Skocz do zawartości

Podliczenie finansów subiekt/excel/drukarka fiskalna - różnica w kwocie

Polecane posty

Dzień dobry,

 

mam dość nurtujący problem. W subiekcie wchodzę w raporty, wybieram 'podliczenie okresu - dokumenty', ustawiam datę od 28.02 do 01.03 i generuję raport. Przy tym operacji 'Paragon' subiekt pokazuje mi kwotę netto 15 465,78zł. Gdy wybiorę 'pokaz szczegóły' i wygeneruję 'export do excela', następnie zliczę wszystkie paragony w excelu, to excel wylicza kwotę netto 15 465,65. Natomiast drukarka fiskalna za okres tych dwóch dni wylicza kwotę netto 15 465,70zł. Czyli w skrócie:\

 

Subiekt - 15 465,78

Excel - 15 465,65

Drukarka fiskalna - 15 465,70

 

Ktoś potrafi pomóc dlaczego te kwoty różnią się o kilka groszy?

Link to postu
3 minuty temu, Karol Czajka napisał:

Ktoś potrafi pomóc dlaczego te kwoty różnią się o kilka groszy?

To wszystko wina tej niedobrej arytmetyki, która upiera się że zaokrąglenie sumy to nie to samo co suma zaokrągleń.

Drukarka fiskalna liczy sumę sprzedaży brutto w w danej stawce ze wszystkich paragonów w raporcie dobowym i z tego wylicza VAT, zaokrąglając go do 0,01 PLN.

Subiekt liczy kwotę brutto dla każdego paragonu w danej stawce, z tego wylicza wartość netto paragonu i zaokrągla ją do 0,01PLN, a następnie sumuje wartości netto wszystkich paragonów.

Co do Excela to nie wiem bo nie widzę, ale stawiam dolary przeciwko orzechom że przyczyna jest taka sama, czyli zaokrąglenia albo ich brak.

Hint: wyświetlanie liczb z 2 miejscami po przecinku w Excelu nie zaokrągla liczb, a jedynie prezentuje je w postaci zaokrąglonej!

Przykład poniżej (obie kolumny zawierają te same wartości, ale prawą sformatowałem do wyświetlania 2 miejsc po przecinku. Wydaje się że obliczenia są błędne, a nie są.

obraz.png.1df5e1b7942254956600467e41a8e9eb.png

Link to postu
×
×
  • Dodaj nową pozycję...