Skocz do zawartości

Godziny nadliczbowe

Polecane posty

Witam,

W parametrach godzin nadliczbowych można jest informacja "Dodatek za pierwsze... – Wprowadzając w tym polu wartość (zazwyczaj 2 godziny) można zróżnicować wartość dodatku za nadgodziny w danym dniu („nadgodziny dzienne”) dla pierwszych i kolejnych nadgodzin. Zwykle przyjmuje się, że za pierwsze dwie nadgodziny w danym dniu przyznaje się dodatek w wysokości 50% wynagrodzenia godzinowego, a za następne 100%." Jaka jest podstawa prawna do takiego wyliczenia?

Jak należy skonfigurować godziny nadliczbowe i gdzie aby dodatki wyliczane były zgodnie z KP.

Z KP wynika, że:

Wysokość dodatków za nadgodziny

Wysokość dodatku za pracę nadliczbową

Okoliczności wystąpienia godzin nadliczbowych

100%

w nocy, w niedziele i święta niebędące dla pracownika dniami pracy, zgodnie z obowiązującym go rozkładem czasu pracy albo w dniu wolnym od pracy udzielonym pracownikowi w zamian za pracę w niedzielę lub w święto, zgodnie z obowiązującym go rozkładem czasu pracy

w przypadku przekroczenia przeciętnej tygodniowej normy czasu pracy w przyjętym okresie rozliczeniowym, z wyjątkiem sytuacji, gdy przekroczenie tej normy nastąpiło w wyniku pracy ponad normę dobową zrekompensowaną dodatkiem lub czasem wolnym

50%

w innych przypadkach niż wymienione wyżej

 

Link to postu

Ustawienia domyślne Gratyfikanta nexo nie stoją w sprzeczności z Kodeksem Pracy natomiast odzwierciedlają zwyczajowe (bardzo często przez nas spotykane) podejście do wynagradzania pracowników za pracę w godzinach nadliczbowych - zwyczaje te dają pracownikom wyższe wynagrodzenie niż przewiduje Kodeks Pracy co nie jest zakazane.

Aby dokładnie odwzorować minimalne wymagania nałożone przez Kodeks wystarczy wpisać w obu kontrolkach procentowych 50% - liczba godzin w pierwszej kontrolce wtedy nie ma znaczenia.

Link to postu

Zależy to od ustawień w "systemie rozliczania czasu pracy"

image.thumb.png.e1b3f315801615347fab4c76071139b7.png

powiązanego z planem pracy - kalendarzem

image.thumb.png.cec71c86d623ebc139989ddf18c047a7.png

użytym w umowie pracownika.

 

Już w momencie wprowadzania godzin przepracowanych za pomocą widoku "Okres rozliczeniowy" widać czy normy średniotygodniowe w okresie rozliczeniowym nie zostały przekroczone:

image.thumb.png.4c86ec60b194b42eca2604ffaad912b6.png

 

Rozkład poszczególnych nadgodzin widać także po wykonaniu wypłaty na sumarycznej ewidencji czasu pracy

image.png.9b17a7b440aab66ef1e3d9a131d05470.png

Link to postu

No tak. Bezpośrednio dane źródłowe dla wypłaty znajdują się w sumarycznej ewidencji czasu pracy. Jest ona tworzona w momencie generowania wypłaty. Można ją także stworzyć samodzielnie wcześniej. Najłatwiej na kalendarzowym widoku ECP na dowolnym dniu wywołać kontekstowo funkcję "Sumaryczna ewidencja czasu pracy" - pokaże się jej podgląd i przy okazji zostanie ona zapisana. Widać tam już końcową liczbę różnego rodzaju nadgodzin tak jak to pokazałem na ostatnim załączonym obrazku.

Link to postu
×
×
  • Dodaj nową pozycję...