Skocz do zawartości

Prośba o wytłumaczenie pewnych zagadnień.

Polecane posty

Witam serdecznie. Chciałem poprosić o wytłumaczenie mi kilku kwestii.
Subiekta nexo używałem już wcześniej, jednak tylko w sferze magazynowej, nie zajmowałem się rozrachunkami. Teraz przyszło mi się zmierzyć i z tym w odniesieniu do tego mam pytania. Do rzeczy:
-Z racji na to, że nexo pro nie posiada obsługi faktur kosztowych, kwestię wypływów z konta firmowego realizuję w taki sposób, że wprowadzam sobię operację bankową- wypłata z rachunku, następnie wybieram przelew. Dalej wprowadzam podmiot dla którego została zrealizowana wypłata, ustalam kwotę i daty po czym zatwierdzam. W efekcie na liście operacji bankowych pojawią się ta operacja. Dodatkowo w menu rozrachunków z automatu powstaje spłata zobowiązania, którą rozliczam sobie poprzez wprowadzenie zobowiązania na ten sam podmiot i do tego momentu wszystko jest ok. Jeżeli chciałbym zrealizować taki sam scenariusz, w którym zamiast przelewu wybrałbym płatność kartą firmową- wtedy operacja bankowa i powstała z nią automatycznie spłata zobowiązania zostaną utworzone na podmiot bank(w moim przypadku Santander). Nie da się zmienić tego podmiotu zarówno w operacji bankowej(wypłata) jak i w spłacie zobowiązania, a co za tym idzie nie zepnę  tych dokumentów z zobowiązaniem, które stworzę na właściwy podmiot. Zgłaszałem tą kwestię na support na co dostałem odpowiedź, że tak to właśnie ma działać. Nie rozumiem natomiast sensu takiego rozwiązania, być może ktoś z Was mi to rozjaśni dlaczego właśnie tak musi się to zachowywać.
-Druga kwestia: bardzo podobny scenariusz, z tym że załóżmy że mam tym razem kupiony sprzęt na odsprzedaż(towar). Decyduję się więc wprowadzić fakturę zakupową za ten sprzęt. Formę płatności wybieram jak płatność kartą. W efekcie w rozrachunkach powstaje zobowiązanie oczywiście na bank a nie na realnego kontrahenta, które muszę rozliczyć manualnie stworzoną spłatom zobowiązania na zasadzie wypłaty z konta i wybrania opcji przelewu(gdzie w rzeczywistości żadnego przelewu nie wykonuje). Proszę mi wytłumaczyć dlaczego zarówno w tym jak i w pierwszym scenariuszu program pomiędzy mnie a kontrahenta wciska bank. 
-Teraz kwestia sprzedaży: Wystawiam fakturę VAT sprzedaży, jak płatność wybieram płatność kartą. Efekt- w rozrachunkach powstaje należność i spłata należności na podmiot tożsamy z tym, który wprowadziłem na fakturze zakupowej i okej- rozrachunek automatycznie rozliczony. Oprócz tego powstaje należność na tą samą kwotę na podmiot "centrum autoryzacji kart płatniczych" Tutaj rozliczenie w postaci spłaty należności muszę zrobić już sam. Efekt tego jest taki, że każda jedna sprzedaż opłacona kartą generuje dwa rozrachunki z czego jeden z automaty jest rozliczany, drugi muszę rozliczać... O ile w przypadku zakupów(moich) jest to do przełknięcia, to w przypadku sprzedaży nie wyobrażam sobie sytuacji w której będę mieć przykładowo 100 FV sprzedaży opłaconych kartą, a potem każdą należność wygenerowaną na podmiot centrum autoryzacji kart będę musiał jeszcze manualnie rozliczać. Jest to dla mnie jakiś abstrakcyjny nonsens. W poprzedniej firmie w której pracowałem nexo nie generowało żadnych rozrachunków(czy jest to możliwe, czy miałem wyłączony do nich dostęp?). Próbowałem je wyłączyć w konfiguracji poszczególnych dokumentów generujących skutek finansowy, jednak po wyłączeniu tej opcji część dokumentów przestaje faktycznie rozrachunek generować, inne generują dalej. Może też tak być, że zabieram się za to wszystko od złej strony- jeśli tak jest to proszę o wytłumaczenie i sprostowanie. Najchętniej widziałbym taką konfigurację, w której program generuje zobowiązanie i spłaty oraz należności i spłaty bez wsadzania pomiędzy dodatkowych podmiotów, które trzeba potem manualnie rozliczać. Z góry dziękuję za odpowiedzi i pozdrawiam.

