Skocz do zawartości

Zmiana kosztu i pozycji produktowych na WZ po wystawieniu FS

Polecane posty

 

Szanowni Państwo,

 

Mam następujący problem (który nota bene już raz rozwiązałam dzięki rozmowie z konsultantem przez telefon).  Problem pojawił się ponownie po upgrade do wersji 1.74, teraz mam najnowszą wersje 1,75 zainstalowaną.

W moim biznesie potrzebuję zdjąć produkt ze stanu magazynowego według zasady FIFO. W tym celu kupiłam dostęp do niebieski PLUS, który okazuje się, że w mojej sytuacji przestał działać tak jak jest mi potrzebne. Mianowicie, co robię i jaki efekt potrzebuję uzyskać:

 

Krok 1. Potrzebuję wystawić WZ dla jednego produktu, na total ilość np.: 400 sztuk. Na poniższym print screenie widać, że:

  1. Mam 4 rożne dostawy tego samego produktu.
  2. Produkt przyjęty jest na magazynie po 3 różnych cenach, ze względu na różne kursy EUR (kupuję w EUR, przyjmuję na magazyn i sprzedaję w PLN).

Zgodnie z zasadą FIFO, najpierw muszę zdjąć z magazynu produkt z pierwszej dostawy, czyli 5 sztuk, potem z drugiej dostawy pozostałe 395 sztuk, po dwóch różnych cenach.

 

image.thumb.png.1ac168fc382d8b3a38479332a28b75b8.png

 

Krok 2. Więc tak też zrobiłam, co widać na poniższym print screenie:

image.thumb.png.fb0af1ee4f1d0869cf4f916d39e114aa.png

 

TOTAL koszt (czyli Wartość magazynowa) to 728,15 zł i TA WARTOŚĆ JEST PRAWIDŁOWA.

 

image.thumb.png.d1a9c9172a0b8c07fbb11d98ba847799.png

 

Krok 3. Wystawiam fakturę VAT – I TU POJAWIA SIĘ MÓJ PROBLEM.

Mianowicie, nie chcę wysłać klientowi fakturę z tym samym produktem rozbity na 2 pozycje.

Dość często mam sytuacje kiedy na fakturze mam nawet i 10 różnych produktów i przez takie rozbicie praktycznie każdego produktu robi się potężny problem.

To powoduje problemy i opóźnienia u moich klientów przy rozładunkach.

Więc sumuje te 2 pozycje i w tym momencie program zwariuję ponieważ moje „ruchy” na fakturze wpływają na WZ co jest ogromnym błędem programu z mojego punktu widzenia.

Raz wystawiany dokument WZ nie powinien ulec zmianie po wystawieniu innego dokumenty, jak np. faktura.

 

Print screen Faktura:

image.thumb.png.3a83b666606d04a9d6f8ef6c83485112.png

Print screen ze zmienionym WZ, na którym widzimy:

  1. Inne ilości
  2. Inne zaciągnięte dostawy.

Program zachowuje się tak jakby dodałam z powrotem na magazynie te pierwotne 395 sztuk i zdjął je z zupełnie innych dostaw.

To powoduje, że również KOSZT, czyli wartość magazynowa się zmienia - co jest błędem. 

 

image.thumb.png.f8615ac5383f31ec197d6c6d137abcc8.png

 

Co powinnam robić, żeby faktura nie wpłynęła na WZ?

Jak zablokować WZ żeby nie ulegał zmianie? 

Czy Państwo nie zauważyliście podobne działa u siebie? 

 

Przez to jak teraz zachowuje się program okazuje się, że kupiłam dostęp do niebieski Plus bez sensu ponieważ nie działa według moich potrzeb biznesowych.

Przypominam, że ten problem został już raz rozwiązany, ale znowu się pojawił. 

Proszę o pomoc.

 

Pięknie dziękuję.

Pozdrawiam.

Julia Szczęsna

 

 

 

 

Edytowane przez Julia Szczęsna
Link to postu

Chyba musi to Pani jakoś dokładniej wyjaśnić.

Godzinę temu, Julia Szczęsna napisał:

potrzebuję zdjąć produkt ze stanu magazynowego według zasady FIFO. W tym celu kupiłam dostęp do niebieski PLUS

Nie rozumiem tej zależności. Subiekt z natury zdejmuje wg FIFO.

Godzinę temu, Julia Szczęsna napisał:

Potrzebuję wystawić WZ dla jednego produktu, na total ilość np.: 400 sztuk. Na poniższym print screenie widać, że:

  1. Mam 4 rożne dostawy tego samego produktu.
  2. Produkt przyjęty jest na magazynie po 3 różnych cenach, ze względu na różne kursy EUR (kupuję w EUR, przyjmuję na magazyn i sprzedaję w PLN).

Zgodnie z zasadą FIFO, najpierw muszę zdjąć z magazynu produkt z pierwszej dostawy, czyli 5 sztuk, potem z drugiej dostawy pozostałe 395 sztuk, po dwóch różnych cenach.

