Skocz do zawartości

Pozwolenia Typ A oraz oświadczenia o pracę dla cudzoziemców

Polecane posty

Dzień dobry,

 

Czy system posiada gdziekolwiek możliwość wprowadzenia ważności oświadczeń o powierzeniu wykonywania pracy cudzoziemcowi i pozwoleń typu A/B/C/D. Jest jedynie możliwość wprowadzenia wizy. Nie ma również możliwości wprowadzania ważności karty pobytu. 

 

Wiza wystawiana jest na podstawie oświadczenia bądź pozwolenia. Na podstawie jednego pozwolenia pracownik może mieć wystawione 2/3/4 wizy pod rząd. Dopóki to pozwolenie nie straci ważności. Obecnie prowadzimy osobną tabelkę poza Gratyfikantem gdzie spisywana jest ważność oświadczeń oraz pozwoleń. 

 

W przypadku posiadania przez cudzoziemca karty pobytu nie ma konieczności posiadania wizy. Karta pobytu + pozwolenia pozwala na legalną pracę do momentu wygaśnięcia karty pobytu bądź pozwolenia.

W przypadku braku karty pobytu cudzoziemiec musi występować o kolejną wizę. Wiza wydawana jest na podstawie pozwolenia/oświadczenia. 

 

 

Edytowane przez Justyna Banaś
Link to postu
  • Justyna Banaś zmienił tytuł na Pozwolenia Typ A oraz oświadczenia o pracę dla cudzoziemców

Dziękuje za odpowiedź.

Niestety rozwiązanie proponowane przez Pana nie jest możliwe. Jeśli wpiszę w rubryce do wiz kartę pobytu, pozwolenie i wizę robi się zamieszanie. Wyświetla się tylko najdłużej ważny dokument. Dane w raporcie wiz są wtedy nieprawidłowe.

Dokumenty o których pisze są związane z legalnym zatrudnieniem cudzoziemca stąd też zawsze się dziwiłam, że w Gratyfikancie jest rubryka dot. legalnego zatrudnienia (wiza), a nie ma dot. legalnego pobytu. Bez tego drugiego nie można podjąć legalnie pracy.

 

Miałam w systemie kilku cudzoziemców, którzy legalnie przebywają w PL i legalnie u nas pracują. Rubryka wiza była jednak pusta, ponieważ pracują na podstawie karty pobytu i pozwolenia typu A. Nie potrzebują wizy. Wpisałam tam dane karty pobytu. Nie mam jednak nadal danych z pozwolenia. Jest to bez sensu.

 

Czy jest szansa na dodanie takiego rozwiązania do Gratyfikanta? Podobnego do uprawnień zawodowych gdzie mam do wyboru kilka rodzajów uprawnień spawalniczych, uprawnienia na wózek widłowy, suwnice itp. Moja firma zatrudnia 30 cudzoziemców i jest to jeszcze w miarę do ogarnięcia, ale nie w Gratyfikancie, a w excelu. 

 

 

Link to postu

Z pierwszej Pani wiadomości zrozumiałem, że jest albo wiza, albo pozwolenie. Ale widzę, że to wszystko bardziej skomplikowane. Czy mogę prosić o skierowanie na jakieś materiały/artykuły dokładniej opisujące te podstawowe wymagania? A w szczególności obowiązki pracodawcy w tym zakresie?

Link to postu

https://www.biznes.gov.pl/pl/portal/00212

 

https://www.biznes.gov.pl/pl/portal/00295

 

Jak legalnie zatrudnić cudzoziemca?

 

Aby można było mówić o powierzeniu legalnego wykonywania pracy cudzoziemcowi, musi być spełniony szereg warunków, wynikających z przepisów ustawy z dnia 20 kwietnia 2004 r. o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy oraz ustawy z dnia 15 czerwca 2012 r. o skutkach powierzania wykonywania pracy cudzoziemcom przebywającym wbrew przepisom na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej (ewentualnie ustawy z dnia 12 grudnia 2013 r. o cudzoziemcach). Pracodawca może legalnie powierzyć pracę na terytorium Polski cudzoziemcowi niebędącemu obywatelem państwa członkowskiego Unii Europejskiej lub Europejskiego Obszaru Gospodarczego (EOG) albo obywatelem Szwajcarii, jeżeli zostaną spełnione łącznie następujące warunki:

 

1. pracodawca uzyska zezwolenie na pracę dla danego cudzoziemca (ewentualnie zezwolenie na pracę sezonową), inna możliwość to uzyskanie przez samego cudzoziemca zezwolenia na pobyt czasowy i pracę (tzw. zezwolenia jednolitego);

2. cudzoziemiec legalnie przebywa na terytorium Polski, tzn. posiada odpowiednie dokumenty pobytowe (np. wizę lub kartę pobytu);

3. podstawa pobytu cudzoziemca na terytorium Polski pozwala mu na wykonywanie pracy (nie jest to np. wiza turystyczna lub inny dokument wykluczający podjęcie pracy);

4. wykonywanie pracy przez cudzoziemca nie może odbywać się na innych warunkach lub na innym stanowisku niż określone w zezwoleniu na pracę lub zezwoleniu na pobyt czasowy i pracę (z wyjątkiem powierzenia pracy o innym charakterze lub na innym stanowisku niż określone w zezwoleniu na pracę – na okresy łącznie nieprzekraczające 30 dni w roku kalendarzowym, pod warunkiem powiadomienia o tym w terminie 7 dni, w formie pisemnej wojewody, który wydał zezwolenie).

