Skocz do zawartości

Jednorazowa amortyzacja

Polecane posty

Dzień dobry,

Nie bardzo wiem w jaki sposób naliczyć jednorazową amortyzację dla środka trwałego, który przekracza limit 50 tys euro. Dla przykładu taka sytuacja, podatnik w marcu nabył środek trwały o wartości 103 tysiące, dokonał jednorazowej amortyzacji. Zostało mu 111 tysięcy z 214 tysięcy limitu, w maju kupuje środek trwały za 150 tysięcy i chciałby skorzystać z jednorazowej amortyzacji do limitu 111 tysięcy, która na ten rok mu jeszcze przysługuje, jak wprowadzam jako jednorazową amortyzację w miesiącu przyjęcia i zatwierdzam od razu przy OT plan amortyzacji to następnie przy naliczaniu amortyzacji wyskakuje błąd, że limit został wyczerpany, bo ten środek trwały ten limit wykorzystuje a jeszcze jest nadwyżka, te 39 tysięcy nadwyżki może i powinno się amortyzować w przyszłym roku... Jak próbuję samodzielnie wygenerować plan amortyzacji to też niestety nie idzie tego zrobić, mogę jedynie ileś dwunastych wstawić ale to nigdy nie wyjdzie na kwotę równą limitowi. Co ustawić i jak, żeby jednak te limit się liczył poprawnie?

Proszę o pomoc.

Edytowane przez Martyna Pożarowska
Link to postu

Nie odnotowaliśmy przypadku błędnego obliczania limitów. Podczas naliczania amortyzacji dla drugiego środka trwałego, program informuje, że nie uda się jednorazowo zamortyzować wartości 150 000, gdyż przekracza ona limit amortyzacji jednorazowych - zmniejsza do limitu przysługującego (111 000) i generuje dokument ZA dla zmiany amortyzacji.
Z tego powodu wymagane byłoby przesłanie do nas zrzutów ekranu z dokumentów OT dla obu środków trwałych oraz informację (jeżeli taka występuje) podczas próby zapisania dokumentu OT dla środka trwałego z maja.

Zrzuty ekranu należałoby przesłać przez formularz kontaktowy, wybierając opcję kontynuując korespondencję z InsERT (posiadam numer zgłoszenia) pod numerem INS-719269.

Dodatkowo przesyłam informację na tematy związane ze środkami trwałymi w programach:
Zbiór zagadnień e-Pomocy dotyczących Środków trwałych

Link to postu

Dzień dobry.

Również uważam, że naliczanie seryjne jest wygodne.

Dlaczego korzystanie z limitu w ramach pomocy de minimis miałoby wykluczać korzystanie z amortyzacji seryjnej? W momencie napotkania środka trwałego amortyzowanego w ramach limitu, program zgłasza taką sytuację i oczekuje decyzji użytkownika. Już na etapie wprowadzania środka do użytkowania jest dokonywana kontrola limitu - na tym etapie można już podjąć decyzję czy dany środek będzie amortyzowany z wykorzystaniem tego limitu.

Link to postu

Panie Romanie, problem w tym, że to nie działa, wysyłałam zgłoszenie zgodnie z sugestią Pana Przemysława i taki wniosek płynie z jego analizy, że limit jest kontrolowany przez program wyłącznie jeśli skorzystamy z naliczenia amortyzacji pojedynczego. Proszę przyjrzeć się programowi i wyeliminować usterkę. Przesyłałam sreeny na numer zgłoszenia podany powyżej.

Link to postu
  • 2 tygodnie później...

Dzień dobry.

Chyba się nie rozumiemy. Naliczanie seryjne po napotkaniu środków przekraczających limit zwraca błąd. I to jest poprawne, bo użytkownik powinien wówczas zadecydować, który środek ma być zamortyzowany do wysokości limitu. Czy u Pani dużo zostało wprowadzonych środków z taką amortyzacja? Program przecież ostrzega na poziomie dokumentu OT, że może wystąpić przekroczenie limitu. Jeżeli ma Pani dużo takich środków, to niestety należy dla nich ręcznie zmienić sposób amortyzacji.

Link to postu

Zdecydowanie się nie rozumiemy, proszę prześledzić zgłoszenie INS-719269. Wprowadziłam jeden środek trwały o wartości X, następnie wprowadziłam drugi środek trwały, który wykorzystał mi limit i jeszcze została spora wartość do zamortyzowania w kolejnych latach. Przy amortyzacji zbiorczej wywala błąd, że został przekroczony limit tylko jak ja mam wówczas "zdecydować który środek ma być zamortyzowany do wysokości limitu" skoro program mnie o to nie pyta? Nie pozwala mi nic z tym środkiem trwałym zrobić pod kątem amortyzacji, mogę sobie go wprowadzić i przyjąć i nic więcej bo zaksięgować amortyzacji nie mogę. Przy generowaniu OT program właśnie nie ostrzega że może wystąpić problem z limitem, program pokazuje, że limit wynosi dalej tyle samo co stan na początek roku. Więc jest to zdecydowanie błąd.