No to wpisuje Pani na WZ 400 sztuk i Subiekt zdejmuje Pani 5 sztuk z pierwszej dostawy i 395 sztuk z drugiej dostawy.

 

Godzinę temu, Julia Szczęsna napisał:

nie chcę wysłać klientowi fakturę z tym samym produktem rozbity na 2 pozycje.

(...)

Więc sumuje te 2 pozycje i w tym momencie program zwariuję ponieważ moje „ruchy” na fakturze wpływają na WZ co jest ogromnym błędem programu z mojego punktu widzenia.

Mówiąc obrazowo - próbuje Pani rozwiązać problem, który sama Pani stworzyła 😉

Proszę zrobić to jeszcze raz, tylko prościej:

  • Wystawić WZ na 400 szt. (w jednej pozycji)
  • Wystawić FS do tej WZ 

A jeśli te obie operacje są wykonywane od razu to proszę po prostu od razu wystawić FS na 400 szt w jednej pozycji (WZ zostanie utworzona w tle).

 

BTW jeśli ma Pani wątpliwość jak jest skonfigurowany Pani Subiekt to proszę zajrzeć tu (standardowo jest tak jak na obrazku):

image.png.34c0b373829edff8c3a0d80c598a67a5.png

Edytowane przez Andrzej Kubik
Link to postu

Panie Andrzeju dziękuję za odpowiedz. 

W Parametry Subiekta mam zaznaczone jak na obrazku:

image.png.d12f4bd65c59970845003a3610f3e82b.png

 

W zasadzie nie odpowiedział Pan na najważniejsze pytanie: jak jest możliwe, że dokument w postaci FS ma wpływ i zmienia dane na inny, już wystawiony dokument w postaci WZ? Coś takiego widzę pierwszy raz w życiu i dla mnie jest to niedopuszczalne. Wystawiony dokument nie powinien móc być zmieniony przez innego rodzaju dokumenta. 

 

Napisał Pan, że: 

Proszę zrobić to jeszcze raz, tylko prościej:

  • Wystawić WZ na 400 szt. (w jednej pozycji)
  • Wystawić FS do tej WZ 

Moja odpowiedź:

1. Jeśli tak zrobię, po co istnieje ten niebieski Plus i funkcja związana z rozbiciem pozycji po kodach dostaw? Po co była ona wymyślana i stworzona? To co Pan chcę żebym zrobiła działało również bez tego Plusika. 

2. Jeśli wystawie WZ od razu na 400 szt. system oferuje mi jakąś średnie cenową / kosztową, a ja potrzebuję DOKŁADNY KOSZT. Po to kupiłam Plusik!!! 

Czyli jeśli 3 sztuki kosztuje 1,85 zł a 397 sztuk kosztuje 1,82 zł, no to mamy prawdziwy i poprawny koszt = 5,55 + 722,54 = 728,09 zł a nie "zaokrąglenie systemowe", czyli 728,00 zł. Gdzie się podziały te 9 groszy? Co się stało z tymi 9 groszami?

3. Dodatkowo, proszę zobaczyć na print screenie poniżej, że Wartość netto już się nie zgadza z Wartością magazynową: 740 zł vs. 728 zł. Co jest kolejnym błędem księgowym ponieważ Wartość netto MUSI być taka sama co wartość magazynowa na WZ. Nie mogą się różnić. A to dlatego, że Cena netto to 1,85 zł a Cena magazynowa to 1,82 zł, według widzi misie systemu.

a. Dlaczego system wybrał dla ceny netto 1,85 zł a dla wartości magazynowej 1,82 zł? 

b. Dlaczego system wybrał dla ceny netto 1,85 zł, w sytuacji gdy większa ilość, aż 99% produktów ma cenę 1,82 zł?  Ponieważ jest ona pierwsza w kolejce? 

Coś tutaj jest nie tak. Nie tak prowadzi się księgowość. 

Czyli mam jeszcze większy "burdel" z punktu widzenia księgowości, jeśli zrobię tak jak Pan proponuje. 

 

Jedna z zasad księgowości, zgodnie z którą razem w moją księgową prowadzę księgowość mojej firmy, mówi, że trzeba zdjąć z magazynu towar po tej samej cenie po której był przyjęty na magazyn. Powtórzę raz jeszcze: PO TEJ SAMEJ CENIE A NIE ŚREDNIĄ WIDZI MISIE PROGRAMU MAGAZYNOWEGO. Wartość netto MUSI być taka sama co wartość magazynowa na WZ. Nie mogą się różnić. 

image.thumb.png.60dedb6d00465cf48821746ecd545c06.png

 

Jeśli "ruchy" na FS nie miałyby wpływ na WZ nie miałabym żadnego problemu. Tak naprawdę "ruchy" na FS są problemem. A nie sposób w którym wystawiam WZ. Mam Plusik więc go używam poprawnie. Dlaczego FS ma wpływ i zmienia dane na wystawiony już WZ? 

 

Nadal uważam że jest to błąd systemowy tym bardziej, że ten błąd był raz naprawiony i pojawił się ponownie po aktualizacji programu. 

