Skocz do zawartości

Pierwsza lista płac w Gratyfikancie Nexo Pro

Polecane posty

Witam,

 

jestem w trakcie przygotowywania pierwszej listy płac (za styczeń 2023) w Gratyfikancie, do tej pory używałem kompletnie innego systemu płacowego. Konfiguracja i uzupełnienie danych wdrożeniowych poszło dosyć gładko, mam w zasadzie tylko dwa problemy, zapewne dosyć banalne, ale jako początkujący w tym systemie proszę o pomoc i wyrozumiałość:

 

- część pracowników uczestniczy w PPK od zeszłego roku - nie wiem, gdzie mam wprowadzić składkę PPK od pracodawcy za poprzedni miesiąc (grudzień 2022), która podwyższa podstawę opodatkowania za styczeń 2023 

 

- mam w firmie dwóch członków zarządu pobierających wynagrodzenie za udział w posiedzeniach zarządu - czyli umowy cywilnoprawne, kontrakty menedżerskie jesli dobrze rozumiem filozofię programu. Ale - kwota wynagrodzenia jest równa (przykładowo) 3 x aktualne przeciętne wynagrodzenie ogłaszane przez GUS. Czy można to naliczenie zautomatyzować, tak żeby program pobierał te dane i przeliczał przez zadaną krotność ? Czy trzeba to sobie wyliczać na boku i wprowadzać kwotę ręcznie do rachunku ?

 

Z góry dziękuję za pomoc

Tomasz Łuszczewski

Link to postu
3 minuty temu, Tomasz Łuszczewski napisał:

- część pracowników uczestniczy w PPK od zeszłego roku - nie wiem, gdzie mam wprowadzić składkę PPK od pracodawcy za poprzedni miesiąc (grudzień 2022), która podwyższa podstawę opodatkowania za styczeń 2023

Dobre pytanie - nie przewidzieliśmy tego scenariusza, a nikt z użytkowników do tej pory tego nie zgłosił - jest w sekcji PPK na wypłacie pole "Do opodatkowania" - trafiają tam automatycznie wpłaty do PPK pracodawcy z poprzedniego miesiąca, ale to pole nie jest edytowalne.

Zastanowimy się jak to rozwiązać.

Na dzisiaj należałoby dodać składnik opodatkowany (nie podlegający składkom) i dodać go po prostu do wypłaty - powinno to dać dokładnie taki sam efekt.

7 minut temu, Tomasz Łuszczewski napisał:

mam w firmie dwóch członków zarządu pobierających wynagrodzenie za udział w posiedzeniach zarządu - czyli umowy cywilnoprawne, kontrakty menedżerskie jesli dobrze rozumiem filozofię programu. Ale - kwota wynagrodzenia jest równa (przykładowo) 3 x aktualne przeciętne wynagrodzenie ogłaszane przez GUS. Czy można to naliczenie zautomatyzować, tak żeby program pobierał te dane i przeliczał przez zadaną krotność ? Czy trzeba to sobie wyliczać na boku i wprowadzać kwotę ręcznie do rachunku ?

Przeciętnych wynagrodzeń GUS jest chyba z dziesięć różnych. W programie jest tylko Prognozowane przeciętne wynagrodzenie - chyba nie o to chodzi.

 

Można zdefiniować składnik parametryczny, w którym będzie trzeba ręcznie aktualizować wartość tego przeciętnego wynagrodzenia. Trzeba go dodać do definicji listy rachunków wykorzystywanej dla członków zarządu.

Dalej - składnik wynagrodzenia tych członków zarządu z wartością podaną jako definicja zależna od składnika definiowalnego.

 

A jeśli jednak ten nasz parametr jest ok to także można go użyć w definicji wartości składnika. Już wtedy bez składnika parametrycznego.

Link to postu
×
×
  • Dodaj nową pozycję...