Skocz do zawartości

Własna numeracja dokumentu

Polecane posty

Zauważyłem że numeracja dokumentów jest bardziej zaawansowana niż mi się wydawało, ale nie do wiem czy możliwe jest zrealizowanie tego co bym potrzebował.

Potrzebuję zrobić taką numerację rachunków w Gratyikancie: RUZ/15/22/01/23-1

Większość jest prosta, bo:

RUZ to stała

01/23 to miesiąc i rok rachunku

-1 to kolejny numer rachunku w miesiącu

Problem pojawia się przy 15/22, bo to numer umowy, ale umowy mam ponumerowane UZ/15/22. Teraz pojawia się pytanie czy da się jakoś uciąć to "UZ/" z numeru umowy albo wybrać jakoś z innego miejsca tylko 15/22?

Link to postu

Chyba niestety odpowiedź jest dla mnie zbyt zagadkowa. Widziałem te opcje, ale co by mi to miało dać? Numer umowy można wybrać ze zdefiniowanych parametrów, a tu zapewne też go się uda znaleźć. Nie zmienia to jednak faktu że umowa ma numer "UZ/12/2022", a ja potrzebuję wyciąć z tego "UZ/" i pozostawiać samo "12/2002", które chciałbym podstawić jako część numeru rachunku.

Link to postu

Taaaaaa, tylko jak stać się doświadczonym użytkownikiem jak do niczego nie ma instrukcji, a jak widać na forum też nie specjalnie można się czegoś dowiedzieć, bo nie dostaję żadnej konkretnej odpowiedzi, a jedynie drugi raz z rządu jestem odsyłany żeby zapłacić za to specjaliście.

 

Żadna z pana odpowiedzi nie prowadzi mnie w żaden sposób do rozwiązania problemu, ani nawet nie daje pewności że taki efekt da się osiągnąć. Jak napisałem w pierwszym poście numerację zaawansowaną widziałem, ale nie zauważam w żaden sposób by była tam możliwość przycięcia jakoś numeru.

 

Czy mogę rozumieć że jeśli skorzystam z pomocy specjalisty, a on jednak stwierdzi, że nie da się w żaden sposób przyciąć numeru umowy, to Insert zwraca koszta poniesione na tego specjalistę?

Link to postu

Dzień dobry,

dokumentacja bazy danych jest dostępna w SDK:

19 godzin temu, Aleksander Pająk napisał:

Żadna z pana odpowiedzi nie prowadzi mnie w żaden sposób do rozwiązania problemu, ani nawet nie daje pewności że taki efekt da się osiągnąć.

Informację, że taki efekt da się osiągnąć, otrzymał Pan tutaj:

W dniu 20.01.2023 o 10:24, Kacper Panek napisał:

Dzień dobry,

taki efekt można uzyskać, wykorzystując numerację zaawansowaną.

Jeżeli powyższe odpowiedzi nie pomogły w rozwiązaniu problemu, być może nie wyraziłem się zrozumiale:

Dodając "nową metawłasność", w polu "Własność obiektu" można wskazać, które informacje z bazy danych powinny zostać dodane do postaci numeru.

 

19 godzin temu, Aleksander Pająk napisał:

Jak napisałem w pierwszym poście numerację zaawansowaną widziałem, ale nie zauważam w żaden sposób by była tam możliwość przycięcia jakoś numeru.

Jeżeli wykorzystanie numeracji zaawansowanej nie przynosi satysfakcjonujących efektów, to może się Pan również zdecydować na modyfikację numeracji dla umowy pracowniczej. 

Link to postu
10 godzin temu, Kacper Panek napisał:

Jeżeli powyższe odpowiedzi nie pomogły w rozwiązaniu problemu, być może nie wyraziłem się zrozumiale:

Dodając "nową metawłasność", w polu "Własność obiektu" można wskazać, które informacje z bazy danych powinny zostać dodane do postaci numeru.

