Skocz do zawartości

Warianty (model) - czy zarządzanie nimi w Subiekcie może być b.intuicyjne

Polecane posty

Witam, używam wariantów. Magento.

Chciałbym aby w Subiekcie rozważono polepszenie tej funkcjonalności - MODELE.

Obecnie nie udało mi się łatwo i poprawnie dodać produktów konfigurowalnych (warianty). Cały proces jest troche toporny i nieintuicyjny


Czy w Subiekcie sprawa modeli może zostać ponownie (lepiej) przemyślana - tak jak to zrobione w Magento 2? Czyli tworzenie łatwe i przyjemne, na wariantach trzymanie stocku, łatwe tworzenie, edycja, wybór z listy, dodawanie do faktury.

Wielu sprzedawców używa warianty np, na Allegro - i byłoby miło gdyby takie produkty były łatwo obsługiwalne w Subiekcie. W końcu mamy 2019 i sprzedaż przenosi się do internetu.

z góry dziękuję za przemyślenie problemu i służe radami ws tej funkcjonalności

T

Edytowane przez T J
Link to postu

Ogólnie sam mechanizm tworzenia modeli wariantów - jest bardzo skomplikowany, bardzo trudno jest nad tym później również zapanować.
Wg mnie - a przejrzałem troche ecommerce które mają warianty - sposób wdrożenia tego w Subiekcie jest nadmiernie pokomplikowany co powoduje nieintuicyjność samego procesu.
Dałoby sie to uprościć i uzyskać przy tym dużo większą "używalność" tej funkcji - prawdopodobnie bardzo mało użytkowników z tego korzysta - mimo iż warianty są często używane na Allegro. Jeżeli mogę to dodam później zrzuty ekranu - z Subiekta i z powiedzmy Magento 2 - w którym warianty są doprowadzone do perfekcji pod względem użyteczności tworzenia i zarządzania. Łatwość tworzenia, edycji, zarządzani tym potem. Intuicyjność, można łatwo zobaczyć co ile czego jest, itp. Do tej pory w Subiekcie się namęczyłem - oglądałem video na youtubie - ale warianty nie działają tak jak trzeba albo zupełnie sie nie dało ich utworzyć wg logiki jaką przynajmniej ja widziałem do tej pory w innych systemach. A można to zrobić prosto łatwo i przyjemnie :)

 

To samo dotyczy sprawy kompletów - i tego całego montowania. W ecommerce komplety (zestawy) trzymają wirtualny stock pobierany on-the-fly ze składników.

CO daje bardzo wielką zaletę ws komplety w Subiekcie - sprzedanie pojedynczego produktu - składnika powoduje że na komplecie spada stock - kiedy nie ma na nim potrzebnych ilości
i vice versa. Można sprzedawac i zestawy i pojedyńcze - w zależnosci od tego co się sprzeda jako pierwsze - to ubywa na składnikach proporcjonalnie. Ja rozumiem ze montowanie powstało bo są firmy które mają pseudo-produkcję, ale w dzisiejszym świecie liczy się elastyczność. DObrze byłoby do zestawów wprowadzić funkcjonalność - która automatycznie zlicza dostępny stock na podstawie składników (Czyli cos jak automatyczne montowanie kompletów w S2S), ale natywnie w Subiekcie.

DOdam, iż na Allegro sprzedaż zestawów to podstawa. to czasem 90% obrotu każdej firmy.

z góry dziękuję za zrozumienie, i liczę na dalszy rozwój Subiekta !

 

TOmek

Link to postu
  • 1 miesiąc temu...

Witam. Dołączam się do pytania kolegi. Używam oprogramowania sklepu internetowego ShopGold. Program wśród bardzo wielu możliwości ma również opcję : CECHY.

Można dodać cechę, a następnie wiele wartości tej cechy.

W naszym przypadku np. jedną z cech są "KOLORY NASTROJÓW" z palety barw możliwych do koloryzowania farb z mieszalnika.

Jak cecha jest już zdefiniowana i ma przypisane różne wartości, wchodzimy w kartotekę towaru np. Tikkurila Optiva 5 i wybieramy CECHĘ "KOLORY NASTROJÓW". Następnie wybieramy kilka (lub wszystkie) wartości tej cechy. Każdej możliwości możemy nadać wagę, cenę, kod kreskowy itd.