 

Bardzo bym też prosiła o reagowanie ciut częściej niż raz na 2 tygodnie a zgłoszenia błędów...

Link to postu

Dzień dobry Pani Martyno.

Wcześniej wspominała Pani, że naliczanie pojedynczej amortyzacji jest niekomfortowe. Tu z kolei twierdzi Pani, że:

22 godziny temu, Martyna Pożarowska napisał:

Nie pozwala mi nic z tym środkiem trwałym zrobić pod kątem amortyzacji, mogę sobie go wprowadzić i przyjąć i nic więcej bo zaksięgować amortyzacji nie mogę.

Pisząc o zadecydowaniu, który środek umarzany będzie do limitu, miałem na myśli, że naliczając pojedynczo amortyzację dla środka, który ma być umarzany do limitu, będzie miał Pani dostęp do operacji, która automatycznie wygeneruje dokument zmiany sposobu amortyzacji. Tak samo należy postąpić z pozostałymi środkami umarzanymi jednorazowo w ramach limitu. Naliczanie seryjne nie posiada takiej zautomatyzowanej operacji na środku trwałym.

Co do:

22 godziny temu, Martyna Pożarowska napisał:

Przy generowaniu OT program właśnie nie ostrzega że może wystąpić problem z limitem, program pokazuje, że limit wynosi dalej tyle samo co stan na początek roku.

to spróbujemy zweryfikować - na prostych przykładach nie potwierdzamy tego problemu.

Link to postu

I wcale się nie wycofuje z tego, że naliczanie pojedynczej amortyzacji jest niekomfortowe, chyba logiczne że mając do wyboru pojedyncze czy seryjne wybiorę seryjne, jak jest dużo środków trwałych podlegających amortyzacji to przy seryjnej nie muszę pilnować czy mi się wszystkie środki dodały.

19 minut temu, Roman Budzisz napisał:

Pisząc o zadecydowaniu, który środek umarzany będzie do limitu, miałem na myśli, że naliczając pojedynczo amortyzację dla środka, który ma być umarzany do limitu, będzie miał Pani dostęp do operacji, która automatycznie wygeneruje dokument zmiany sposobu amortyzacji. Tak samo należy postąpić z pozostałymi środkami umarzanymi jednorazowo w ramach limitu. Naliczanie seryjne nie posiada takiej zautomatyzowanej operacji na środku trwałym.

no ale proszę mi wytłumaczyć dlaczego nie można wygenerować amortyzacji seryjnej? To jest dla mnie niezrozumiałe. Jeśli miałabym firmę, która amortyzowałaby 100 środków trwałych to generowanie pojedynczych amortyzacji zajęłoby mi pół dnia, jaki jest w tym sens? Dlaczego zamiast poprawić coś co nie działa proponujecie półśrodki?

21 minut temu, Roman Budzisz napisał:

to spróbujemy zweryfikować - na prostych przykładach nie potwierdzamy tego problemu.

wysyłałam screeny, numer zgłoszenia podałam wyżej, zajrzał Pan do niego w ogóle?

Link to postu
3 minuty temu, Martyna Pożarowska napisał:

I wcale się nie wycofuje z tego, że naliczanie pojedynczej amortyzacji jest niekomfortowe, chyba logiczne że mając do wyboru pojedyncze czy seryjne wybiorę seryjne, jak jest dużo środków trwałych podlegających amortyzacji to przy seryjnej nie muszę pilnować czy mi się wszystkie środki dodały.

Naliczanie seryjne nie posiada zautomatyzowanej operacji zmiany sposobu amortyzacji. Taką automatyzację posiada naliczanie pojedyncze, gdzie otwierany jest dokument naliczenia amortyzacji na którym można wskazać by program zmniejszył naliczoną amortyzację i wygenerował dokument ZA. Na takim dokumencie należy wskazać na jaki sposób amortyzacji zmieniamy amortyzację jednorazową. Proponuję właśnie pojedyncze bo, powtórzę, seryjne naliczanie tego nie posiada. Musielibyśmy taką funkcjonalność dodać w programie, która kolejno otwierałaby takie dokumenty np. do edycji i pozwalała określić parametry dokumentu ZA.

11 minut temu, Martyna Pożarowska napisał:
28 minut temu, Roman Budzisz napisał:

to spróbujemy zweryfikować - na prostych przykładach nie potwierdzamy tego problemu.

wysyłałam screeny, numer zgłoszenia podałam wyżej, zajrzał Pan do niego w ogóle? 

Zajrzałem, ale ponieważ zgłosiła Pani, że naliczanie seryjne nie zmienia sposobu amortyzacji dla środków limitowanych, to nie zwróciłem uwagi na to że program nie informuje u Pani o faktycznej wartości wykorzystanego limitu.

Link to postu
×
×
  • Dodaj nową pozycję...