Skocz do zawartości

Dokumenty do ewidencji OSS

Polecane posty

Czy jest możliwość generowania raportu tak, aby VAT był podawany w w EURO, a nie przeliczony na PLN?

Jeśli będę pobierać dane z tego raportu do deklaracji kwartalnej VIU-D, to sprawę mam utrudnioną, ponieważ we wspomnianej deklaracji wartość podatku z podziałem na kraje podajemy w EURO.

Proszę o pomoc.

Edytowane przez Teresa Wasilewska Wasilewska
Link to postu

Obecnie nie ma takiej możliwości, ale obejście wydaje się proste - skopiowanie wyniku zestawienia do arkusza kalkulacyjnego i przeliczenie.

 

Nie rozumiem też potrzeby - przeliczenie wartości dokumentów na EUR i generowanie deklaracji to funkcjonalność programu księgowego, a nie handlowego. 

Link to postu
1 minutę temu, Teresa Wasilewska Wasilewska napisał:

Przeliczenie? każda wartość PLN była obliczana przy innym kursie waluty, przy np 100 rekordach to pracochłonne...

Proszę zapoznać się obowiązującymi przepisami - do deklaracji jest stosowany jeden kurs EBC z ostatniego dnia kwartału za który składamy deklarację.

 

4 minuty temu, Teresa Wasilewska Wasilewska napisał:

a program księgowy? nie widzę w Rachmistrzu takiej funkcjonalności, jak deklaracje VIU-D, może Pan podpowiedzieć?

Deklaracji jeszcze nie ma, ale jest już ewidencja VAT-OSS do której można importować sprzedaż z WSTO-OSS, dane posłużą do wygenerowania i wysłania deklaracji.

  • Dziękuję 1
Link to postu
Teraz, Daniel Kozłowski napisał:

Proszę zapoznać się obowiązującymi przepisami - do deklaracji jest stosowany jeden kurs EBC z ostatniego dnia kwartału za który składamy deklarację.

 

Deklaracji jeszcze nie ma, ale jest już ewidencja VAT-OSS do której można importować sprzedaż z WSTO-OSS, dane posłużą do wygenerowania i wysłania deklaracji.

No i super

nie mam więcej pytań, dzięki za przydatne informacje.

  • Dziękuję 1
Link to postu
1 godzinę temu, Daniel Kozłowski napisał:
1 godzinę temu, Teresa Wasilewska Wasilewska napisał:

Przeliczenie? każda wartość PLN była obliczana przy innym kursie waluty, przy np 100 rekordach to pracochłonne...

Proszę zapoznać się obowiązującymi przepisami - do deklaracji jest stosowany jeden kurs EBC z ostatniego dnia kwartału za który składamy deklarację.

 

1 godzinę temu, Teresa Wasilewska Wasilewska napisał:

a program księgowy? nie widzę w Rachmistrzu takiej funkcjonalności, jak deklaracje VIU-D, może Pan podpowiedzieć?

Deklaracji jeszcze nie ma, ale jest już ewidencja VAT-OSS do której można importować sprzedaż z WSTO-OSS, dane posłużą do wygenerowania i wysłania deklaracji.

Dziękuję bardzo za odpowiedzi!

Link to postu

Jednak mam wątpliwości,

Uważam, że na EURO przeliczam tylko te dokumenty, które w EURO nie zostały wystawione.

 

Jednak jeśli wystawiam PA w EURO, otrzymuje od konsumenta danego kraju EURO, VAT na PA mam już w EURO, to chyba mija się z celem przeliczanie na złotówki w trakcie wystawienia paragonu, a następnie na koniec okresu sprawozdawczego ponowne przeliczenie na EURO, jak Panowie uważają?

Powstaną różnice kursowe....

 

Jednak kolumna z sumą podatku od wartości dodanej otrzymana/wpłacona w EURO jest potrzebna.

 

Link to postu
4 minuty temu, Teresa Wasilewska Wasilewska napisał:

Uważam, że na EURO przeliczam tylko te dokumenty, które w EURO nie zostały wystawione.

To taka "oczywista oczywistość".

 

4 minuty temu, Teresa Wasilewska Wasilewska napisał:

Jednak jeśli wystawiam PA w EURO, otrzymuje od konsumenta danego kraju EURO, VAT na PA mam już w EURO, to chyba mija się z celem przeliczanie na złotówki w trakcie wystawienia paragonu, a następnie na koniec okresu sprawozdawczego ponowne przeliczenie na EURO, jak Panowie uważają?

