Skocz do zawartości

Kolejność wpisywania dokumentów w Rachmistrzu nexo - pojazdy

Polecane posty

Panie Pawle.

Do obsługi pojazdów, zarówno firmowych jak i prywatnych na cele działalności służy odpowiedni moduł Pojazdy. Ułatwia on ewidencję wydatków związanych z pojazdami, czy to z pełnym czy też z częściowym odliczeniem VAT.

W prostych przypadkach, gdy nie odlicza Pan VAT od wydatków na auto może Pan taki wydatek umieścić bezpośrednio w KPiR. Jeżeli odlicza Pan VAT a nie prowadzi ewidencji przebiegu pojazdu, może Pan wprowadzić taki wydatek z częściowym rozliczeniem VAT w ewidencji zakupu VAT. Jeżeli chce Pan ewidencjonować wydatki i ew. przebieg auta, a zarazem dokonać księgowania jednym zapisem zbiorczym do KPiR to polecam dokonywać tego z poziomu modułu Pojazdy i wykorzystać schemat dekretacji dla dokumentu rozliczeń kosztów pojazdów.

Obecnie nie ma obowiązku umieszczania numeru rejestracyjnego na fakturze.

 

Link to postu
  • 2 tygodnie później...

Dla samochodów pow. 3.5 t nie jest wymagane prowadzenie szczegółowej ewidencji przejazdów by odliczyć 100% VAT. Faktury takie można wprowadzać bezpośrednio do ewidencji VAT.

Wykorzystując ewidencję rozliczeń pojazdów, do każdego wprowadzonego rozrachunku należy wystawić również zapis w ewidencji VAT - w okienku rachunku za taki wydatek można wcisnąć kombinację klawiszy CTRL+D by się stworzył zapis VAT (menu Zapis VAT - Utwórz bądź aktualizuj zapis VAT)

Link to postu

Dziękuję za odpowiedz. Czy jest jakaś możliwość, żeby to jakoś zbiorczo zrobić dla danego pojazdu lub zaznaczonych faktur?

W zakładce eksploatacja pojazdów, w liście rachunków, nie są oznaczone czy poszczególne rachunki są rozliczone z VAT czy pominięte. Jest możliwość to sprawdzić, żeby nie pominąć jakiegoś wpisu?

Jeśli chodzi o samochód osobowy i 50% VAT, to czy ustawienia startowe programu (w załączniku) są poprawne, bo są inne niż w poradniku. 

Zaksięgowałem zgodnie z domyślnymi ustawieniami i w ewidencji VAT zaksięgowało mi całość VATu, choć wybrałem częściowe odliczenie.

vat50.PNG

Link to postu
2 godziny temu, Rafał Błaszkiewicz napisał:

Dziękuję za odpowiedz. Czy jest jakaś możliwość, żeby to jakoś zbiorczo zrobić dla danego pojazdu lub zaznaczonych faktur?

W zakładce eksploatacja pojazdów, w liście rachunków, nie są oznaczone czy poszczególne rachunki są rozliczone z VAT czy pominięte. Jest możliwość to sprawdzić, żeby nie pominąć jakiegoś wpisu?

Jeśli chodzi o samochód osobowy i 50% VAT, to czy ustawienia startowe programu (w załączniku) są poprawne, bo są inne niż w poradniku. 

Zaksięgowałem zgodnie z domyślnymi ustawieniami i w ewidencji VAT zaksięgowało mi całość VATu, choć wybrałem częściowe odliczenie.

vat50.PNG

Niestety nie ma automatu do generowania zapisów VAT na podstawie ewidencji wydatków na pojazd. A może te faktury są w Subiekcie - wówczas będzie je można zadekretować odpowiednim schematem dekretacji.

Odnośnie widoku Eksploatacja pojazdów; proszę prawym klawiszem myszki uruchomić Operacje na liście - > Konfiguracja widoku, w Liście kolumn zaznaczyć kolumnę Powiązany - wartość w tej kolumnie pokazuje czy wydatek na pojazd jest powiązany z zapisem VAT.

2 godziny temu, Rafał Błaszkiewicz napisał:

Jeśli chodzi o samochód osobowy i 50% VAT, to czy ustawienia startowe programu (w załączniku) są poprawne, bo są inne niż w poradniku. 

Na pewno są inne niż domyślne. Domyślne są takie:pojazd.thumb.png.e86417eefa4a476f0a92fbd66d40ab3d.png

I odpowiadają praktyce stosowanej i kierunku interpretacji US-ów. Dopiero od marca ma powstać jakiś centralny urząd interpretacyjny, którego interpretacja wiążąca będzie dla wszystkich podatników (ta informacja nie do końca jest zweryfikowana przeze mnie :) .

 

2 godziny temu, Rafał Błaszkiewicz napisał:

Zaksięgowałem zgodnie z domyślnymi ustawieniami i w ewidencji VAT zaksięgowało mi całość VATu, choć wybrałem częściowe odliczenie.

Tego nie do końca rozumiem - co Pan zaksięgował i gdzie? Proszę dokładnie opisać ścieżkę postępowania :).

Link to postu

Gdy miałem ustawione tak jak było ustawione w programie po instalacji (z wcześniejszego załącznika) i gdy ustawiam taj jak z Pana załącznika (określił je Pan jako domyślne), to mimo to w "ewidencji VAT zakupu pozycje mam całość VATu wpisana w kolumnie VAT. Zakładając, że wartość faktury Brutto wynosi 123 PLN, to mam tę fakturę rozbitą po prostu na dwie pozycje 50,00; 11,50; 61,50 i 50,00; 11,50; 61,50. 

Czy nie powinno być tak, że tej drugiej połowy VAT, czyli 11,50 nie powinno być ujętej w Ewidencji VAT?

Link to postu
18 godzin temu, Rafał Błaszkiewicz napisał:

Gdy miałem ustawione tak jak było ustawione w programie po instalacji (z wcześniejszego załącznika) i gdy ustawiam taj jak z Pana załącznika (określił je Pan jako domyślne), to mimo to w "ewidencji VAT zakupu pozycje mam całość VATu wpisana w kolumnie VAT. Zakładając, że wartość faktury Brutto wynosi 123 PLN, to mam tę fakturę rozbitą po prostu na dwie pozycje 50,00; 11,50; 61,50 i 50,00; 11,50; 61,50. 

Czy nie powinno być tak, że tej drugiej połowy VAT, czyli 11,50 nie powinno być ujętej w Ewidencji VAT?

Są dwie szkoły - Pan prezentuje tą drugą:). Oczywiście można tak ustawić program, że 50 % VAT nieodliczanego nie będzie wykazywane w ewidencji. Pierwsza szkoła natomiast ujmuje VAT nieodliczany w ewidencji określając go jako "Bez odliczenia". W tym przypadku, pozycja z 50 % VAT nie podlegającego odliczeniu oznaczana jest rodzajem odliczenia jako Bez odliczenia. Ma to oczywiście konsekwencje na deklaracjach VAT, pliku JPK_VAT - takie wartości nie są ujmowane.

Link to postu
  • Piotr Kolasa zmienił tytuł na Kolejność wpisywania dokumentów w Rachmistrzu nexo - pojazdy
×
×
  • Dodaj nową pozycję...