%, Nie pomniejszaj podstawy opodatkowania o składki ZUS, brak kosztów uzyskania. Czyli wszystko zgodnie ze wskazówkami z e-pomocy, które podlinkowałem wyżej.

Generuje rachunek do umowy. W zakładce Inne, Rodzaj przychodu "dochód z działalności artystycznej lub sportowej" (czyi spod kreski), Umowa o unikaniu... zakreślone, Ryczałt niezakreślony. Przy takich ustawieniach IFT-1 i IFT-1R wyliczają się poprawnie, ale Zaliczka miesięczna PIT-11 wraz załącznikiem "Raport o zryczałtowanym podatku dochodowym" i PIT-8AR już nie, pomimo postępowania ściśle z tym poradnikiem i tym poradnikiem. Jeżeli natomiast na umowie i na rachunku zaznaczę "Ryczałt" to wtedy IFT-1 ma same zera, natomiast PIT 11 i PIT-8AR generują się poprawnie.

Czy ktoś widzi gdzie może być błąd lub poradził sobie w jakiś sposób z tym problemem? Jedyne co mi przychodzi do głowy to ręczna edycja odpowiednich pół w PIT -11 i PIT-8AR

 

Edytowane przez Piotr Kulczycki
Link to postu

W końcu udało mi się poprawnie wyliczyć wszystkie deklaracje. Nie do końca jestem pewien skąd bierze się problem, ale dla potomności przedstawię moją opinię.

Problem bierze się prawdopodobnie z faktu, że Gratyfikant jakoś dziwnie pobiera informacje do deklaracji. Zauważyłem, że zmiana paszportu na dowód osobisty jako identyfikatora nierezydenta w ewidencji osobowej, przy ponownym wyliczaniu IFT-1 nie uaktualnia się w deklaracji (ani w umowie cywilnoprawnej ani na rachunku tych informacji już nie ma, są tylko w ewidencji osobowej). Idąc tym tropem, pomyślałem sobie, że problem prawdopodobnie tkwi w tym, że generując umowę program pobiera dane z ewidencji osobowej i nie uaktualnia potem ewentualnych zmian wprowadzanych w ewidencji osobowej. Podobnie też ma się sprawa potem z generowaniem rachunku. Program pobiera informacje z umowy, ale ich nie aktualizuje, jeżeli dodamy np informacje o umowie o unikaniu podwójnego opodatkowania.Za każdym razem więc, gdy chciałem zmienić jakiś parametr, kasowałem wszystko (czyli deklarację skarbową, rachunek, umowę cywilno prawną), nanosiłem poprawki w ewidencji osobowej i potem od początku generowałem następne dokumenty. Podobnie gdy zmiany chciałem zrobić np. w umowie. Program w końcu zassał poprawnie wszystkie informacje i udało mi się wysłać wszystkie deklaracje. Na szczęście miałem 55 jedenastek a tylko jeden IFT-1R, gdyby było na odwrót to pewnie miałbym bardzo duży kłopot.

Czyli moja rada: jeżeli Gratyfikant nie pobiera poprawnie danych do deklaracji, a były wprowadzane jakieś zmiany w rachunku, umowie lub ewidencji, wykasować wszystko i wygenerować od początku.

Link to postu
×
×
  • Dodaj nową pozycję...