Skocz do zawartości
Forum użytkowników
Roman Budzisz

Witamy na forum Rachmistrza nexo !

Polecane posty

Witamy wszystkich na forum poświęconym Rachmistrzowi nexo

 

Zapraszamy do dzielenia się swoimi doświadczeniami z zakresu prowadzenia księgowości uproszczonej z wykorzystaniem książki przychodów i rozchodów bądź ewidencji przychodów zryczałtowanych. Mamy nadzieję, iż za pomocą tego forum będą Państwo wymieniać uwagi na temat korzystania z tego programu, pomagać sobie wzajemnie w rozwiązywaniu problemów, jakie może napotkać księgowy w dobie nieustannie zmieniającego się stanu prawnego czy też wskazywać, które funkcje wymagają z naszej strony pełniejszego rozwinięcia. 

 

Bardzo zależy nam na tym, aby Rachmistrz nexo wspierał Państwa w pracy, by dzięki niemu nie czuli się Państwo zagubieni wśród coraz wyższych wymagań stawianych przez zmieniające się ustawodawstwo polskie.

 

Jednym z takich obowiązków czekających m.in. podatników prowadzących uproszczoną  księgowość będzie comiesięczne składanie do urzędu skarbowego ewidencji VAT w formie elektronicznej.

 

Już od 1 lipca 2016 r. osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne, prowadzące księgi podatkowe przy użyciu programów komputerowych, są obowiązane, bez wezwania organu podatkowego, do przekazywania, za pomocą środków komunikacji elektronicznej, ministrowi finansów informacji o prowadzonej ewidencji, o której mowa w art. 109 ust. 3 ustawy o podatku od towarów i usług, za okresy miesięczne w terminie do 25. dnia miesiąca następującego po każdym kolejnym miesiącu. Informację składa się za miesiące, które przypadają od 1 lipca 2016 r. Do przekazywania informacji: za miesiące, które przypadają od 1 lipca 2016 r. do 31 grudnia 2016 r., nie są obowiązani mali i średni przedsiębiorcy; za miesiące, które przypadają od 1 lipca 2016 r. do 31 grudnia 2017 r., nie są obowiązani mikroprzedsiębiorcy.

 

Podstawa prawna: art. 81 § 1b ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2015 r. poz. 613, z późn. zm.) oraz z art. 6 ustawy z dnia 13 maja 2016 r. o zmianie ustawy - Ordynacja podatkowa oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. z 2016 r. poz. 846).

 

Wychodząc naprzeciw wszystkim podatnikom, którzy od nowego roku będą zmuszeni przesyłać urzędowi skarbowemu ewidencje VAT, przygotowaliśmy widok e-Sprawozdawczość w module Deklaracje skarbowe umożliwiający przesłanie ewidencji w formacie Jednolitego Pliku Kontrolnego.

 

Moduł ten umożliwia wygenerowanie ewidencji VAT w formacie Jednolitego Pliku Kontrolnego. Aby tego dokonać, należy dodać nowy plik VAT.

parametry pliku VAT.jpg

 

Należy wskazać, za jaki okres będą pobierane dane, a kod urzędu wypełni się automatycznie na podstawie danych zawartych w definicji właściciela. Efektem opcji Wykonaj będzie wygenerowanie pliku widocznego jako wiersz w tabeli e-Sprawozdawczość.

 

Takiego pliku nie można jeszcze wysłać do urzędu – wymaga on złożenia podpisu elektronicznego. Dokonać tego można bezpośrednio z poziomu modułu bądź po wejściu do zawartości tego pliku:

 

zlozenie podpisu.jpg

 

Zwracamy Państwa uwagę, że Ministerstwo Finansów nadal pracuje nad bramką, na którą będą wysyłane pliki. Dlatego też obecnie pliki można przesłać tylko na bramkę testową. Gdy tylko Ministerstwo Finansów opublikuje bramkę produkcyjną, udostępnimy wysyłkę elektroniczną w wersji 11.1.0 Rachmistrza nexo - spodziewamy się, że nastąpi to pod koniec miesiąca.

 

Zachęcamy do zapoznania się z funkcjonalnością, która niebawem stanie się dla Państwa nieodzowna oraz do podzielenia się uwagami na ten temat.

Edytowano przez Roman Budzisz

Udostępnij ten post


Link to postu

×