Następnie klient wchodząc do sklepu wybiera farbę OPTIVA 5 i z rozwijalnej listy wybiera sobie pasujący kolor. W koszyku pokazuje się wybrany kolor, jego symbol oraz konkretna dla danej cechy cena farby.

Takie przypisywanie cech w Subiekcie byłoby łatwiejsze.

W kartotece towaru (OPTIVA 5 - 2,7 litra) dodatkowa zakładka z cechami "KOLORY NASTROJÓW" z wyliczaną dynamicznie ceną.

 

Pozdrawiam i dziękuję 

Link to postu

Przecież jest to zaimplementowane i to całkiem dobrze.

Można utworzyć model i nadać mu właściwości. Każda właściwość może mieć różne cechy. Różne cechy mogą być także używane przez wiele właściwości a te przez wiele modeli.

Dodatkowo można też utworzyć szablon asortymentu (np. bazujący na Towar), który pozwoli szybko wygenerować warianty wszystkie.

Szczegółowy opis:

1. Ewidencje dodatkowe -> Konfiguracja -> Asortyment -> Właściwości asortymentu

  • Definiujemy Kolor i Rozmiar

2. Ewidencje dodatkowe -> Konfiguracja -> Asortyment -> Cechy asortymentu (lub prosto z okna właściwości)

  • Definiujemy Biały, Czarny, S, M, L

3. Te cechy można teraz użyć w wielu właściwościach (relacja wiele do wielu), logicznie przypisujemy Kolor:Czarny/Biały i Rozmiar:S/M/L.

4. Tworzymy Model i nadajemy mu Właściwości. Możemy teraz sobie wygenerować wszystkie warianty klikając na model w liście modeli i Uzupełnianie wariantów. Tam też można wybrać szablon asortymentu tak żeby dla wszystkich wariantów ustawić domyślne wartości. Szablon definiujemy w Konfiguracji (jeżeli trzeba inny niż "Towar").

5. Dodatkowo Nazwy i Opisy wszystkich wariantów mogą być generowane automatycznie z <właściwość>:<cecha> - ustawiamy to w Konfiguracji Parametry asortymentu.

 

Zgodzę się, że można to ulepszyć ale działa to świetnie jeżeli się zaplanuje dobrze wszystko.

W temacie:

 

Link to postu

Witam kolegę.

Dziękuję za uwagi. Przerabiałem taką możliwość wcześniej, ale jest pewien kłopot. Dam pewien przykład :

  • W dużym uproszczeniu mamy powiedzmy 5 rodzajów farb (chociaż mamy kilkanaście)
  • Każda farba występuje w powiedzmy trzech wielkościach (1, 3 i 10 litrów).
  • Powiedzmy, że mamy 5 wzorników kolorów (chociaż mamy kilkanaście)
  • Każdy wzornik posiada kilkadziesiąt kolorów.

Przy wygenerowaniu wszystkich możliwych kombinacji nagle nasza baza zwiększa się o kilkanaście do kilkudziesięciu tysięcy pozycji. Robi się Kongo.

 

Ja, a i pewnie wielu innych klientów chętnie widziałoby dużo prostsze rozwiązanie.

  • Definiujemy wzorniki kolorów
  • Dla wzorników kolorów przypisujemy nazwy kolorów (w tym momencie nie ustalamy cen)
  • W kartotece towarów znajduje się dodatkowa zakładka w której możemy wybrać (w tym przykładzie) kilka wzorników kolorów
  • Po wybraniu wzorników wybieramy możliwe do zakoloryzowania przez mieszalnik kolory. Tutaj małe wyjaśnienie : musimy móc wybrać kolory, ponieważ farby występują w tzw. bazach A (dla jasnych kolorów) i bazach C (dla kolorów ciemnych)

Struktura byłaby taka :

  • Farba do ścian OPTIVA 5 luba farba do łazienek OPTIVA 20
  • Dla jednej i drugiej możemy wybrać z listy rozwijalnej konkretny kolor
  • W kartotece mamy tylko (w tym przykładzie) dwa rodzaje farby + zwiększający cenę kolor wybrany z konkretnego wzornika.
  • Baza danych nie musi zawierać pierdylionów różnych wariantów : farba + kolor = wynik końcowy

 

A może jest to trudne technicznie. Tego nie wiem, ale z takiego rozwiązania korzystam w sklepie Shopgold.

