Skocz do zawartości

Nowy typ dokumentu Faktura VAT HURT

Polecane posty

Przechodzimy w formie z programu R2FakturyPRO na Subiekta nexo. W poprzednim programie mieliśmy utworzoną odrębną fakturę sprzedaży VAT oznaczoną dodatkowym oznaczeniem w numerze dokumentu "HURT". Chciałem zrobić to samo w Subiekt Nexo. Utworzyłem we wzorcach wydruków sprzedaży duplikat Faktury sprzedaży.

 

1245367999_Beztytuu.thumb.jpg.7875f7fd32c8a7733c99af905ac7ae19.jpg

W jaki sposób mogę go użyć gdy będę chciał wystawić dokument Faktura VAT Sprzedaży oraz w jaki sposób mogę skonfigurować dokument aby przy wystawianiu w numerze faktury był wyróżnik "HURT"?

1056013389_Beztytuu1.jpg.4bf7ce4fd875d71ff06d2ebe26a0c057.jpg

Link to postu
  1. Numeracje faktur można zdefiniować nową Numeracją.
  2. Z racji, że jeden typ dokumentu może mieć tylko jedną numerację w danym momencie, nie można mieć osobnej numeracji np. "FS" i "HURT". Wymagałoby to umożliwienia przez InsERT tworzenia nowych podtypów dokumentów, czego nie ma.
  3. Możliwe jest natomiast zezwolenie na ręczne dopisywanie "HURT" tworząc dokument (włącza się to w konfiguracji Numeracji).
  4. Alternatywnie "HURT" można dopisać nie do numeracji faktury (a więc numer nadal będzie jak w normalnej fakturze), a do wzorca wydruku.
  5. Pełna edycja wzorców wydruku wymaga wersji nexo PRO.
  6. Dany wzorzec wydruku się wybiera w momencie drukowania.
  7. Da się przypisywać konkretne wzorce do konkretnych np. klientów. Nie da się powiązać tego do klucza "HURT" bo jak wspomniałem wyżej - nie istnieje podział na podtypy dokumentów.

Pomysł:

  • Można by zdefiniować np. osobny oddział, magazyn lub użytkownika "HURT", który można by następnie użyć w numeracji jako wyróżnika rozpoznawania hurtu i używanie go jako element odpowiedzialny za automatycznie dodanie "HURT" do numeru utworzonego przez danego użytkownika lub dla danego oddziału/magazynu.
  • Wydaje się to trochę daleko idące.

Moje podejście:

  1. Mieć jedną fakturę, jedną numerację i jeden wzorzec, który odczytuje typ dokumentu (hurt lub sprzedaż) i umieszcza go na wydruku.
  2. Hurt vs. Sprzedaż można po prostu rozpoznawać wg kolumny typu dokumentu w widoku. Nie trzeba nic dodawać do numeru faktury, po co?
  3. Co nie pomyśle - po co Wam osobna numeracja dla hurtu? To przecież nadal faktura.

EDIT:

  • Niby jest coś takiego jak Warunek w numeracji, ale nie wiem jak go użyć żeby sprawdzić czy np. Kategoria dokumentu to Hurt. Jest tam tylko pole Gdy Prawda i Gdy Fałsz, nie ma do czego przyrównać.
Edytowane przez Ernest Sadowski
Link to postu
W dniu 5.01.2022 o 10:46, Ernest Sadowski napisał:
  1. Możliwe jest natomiast zezwolenie na ręczne dopisywanie "HURT" tworząc dokument (włącza się to w konfiguracji Numeracji).

Mógłby Pan powiedziec coś więcej o tej opcji?
Gdy próbuję ręcznie dodać cokolwiek do numeru faktury, program nie pozwala mi wpisać niczego - tzn. po naciśnięciu czegokolwiek na klawiaturze, nic nie jest dopisywane.

Link to postu

Chciałbym ponownie dodać, że wg mnie jest to bez sensu.

 

Sam numerek faktury i tak pozostanie wspólny dla zwykłych i hurtowych faktur.

Tak naprawdę zaśmieca Pan sobie numer faktury napisem "/HURT", który nic nie znaczy, a to że jest on hurtem by mogło się znaleźć w kategorii dokumentu.