Zgadzam się, dlatego cały czas zachęcam wszystkich po poznania obsługi programu przed rozpoczęciem pracy - w linii GT nie można wystawić paragonu w innej walucie niż PLN, więc w takiej sytuacji sprzedaż należy dokumentować fakturami VAT.

 

8 minut temu, Teresa Wasilewska Wasilewska napisał:

Powstaną różnice kursowe....

Dokładnie tak.

 

 

10 minut temu, Teresa Wasilewska Wasilewska napisał:

Jednak kolumna z sumą podatku od wartości dodanej otrzymana/wpłacona w EURO jest potrzebna.

Nie wiem czy zrozumiałem potrzebę, gdyż takie informacje (wartości w walucie i waluta) od początku są dostępne w zestawieniu, wystarczy włączyć ich widoczność w parametrach listy. 

Link to postu
6 minut temu, Daniel Kozłowski napisał:

Nie wiem czy zrozumiałem potrzebę, gdyż takie informacje (wartości w walucie i waluta) od początku są dostępne w zestawieniu, wystarczy włączyć ich widoczność w parametrach listy. 

Potrzebuję "wartość VAT w walucie" z podziałem na kraje, a takiej pozycji w parametrach listy nie widzę.

(nie ma znaczenia teraz dla mnie czy PA czy FS, jeśli tylko FS można w walucie, będziemy wystawiać FS, poradzimy sobie.... nie tu widzę problem)

 

tak wiem, mogę też sama skonstruować zapytanie SQL i wypluć info, które przecież w bazie danych są

:)

Link to postu
1 minutę temu, Teresa Wasilewska Wasilewska napisał:

Potrzebuję "wartość VAT w walucie" z podziałem na kraje, a takiej pozycji w parametrach listy nie widzę.

Ciągle nie wiem po co, ale podpowiem... Skoro w zestawieniu jest dostępna wartość VAT dokumentu w walucie i kraj to wystarczy tylko przefiltrować wynik zestawienia lub pogrupować go po państwie.

 

18 minut temu, Teresa Wasilewska Wasilewska napisał:

nie tu widzę problem

Niestety ciągle nie wiem, gdzie go Pani widzi.

 

7 minut temu, Teresa Wasilewska Wasilewska napisał:

tak wiem, mogę też sama skonstruować zapytanie SQL i wypluć info, które przecież w bazie danych są

Ja proponuję bardziej dostępne rozwiązanie - skopiować wynik zestawienia do arkusza kalkulacyjnego i obrobić do oczekiwanej postaci ;)

Link to postu
5 minut temu, Daniel Kozłowski napisał:

Ciągle nie wiem po co, ale podpowiem... Skoro w zestawieniu jest dostępna wartość VAT dokumentu w walucie i kraj to wystarczy tylko przefiltrować wynik zestawienia lub pogrupować go po państwie.

 

eeeech

 

Po raz kolejny, tak jak i w pierwszym poście piszę, że ja nie widzę w DOKUMENTACH DO OSS "wartość VAT w walucie", jeśli Pan widzi taką wartość w 'zestawieniu' proszę podpowiedzieć w jakim zestawieniu i będziemy ukontentowani :)

 

Link to postu
17 godzin temu, Teresa Wasilewska Wasilewska napisał:

Po raz kolejny, tak jak i w pierwszym poście piszę, że ja nie widzę w DOKUMENTACH DO OSS "wartość VAT w walucie", jeśli Pan widzi taką wartość w 'zestawieniu' proszę podpowiedzieć w jakim zestawieniu i będziemy ukontentowani :)

Niestety nie pokazała Pani gdzie patrzy, założyłem że rozmawiamy o zestawieniu "Dokumenty do ewidencji OSS" i napisałem co należy zrobić:

18 godzin temu, Daniel Kozłowski napisał:

Nie wiem czy zrozumiałem potrzebę, gdyż takie informacje (wartości w walucie i waluta) od początku są dostępne w zestawieniu, wystarczy włączyć ich widoczność w parametrach listy. 

