Skocz do zawartości

Cennik dla ewidencji przychodów u czynnego podatnika VAT

Polecane posty

Dzień dobry,

mam problem z ustawieniem cennika dla podmiotów, które rozliczają się ryczałtem (ewidencja przychodów) i są jednocześnie czynnymi podatnikami VAT. Rozliczam się z klientami przedziałami cenowymi, np. do 10 dokumentów miesięcznie wynagrodzenie 150,00 zł netto. W przypadku KPIR nie ma problemu, wybieram w elementach wyceny "zapis w KPIR" (zbiorczo, cena z ostatniego przedziału) i z głowy, ale w przypadku EP kwestia jest bardziej złożona, bo z jednej strony mam zapisy w EP dla faktur sprzedaży (i powiązane z nimi zapisy w rejestrze VAT sprzedaży), a z drugiej strony zapisy w rejestrze VAT zakupu dla faktur kosztowych. Niestety nie znalazłem w elementach wyceny parametru, który wymuszałby na programie sumowanie zapisów z EP i rejestru VAT zakupu (owszem zlicza je, ale osobno zapisy w EP i osobno w rejestrze VAT zakupu). Testowałem kilka parametrów na kliencie, który przekazał mi w styczniu 8 dokumentów, z czego 4 to były przychody (zapis w EP i rejestrze VAT sprzedaży), a 4 to faktury kosztowe (zapis tylko w rejestrze VAT zakupu) i żaden z wyników podanych przez Biuro Nexo nie był właściwy (wynik właściwy to 8 dokumentów i cena 150,00 zł netto):

- przy parametrze "zapis w EP" - dostałem wynik 4 (nie uwzględniał zapisów w rejestrze VAT zakupu)

- przy parametrze "ewidencja VAT - zakup" - dostałem wynik 4 (nie uwzględniał EP)

- przy dodaniu obu powyższych dostałem właściwą liczbę dokumentów, ale cena była 2 x 150,00 zł netto

- przy parametrze "dokument do księgowania" - dostałem wynik 5 (prawdopodobnie były to dokumenty wiszące w zakładce "dekretacja dokumentów")

- przy parametrze "dowolny dokument" - dostałem wynik 20 (tu program zlicza wszystko jak leci, łącznie z tym, że chyba dubluje faktury przychodowe, bo raz liczy je jako zapis w EP i ponownie jako zapis w rejestrze VAT sprzedaży, co jest dziwne, bo zapisy powiązane powinien raczej liczyć tylko raz)

 

Mam wrażenie, że w elementach wyceny brakuje parametru "zapis w EP + ewidencja VAT - zakup" lub też możliwości ustawienia, jakie elementy program ma zliczać w parametrze "dowolny dokument" (ten parametr ma potencjał, ale ze względu na duży "rozrzut" ciężko mi znaleźć dla niego zastosowanie).

 

Czy ktoś mierzył się z podobnym problemem i był w stanie poprawnie ustawić cennik?

 

Z góry dziękuję i pozdrawiam

Link to postu

Dzień dobry,

najlepszym wyjściem na ten moment byłoby zdefiniowanie cennika po obiekcie Dokument do księgowania, ale powinien Pan robić zapisy do EP z poziomu ewidencji VAT sprzedaży. W wyniku takiego działania każdy taki zapis będzie traktowany jako Dokument do księgowania.

Zgodnie z Pańskim przykładem dla łącznie 8 dokumentów do księgowania – 4 zapisy VAT sprzedaży zaksięgowane do EP oraz 4 zapisy VAT zakupu dla faktur kosztowych.

image.thumb.png.8811fa0429dde1004afe9315223cc3f2.png

Ważna jest tutaj kolumna TZ w ewidencji przychodów.

image.png.adf88092f8b5976d195ebd4c4418f0c4.png

Jeżeli z kolei zostanie dodany zapis w EP i tam zapis VAT, to wtedy brakuje wartości SV w kolumnie TZ i w rezultacie brakuje takiej pozycji w module DD.

