Skocz do zawartości

Prowadzenie KPiR dla podmiotu zwolnionego z VAT

Polecane posty

W jaki sposób księgować faktury kosztowe będąc podmiotem zwolnionym z VAT. Jeśli księguję je wyszczególniając kwotę Vat-u (z faktury), to w podsumowaniu KPIR za dany okres, pojawia się kwota z faktur netto , a nie brutto. Dla Nie-Vatowców kwotą kosztów jest jednak brutto i taka powinna widnieć w podsumowaniu. Jak to zrobić w programie, co odkliknąć, jak poprawnie ksiegować faktury ?

Link to postu

 czyli dodawac wpisy do KPIR, ale nie wpisywać i nie prowadzić ewidencji sprzedazy i zakupu. W ogole ? czy dobrze rozumiem ?

 

Bo jesli chcę w ewidencji zakupu dodac pozycję, to muszę wpisac kwotę pod okresloną pozycją i wybrać vat 23 % lub 5% lub 7 % lub zw ... itd. I program sam rozbija na netto, vat i brutto. i w KPIR wtedy mam kwoty netto. Musiałabym wszystko dodawać vat "zw", wtedy wskoczą w KPIR kwoty brutto.

 

Link to postu

Ja od siebie dodam, że czasami przydaje się jednak zrobić wpis od strony ewidencji VAT w podmiocie zwolnionym z tego podatku, np: Rachmistrz GT w ewidencji VAT pozwala zbiorczo zmieniać opisy operacji, co nie jest możliwe od strony PKPIR. Drugie zastosowanie, które znalazłem, to podczas wprowadzania dokumentów poprzez portal biura, lepiej importować do ewidencji VAT, wtedy Rachmistrz rozpoznaje kwoty. Przy imporcie do książki podatkowej, muszę kwoty wpisać z palca do odpowiedniej kolumny. Aby wykorzystać funkcjonalność wprowadzania zapisów od strony rejestru VAT dla podmiotu zwolnionego wystarczy zaznaczyć w ewidencji parametr "bez odliczenia". Coś pomogłem?

Edytowane przez Krzysztof Pikula
Link to postu
×
×
  • Dodaj nową pozycję...