 

Silnie radzę nie odróżniać od siebie faktur numerem, szczególnie ręcznym - są od tego inne narzędzia. Zaśmieca to tyko numerację i prosi się o pomyłki od ręcznego wprowadzania. Można zamiast tego przecież używać filtrowania i sortowania po kolumnach widoków lub kategorii dokumentów.

Link to postu

Mamy podobną sytuacją w firmie.

W poprzednim programie mieliśmy faktury zakupu oraz faktury zakupu kosztowe - jako dwa osobne typu dokumentów.
My możemy sobie oznaczyć w Subiekcie kategorią czy to ZAKUP czy KOSZT - ale w momencie gdy wysyłany faktury do księgowych, to one już mogą miec większy problem z rozpoznaniem czy to kosztówka czy zakup - stąd moje zainteresowanie tematem.

Link to postu

Dobra. Tak się trafiło, że testuje różne sposoby numeracji własnych.

 

Jeżeli ma Pan wersję PRO (bez niej się nie da):

 

1. Dodać pole własne HURT w dokumentach sprzedaży (lub innych).

image.thumb.png.c91560260076300c4ec7b8e140f55b51.png

2. Restart programu.

3. Utworzyć nową numerację faktur:

image.thumb.png.176a5c101396c5b4531b9b1b5788fc9e.png

4. Użycie nowej numeracji dla dokumentów.

5. Przy wystawianiu dokumentu, po wybraniu HURT:

image.png.bcc20f4448e53734df4826b6f01aa949.png

Mamy:

image.png.2819297b08848e01e7f3bcde51b01884.png

 

Numeracje w powyższym przypadku będą osobne dla "/HURT" i bez.

 

Numeracja może być wspólna - w takim przypadku po prostu nie dodawać HURT do Atrybutów Numeracji, tylko wprost do ich Postaci Numeru (patrz obraz 2).

 

UWAGA: Numer z "/HURT" nadany jest tylko podczas rezerwacji numeru. W przypadku późniejszej edycji pola HURT, trzeba ponownie zarezerwować numer (jeżeli są to 2 osobne numeracje jak mówiłem wyżej).

Edytowane przez Ernest Sadowski
Link to postu

Chciałem przetestować Pańskie rozwiązanie samemu - ale niestety padłem na etapie konfiguracji.

Nie mogę dodać pól PolaWłasneAdb2.HURT w atrybutach ani warunku.

 

Czy gdzies w konfiguracji muszę wczesniej włączyć możliwosć korzystania z takich funkcji?

Edytowane przez Jakub Jakowicki
Link to postu

Wydaje mi się, że przyczyną takiego efektu jest brak zaawansowanego pola własnego dla typu dokumentu, o którym pisał Pan Ernest. Jest wyżej na zrzucie ekranu.

Po dodaniu pola własnego typu wymagany jest restart programu o czym również Pan Ernest napisał.

Alternatywnie, nie mógł Pan znaleźć tego pola bo nie dodał Pan nowej własności:

 

image.png.3a19ad7e13b71730eec073d3bca12d8a.png

image.png.0b9080b0a74f3a5e6bc6e5ab99de1591.png

 

I ta druga opcja wydaje mi się bardziej prawdopodobna.

Edytowane przez Janusz Siudek
Link to postu

Udało się dzięki tej wskazówce, dziękuję bardzo. :)
Zaraz będę sprawdzał, czy rzeczywiście całość działa - w międzyczasie tylko podrzucę, że konfiguracja według screenów powyżej ostatecznie skutkuje ostrzeżeniem: 
"Element nie został uwzględniony w postaci numeru co może powodować powielanie numerów wygenerowanych przez tę konfigurację numeracji. "

Link to postu

Coś z czym ja miałem zgryz jakiś czas (słaba dokumentacja mi się wydaje).

 

Jeżeli korzysta Pan z widoku zaawansowanego - Podstawowego nie używać już w ogóle, tym bardziej na zmianę.