Link to postu
  • 3 tygodnie później...

Jeśli chodzi o rejestrowanie faktur zakupowych i powiązanie ich z operacjami bankowymi to rozwiązałem to w następujący sposób.

  1. Założyłem oddzielne oddział, magazyn i stanowisko kasowe o nazwie koszty. Traktuję je tylko pomocniczo na potrzeby wewnątrz firmowej ewidencji.
  2. Jak wprowadzam faktury zakupowe nie przepisuję 1:1 pozycji faktur tylko dodaje z reguły 1 pozycję usługową opisującą wydatek
  3. Jeśli chcę, żeby jakieś wyposażenie było zarejestrowane na stanie wtedy dodaję je jako pozycję asortymentową.
  4. Ponieważ od paliwa mogę odliczyć tylko 50% VATu to  dodałem sobie stawkę VAT 11,5% i przeliczam z ceny brutto 
    1. Jedyną wadą tego rozwiązania jaką zauważyłem jest inny sposób generowania plików JPK VAT, które przesyłam do księgowości. Przy tworzeniu pliku VAT wewnętrznego zamiast korzystać z domyślnej opcji "Utwórz plik wysyłki VAT wewnętrzny za cały miesiąc" uzywam opcji "Utwórz plik wysyłki VAT wewnętrzny za dowolny okres - zaawansowane". Wynika to z tego, że mogę przefiltrować plik JPK po oddziale i/lub magazynie (zasadniczo po oddziale jest wystarczające). Dzięki temu nie wysłam rejestru faktur zakupowych do księgowości, bo to i tak oni rejestrują na podstawie dokumentów źródłowych.

Takie rozwiązanie pozwala mi łatwiejsze zarządzanie rozliczeniami operacji bankowych zaimportowanych z mBank CompanyNet. Wspiera też w pełni rozliczanie faktur zakupowych opłaconych kartą bankową lub gotówką bez wpływania na oficjalne dane sprzedażowe w oddziale głównym, magazynie i kasie.

Link to postu

Jeśli zaś chodzi o rozliczanie faktur zakupu czy sprzedaży płatnych kartą to nie do końca zrozumiałem z Pańskiej wiadomości czy manualny sposób rozliczania dokumentów handlowych z formą płatności "karta" jest podobny do tego co ja używam, więc opiszę dokładniej jak ja to robię. Może wspólnie znajdziemy najbardziej efektywny sposób. :) 

 

J to tutaj rozwiązanie jakie stosuję jest następujące:

  1. Po zaimportowaniu operacji bankowych transakcje kartą mają rodzaj "Pozostałe operacje" i nie mają przypisanego podmiotu.
  2. Zaznaczam na liście wszystkie operacje, które chcę oznaczyć jako transakcje kartowe i inicjuję zmianę operacji bankowej na rodzaj "Karta" (przycisk "Operacje" > pozycja "Zmień rodzaj operacji bankowej" > pole wyboru "Nowy rodzaj" > pozycja "Karta" > OK)
  3. Potem każdą jedną operację kartą edytuję, żeby w sekcji "Rozliczenia" zaznaczyć parafką dokument, który dana operacja rozlicza. Na liście rozliczeń są widoczne tylko dokumentu, które maja formę płatności kartą. Alternatywnie można też użyć opcji "Przez skojarzenie" dostępnej pod przyciskiem "Rozlicz". Teoretycznie można w ten sposób rozliczyć wiele operacji na raz. Ale nie próbowałem tego jeszcze. Może jednak spróbuję, żeby usprawnić i przyspieszyć rozliczenia. 

W razie gdyby coś było niejasne zachęcam do dalszego kontaktu.