image.png.1924d6cfbc227df24f08feab7a730a82.png

Podsumowując, najlepszym obejściem na ten moment, wydaje się być ustawienie cennika wg Dokumentu do dekretowania i pamiętaniu o tym, aby wprowadzać najpierw Fakturę sprzedaży, a potem dekretować ją do EP. Pozwoli to na wyliczenie wartości zgodnie z poniższym widokiem.

image.thumb.png.4d7b730bec9d8e86ae00670c0f13730d.png

Czyli naliczone 8 dokumentów do księgowania (VAT Sprzedaży zadekretowany do EP + VAT zakupu z faktury kosztowej) – i jak widać, zapisów w EP jest 5, a ten, którego nie program nie wziął pod uwagę, to właśnie ten zapis EP + dodany zapis VAT sprzedaży.

 

Proszę również zweryfikować, czy Pański problem pojawia się przy naliczeniu za Dokument do księgowania, z czego można wnioskować, że brakuje tego SV w tej kolumnie na załączonym wcześniej zrzucie ekranu – jeśli tak, to musi Pan to księgować od strony VAT sprzedaży do EP i problem powinien ustąpić. 

W dniu 5.03.2022 o 12:57, Radosław Stężewski napisał:

Mam wrażenie, że w elementach wyceny brakuje parametru "zapis w EP + ewidencja VAT - zakup" lub też możliwości ustawienia, jakie elementy program ma zliczać w parametrze "dowolny dokument" (ten parametr ma potencjał, ale ze względu na duży "rozrzut" ciężko mi znaleźć dla niego zastosowanie).

Pańska sugestia dotycząca definiowania, czym jest "Dowolny obiekt" jest bardzo słuszna i zapisaliśmy ją do realizacji na jedną z przyszłych wersji programu. 

Link to postu

Dziękuję za szybką, rzeczową odpowiedź i dokładne, graficzne objaśnienia, nie spodziewałem się :)). Sprzedaż zazwyczaj księguję z poziomu rejestru VAT (najpierw zapis w rejestrze VAT sprzedaży), ale faktycznie na ryczałcie dekretuję z poziomu EP (najpierw zapis w EP, później zapis powiązany w rejestrze VAT sprzedaży) - tak mi jest łatwiej, bo klienci często mają kilka różnych stawek ryczałtu. Zrobiłem jednak tak jak Pan radził - w cenniku w elementach wyceny ustawiłem parametr "dokument do księgowania", a faktury sprzedaży wprowadziłem najpierw w rejestrze VAT sprzedaży i na tej podstawie zadekretowałem do EP (w EP pojawił się symbol "SV" w kolumnie TZ) i tym razem program zsumował liczbę elementów poprawnie.

Jestem wdzięczny za podsunięcie rozwiązania, choć tak jak Pan zauważył, jest to raczej obejście problemu, niż jego całkowite wyeliminowanie, gdyż nie obejmuje ono w ogóle sytuacji, w której przychód nie podlega VAT, czyli pojawi się zapis w EP, ale nie w rejestrze VAT sprzedaży (tym samym nie ma możliwości zastosowania obejścia z wykorzystaniem znacznika "SV"). Będzie to miało miejsce chociażby w przypadku przychodów z tyt. nieodpłatnych świadczeń (multisport i inne benefity) lub bankowych promocji typu cashback - są to przychody z działalność nieobjęte VAT. U samozatrudnionych nieodpłatne świadczenia niestety nie są rzadkością, więc u niektórych moich klientów na ryczałcie problem nadal pozostaje (na szczęście tylko u kilku). Choć to też można pewnie obejść, dekretując takie świadczenia przez dowody wewnętrzne (DW z tego co kojarzę pojawiają się w dokumentach do dekretacji), ale musiałbym to jeszcze przetestować.

 

Pozdrawiam

Link to postu
×
×
  • Dodaj nową pozycję...