Skocz do zawartości

Import faktur z pliku epp - kontrahent z powielonym NIP

Polecane posty

18 godzin temu, Daniel Kozłowski napisał:

Gdyż zgodnie z komunikatem programu posiada Pan powielonych kontrahentów ? Jeśli nie to proszę podać kroki / dostarczyć dane do powtórzenia problemu. 

Tak, kontrahent jest powielony. Żeby uniknąć powielania kontrahenta w parametrach komunikacji powinienem zaznaczyć "Jeśli istnieje kontrahent w bazie to" "nie odbieraj"?

Link to postu
3 minuty temu, Krzysztof Lasko napisał:

Żeby uniknąć powielania kontrahenta w parametrach komunikacji powinienem zaznaczyć "Jeśli istnieje kontrahent w bazie to" "nie odbieraj"?

Podstawowa zasada rozwiązywania problemów - aby uniknąć problemu w przyszłości należy dowiedzieć się jak problem powstał i usunąć jego przyczynę - na podstawie dotychczasowego opisu nie wiem jak doszło do powielenia kontrahentów. Nie wiem też jakie ma Pan założenia co do aktualizacji danych kontrahentów - jedni aktualizują na podstawie danych z epp, inni robią to po stronie programu księgowego. Musi Pan dostosować parametry programu do własnych potrzeb.

Link to postu

Do powielenia kontrahenta doszło w bardzo prosty sposób. Klient (Subiekt) ma kilka stanowisk z Subiektem. Pracownicy często nie sprawdzają czy kontrahent jest w bazie tylko od razu dodają nowego. Spotykam się z tym bardzo często u swoich klientów. Mi nie chodzi o to jak wyeliminować tą sytuację bo się raczej się nie da. Dałoby się w przypadku kiedy wszyscy pracownicy moich klientów byliby odpowiednio przeszkoleni z obsługi Subiekta. Mi chodzi o to co się stanie jeśli kliknę Tak, a co jeśli Nie. Nie jestem pewien ale jeśli wybiorę Tak to zapisze się do bazy nowy kontrahent, a jeśli nie to powstanie zapis VAT bez kontrahenta.  W opisywanym przypadku kontrahent jest powielony 3 razy plus ten założony jako pierwszy.  Staram się to uporządkować zmieniając kontrahentów we wszystkich dokumentach w Rachmistrzu aby móc usunąć ich z bazy.

Edytowane przez Krzysztof Lasko
Link to postu
7 minut temu, Krzysztof Lasko napisał:

Do powielenia kontrahenta doszło w bardzo prosty sposób.

Jak widać nie tak prosty, skoro ciągle go Pan nie opisał...

 

7 minut temu, Krzysztof Lasko napisał:

Klient (Subiekt) ma kilka stanowisk z Subiektem. Pracownicy często nie sprawdzają czy kontrahent jest w bazie tylko od razu dodają nowego. Spotykam się z tym bardzo często u swoich klientów.

Jaki to ma związek z problemem ? Dlaczego domyśla się Pan / zgaduje zamiast sprawdzić działanie programu ? Przecież przy imporcie do księgowości (według ustawień, które Pan pokazał - synchronizacja po numerze NIP) kontrahenci są identyfikowani po numerze NIP, więc nawet jeśli wystąpią wiele razy w pliku epp to w Rachmistrzu i tak pojawią się tylko raz ?

 

31 minut temu, Krzysztof Lasko napisał:

Mi nie chodzi o to jak wyeliminować tą sytuację bo się raczej się nie da.

Jak wyżej - ciągle nie znamy przyczyny problemu. Według obecnych ustawień programu nie powinno dojść do takiej sytuacji, ale skoro doszło to znaczy, że jest przyczyna, o której Pan nie wspomina lub nie wie (działania innych użytkowników, błąd programu).

 

22 minuty temu, Krzysztof Lasko napisał:

Dałoby się w przypadku kiedy wszyscy pracownicy moich klientów byliby odpowiednio przeszkoleni z obsługi Subiekta.

Nie prawda, takich problemów unika się systemowo blokując w programie operacje, których użytkownik nie może wykonać, co niestety wymaga znajomości możliwości programu i/lub wdrożenia, co większość użytkowników uważa za zbędne - programy w standardzie posiadają możliwość zablokowania dodawania kontrahentów z powielonym numerem NIP: https://www.insert.com.pl/dla_uzytkownikow/e-pomoc_techniczna/4481,insert-gt-jak-wlaczyc-kontrole-numerow-nip.html. Kiedy my dostarczymy i uruchamiamy programy to od razu ustawiamy takie i wiele innych parametrów, które pomagają w pracy.