 

Spoiler

Czynność z punku 2. powinna zostać zautomatyzowana w nowej wersji Subiekta Nexo -47.0.0. Aktualnie nie działa poprawnie, co zgłosiłem do supportu. Stąd mam potwierdzenie, ze w tej wersji powinno to zacząć działać. A dokładniej chodzi o ustawienia "Regły rozpoznawania rodzajów operacji bankowych". Tam mam zapisaną regułę, żeby operacje kartą automatycznie zostały zadekretowane z rodzajem "Karta". Próbowałem też innych regłuł, np. dla opłat bankowych. Ale póki co nigdy to nie zadziałało. Mam nadzieję, że w październiku, wraz z nową główną wersją programu zacznie to działać poprawnie. 

 

Nie ukrywam, żeby idealnie by było gdyby punkt 3. został zastąpiony automatem, który by potrafił powiązać operację kartą z odpowiednim rozrachunkiem na podstawie nazwy kontrahenta i kwoty transakcji podanej w szczegółach operacji. Format tej informacji jest standardowy, więc jej parsowanie, żeby wyciągnąć nazwę kontrahenta, walutę oraz wartość transakcji nie powinno być problemem. A można by uniknąć żmudnego procesu manualnego. Może support Insert mógłby się wypowiedzieć w tym temacie?

 

Link to postu

Panie Szymonie, dziękuję za zainteresowanie się tematem.

Odnośnie Pańskiej pierwszej odpowiedzi:
Używając określenia "Faktur zakupowych" rozumiem, że miał Pan na myśli faktury, które ja określiłem jako kosztowe. Wytłumaczę swoje określnictwo:
-Faktury kosztowe to takie, które stanowią tylko koszt dla firmy, nie odsprzedajemy ich dalej
-Zakupowe to faktury za towary(produkty) przeznaczone do dalszej odsprzedaży.

1) Drugie stanowisko, które Pan założył służy Panu tylko do ewidencjonowania kosztów wewnątrz firmowych.  Przykładowo: Paliwo wprowadza Pan w tym drugim oddziale jako FZ z jedną pozycją(jako usługę). Jeżeli zrobi Pan zakupy zawierające napoje dla pracowników oraz inne artykuły spożywcze lub higieniczne w markecie- to również wprowadza je Pan na drugim oddziale na FZ, jako usługa na pojedynczej pozycji(np. Artykuły spożywcze), dobrze rozumiem?
2) W kwestii JPK się nie wypowiem- wysyłam do księgowości tylko faktury wraz z wyciągiem. 
3) W moim przypadku nie jestem wstanie skorzystać z modułu bankowości elektronicznej, tak jak Pan gdyż subiekt w tym aspekcie obsługuje tylko mBank, BNP Paribas oraz ING. Posiadam konto w innym banku, z którego mogę zaimportować tylko e-wyciąg. Wyciąg ten jest generowany na koniec miesiąca, więc gdybym chciał korzystać z rozliczania rozrachunków z wyciągiem- musiałbym na koniec miesiąca rozliczać wszystkie operacje bankowe na raz. Co za tym idzie, wszystkie rozrachunki z danego miesiąca figurowałyby jako nierozliczone do momentu wprowadzenia wyciągu i rozliczenia ich z nim. Wobec tego postanowiłem operacje bankowe wprowadzać ręcznie i rozliczam je z również ręcznie z zobowiązaniami/należnościami. Jest to bardziej czasochłonne i irytujące, jednak dzięki temu rozrachunki mam rozliczone w systemie na bieżąco. 

Odnośnie Pańskiej drugiej odpowiedzi:

