Skocz do zawartości

Jak wprowadzić do ewidencji VAT zakupu fakturę na której mam zakup z odliczeniem VAT 100% i 50%?

Polecane posty

 KATARZYNA GRZELAK GŁÓWNY KSIĘGOWY:

Jak wprowadzić do ewidencji VAT zakupu fakturę na której mam zakup z odliczeniem VAT 100% i 50%. Kiedyś wprowadziłam po prostu 2 razy fakturę z rozdzieleniem zakupów ze 100% odliczeniem i 50% odliczeniem, a chciałabym jedną wprowadzać ze względu na JPK. Jak rozdzielić wtedy  z zaznaczeniem przypadek szczególny vat: jedna pozycja "nie dotyczy" a drugi pozycja "odliczenie 50%"?Jak to uczynić?

faktura brutto: 1.230,00  Netto: 1.000,00  VAT: 230,00

vat 100% brutto: 984,00  Netto: 800,00  VAT: 184,00

vat 50% brutto: 246,00  Netto: 200,00  VAT: 46,00

Edytowane przez KATARZYNA GRZELAK GŁÓWNY KSIĘGOWY:
Link to postu

Jeżeli chodzi o dodanie takiej faktury do ewidencji zakupu, należy dodać dwa zapisy, z racji tego, że na jednym  zapisie nie jesteśmy w stanie wskazać dwóch typów odliczeń. Dwa zapisy w ewidencji nie powinny być problemem dla pliku JPK, w razie wątpliwości poleciłbym kontakt z Krajowa Informacja Podatkową.

Link to postu

Nie powinny byc problemem? Ksiegowa twierdzi ze to moze byc problem.

Drugie pytanie czy w takim razie w kpir nie bedzie dwoch wpisow do tej samej faktury? czy program polaczy to w jeden wpis?

Edytowane przez Radek Szachnowski
Link to postu
25 minut temu, Radek Szachnowski napisał:

Nie powinny byc problemem? Ksiegowa twierdzi ze to moze byc problem.

Tak jak napisałem, polecam kontakt z Krajowa Informacją Podatkową.

 

31 minut temu, Radek Szachnowski napisał:

Drugie pytanie czy w takim razie w kpir nie bedzie dwoch wpisow do tej samej faktury? czy program polaczy to w jeden wpis?

Jeżeli skorzysta Pan z automatu księgowania pozycji do kpir, to tak będą to dwa wpisy. Jeżeli chce Pan księgować to jedna pozycją, to może Pan dodać zapis ręcznie do kpir z wyłączeniem powiązania z vatem.

Link to postu

A czy jestescie w stanie jako firma zaradzic temu w przyszlych wersjach? Jesli tak to w ktorych. Bede bardzo wdzieczny za inforamcje bo niestety dwie ksiegowe zakupily program i sa bardzo niepocieszone tym faktem...:)

Drugie pytanie: skoro nie mozna wprowadzic jednym zapisem dwoch roznych odliczen, to czy mozna wprowadzic jednym zapisem wydatki na eksploatacje pojazdu dla towaru objetego stawka 8% oraz usługi 23%?

Link to postu
16 godzin temu, Radek Szachnowski napisał:

A czy jestescie w stanie jako firma zaradzic temu w przyszlych wersjach?

Na ten moment dla zapisów 100% i 50% na jednej fakturze należy w programie robić dwa zapisy i nie powinien być to problem ani dla JPK, ani KPIR.

16 godzin temu, Radek Szachnowski napisał:

Drugie pytanie: skoro nie mozna wprowadzic jednym zapisem dwoch roznych odliczen, to czy mozna wprowadzic jednym zapisem wydatki na eksploatacje pojazdu dla towaru objetego stawka 8% oraz usługi 23%?

Program obsługuje już ten przypadek i nie powinno być problemu.

Link to postu
 KATARZYNA GRZELAK GŁÓWNY KSIĘGOWY:
Dnia 27.02.2019 o 08:51, Maciej Kasprzak napisał:

Program obsługuje już ten przypadek i nie powinno być problemu.

Dopatrzyłam się polecenia w zakładce dekretu "Wydatek na pojazd, gdzie wpisuje się  kwotę wydatku  z faktury dotyczącej wydatku na pojazd. Widzę, że Rewizor wtedy automatycznie rozdziela  wydatki na VAT odliczany 50%, koszty KUP i  koszty NKUP, i również dzieli ładnie wszystko w zakładce VAT. Dobrze kwotowo jest rozdzielony VAT, ale wszystkie wydatki jakby pozostają podpięte pod przypadek szczególny 50%. W sumie nie wiem czy to w czymś przeszkadza?

Korzystacie z tego polecenia" Wydatki na pojazd"?

Link to postu
7 minut temu, Agnieszka Prondzinska napisał:

Dlaczego nie mogę wprowadzić numeru konta Vat "220" przy korzystaniu z zakładki wydatek na pojazd? Ładnie rozdziela kwotę ale jak mam zaznaczone 23% VAT to potem na dekrecie nie moge przy kwocie vat-u wprowadzić numeru konta.

Czy to konto ma przypisaną stawkę 23% w planie kont?

Link to postu
×
×
  • Dodaj nową pozycję...