Skocz do zawartości

Zdjęcia w bazie i jej duży rozmiar

Polecane posty

Witam,

zwrócił się do mnie klient, który ma sello i baza danych przekroczyła mu 10GB. Tabela dbo.im_Image zajmuje 9,9GB, klient dodawał nie zmniejszone zdjęcia do przedmiotów i dlatego baza tak spuchła, przy eksporcie ustawił że maksymalny wymiar to 800px ale w bazie są pliki po 3000x2000px.

 

Pytań mam kilka:

1. Czy można mieć zdjęcia tylko na FTP, bez zachowywania ich w bazie danych?

2. Czy zdjęcia można z bazy danych wyciągnąć przeskalować i zapisać do bazy (np przy pomocy PHP) bez naruszenia integralności danych? Widziałem że tabela ze zdjęciami ma pole z sumą kontrolną.

3. Pytanie o subiekta ale być może będziecie potrafili mi odpowiedzieć, czy z subiekta można usunąć zdjęcia automatycznie np za pomocą SQL i nie wpłynie to na sello? Tzn czy jak już produkt z subiekta przejdzie do Sello to skasowanie zdjęcia w subiekcie nie spowoduje jego skasowania w Sello?

Link to postu

1. taki scenariusz nie był przez nas sprawdzany więc ciężko powiedzieć, trzeba po prostu sprawdzić. Na pewno wystąpi problem z podglądem aukcji, bo Sello wyświetlając aukcje korzysta ze zdjęć umieszczonych w bazie.

 

2. Podobnie jak wyżej. Teoretycznie jest to możliwe, tylko trzeba zwrócić uwagę na pole im_CheckSum, w którym jest zapisany skrót MD5 zdjęcia, na potrzeby wgrywania potem kolejny raz tego samego zdjęcia - Sello po tym polu rozróżnia czy zdjęcie jest już w bazie i nie dodaje go ponownie.

 

3. Sello nie kasuje zdjęć pobranych z Subiekta, więc jeśli tam znikną zdjęcia to w Sello pozostaną.

Link to postu

i nie wiadomo jak je usunąć :/

Jeśli wszelkie dane wykorzystujące te zdjęcia (np towary, aukcje) są usunięte to można usunąć te zdjęcia z poziomu bazy danych.

 

Jest to zadanie raczej dla informatyka, aby wyszukać zdjęcia nieużywane i je usunąć, lub też usunąć stare aukcje/towary i wtedy zdjęcia.

 

ad.2. Czyli jeżeli wyciągnę zdjęcia przeskaluje je i zapiszę ponownie bez ruszania pola im_CheckSum to powinno wszystko działać? czy tą sumę trzeba na nowo generować?

W zasadzie można jej nie ruszać. Jeśli pozostanie stara, to przy wgrywaniu wielkiego zdjęcia nie zostanie ono wgrane. Jeśli będzie zmieniona to powielone wielkie zdjęcie wgra się do bazy na nowo.

Link to postu
  • 3 tygodnie później...

Cześć

 

Na przyszłość

Zapisywać w bazie zdjęcia o nie większym rozmiarze jak 100kB ok 1024x768 px :)

 

Właśnie jestem po przeróbce ponad 5000 zdjęć u klienta :) Kilka godzin intensywnej pracy i ... 10 GB => 1,3 GB

 

Nie wiem tylko po co ta suma kontrolna. Przecież można ją obejść :)

Ale ... Projektant "Sello" miał na pewno jakąś wizję z tym związaną.

 

pozdro

Link to postu
  • 4 lata później...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Użytkownik forum
Odpowiedz...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...