Skocz do zawartości

Wyłączenie z podstawy chorobowego miesiąca, w którym wystąpił urlop wypoczynkowy i choroba (w firmie są składniki zmienne)

Polecane posty

Dzień dobry, czy da się w Gratyfikancie wyłączyć z podstawy do chorobowego składnik np. wynagrodzenie za urlop wypoczynkowy ze składników zmiennych w miesiącu, w którym jednocześnie wystąpił urlop i choroba? Tak aby na Z-3 wykazywały się odpowiednie składniki.

 

W takiej sytuacji wynagrodzenie za urlop wypoczynkowy ze składników zmiennych powinno być wyłączone z podstawy chorobowego.

 

Pozdrawiam

Link to postu

Może szerzej opiszę temat ponieważ nie do końca jasno sprecyzowałam mój problem.

 

Problem wystąpił w firmie, która otrzymuje premie w kwocie faktycznie wypłaconej, wobec tego w momencie występowania urlopu nalicza się dodatkowy składnik - wynagrodzenie urlopowe ze składników zmiennych.

Po przeanalizowaniu podstawy prawnej, którą dosyłam Panu w załączniku (komentarz do ustawy z dnia 25 czerwca 1999r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa), wnioskuję, że w takiej firmie w momencie wystąpienia w jednym miesiącu urlopu wypoczynkowego i choroby, w podstawie do chorobowego uwzględniona zostanie płaca zasadnicza uzupełniona do pełnego miesiąca + premia faktycznie wypłacona. Natomiast w miesiącu gdzie występuje tylko urlop wypoczynkowy w podstawie powinna być uwzględniona płaca zasadnicza (uzupełniona o urlop wypoczynkowy ze składników stałych) + premia faktycznie wypłacona + wynagrodzenie urlopowe ze składników zmiennych zgodnie z listą płac.

 

Program w podstawach chorobowego stosuje tę zasadę na odwrót.

 

W moim przykładzie:

- w grudniu występuje choroba i urlop wypoczynkowy,

- w styczniu występuje tylko urlop

- w lutym wystąpiła choroba (stąd nowe podstawy do chorobowego).

Dane: Stałe wynagrodzenie zasadnicze 3010,00 zł brutto, premia 430,00 zł brutto, w grudniu wynagrodzenie urlopowe ze składników zmiennych zgodnie z listą płac 12,24 zł.

image.thumb.png.e847522c0462f6760fc703cf1ed29943.png

 

SKMBT_36322120913470.pdf

Link to postu

Napisała Pani/Pan, że w styczniu był urlop. Dlaczego nie ma na wypłacie wynagrodzenia urlopowego ze składników zmiennych?

 

Od czego zależy wysokość premii uznaniowej? Widzę, że jej wysokość jest taka sama w grudniu i styczniu, choć w grudniu była choroba. Czy w ogóle ta premia powinna wchodzić do wymiaru zasiłku chorobowego jeśli jest wypłacana także za czas choroby?

Link to postu

To również dla mnie zagadka dlaczego nie ma wynagrodzenia urlopowego ze składników zmiennych, ponieważ jak Pan widzi powyżej na składniku premia uznaniowa została zdefiniowana tak aby była wliczana do podstaw z 3 miesięcy.

 

Wysokość premii uznaniowej zależy od uznania pracodawcy i nie jest wypłacana w równej wysokości co miesiąc. Dana symulacja została wykonana na pracowniku, który otrzymuje premie uznaniową co miesiąc. Zgodnie z informacją do umowy premia jest przyznawana tylko za czas faktycznie przepracowany i nie ma mowy o zachowywaniu prawa do premii za okresy pobierania świadczeń chorobowych, wobec czego wchodzi do podstawy chorobowego.

Link to postu
14 minut temu, Kancelaria AG Wowra napisał:

To również dla mnie zagadka dlaczego nie ma wynagrodzenia urlopowego ze składników zmiennych, ponieważ jak Pan widzi powyżej na składniku premia uznaniowa została zdefiniowana tak aby była wliczana do podstaw z 3 miesięcy.

Proszę ręcznie dodać do tej wypłaty składnik wynagrodzenie urlopowe ze składników zmiennych - czy dodaje się on z wartością zerową czy większą od zera?

Link to postu

Usunęłam całość i wygenerowałam je ponownie - tym razem prawidłowo naliczył się składnik zmienny wraz z opisem.

image.png.ee6b9909513cd25cc7eb869fd30972b1.png

Także ta kwestia została już chyba rozwiązana. Bardzo proszę o analizę kwestii związanej z podstawą do chorobowego. Czy potrzebuje Pan jeszcze jakiś danych?

Link to postu
1 minutę temu, Kancelaria AG Wowra napisał:

Także ta kwestia została już chyba rozwiązana

Nie do końca - nie bardzo jest możliwe, że po dodaniu ręcznym składnik jest zerowy, a po wygenerowaniu wypłaty (bez żadnych innych czynności) składnik się już nalicza.

 

Co do chorobowego to po takim "naprawieniu" wypłaty należałby je także usunąć i dodać, a co najmniej przeliczyć podstawę zasiłku. Może także druga wypłata powinna być przeliczona wcześniej.

Link to postu

W przykładzie 3 komentarza widzę, że wynagrodzenie urlopowe jak najbardziej wchodzi do podstawy wymiaru zasiłku chorobowego.
W przykładzie 4 nie wchodzi, bo podstawa miesięczna wchodzi w kwocie uzupełnionej o urlop, a w tym przykładzie widać także, że wynagrodzenie zmienne otrzymał tylko raz i nie ma wynagrodzenia urlopowego ze składników zmiennych.
Nie widzę więc w poradniku wzmianki o pomijaniu w podstawie zasiłku wynagrodzenia urlopowego ze składników zmiennych.

 

W Pani składnikach Podstawa miesięczna nie jest pomniejszana przez urlop, ani nie wchodzi do podstawy wynagrodzenia urlopowego, a do podstawy wymiaru zasiłku chorobowego wchodzi zawsze w kwocie nominalnej - i to jest jakby odpowiednik uzupełniania z "pominięciem urlopu".
Natomiast Premia uznaniowa nie jest pomniejszana za czas urlopu i choroby i wchodzi do podstawy wymiaru zasiłku chorobowego w kwocie wyliczonej, a oprócz tego wchodzi do podstawy wynagrodzenia urlopowego, która jeśli występuje to także powinna wchodzić do podstawy chorobowego.

 

Link to postu
×
×
  • Dodaj nową pozycję...