Skocz do zawartości

Wyliczanie Wartości (k) - problem

Polecane posty

Dzień dobry Wszystkim,

 

Ja i moja firma dołączyliśmy do szczęśliwego grona użytkowników produktów firmy InsERT :)

Na pierwszy post wymyśliłem pytanie o wyliczanie Wartości (k) przy dokumentach w walucie.

W zakładce sprzedaż widać to tak:

image.png.79fce8c93eaef44d85fcd28b01b1c6c9.png

Wyliczenie: wartość dokumentu x kurs EUR (4,6899) czyli 9191,25x4,6899=43106,04(3375)

Natomiast ja oczekują wartości do ewidencji VAT 43109,10 PLN, taka występuje na wydruku tej faktury w PLN (opcja Zmień cenę):

image.png.41d626adee23581cb1cae3e261ca9213.png

Zakładam, że problemem w wyliczaniu Wartości (k) jest dla mnie sposób liczenia nie po pozycjach na fakturze, ale przeliczenie całej wartości faktury.

Jeżeli program najpierw przeliczał by cenę jednostkową z EUR na PLN i ją zaokrąglał do drugiego miejsca a dopiero potem mnożył przez ilość w wyniku czego powstała by wartość pozycji w PLN nie było by problemu. Oczywiście potem musi zrobić sumę dla wszystkich pozycji z faktury (i tak się dzieje na wydruku).

 

Jak ustawić wyliczanie Wartości (k) abym otrzymał oczekiwaną wyżej wartość?

 

Pozdrawiam

Link to postu

Proszę poprzeglądać co dają inne dostępne kolumny w Konfiguracji listy.

Teraz nie sprawdzę, ale przerabiałem to kiedyś i wydaje mi się, że są takie kolumny, których Pan szuka.

Proszę też zaglądać do zakładki VAT dokumentu - kurs, kurs VAT, a wartości pozycji mogą być totalnie inaczej liczone w zależności jakie są dane.

Link to postu

Panie Erneście,

 

Dziękuję za odpowiedź, ale nie rozwiązuje ona problemu.

Widok to widok, sprawdziłem inne np. Wartość netto (k) i też jest 43106,04.

W zakładce VAT nic nie ma ciekawego, ponieważ jest to transakcja WDT, więc VAT wynosi 0%.

 

Problemem jest niewłaściwa kwota przenoszona do Rejestru sprzedaży VAT - powinna tam trafić kwota 43109,10 PLN netto.

Poniżej dane wejściowe w walucie EUR, do obliczeń trzeba przyjąć kurs 4,6899:

image.png.263b0000a6cb505deb45040bc66d6d9d.png

Pozdrawiam

Link to postu
W dniu 5.01.2023 o 07:42, Paweł Lewko napisał:

Problemem jest niewłaściwa kwota przenoszona do Rejestru sprzedaży VAT - powinna tam trafić kwota 43109,10 PLN netto.

Poniżej dane wejściowe w walucie EUR, do obliczeń trzeba przyjąć kurs 4,6899:

Nie, dla przedstawionych danych wejściowych prawidłową kwotą do ewidencji VAT jest 43 106,04 PLN netto. Program wyznacza podstawę opodatkowania w PLN jako sumę iloczynów sum wartości pozycji o tych samych kursach VAT i ich kursów VAT. Prawidłową podstawę opodatkowania znajdzie Pan na zakładce VAT i finalnie w raporcie Rejestr sprzedaży VAT. Absolutnie nie należy tej kwoty szukać na wydruku z przeliczonymi cenami, który należy traktować poglądowo. Mechanizm przeliczania wydruku przelicza już ceny jednostkowe, co w kontekście VATu nie jest prawidłowe. Poza tym, mechanizm ten wykorzystuje kurs dokumentu, a nie kurs VAT, który może być inny na każdej pozycji i inny niż kurs dokumentu. Kolumny z oznaczeniem (k) są wynikiem prostego iloczynu odpowiednika kolumny bez (k) i kursu dokumentu. O ile takie obliczenie może być prawidłowe dla celów podatku dochodowego, to wcale nie musi być prawidłowe dla celów VAT.