No ale metawłasności, to nadal pola z bazy, a skoro nadałem umowie numer "UZ/123/456", to zapewne jest on właśnie tak zapisany w bazie, więc mi to kompletnie nic nie daje, bo nie ważne czy wezmę sobie predefiniowane pole "numer umowy" czy pobiorę to samo "prosto z bazy", to nadal mam w numerze za dużo o "UZ/".

No chyba że dodając własną metawłasność, można jakoś na pole pole narzucić jakoś funkcję SQL i w ten sposób wyciąć nadmiarowy tekst? Jeśli, tak to poproszę o informację jak dokładnie to zrobić, to znaczy gdzie to wpisać.

 

Zmiana numeracji umów nie wchodzi w grę. Chciałem sobie jedynie ułatwić wystawianie rachunków żeby nie było konieczności zmieniania im ręcznie numerów po wstawieniu.

Link to postu

Dzień dobry,

17 godzin temu, Aleksander Pająk napisał:

No ale metawłasności, to nadal pola z bazy, a skoro nadałem umowie numer "UZ/123/456", to zapewne jest on właśnie tak zapisany w bazie, więc mi to kompletnie nic nie daje, bo nie ważne czy wezmę sobie predefiniowane pole "numer umowy" czy pobiorę to samo "prosto z bazy", to nadal mam w numerze za dużo o "UZ/".

Nie rozumiem, na jakiej podstawie wyciąga Pan takie wnioski? Metawłasności zostały wskazane, ponieważ umożliwiają one użycie konkretnej części numeru umowy.

Nie musi Pan w tym celu stosować funkcji SQL. We wskazanym na zrzucie ekranu polu wystarczy wybrać odpowiednie wartości:

W dniu 23.01.2023 o 12:09, Kacper Panek napisał:

image.thumb.png.1ee626092e5c94e6f2e75aeb84e884ae.png 

Zakładając, że numer umowy wygląda tak:

image.png.b5e9bb4a81faa28578610e2a90e2e11a.png

Wskazanie następujących własności obiektu:

image.thumb.png.a1cbec5b430759ad8437d5b1c63c3510.png

Będzie skutkowało użyciem wyłącznie pola Numer z numeracji umowy pracowniczej.

Postać numeru rachunków do umów cywilnoprawnych:

image.thumb.png.ad36de52a1980e9c99e2a2d868dfa412.png

Efekt zastosowania dla umowy o numerze UC/15/23:

image.png.87e39ccf8800043a735a7d1489455526.png

 

 

Edytowane przez Kacper Panek
Link to postu

Aaaaaaaa to myślimy o trochę zupełnie innych rzeczach. Pan założył, że numeracja jest nadana "systemowo" do umów, a ja zakładam że jest podany numer całkowicie z ręki, bo może się zdarzyć, że będzie taka konieczność. Np podczas przepisywania umów (co teraz czynimy) pomiędzy GT, a Nexo i tym sposobem, owszem, numeracja z 2023 roku powinna być systemowa i działać, ale numeracja z 2022 już nie koniecznie, bo numery zostały ręcznie pozmieniane, bo np zostały tylko umowy UZ/24/2019, UZ/5/2022 i np UZ/45/2022.

Stad właśnie padło pytanie o wycięcie kawałka numeru, bo w tym przypadku jest pewność że to zadziała.

 

Zerknąłem teraz co jest w bazie i przy numerach które były edytowane ręcznie jest kompletny syf. Sygnatura_Numer dla części ma wartość NULL, Sygnatura_SygnaturaPoNr prawie się zgadza, ale dla części umów z 2022 mam tam /2023, a dla części jest OK.

 

A idąc tym tropem czy można na takie pole metawłasności narzucić funkcję SQL? Metawłasności maja też tryb złożony, gdzie trzeba samemu wpisać wartość, ale niestety nie jest to nigdzie opisane i nie wiadomo co należy tam wpisać. Czy to jest właśnie miejsce które umożliwiło by użycie funkcji SQL?