Wersja obrazkowa:

OSS.png.bf91da801e1cab19a7ca9ff1a9659c39.png

Link to postu

tak patrzymy na to samo zestawienie i zgadzamy się co do jednego - kolumny "wartość VAT w walucie" brak

no właśnie:) brutto - netto i mamy VAT w walucie, jest rozwiązanie.

a wystarczyło, aby była od razu dodana 'wartość VAT w walucie", bo przecież to tą wartość będę deklarować w VIU-D.

 

dzięki za pomoc.

 

Link to postu
17 minut temu, Teresa Wasilewska Wasilewska napisał:

tak patrzymy na to samo zestawienie i zgadzamy się co do jednego - kolumny "wartość VAT w walucie" brak

no właśnie:)

Rzeczywiście, nie wiem dlaczego cały czas widziałem kolumnę, której nie ma, przepraszam :( Nie rozumiem też, dlaczego nie została od razu dodana.

 

27 minut temu, Teresa Wasilewska Wasilewska napisał:

brutto - netto i mamy VAT w walucie, jest rozwiązanie.

:)

 

23 minuty temu, Teresa Wasilewska Wasilewska napisał:

a wystarczyło, aby była od razu dodana 'wartość VAT w walucie", bo przecież to tą wartość będę deklarować w VIU-D.

No nie do końca, ta wartość będzie prawdziwa tylko dla waluty EUR, w której jest składana deklaracja, dla walut innych niż EUR trzeba będzie ją przeliczyć na EUR. Do tego nie mamy informacji o stawce podatku VAT, a nie musi to być jedna stawka VAT dla danego kraju. Kwoty VAT to nie są jedyne informacje, które muszą trafić do deklaracji - nie ma informacji o ilości sprzedanych towarów.

 

To cały czas nie jest właściwe / kompletne źródło danych dla deklaracji, źródłem takim jest ewidencja VAT OSS z programu księgowego.

 

 

Link to postu

ilość sprzedanych towarów?:) to chyba o krok za daleko. [INTRASTAT?]

 

Zakres danych objętych deklaracją

W deklaracji VAT dla małego punktu kompleksowej obsługi zawierane są informacje dotyczące usług świadczonych w ramach tej szczególnej procedury, tj. usług telekomunikacyjnych, nadawczych i elektronicznych świadczonych na rzecz osób niebędących podatnikami.

Jeśli podatnik stosuje procedurę nieunijną, wówczas w deklaracji ujmuje wszystkie usługi świadczone w UE w ramach tej procedury (w tym usługi w państwie członkowskim identyfikacji).

Stosowanie procedury unijnej, zobowiązuje do deklarowania usług świadczonych z siedziby działalności gospodarczej podatnika lub któregokolwiek z jego stałych miejsc prowadzenia działalności w państwie członkowskim konsumpcji.

Generalnie, w deklaracji należy uwzględnić:

  • numer referencyjny, który oznacza numer nadany tej deklaracji VAT przez państwo członkowskie identyfikacji,
     
  • indywidualny numer identyfikacyjny VAT nadany przez państwo członkowskie identyfikacji,
     
  • kwartał, za który składana jest deklaracja,
     
  • termin rozpoczęcia i zakończenia okresu świadczenia usług jeśli składana jest więcej niż jedna deklaracja VAT za ten sam okres rozliczeniowy w różnych państwach członkowskich UE,
     
  • walutę, przy czym kwoty należy podać w euro (państwa członkowskie identyfikacji, które nie przyjęły euro, mogą wymagać kwot w ich walucie krajowej, jednak przy przekazywaniu informacji na temat deklaracji innym państwom członkowskim kwoty zostaną przeliczone na euro według kursu wymiany opublikowanego przez Europejski Bank Centralny w ostatnim dniu okresu sprawozdawczego),
     
  • kod państwa członkowskiego konsumpcji,
     
  • stawkę VAT (obniżoną lub podstawową) w państwie konsumpcji,
     
  • podstawę opodatkowania,
     
  • kwotę podatku VAT,
     
  • całkowitą kwotę podatku VAT do zapłaty a w przypadku procedury unijnej - całkowitą kwotę do zapłaty z tytułu usług świadczonych z siedziby działalności gospodarczej lub stałego miejsca prowadzenia działalności gospodarczej w państwie członkowskim identyfikacji,
     
  • dostawy dokonywane ze stałych miejsc prowadzenia działalności gospodarczej znajdujących się poza państwem członkowskim identyfikacji (procedura unijna), w tym: kod państwa członkowskiego konsumpcji, rodzaj, wysokość stawki VAT, numer identyfikacyjny VAT lub numer rejestracji podatkowej, podstawę opodatkowania, kwotę podatku VAT, całkowitą kwotę podatku VAT do zapłaty.

