Skocz do zawartości

Składka na FGŚP za osoby bliskie pracodawcy

Polecane posty

Dzień dobry

w związku ze zmianą od 05.09.2017r. definicji pracownika, za małżonka współpracującego przy prowadzeniu działalności gospodarczej należy naliczyć składkę na FGŚP Proszę o podanie ścieżki dostępu, gdzie należy wpisać w Rachmistrzu nexo pro informację aby składka została naliczona i przekazana do Płatnika.

Pozdrawiam

Katarzyna Garnicz-Garnicka

Link to postu

Witam Serdecznie.

Proszę otworzyć moduł Wspólnicy. Powinien być zdefiniowany wspólnik/właściciel skoro ma być osoba współpracująca. Wchodzimy w poprawę definicji wspólnika i przechodzimy na zakładkę "Podatki". Znajduje się tam sekcja "Wspólne rozliczenia" oraz możliwość zdefiniowania osoby współpracującej:

59d78aceb403d_osobawspopracujca.jpg.91f7cc4f4f07d676f27977efca2348fa.jpg

 

W definicji osoby współpracującej można ustawiać parametry dotyczące naliczania np składek ZUS:

59d78b7aebacf_daneZUS.jpg.8dcd6bafb7acc87439de3c1f6ab0efa9.jpg

 

Link to postu
  • 4 tygodnie później...
Dnia 3.11.2017 o 13:44, Katarzyna Garnicz-Garnicka napisał:

Dzień dobry

dziękuję za wyjaśnienie, parametry tej zakładki są mi znane. Jednakże pytanie dotyczy składki na FGŚP, gdzie nie znajduje się podstawa do jej naliczenia.

Zagalopowałem się w wyjaśnieniach sądząc (nie wiem dlaczego), że chodzi o FP.

Obsługi tego rodzaju składki na dzień dzisiejszy nie ma :(. Postaramy się ją dodać w wersji 18-tej.

Link to postu
Dnia 9.11.2017 o 09:31, Roman Budzisz napisał:

Zagalopowałem się w wyjaśnieniach sądząc (nie wiem dlaczego), że chodzi o FP.

Obsługi tego rodzaju składki na dzień dzisiejszy nie ma :(. Postaramy się ją dodać w wersji 18-tej.

Gdy osoba współpracująca zatrudniona jest na umowę o pracę bądź nieodpłatnie, to składki odprowadzane są w wymiarze takim jak za przedsiębiorcę.

Decydujący jest tutaj artykuł 18 ust. 8 ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych:

"Podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe ubezpieczonych, o których mowa w art. 6 ust. 1 pkt 5, stanowi zadeklarowana kwota, nie niższa jednak niż 60 % prognozowanego przeciętnego wynagrodzenia miesięcznego przyjętego do ustalenia kwoty ograniczenia rocznej podstawy wymiaru składek, ogłoszonego w trybie art. 19 ust. 10 na dany rok kalendarzowy. Składka w nowej wysokości obowiązuje od dnia 1 stycznia do dnia 31 grudnia danego roku."

 

Z kolei art. 8 ust. 1 i 2 mówi:

"1. Za pracownika uważa się osobę pozostającą w stosunku pracy, z zastrzeżeniem ust. 2 i 2a.
2. Jeżeli pracownik spełnia kryteria określone dla osób współpracujących, o których mowa w ust. 11 - dla celów ubezpieczeń społecznych jest traktowany jako osoba współpracująca."
 
Inaczej trochę jest z umowami zleceń; wg interpretacji Departamentu Ubezpieczeń i Składek Centrali ZUS z dnia 11 maja 2013 (do dokumentu źródłowego nie dotarłem):
 

„(…) gdy osoba prowadząca działalność gospodarczą zatrudni na podstawie umowy o pracę swojego współmałżonka, z którym pozostaje we wspólnym gospodarstwie domowym to dla celów ubezpieczeń społecznych osoba ta jest traktowana jako osoba współpracująca.

Zasada ta nie obowiązuje natomiast, gdy osoba prowadząca działalność zawiera z własnym współmałżonkiem umowę zlecenie.

Warunkiem jest jednak, aby treść zawartej umowy i okoliczności jej wykonywania, odpowiadały warunkom określonym przepisami kodeksu cywilnego. W konsekwencji, jeżeli współmałżonek będzie wykonywał faktycznie umowę zlecenie, to będzie podlegać ubezpieczeniom społecznym oraz ubezpieczeniu zdrowotnemu jako zleceniobiorca.

W wątpliwych przypadkach właściwa jednostka terenowa Zakładu może przeprowadzić postępowanie wyjaśniające celem ustalenia czy dana osoba została prawidłowo zgłoszona do ubezpieczeń.”

Link to postu
×
×
  • Dodaj nową pozycję...