 

U mnie nie była włączona kolumna "ciąg formatujący". Może tego da się użyć żeby obciąć 2-3 znaki z lewej strony stringa Sygantura_PelnaSygnatura?

Link to postu

Dzień dobry,

nie ma możliwości "przycięcia" danych dostarczanych do numeracji. Jeżeli numery zostały nadane ręcznie, a nie przy pomocy wbudowanych mechanizmów programu, to nie będzie możliwości użycia ich w numeracji rachunków w celu osiągnięcia zamierzonego efektu.

 

Alternatywnym rozwiązaniem mogłoby być wpisanie pożądanej części numeru umowy do innego pola na umowie, np. opis na zakładce Inne, a następnie wskazanie opisu umowy we własnościach obiektu w numeracji rachunków.

Link to postu

Czyli jednak miałem rację od samego początku, że nie da się tego zrobić :(

 

Już przeszło mi przez myśl wpisywanie kawałka w inne pole, ale liczyłem na to że ja nie widzę jakiejś opcji.

 

To w takim razie jak jesteśmy w temacie numeracji to mam jeszcze dwa dodatkowe pytania:

1. Numer umowy dzieli się na 3 części w bazie danych. Czy ja dobrze myślę, że numer jest rozdzielany automatycznym licznikiem i w przypadku gdyby umowa miała numer UZ/1/<automatyczny_licznik>/2023/K, to zostanie on w bazie podzielony tak:
Sygnatura_Numer -> 5 (wartość licznika)

Sygnatura_SygnaturaPrzedNr -> UZ/1/

Sygnatura_SynaturaPoNr -> /2023/K, mimo iż 2023 też jest wartością systemowa, która oznacza rok zawarcia umowy

 

2. Czy jest w Gratyfikancie do włączenia jakaś opcja, która pozwoliłaby zmieniać numery rachunków w momencie dodawania rachunku? Dokładnie w taki sam sposób jak było to możliwe w GT, gdzie podczas dodawania rachunku nadawał się automatycznie numer, ale bez problemu można było tam podać swoja wartość i zapisać rachunek bez konieczności jego edycji po zapisie żeby zmienić mu numer.

Link to postu
3 godziny temu, Aleksander Pająk napisał:

Czyli jednak miałem rację od samego początku, że nie da się tego zrobić :(

Jeżeli celem było skonfigurowanie numeracji rachunków w taki sposób, aby odwzorować następującą postać numeru:

W dniu 19.01.2023 o 23:29, Aleksander Pająk napisał:

RUZ/15/22/01/23-1

to jak najbardziej da się to zrobić, nawet uwzględniając fakt, że numery umów cywilnoprawnych zostały nadane ręcznie. Trzeba jedynie zastosować pewnego rodzaju obejście.

 

Jeśli celem było "ucięcie" początkowych znaków numeru umowy – faktycznie, jest to niewykonalne.

 

1. Zgadza się. W razie wątpliwości zalecamy przetestowanie możliwości numeracji na podmiocie demo.

2. W ostatnim kroku kreatora naliczania wynagrodzeń, po kliknięciu Pokaż przy konkretnym rachunku jest możliwość poprawienia wartości w polu Nr rachunku. Co prawda w momencie poprawiania wartości sam rachunek jest już zapisany w systemie, więc teoretycznie wciąż jest to edycja po zapisie.

Link to postu

Celem było odwzorowanie numeracji poprzez ucięcie numeru ;)

 

Muszę sprawę na spokojnie przemyśleć, bo "obejście" teoretycznie jest rozwiązaniem, ale istnieje duże ryzyko, że przy kolejnych umowach w jakimś kliencie ktoś zapomni dodać parametru i będziemy się zastanawiać czemu numeracja przestała działać albo co gorsza nie zostanie to w porę zauważone, że rachunki się źle numerują.

Link to postu
×
×
  • Dodaj nową pozycję...