 

Jeśli cudzoziemiec zamierza przebywać i pracować w Polsce powyżej 3 miesięcy, może on starać się o udzielenie zezwolenia na pobyt czasowy i pracę (tzw. zezwolenia jednolitego). Wydanie takiego zezwolenia odbywa się w ramach jednego postępowania administracyjnego i – na podstawie jednego dokumentu – uprawnia cudzoziemca zarówno do pobytu, jak i do pracy w Polsce. W takim przypadku cudzoziemiec nie musi odrębnie ubiegać się o zezwolenie na pobyt (np. wizę), a pracodawca – o zezwolenie na pracę.

 

Obowiązkiem cudzoziemca wykonującego pracę na terytorium Polski jest posiadanie ważnego zezwolenia na pobyt w Polsce (w formie niewykluczającej wykonywania pracy). Pracodawca jest natomiast zobowiązany:

- żądać od cudzoziemca przedstawienia przed rozpoczęciem pracy ważnego dokumentu uprawniającego do pobytu na terytorium Polski (w szczególności wizy lub karty pobytu);

- przechowywać kopię tego dokumentu: w przypadku zatrudnienia na podstawie umowy o pracę w aktach osobowych pracownika, na zasadach i przez okres obowiązkowego przechowywania tych akt; w razie zawarcia z cudzoziemcem umowy cywilnoprawnej (np. umowy zlecenia lub umowy o dzieło) – przez cały okres wykonywania pracy przez cudzoziemca.

 

Obowiązujące przepisy przyjmują zasadę, że dokument pobytowy odpowiedni do wykonywania pracy (wraz z zezwoleniem na pracę lub zezwoleniem na pracę sezonową, jeśli w danym przypadku jest ono wymagane) stanowi każda wiza wydana przez polskie organy (typu „C” – wiza Schengen, krótkoterminowa lub typu „D” – wiza krajowa, długoterminowa), niezależnie od celu jej wydania oraz każde zezwolenie na pobyt czasowy, z wyjątkiem wiz i zezwoleń wskazanych w przepisach jako wykluczające podjęcie pracy (zostały one wymienione poniżej).

 

Cudzoziemiec nie może legalnie pracować, gdy przebywa w Polsce na podstawie:

- polskiej wizy, której cel wydania został oznaczony symbolem:

  -- „01” – cel turystyczny,

  -- „20” – korzystanie z ochrony czasowej,

  -- „21” – przyjazd ze względów humanitarnych, z uwagi na interes państwa lub zobowiązania międzynarodowe;

- zezwolenia na pobyt czasowy udzielonego na podstawie art. 181 ust. 1 ustawy z dnia 12 grudnia 2013 r. o cudzoziemcach.

 

 

RUCH BEZWIZOWY

 

Podstawą pobytu cudzoziemca, który wykonuje pracę na terytorium Polski, może być także ruch bezwizowy. Cudzoziemcy będący obywatelami określonych krajów mogą korzystać z ruchu bezwizowego (tzn. przekraczać granice bez konieczności uzyskania wizy lub innego dokumentu pobytowego) przy wjeździe na terytorium państw obszaru Schengen, w tym również Polski. Przywilej ten obejmuje m.in. obywateli Ukrainy, Mołdawii i Gruzji, ale tylko takich, którzy posiadają paszport biometryczny, wydany zgodnie z normami Organizacji Międzynarodowego Lotnictwa Cywilnego (ICAO).

 

Okres, w którym cudzoziemiec może skorzystać z pobytu na podstawie ruchu bezwizowego, to 90 dni w ciągu każdego 180-dniowego okresu – liczy się tu łączny okres przebywania danego cudzoziemca na terytorium wszystkich państw strefy Schengen. Po upływie tego czasu, cudzoziemiec, który chce nadal przebywać i wykonywać pracę w Polsce, ma obowiązek posiadać stosowny dokument pobytowy, np. odpowiednią wizę lub zezwolenie na pobyt czasowy.

 

Każda umowa z cudzoziemcem dotycząca wykonywania pracy (zarówno umowa o pracę, jak i cywilnoprawna, np. zlecenie lub umowa o dzieło) musi być zawarta w formie pisemnej – przed rozpoczęciem pracy przez daną osobę. W razie niedopełnienia tego obowiązku pracodawca podlega grzywnie do 30 000 zł.

 

Przed podpisaniem umowy pracodawca jest zobowiązany przedstawić cudzoziemcowi jej tłumaczenie na język dla niego zrozumiały.