 

--

41 minut temu, Krzysztof Lasko napisał:

Mi chodzi o to co się stanie jeśli kliknę Tak, a co jeśli Nie. Nie jestem pewien ale jeśli wybiorę Tak to zapisze się do bazy nowy kontrahent, a jeśli nie to powstanie zapis VAT bez kontrahenta. 

 Moja sugestia i pytanie pozostało bez odpowiedzi:

3 godziny temu, Daniel Kozłowski napisał:

Aby wiedzieć co się stanie (nie mylić z "co powinno się stać") należałoby sprawdzić - co Pana powstrzymuje, aby to zrobić ?

--

44 minuty temu, Krzysztof Lasko napisał:

W opisywanym przypadku kontrahent jest powielony 3 razy plus ten założony jako pierwszy.  Staram się to uporządkować zmieniając kontrahentów we wszystkich dokumentach w Rachmistrzu aby móc usunąć ich z bazy.

Wystarczy usunąć nip kontrahenta i ustawić go jako nieaktywnego.

Link to postu
Godzinę temu, Daniel Kozłowski napisał:

Jak widać nie tak prosty, skoro ciągle go Pan nie opisał...

Opisałem tu:

2 godziny temu, Krzysztof Lasko napisał:

Pracownicy często nie sprawdzają czy kontrahent jest w bazie tylko od razu dodają nowego.

Pracownik w tym opisanym przypadku założył kontrahenta w ten sposób:

image.png.6830ec600f78f080658320a6cf27405b.png

Pozostałych dwóch już usunąłem i nie pamiętam dlaczego był powielony.

A pozostałe rzeczy to ja znam i wykorzystuję u siebie ale na to co się dzieje u moich klientów mam średni wpływ

Link to postu
48 minut temu, Krzysztof Lasko napisał:
2 godziny temu, Daniel Kozłowski napisał:

Jak widać nie tak prosty, skoro ciągle go Pan nie opisał...

Opisałem tu:

2 godziny temu, Krzysztof Lasko napisał:

Pracownicy często nie sprawdzają czy kontrahent jest w bazie tylko od razu dodają nowego.

Jasno i wyraźnie odpisałem, że to nie ma znaczenia:

2 godziny temu, Daniel Kozłowski napisał:

Jaki to ma związek z problemem ? ... Przecież przy imporcie do księgowości (według ustawień, które Pan pokazał - synchronizacja po numerze NIP) kontrahenci są identyfikowani po numerze NIP, więc nawet jeśli wystąpią wiele razy w pliku epp to w Rachmistrzu i tak pojawią się tylko raz ?

 

 

--

54 minuty temu, Krzysztof Lasko napisał:

Pracownik w tym opisanym przypadku założył kontrahenta w ten sposób:

image.png.6830ec600f78f080658320a6cf27405b.png

Nie, to zupełnie inny przypadek - to są przecież dwa różne numery NIP, nie są powielone, więc program doda dwóch kontrahentów bez pytania o powielony numer NIP.

 

--

 

57 minut temu, Krzysztof Lasko napisał:

Pozostałych dwóch już usunąłem i nie pamiętam dlaczego był powielony.

Jak wyżej - skoro nie znamy przyczyny to nie wiadomo czy można i jak się zabezpieczyć.

 

Godzinę temu, Krzysztof Lasko napisał:

A pozostałe rzeczy to ja znam i wykorzystuję u siebie ale na to co się dzieje u moich klientów mam średni wpływ

Jeszcze raz - nie widzę związku między powielaniem numerów NIP przez Pana klientów, a powielonymi numerami NIP u Pana.

Link to postu

Sugerowałem możliwe przyczyny, ale nie odniósł się Pan do nich ani słowem... Sugerowałem również, że takie problemy można rozwiązywać systemowo, jeśli nie wiemy jak powstają to można spróbować się przed nimi zabezpieczyć, Pan odpowiedział, że zna te rozwiązania i stosuje u siebie - dlaczego nie włączył Pan u siebie blokady przed dodawaniem kontrahentów z powielonym numerem NIP ? Proszę to zrobić teraz i obserwować co się stanie, może uda się znaleźć przyczynę lub jakieś podejrzenia.

Link to postu
×
×
  • Dodaj nową pozycję...