Skocz do zawartości

Składniki Parametryczne - odwołanie do do składnika płacowego


Zobacz rozwiązanie Rozwiązane przez Ryszard Trojanek,

Polecane posty

Mam taki problem zwiazany z umieszczeniem na Liscie Płac ( LP ) kwoty zwolnionej z opodatkowania z tytułu, w uprszczeniu, częsci ( 30% ) diety zagranicznej.  Zdefiniowałem składnik parametryczny (SPa - który potem umiesciłem w definicj wydruku LP ):

image.png.a38888782fc82cf61f42f55ad339432e.png

gdzie skladnik płacowy ( SP ) "Oddelegowanie - param -zwolnione" w słowniku jest taki :

image.png.95ba628134402a7e45ccc2c18934ba42.png

i nie jest wprost umieszczony w definicji  listy  płac  ale  odwołuje  sie do niego parametr tej listy, w/w SPa - "Dieta"  jak niżej 

image.png.6cf0e364eb0f66f36c15b042cdbe26f8.png

Niestety na LP ten SPa ma wartość zero mimo że odwołuje sie, poprzez SP 'Oddelegowanie - param -zwolnine",  do tego samego arkusza ( tylko do innej kolumny ) co wymieniony na LP SP "Odelgowanie - param" ktory akurat dobrze się wylicza i jest widoczny na wynagordzeniu.  

image.thumb.png.8446bc401ee46e1713411f7714b726de.png

 

Pytanie jest dlaczego ten skłdnik SPa ma wartosć 0 tak jakby odwołanie sie do innego SP, który wylicza sie na podstawie zewnetrznego źródła danych ( tu arkusza excel ), blokowało jego wyliczenie.  Jesli to powód to proszę tylko o potwierdzenie i ewentualnie,  o ile pierwsze jest prawdziwe,  krótkie wyjaśnienie jakie są ograniczenia w definicjach  SPa  które  odwołują się w swych definicjach  do innych SP  ( być moze te ograniczenia  dotyczą też innych obiektów wskazanych w trakcie definicji np. ECP, Parametrów itp. ).

 

Link to postu

A dlaczego od razu w składniku "Dieta" nie wpisuje Pan tej definicji? Jakoś naokoło Pan to robi.

 

Proszę dokładniej opisać co ma Pan w pliku Excel.

Pewnie wie Pan, że w laboratorium mamy obsługę Oddelegowań, który jest dedykowany do tych celów.

Nie ma co prawda wbudowanego mechanizmu wczytywania z pliku excelowego do oddelegowań, ale Sferą można to zrobić.

Link to postu

Ok. Rozumiem. Jeszcze tylko jedno pytanie - czy jest zaplanowane aktualizacja Gratyfikanta  która dodałaby  odwołanie do obiektu ( na wzór do odwołan do n.p. SP )  o nazwie "Sumaryczna Dieta w PLN"  w module Oddelogowania  no i  wykazywana na wynagrodzeniach, w prawdzie sumarycznie, odwołanie do kwoty zwolnienia częsci tej deity? Chyba że te odwołania już są,  tylko ja ich nie mogłem znleźć ?  Pozwoliłoby to uniknąc tych kombinacji ( j.w. ) z definiowaniem dodatkowych SP czy SPa . 

Link to postu
  • Rozwiązanie

W excelu mam kwoty diet, część opodatkowana i część zwolniona.  Problem o którym pisałem , w oparxiu o Pana, pierwsza odpowiedź rozwiałem odwołując sie w defincji SPa wprost do tego excela. Teraz ta kwota zwolniona pokazuije sie na wynagrodzeniu i tym samy na wydruku LP. 

image.thumb.png.cfe4d60f686420faf2397839c5b5ed53.png

Co do sfery w/w moja sugestia pozwoliła by jej uniknąć no ale to już zalezy od Insert-u czy można ja będzie zimplementować .

Link to postu

..

1 minutę temu, Ryszard Trojanek napisał:

W excelu mam kwoty diet, część opodatkowana i część zwolniona.  Problem o którym pisałem , w oparxiu o Pana, pierwsza odpowiedź rozwiałem odwołując sie w defincji SPa wprost do tego excela. Teraz ta kwota zwolniona pokazuije sie na wynagrodzeniu i tym samy na wydruku LP. 

image.thumb.png.cfe4d60f686420faf2397839c5b5ed53.png

Co do sfery w/w moja sugestia pozwoliła by jej uniknąć no ale to już zalezy od Insert-u czy można ja będzie zimplementować .