 

W zawartej z cudzoziemcem umowie pracodawca ma obowiązek uwzględnić wysokość wynagrodzenia nie niższą od określonej w wydanym dla danego cudzoziemca zezwoleniu na pracę lub pracę sezonową (ewentualnie w zezwoleniu na pobyt czasowy i pracę) oraz wypłacać mu wynagrodzenie co najmniej w takiej kwocie.

 

Pracodawca jest również zobowiązany – w terminie do 7 dni – zgłosić cudzoziemca do ubezpieczeń społecznych (emerytalnego, rentowych, chorobowego i wypadkowego) oraz ubezpieczenia zdrowotnego, a także opłacać co miesiąc składki na te ubezpieczenia. 

 

 

 

Co do samego wniosku o pobyt i pracę. Dolnośląski Urząd Wojewódzki wydaje decyzję nie w ciągu 3 czy 6m, a w ciągu dwóch lat. Cudzoziemiec, który złożył wniosek o pobyt i czeka na decyzję może legalnie przebywać na terytorium Polski do dnia uzyskania decyzji. 

 

Wniosek o udzielenie zezwolenia na pobyt czasowy i pracę składa się osobiście bądź pocztą, nie później niż w ostatnim dniu legalnego pobytu na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej.  Dla zachowania terminu legalnego pobytu liczy się data nadania przesyłki w placówce pocztowej.

Jeżeli wniosek złożony został w terminie i nie będzie w nim braków formalnych lub braki formalne uzupełnione zostaną we wskazanym przez urząd terminie, pobyt będzie legalny od dnia złożenia wniosku do dnia, w którym decyzja w tej sprawie stanie się ostateczna.

 

 

 

Generalnie temat jest dosyć zawiły. Fajnie byłoby mieć systemowe rozwiązanie. Tym bardziej w świetle obecnych wydarzeń. Wielu pracodawców chętnie by zatrudniło obcokrajowców, ale boi się całego procesu legalizacji pobytu i pracy. Nie mają pojęcia, że wnioski o pozwolenia/oświadczenia składa się internetowo na - https://www.praca.gov.pl/ . Wnioski o legalizację pobytu składa się (w przypadku Dolnego Śląska - https://przybysz.duw.pl/) również internetowo. 

 

Wg mnie dosyć dużym ułatwieniem byłoby wprowadzenie tabelki jak w przypadku uprawnień zawodowych w kartotekach pracowników (zakładka kompetencje). Dodatkowo raport jak w przypadku raportu dot. ważności badań okresowych, szkoleń bhp. Byłaby możliwość wprowadzenia kilku dokumentów i filtracja. 

 

 

 

 

Link to postu

Bardzo dziękuję. To jest materiał do rozważań :)

 

Postaramy się dodać jakieś usprawnienia. Najwcześniej pewnie będzie to możliwe w wersji 41 nexo. Pytanie też czy w świetle aktualnych wydarzeń rządzący nie będą chcieli wprowadzić jakichś ułatwień, które zmienią aktualny stan prawny - będziemy to śledzić.

 

Dziękuję.

Link to postu
  • 1 rok później...

Dzień dobry,

 

Czy coś się ruszyło w tym temacie legalnego pobytu? Za chwilę kończy sie okres obowiazywia specustawy dot legalnego pobytu i jakaś pomoc bardzo by się przydała.

 

Wystarczy osobna tabelka "Podstawa legalnego pobytu" jak ta istniejąca obecnie do wiz, z mozliwoscią wpisania dat od i do.

 

Edytowane przez Justyna Banaś
Link to postu

Niestety nie udało się nic wdrożyć.

 

Zagłębiłem się trochę w temat i widzę, że jest trochę inaczej niż Pani pisze:

  1. Cudzoziemiec legalnie przebywa w Polsce na podstawie:
    1. wizy (z wyłączeniem na przykład wizy turystycznej)
    2. karty pobytu
    3. lub zezwolenia jednolitego - na pobyt czasowy i pracę
  2. Legalność zatrudnienia takiego cudzoziemca wynika z:
    1. zezwolenia na pracę uzyskanego przez pracodawcę
    2. lub z zezwolenia jednolitego - na pobyt czasowy i pracę - punkt 1.3

Jeśli się nie mylę to wynika z tego, że:

  1. tabelę "Wizy" należałoby przezwać na "Podstawa legalnego pobytu" z dodaną kolumną z wymienionymi wyżej trzema typami i z kolumną "konsulat" zmienioną na "organ wydający"
  2. dodać drugą tabelę "Podstawa legalności zatrudnienia" o dwóch w/w typach z datami od i do oraz numerem i organem wydającym.

Odpowiednie zmiany należałoby dokonać także w raporcie wizy. Ale chyba też nie chodzi o dodanie drugiego raportu, ale raczej rozbudowę tego jednego o wyszukanie takich cudzoziemców, którym kończy się pozwolenie na pobyt lub/i pozwolenie na pracę.

 

Czy tak by było dobrze?

 

 

Link to postu
  • 1 miesiąc temu...
  • 2 miesiące temu...
×
×
  • Dodaj nową pozycję...