źróło

http://www.vademecumpodatnika.pl/artykul_narzedziowa,781,0,12009,deklaracje-skladane-w-ramach-stosowania-procedury-moss-viu-d.html

Link to postu

Nie przyglądałem się jeszcze dokładnie deklaracjom, między innymi dlatego, że jeszcze ich nie ma w GT, zrobiłem to teraz i rzeczywiście takie informacje nie trafiają bezpośrednio do deklaracji, ale powinny znajdować się w ewidencji podatnika, cytat z dokumentu "Zasady rozliczania podatku VAT w punkcie kompleksowej obsługi - procedura unijna" ze strony: https://www.podatki.gov.pl/vat/abc-vat/procedury/punkt-kompleksowej-obslugi-oss-i-ioss/:

 

 

Cytat

 

EWIDENCJA

Podatnik w ramach procedury unijnej musi prowadzić ewidencję transakcji objętych tą procedurą. Ewidencja musi być przechowywana przez okres 10 lat od zakończenia roku, w którym dokonano transakcji.

Ewidencja prowadzona przez podatnika musi zawierać następujące informacje:

a)  państwo członkowskie konsumpcji, w którym dokonywane są dostawy towarów lub świadczone są usługi;

b)  rodzaj świadczonych usług lub opis i ilość towarów będących przedmiotem dostawy;

c)  datę świadczenia usług lub dokonania dostawy towarów;

d) podstawę opodatkowania ze wskazaniem zastosowanej waluty;

e)  wszelkie kolejne kwoty podwyższające lub obniżające podstawę opodatkowania;

f)  zastosowaną stawkę VAT;

g)  kwotę należnego VAT ze wskazaniem zastosowanej waluty;

h)  datę i kwotę otrzymanych płatności;

i)   wszelkie płatności zaliczkowe otrzymane przed dostawą towarów lub świadczeniem usług;

j)   w przypadku, gdy wystawiono fakturę – informacje zawarte na fakturze;

k)  w przypadku usług – informacje wykorzystywane do określenia miejsca, w którym usługobiorca ma siedzibę lub stałe miejsce zamieszkania, lub zwykłe miejsce pobytu, natomiast w przypadku towarów – informacje wykorzystywane do określenia miejsca rozpoczęcia i zakończenia wysyłki lub transportu towarów do nabywcy;

l)   wszelkie dowody dotyczące możliwości zwrotów towarów, w tym podstawę opodatkowania i zastosowaną stawkę VAT.

 

 

Link to postu
  • 2 lata później...
W dniu 17.09.2021 o 13:27, Daniel Kozłowski napisał:

Nie przyglądałem się jeszcze dokładnie deklaracjom, między innymi dlatego, że jeszcze ich nie ma w GT, zrobiłem to teraz i rzeczywiście takie informacje nie trafiają bezpośrednio do deklaracji, ale powinny znajdować się w ewidencji podatnika, cytat z dokumentu "Zasady rozliczania podatku VAT w punkcie kompleksowej obsługi - procedura unijna" ze strony: https://www.podatki.gov.pl/vat/abc-vat/procedury/punkt-kompleksowej-obslugi-oss-i-ioss/:

 

 

 

Odświeżę stary temat. Czy orientują się Państwo czy w linii GT istnieje możliwość wygenerowania ewidencji transakcji, o której w powyższym poście wspomniał Pan Daniel Kozłowski?

 

 

Link to postu
32 minuty temu, Patryk J. napisał:

Odświeżę stary temat. Czy orientują się Państwo czy w linii GT istnieje możliwość wygenerowania ewidencji transakcji, o której w powyższym poście wspomniał Pan Daniel Kozłowski?

Nie pojawiło się w programach nic więcej poza kolumną "Wartość VAT w walucie" zestawieniu "Dokumentu do ewidencji OSS".

  • Smutny 1
Link to postu
×
×
  • Dodaj nową pozycję...