Skocz do zawartości

Pit-28 dopłata składki zdrowotnej


Zobacz rozwiązanie Rozwiązane przez Arkadiusz Cieśla,

Polecane posty

Dzień dobry,
jestem na ryczałcie ewidencjonowanym od 2022 roku i opłacałem składkę zdrowotną na podstawie dochodu z roku 2021 tak by od razu płacić w progu od 60 000 do 300 000 zł czyli 559,89 x 12 = 6 718,68 zł. Na koniec roku okazało się, że przekroczyłem próg 300 000 zł i muszę teraz wyrównać do 1007,81 x 12 = 12 093,70 zł czyli do dopłaty wychodzi 5 375,02 zł.

Wygenerowałem nowy raport "Roczne rozliczenie składki zdrowotnej" z pozycji Deklaracje skarbowe i to potwierdza moje wyliczenia.

Problem jaki mam to w jaki sposób w pit 28 uwzględnić tę dopłatę, skoro można odliczyć połowę wysokości składki zdrowotnej. 

Próbowałem poprzez "Ewidencje księgowe" -> "Ewidencja odliczeń i doliczeń" dodając rodzaj doliczenia "18 - Składka ZUS zdrowotna roczna" z datą grudniową. Niestety to nic nie dało i dalej w pit 28 widnieje tylko połowa z opłaconych składek z drugiego progu czyli 559,89 zł. 
Proszę o pomoc, od dwóch miesięcy przeglądam forum i nikt podobnego pytania nie zadał.

Link to postu

Przychody z działalności gospodarczej opodatkowane podatkiem ryczałtowym, mogą być pomniejszone o 50% składek na ubezpieczenie zdrowotne zapłaconych w roku podatkowym na podstawie ustawy z dnia 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych. W skrócie patrzymy na zapłacone składki i te możemy odliczyć w roku zapłaty, dlatego PIT-28 za 2022 r. nie posiada mechanizmów pobierania danych rozliczenia rocznego składki zdrowotnej.

Link to postu
11 godzin temu, Arkadiusz Cieśla napisał:

Przychody z działalności gospodarczej opodatkowane podatkiem ryczałtowym, mogą być pomniejszone o 50% składek na ubezpieczenie zdrowotne zapłaconych w roku podatkowym na podstawie ustawy z dnia 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych. W skrócie patrzymy na zapłacone składki i te możemy odliczyć w roku zapłaty, dlatego PIT-28 za 2022 r. nie posiada mechanizmów pobierania danych rozliczenia rocznego składki zdrowotnej.

Bardzo dziękuję za odpowiedź.

Mam jeszcze w związku z tym pytanie, jeżeli tę dopłatę opłacę w kwietniu 2023 r., to może to obniżyć podatek dochodowy za kwiecień?. Czy będzie to uwzględnione dopiero w rocznym pit 28 za 2023 r.?
No i pytanie jak poprawnie tę dopłatę wprowadzić do programu?

Link to postu
  • Rozwiązanie

Informuję o ukazaniu się wersji 1.75 SP1, w której zostały udostępnione mechanizmy rozliczania rocznej składki zdrowotnej. Zachęcam do zapoznania się z tematami e-Pomocy technicznej.

 

Link to postu
×
×
  • Dodaj nową pozycję...