Mnie osobiście bardzo na początku zmylił sposób dodawania atrybutów, co opisze niżej:

 

  1. Atrybuty numeracji to wyznaczniki, które powodują utworzenie "pod-listy" numerującej dla umieszczonych tam elementów. W Pana przypadku jeżeli np. chce Pan mieć numerację roczną (numer resetuje się w ramach roku) oraz osobną dla "/HURT" oraz bez niego - wtedy w tej liście znajdą się te 2 atrybuty (rok wystawienia i nowo dodany element HURT).
  2. Jeżeli numeracja miałaby być wspólna dla HURT i bez, i tylko resetować się na rok, to wtedy w Atrybuty numeracji powinien być tylko jeden atrybut - rok. W takim przypadku umieszczenie zależności od pola własnego HURT należy wstawić tylko i wyłącznie Postać numeru (dodać własność do tej listy, a nie do atrybutów numeracji).
  3. Błąd, który Pan dostał to ostrzeżenie, że w jednym jest, a nie ma w drugim. Słusznie mówi "może", bo jeżeli Pan to świadomie zrobił i wie, że się nie powieli to wszystko ok. Jak ktoś by zrobił tu coś źle (z czym jak mówiłem się tłukłem sam trochę ostatnio), to później mogłyby wyjść złe rzeczy. Zalecam sobie potestować zachowania wystawiając dokumenty w różnych datach (latach) i z użyciem różnych konfiguracji.
Edytowane przez Ernest Sadowski
Link to postu
  • 1 rok później...

Zgłoszenie zostało zrealizowane w wersji 47.0.0. Fragment listy zmian:

"Własne typy dokumentów (w Laboratorium): • Możliwość utworzenia nowego typu dokumentu na podstawie istniejącego w nexo typu dokumentu. • Tworzenie i realizowanie dokumentów na podstawie własnej konfiguracji typu dokumentu. • Uwzględnienie w serwisach, filtrach, menu, dokumentach, mapie powiązań oraz kolumnach nowych typów dokumentów. • Korzystanie z własnych mnemoników dla nowoutworzonych typów dokumentów. • Możliwość blokowania realizacji między wybranymi dokumentami z uwzględnieniem nowo dodanych typów dokumentów. • Możliwość włączenia przepisywania wartości takich samych pól własnych podczas realizacji między dokumentami. • Możliwość włączenia przepisywania wartości takich samych pól własnych na pozycjach dokumentów podczas realizacji między dokumentami (dostępne po włączeniu w Laboratorium opcji "Pola własne na pozycjach"). • Ograniczenie widoczności danych dla Asortymentów, Podmiotów, Magazynów oraz Oddziałów dla typu dokumentu (dostępne po włączeniu w Laboratorium opcji "Profilowanie danych"). Dodano także możliwość kopiowania i wklejania ograniczeń widoczności. • Wybranie własnego domyślnego wzorca wydruku dla typu dokumentu. • Wybór uprawnień, które mają się powielić z bazowego typu dokumentu, na podstawie którego tworzony jest własny typ dokumentu. Uprawnienie odpowiedzialne za dodawanie własnego typu dokumentu, odpowiada też za pokazywanie w menu Dodaj oraz Realizuj nazw nowych typów dokumentów. • Uwzględnienie własnych typów dokumentów w czynności tworzenia nowego dokumentu w module Automatyzacja. • Możliwość ustawienia, na których typach dokumentów ma być widoczne pole własne dokumentu. • Możliwość ustawienia, na których typach dokumentów ma być widoczne pole własne pozycji dokumentu (dostępne po włączeniu w Laboratorium opcji "Pola własne na pozycjach"). • Możliwość wybrania własnego typu dokumentu podczas realizacji zamówienia wysyłkowego w Sello NX. • Utworzenie warunku opierającego się na własnym typie dokumentu w schemacie dekretacji w Rachmistrzu oraz Rewizorze. • Uwzględnienie własnych typów dokumentu w POS - interfejs dotykowy. • W sferze zdarzeniowej dodano możliwość reakcji na zdarzenia konkretnych typów dokumentów (dostępne po włączeniu w Laboratorium opcji "Sfera zdarzeniowa".";

Link to postu
×
×
  • Dodaj nową pozycję...