Link to postu

Panie Jacku,

 

My od lat bazujemy na interpretacji opisanej w poniższym linku:

https://ksiegowosc.infor.pl/raport-dnia/135640,Faktury-wystawione-w-walutach-jak-przeliczac-na-zlote.html

 

Cytat

 


W tym miejscu warto wskazać, że podatnicy rozliczający faktury w walucie obcej czasami mają problem z prawidłowym rozpoznaniem różnic wynikających z zaokrągleń powstających przy przeliczaniu VAT na walutę polską. Sytuacja ta dotyczy szczególnie faktur zawierających dużą liczbę pozycji.

Na ten temat wypowiedział się m.in. Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach w interpretacji z 28 października 2010 r. (nr IBPP2/443-631/10/ICz), w której zgodził się z podatnikiem, że należy (...) cenę jednostkową netto wyrażoną w EURO pomnożyć przez kurs średni EURO ogłoszony przez Narodowy Bank Polski na ostatni dzień roboczy poprzedzający dzień powstania obowiązku podatkowego, wynik otrzymany w zł zaokrąglić do dwóch miejsc po przecinku, następnie pomnożyć tak otrzymaną cenę jednostkową w zł przez ilość sztuk, otrzymaną wartość netto (podstawę opodatkowania w zł) pomnożyć przez stawkę podatku VAT, tak otrzymaną kwotę podatku VAT dodać do wartości netto aby otrzymać wartość brutto.

W dalszej części interpretacji organ podatkowy uznał, że jeżeli faktura ma więcej niż jedną pozycję, należy (...) sumować otrzymane we wcześniej opisany sposób wartości netto w zł z pozycji, aby uzyskać podstawę opodatkowania w zł, następnie podstawę opodatkowania pomnożyć przez stawkę podatku VAT i tak otrzymaną kwotę podatku VAT dodać do podstawy opodatkowania aby otrzymać wartość brutto faktur.
 

 

 

Nasz Urząd Skarbowy także nigdy nie miał zastrzeżeń do tej interpretacji.

 

Pytanie czy mamy problem na polu interpretacji przepisów?

Jaka jest podstawa prawna dla Pana przykładu?

 

Pozdrawiam

Edytowane przez Paweł Lewko
Link to postu
14 godzin temu, Paweł Lewko napisał:

Jaka jest podstawa prawna dla Pana przykładu?

Art. 29a. 1. ustawy o VAT: Podstawą opodatkowania, z zastrzeżeniem ust. 2, 3 i 5, art. 30a-30c, art. 32, art. 119 oraz art. 120 ust. 4 i 5, jest wszystko, co stanowi zapłatę, którą dokonujący dostawy towarów lub usługodawca otrzymał lub ma otrzymać z tytułu sprzedaży od nabywcy...

 

Faktura wystawiona jest na kwotę do zapłaty 9191,25 EUR, więc ta kwota stanowi podstawę opodatkowania po bezpośrednim jej przeliczeniu na PLN. Z uwagi, że kurs należy określić wg daty dostawy, a faktura może być zbiorcza dla wielu dostaw w różnej dacie, sprawa się komplikuje i działanie Subiekta musi być takie, jakie jest i opisałem powyżej. W takich przypadkach dostawy o różnych kursach tworzą jakby odrębne podstawy wg wartości należnej za te dostawy, które później po przeliczeniu na PLN są sumowane.

Link to postu
  • 5 miesięcy temu...

Zgłoszenie zostało zrealizowane w wersji 46.0.0. Fragment listy zmian:

"Na listach, dla dokumentów w walucie obcej zmieniono sposób wyliczania wartości w kolumnach prezentujących wartości po przeliczeniu na złotówki: Wartość (k), Wartość netto (k), Wartość brutto (k). Obecnie wartości te są przeliczane po kursie stosowanym do VAT-u, więc będą wykazywać identyczne wartości jak na zakładce "VAT" w dokumencie.";

Link to postu
×
×
  • Dodaj nową pozycję...