.. w oparciu o pierwszą odpowiedź i sugestie z drugiej odpowiedzi ...  a dlaczego "na około"  ... to wynika z trochę z testów co jest możliwe w programie  ( pracuje jeszcze toroche krótko z programem )

Link to postu

No tak ale wtedy gdy UP ma wprost napisane : kwota podstawowa + diety  to  ginie nam infromacji o dietach ( zmiennych co miesiąc ) w naliczonej LP i na jej wydruku. Stąd trzeba stosowac te obejscia. Miałem informacje się że wersja 45  będzie juz mogła  przenosić kwotę z modułu Oddelegowania do wynagrodzenia zasadniczego więc  chociaż ten problem zostanie rozwiązany.  Oczywiscie problem "ładowania" diet do modułu Oddelogowań pozostanie ( nie stosujemy wyliczeń z programu ) no i tu rzeczywiście Sfera będzie niezbędna ( albo nadal ręczne wprowadzanie ).  No chyna że wersja 45 zastosuje tu jakieś inne rozwiązania ( moja sugestia szła własnie w tą stronę aby unknąć też ręcznego wprowadzania ). 

Link to postu

W wersji 45 będzie można w oddelegowaniu (laboratorium) wpisać:

1. czy pomniejszać składniki za czas oddelegowania - to dotyczy pensji za pracę w Polsce - będzie trzeba podać liczbę godzin oddelegowania w miesiącu

2. podać wynagrodzenie za czas oddelegowania - waluta, kwota, wartość podatku zapłaconego za granicą

 

W punkcie drugim będzie guzik do przepisania wartości diet (wpisanych powyżej) - choć diety w oddelegowaniu nie mają być wypłacane, a służą do obliczenia zwolnienia z podatku i wyłączenia z kwoty podstawy składek ZUS to cześć pracodawców wypłaca za czas oddelegowania właśnie kwoty diet - stąd taka funkcja.

 

Opisane wyżej dane wypłata będzie "konsumować":

- pomniejszając składniki "polskie" wynagrodzenia za czas oddelegowania

- jeśli podatek płacony jest w Polsce - naliczając opodatkowane wynagrodzenie za czas oddelegowania według kursów...

- jeśli podatek był zapłacony za granicą - naliczając nieopodatkowane wynagrodzenie za czas oddelegowania według kursów...

    - naliczając potrącenie podatku zapłaconego za granicą policzonego według kursów.

 

Oczywiście jak do tej pory obliczy kwotę zwolnienia z podatku oraz kwotę wyłączoną z podstawy składek ZUS.

 

Edytowane przez Jacek Filipkiewicz
Link to postu

Dziękuję za to wyjasnienie.  Zwracam tylko uwagę że choć pojęcie "dieta zagraniczna" wypadła ze słownika pojęć zwiazanych z wyliczaniem wynagrodzeń ale w praktyce ( i w ustawach ) została zastąpione, trochę szerszym pojęciem,  - "wynagrodzeniem za czas pracy za granicą" .  A skoro to jest "wynagrodzenie" to powinno być "wypłacane".  A skoro ma być "wypłacane",  to powinno być na defincji listy płac , czyli , w konsekwencji, w Gratyfikancie powinien pojawić się taki składnik płacowy a nie tylko w formie naliczenia które służy tylko do prawidłowego naliczenia podstawy do ZUS i podatku. To tak tylko na logikę.  Zobaczymy jak zadziała w wersji 45 to "przeniesie" ( ten "guzik" ) - być może pójdzie  to w tym kierunku o ktorym pisze wyzej ( tak za bardzo nie mogę sobie wyobrazić aby mogło być inaczej,  o ile dobrze zrozumiałem filozofię tworzenia list płac w Gratyfikancie,  opartej na skladaniu razem odpowiednich SP  z ewentualnymi parametrami do tych składników ). Ok. Zobaczymy jak to rozwiażą w wersji 45. 

Link to postu
W dniu 10.02.2023 o 20:08, Ryszard Trojanek napisał:

A skoro to jest "wynagrodzenie" to powinno być "wypłacane".  A skoro ma być "wypłacane",  to powinno być na defincji listy płac , czyli , w konsekwencji, w Gratyfikancie powinien pojawić się taki składnik płacowy a nie tylko w formie naliczenia które służy tylko do prawidłowego naliczenia podstawy do ZUS i podatku. To tak tylko na logikę.

Logika wynagrodzeń w Gratyfikanice nexo jest trochę szersza niż sama tylko definicja listy płac.

Składniki na naliczonej wypłacie pojawiają się z definicji listy płac wybranej w umowie, ale także z ewidencji naliczeń i potrąceń, z ewidencji akordów czy prowizji, można je także dodać w ostatniej chwili w kreatorze naliczania wynagrodzeń, nie wspominam już o ewidencji delegacji itp...

 

Link to postu
×
×
  • Dodaj nową pozycję...