Więc da się to rozwiązać przy odrobinę przychylności do mojego problemu :). Żadnego problemu nie stworzyłam sama 😉 

Czy mogę prosić aby ktoś ze strony technicznie na ten wątek spojrzał? Chyba, że Pan ma moc sprawdzić dokładniej tą sytuacje. 

 

Dziękuję i pozdrawiam.

Julia Szczęsna

 

 

Edytowane przez Julia Szczęsna
Link to postu

Z całym szacunkiem ale myli Pani wszystko co się tylko da.
Znam Subiekta GT naprawdę dobrze podobnie jak i zasady prowadzenia księgowości i podtrzymuję każde słowo które napisałem.
To że widzi Pani że "cena" jest 1,85 nie znaczy że koszt własny będzie wynosił 400x1,85.
NB może Pani wpisać na tej WZ cenę 50000 PLN i nie wpłynie to w żaden sposób na koszt własny sprzedaży.
"Niebieski" nie jest po to żeby koszt własny sprzedaży liczył się poprawnie WG FIFO tylko m. in. po to żeby móc wydawać towary nie wg FIFO, tylko np wg numeru seryjnego. Rozumiem że kupiła go Pani w innej intencji, ale przyzna Pani że to nie ja ją namawiałem, prawda?

Cała reszta to problem nieznajomości programu. Program, jak każde narzędzie, dla efektywnego wykorzystania należy najpierw poznać, bo niektóre jego zachowania, choć poprawne, mogą być różne od Pani oczekiwań.
M. in. właśnie tym się zajmują wdrożeniowcy, w tym m. in. ja, ale choć trochę mogę to nie podejmuję się nauczyć wszystkiego co trzeba przez forum.


Link to postu

Z całym szacunkiem Panie Andrzeju, ale nadal nie odpowiadał Pan na moje pytania. 

Czy to specjalna zagrywka bo nie rozumiem dlaczego Pan nie odnosi się bezpośrednio do moich pytań i do konkretnych i szczegółowych przykładów. 

Nie pierwszy raz czytam na ten forum zarzut w stronę klientów w postaci braku znajomości programu. Po co istnieje ten forum w takim razie?

 

Skasowałam WZ zgodnie z powyższym przykładzie i wystawiłam ten sam WZ z tymi samymi danymi ponownie.

Pytanie mam (na które najprawomocniej nie będę uzyskała odpowiedzi z Pana strony): dlaczego teraz Cena magazynowa to 1,81 zł za sztukę i wartość magazynowa 724 zł?  Wcześniej było 1,82 zł i wartość magazynowa 728 zł. 

Parametry produktowe pozostały dokładnie takie same!!!!!!!!!!!!

Jest różnica ponieważ nie skazałam palcem konkretne pozycję? 

Czy system sam nie powinien zdjąć z magazynu produkty zgodnie z zasadą FIFO tak jak Pan napisał w pierwszej odpowiedzi?

Jeśli tak, nie powinien mieć znaczenia czy spisuje palcem sztuki produktowe: 3 oraz 397 a Cena magazynowa i wartość magazynowa powinna być w każdej sytuacji taka sama.

Ten program zupełnie nie jest intuicyjny. 

image.thumb.png.0690358a086959d3668a4c125e867879.png

 

Albo ja jestem głupia i faktycznie nie znam tego programu albo ten forum mija się celem ponieważ widzę, że tutaj nie uzyskam rozwiązanie problemu. 

Chyba, że celem tego fora jest przekierowanie klientów w stronę korzystania z pomocy zdalnej, za 299 za godzinę. 

 

Pozdrawiam i dziękuję za nic.

Julia Szczęsna

 

Link to postu



Z całym szacunkiem Panie Andrzeju, ale nadal nie odpowiadał Pan na moje pytania. 
Czy to specjalna zagrywka bo nie rozumiem dlaczego Pan nie odnosi się bezpośrednio do moich pytań i do konkretnych i szczegółowych przykładów. 
(...)
Albo ja jestem głupia i faktycznie nie znam tego programu albo ten forum mija się celem ponieważ widzę, że tutaj nie uzyskam rozwiązanie problemu. 
Chyba, że celem tego fora jest przekierowanie klientów w stronę korzystania z pomocy zdalnej, za 299 za godzinę. 
 
Pozdrawiam i dziękuję za nic.

Nie jestem pracownikiem Insertu, nie kupiła Pani ode mnie programu, więc proszę zaakceptować że skoro udzielam Pani wyjaśnień w ramach mojego wolnego czasu, to ja decyduje ile tego czasu poświęcę.

Zgadzam się z Panią w jednym - rzeczywiście nie zna Pani programu. Gorzej że poucza Pani na temat jego działania kogoś kto się zna.

Problem istnieje tylko dlatego że robi Pani zbędne ruchy i myli wartość netto WZ z kosztem magazynowym, a to dwie rzeczy w ogóle nie mające że sobą żadnego związku.

Biorąc pod uwagę zakończenie Pani postu pozwolę sobie zakończyć udział w tym wątku.
Link to postu
×
×
  • Dodaj nową pozycję...