Skocz do zawartości

Faktura końcowa z inną kwotą niż zaliczkowa. Jak?

Polecane posty

Witam,

Byc moze jest to prosta operacja, jednak nie moge sobie z tym poradzic, jest to moje pierwsze starcie z faktura zaliczkowa. Opisze na przykladzie, i bede wdzieczny za pomoc.

Prowadze dzialalnosc uslugowa w specyficznej branzy (IT), gdzie nie zawsze wiadomo jaka bedzie koncowa cena uslugi. Umawiam sie z klientem na wykonanie uslugi w cenie (przykladowo) 1000 zl netto. Aby wystawic fakture zaliczkowa tworze zamowienie klienta na "Usluge A" o wartosci 1000 zl, wystawiam fakture proforma, klient wplaca wymagana kwote, a nastepnie wystawiam klientowi fakture zaliczkowa z jedna pozycja - Usluga A o wartosci 1000 zl.

Ostatecznie usluga okazuje sie byc tansza, kosztowala nie 1000 a 800 zl, dodatkowo w miedzyczasie klient zamowil dodatkowo "standardowa" usluge (nazwijmy ja Usluga B) ktora zawsze kosztuje 2000 zl. i ktora rowniez zostala zrelizowana.

Chcialbym wiec wystawic fakture koncowa, rozliczajaca fakture zaliczkowa i wplacone przez klienta srodki, z dwoma pozycjami:

1. Usluga A o wartosci 800 zl netto (wobec 1000 zl na fakturze zaliczkowej)

2. Usluga B o wartosci 2000 zl netto

Suma: 2800 zl, wplacono przez klienta 1000 zl, do zaplaty (i rozliczenia z fiskusem) pozostaje 1800 zl

Jak to zrobic ?

Link to postu

Jeżeli wystawiał pan fakturę zaliczkową, to musiałby ją Pan skorygować, a następnie z niej wystawić fakturę końcową.

 

Niestety na księgowości się nie znam i nie mam pewności czy zgodnie z prawem na korekcie można dodać dodatkową pozycję.

 

Jak co wystawianie dokumentów powinno wyglądać tak:

Faktura zaliczkowa cząstkowa -> Korekta faktury zaliczkowej -> faktura zaliczkowa końcowa(wystawiona z korekty)

Jeśli się mylę to niech ktoś z Insertu mnie poprawi.

Edytowane przez Adam G
Link to postu
  • 2 tygodnie później...

W zasadzie Pan Adam wszystko wyjaśnił, ja może tylko dokładniej opiszę:

Dnia 3.01.2018 o 15:06, Grzegorz S. napisał:

Prowadze dzialalnosc uslugowa w specyficznej branzy (IT), gdzie nie zawsze wiadomo jaka bedzie koncowa cena uslugi. Umawiam sie z klientem na wykonanie uslugi w cenie (przykladowo) 1000 zl netto. Aby wystawic fakture zaliczkowa tworze zamowienie klienta na "Usluge A" o wartosci 1000 zl, wystawiam fakture proforma, klient wplaca wymagana kwote, a nastepnie wystawiam klientowi fakture zaliczkowa z jedna pozycja - Usluga A o wartosci 1000 zl.

Zgadza się, wystawiamy fakturę zaliczkową cząstkową do faktury pro forma z zaliczką 1230zł (zakładam, że usługa jest w stawce 23%).

Dnia 3.01.2018 o 15:06, Grzegorz S. napisał:

Ostatecznie usluga okazuje sie byc tansza, kosztowala nie 1000 a 800 zl, dodatkowo w miedzyczasie klient zamowil dodatkowo "standardowa" usluge (nazwijmy ja Usluga B) ktora zawsze kosztuje 2000 zl. i ktora rowniez zostala zrelizowana.

Korygujemy w/w fakturę zaliczkową i:

  • dla usługi A korygujemy cenę z 1000 zł netto na 800zł netto,
  • powstaje przez to nadpłata zaliczki. Zakładam, że nie chce jej Pan zwracać klientowi, lecz przeznaczyć na zaliczkowanie usługi B, dlatego zmniejszamy kwotę zaliczki brutto dla usługi A do 100% jej nowej wartości brutto - czyli do 984zł,
  • dodajemy do korekty usługę B, dla której wpisujemy zaliczkę 246zł przeniesioną z usługi A

czyli korekta będzie wyglądać tak:

FU_zaliczki.png.e04c4d86da3d2d4c097893592521e64d.png

 

Dnia 3.01.2018 o 15:06, Grzegorz S. napisał:

Chcialbym wiec wystawic fakture koncowa, rozliczajaca fakture zaliczkowa i wplacone przez klienta srodki, z dwoma pozycjami:

1. Usluga A o wartosci 800 zl netto (wobec 1000 zl na fakturze zaliczkowej)

2. Usluga B o wartosci 2000 zl netto

Suma: 2800 zl, wplacono przez klienta 1000 zl, do zaplaty (i rozliczenia z fiskusem) pozostaje 1800 zl

Jak to zrobic ?

 

Teraz można już wystawić fakturę końcową, na której klient będzie miał do zapłaty 2214zł brutto (od 1800zł netto).

 

  • Dziękuję 1
Link to postu
  • Piotr Kolasa zmienił tytuł na Faktura końcowa z inną kwotą niż zaliczkowa. Jak?
×
×
  • Dodaj nową pozycję...