 

Pozdrawiam Robert.

 

Edytowane przez Robert Schmidt
Link to postu

Wracając do poprzedniej wypowiedzi - zaznaczę, że istnienie Modelu ma ułatwić obsługę wielu jego wariantów - tj. generować asortyment i grupować go na bazie klas cech (właściwości). Fakt istnienia możliwości generowania wariantów nie zmusza nas wcale do wygenerowania wszystkich. Możemy zdefiniować duży model z nawet pierdylionem różnych właściwości i cech, po czym generować (w oknie "Uzupełnianie wariantów") warianty (asortyment) o wybranych cechach. Jasne - na początku może to być troszkę mozolne bo trzeba będzie tworzyć wariant (może 20sec czasu przy dobrze zdefiniowanych szablonach), gdy ten pojawia się pierwszy raz, ale po pewnym czasie sprzedawane warianty zaczną się powtarzać i po problemie.

Baza danych schludna, kartoteka asortymentu ma tylko to co się sprzedaje i elo. Jednak subiekt to program magazynowy (i sprzedaży) co silnie raczej wpływa na design - każdy typ towaru na magazynie (wydanie/przyjęcie) MUSI mieć swój przypisany Towar w asortymencie (ew. kod Dostawy ale to inna bajka). A o tym wspominam bo napisano "W kartotece mamy tylko (w tym przykładzie) dwa rodzaje farby" - tak być nie może bo nie istniało być rozróżnienie na różne warianty farb na magazynie i dokumentach.

 

Chciałbym się bardzo odnieść do opisanego procesu mieszania farb ale chyba nie rozumiem co z czym jest mieszane - coś mowa, że każda farba może mieć wiele wzorników a każdy z nich może mieć wiele kolorów, ale nagle jest jeszcze baza A i baza C i już nie wiem co faktycznie jest mieszane a co jest wariantem).

To co mówisz Robert to leci raczej mocno w rozwiązanie własne jak chcesz mieć pełną kontrolę nad cechami (zaznaczam, że nie w pełni zrozumiałem proces).

 

Się trochę rozpisuje i wybiegam poza temat możliwe, który kierował się na UI/UX, a tu szczerze osobiście ja nie widzę problemów, bo są całkiem wygodne obejścia (montowanie, usługi z kosztorysem, usługi z materiałami, własne szablony usługi - czyli np. usługa będąca towarem, który składa różne materiały), które mogą to robić lepiej (kwestia raczej też znajomości nexo).

Jedyne czego mógłbym się przyczepić to możliwość definiowania pod-właściwości (hierarchia właściwości typu węzeł z właściwościami końcowymi, które mają finalne cechy) - dało by to opcje bardziej elastycznego generowania wariantów, ale to i tak da się zrobić ręcznie więc więcej roboty niż wygody.
 

 

Link to postu
  • 2 lata później...

Może system działania, nawet da się przejść. W sumie UX-sowo to nie jest to nie jest to dopracowane, ale da się do tego przyzwyczaić. 

Problem jednak w ty że genrator po utworzeniu po 1000 szt wariantów zaczyna mozolnie działałć a przy 5000 wariantów poprawienie jakiej kolwiek wartości np stanu na danym wariancie zajmuje ok 5 min.

Więc jest to totalnie nie dopracowne, nie jest to niestety wina serwera tylko optymalizacji pracy.

Program wyśmienicie radzi sobie z dużą ilością asortymentów, ale w momencie kiedy asortyment zostanie wpięty do modelu oraz nadane zostaną mu własciwości/cechy to tak jak pisałem 5000 wariantów i poprawienie stanu(zapis) to ok 4-5 min.

 

Win Serwer 2019, i9 - 10 rdzeni po 3,5 ghz każdy, 32 Gb Ram, tylko dyski SSD.

Link to postu
×
×
  • Dodaj nową pozycję...