Skocz do zawartości

składka zdrowotna ryczałtowca za styczeń 2023

Polecane posty

Dzień dobry,

przy wyliczaniu podstawy składki zdrowotnej dla ryczałtowca za styczeń 2023r. program zaciąga podstawę z roku poprzedniego czyli tak jak powinien u opodatkowanych skalą i liniowców  (rok składkowy luty 2022-styczeń 2023) a przecież dla ryczałtowców rok składkowy liczony jest od 01 stycznia do 31 grudnia.
Zgodnie z opublikowanymi przez Główny Urząd Statystyczny danymi średnie wynagrodzenie za IV kwartał 2022 r. w sektorze przedsiębiorstw wyniosło 6965,94 zł.
Dla przychody poniżej 60.000 zł składka powinna wynosić 376,16 zł, a program liczy 335,94 zł.

W parametrach wspólnika mam poprawną wartość podstawy czyli 4179,56.

Czy jest w programie błąd czy ja się mylę ? Pozdrawiam

Link to postu

Trzeba wejść w ustawienia wspólnika -> składki. Dodać składki na kolejny rok rozpoczynając od 01.01.2023 - wtedy liczy podstawy ustalone w tym roku (jak Marek wyżej pisał). Ale czy można automatycznie wprowadzić przychód z poprzedniego roku nie wpisując kwot ręcznie? U mnie muszę wpisać palcem :). Mam coś nie tak ustawione?

Link to postu

Podpinam się do tematu, przydałby się jakiś automat.

Cytat

Ale czy można automatycznie wprowadzić przychód z poprzedniego roku nie wpisując kwot ręcznie?

Inną kwestią, że to powinien być przychód pomniejszony o opłacone w poprzednim roku składki społeczne, jeżeli nie zostały zaliczone wcześniej do KUP lub odliczone od dochodu na podstawie ustawy o PIT. A tak przy okazji, ktoś wie, po lekturze tego przepisu z ustawy zdrowotnej (art. 81 ust 2h), kiedy w końcu można te składki odliczyć kalkulując ten przychód, a kiedy nie?

Edytowane przez Krzysztof Pikula
Link to postu
×
×
  • Dodaj nową pozycję...