Jak wyżej wspomniałem bankowość elektroniczna nie działa jak u Pana. Nie mogę zaimportować operacji bankowych inaczej niż poprzez wyciąg. W momencie, kiedy wprowadzę ręcznie operację wypłaty(płatność kartą) nie da się wprowadzić kontrahenta na rzecz którego ta wypłata  została faktycznie zrealizowana. Jest on z automatu przypisywany jako bank(Santander w moim przypadku). W rozrachunku automatycznie tworzy się "SZ" na Santander. Aby to rozliczyć muszę ręcznie stworzyć zobowiązanie "Z" na Santander na taką samą kwotę i spiąć. Inaczej nie da się tego rozliczyć. Po wykonaniu tej czynności, żeby mieć jakieś realne odwzorowanie rzeczywistej operacji w systemie tworzę dodatkowe zobowiązanie na podmiot u którego zrobiłem zakupy i tworzę dla niego SZ(ale już poprzez spłatę- bo nie generuje skutku finansowego). Efekt tego jest taki, że za zakupy do firmy za które zapłaciłem kartą firmową mam w systemie łącznie 4 rozrachunki(Z i SZ na Santander oraz Z i SZ na podmiot właściwy. Tych dwóch ostatnich nie musiałbym dodawać, jednak nie miałbym wtedy żadnej informacji w systemie na temat tego gdzie wydałem pieniądze). Przy płatności kartą, za każdym razem wciskana jest cesja, której podmiotem jest bank. Przy realizacji wpłaty kartą zamiast wypłaty wszystko odbywa się wręcz identycznie, z tym że podmiotem cesyjnym nie jest Bank tylko Centrum autoryzacji kart płatniczych.
Wykonałem test bazujący na metodzie opisanej przez Pana, opartej na zmianie rodzaju operacji bankowej. Stworzyłem operację wypłaty w module banku ręcznie(jako przelew). Przypisałem losowego kontrahenta i zapisałem, następnie użyłem opcji "zmień rodzaj operacji bankowej" i zmieniłem na kartę. Efekt? - oczywiście kontrahent, którego wcześniej przypisałem do operacji wypłaty zmienił się na Santander. Rożnica między nami jest taka, że u Pana operacje importowane z mBanku i ustawione potem jako karta nie mają przypisanego kontrahenta(podmiotu cesyjnego). U mnie z automatu wchodzi Santander bez możliwości zmiany. 

-Jakiekolwiek rozliczenie poprzez skojarzenie u mnie nie funkcjonuje(pewnie kwestia banku). Z supportem się już kontaktowałem, ale nie będe tego komentował.
-Na koniec mógłby Pan coś więcej powiedzieć o "regułach rozpoznawania rodzajów operacji"? Nie znałem tego. 

Link to postu
  • 2 miesiące temu...

Panie Szymonie, 

 

Skorzystałam z Pańskiej podpowiedzi jak ustawić operacje bankowe, ale natrafiłam na problem, którego Pan prawdopodbnie nie ma, albo już go Pan rozwiązał. Mianowicie po zmienie rodzaju operacji na "karta" i wybraniu odpowiedniej karty (w naszej firmie są dwie) to nie pojawia mi się faktura kosztowa. A nie pojawia się dlatego że widnieje w rozrachunkach jako rozliczona przez "Rozrachunek cesyjny" a tego nie mogę w żaden sposób usunąć. U mnie pojawia się problem że do faktury kosztowej mam dwie spłaty - jedną automatycznie generowaną z dokumentu zakupu, a drugą zaimportowaną z wyciągu. 

Do tej pory robiłam tak, że z wyciągu obciążenie kartą miało rodzaj "pozostałe operacje" i zaznaczaliśmy "brak rozrachunku". Ale tak to nie powinno wyglądać. 

Wprowadzając dokument zakupu zaznaczamy opcję "płatne teraz: Karta płatnicza"

Gdzie tkwi błąd i jak rozwiązać ten problem?

 

a teraz mam drugi problem:

Chciałabym ustawić regułę rozpoznawania operacji bankowej. A z uwagi na to, że mam dwie karty służbowe chciałabym aby program potrafił je rozpoznawać i autmatycznie dopierał odpowiednią. Czy można to zrobić? Moja konfiguracja reguły wygląda tak:

 

Zrzut ekranu 2023-10-26 115254.png

Link to postu

@Przemysław Mianowski 
 

Cytat

Używając określenia "Faktur zakupowych" rozumiem, że miał Pan na myśli faktury, które ja określiłem jako kosztowe. Wytłumaczę swoje określnictwo:
-Faktury kosztowe to takie, które stanowią tylko koszt dla firmy, nie odsprzedajemy ich dalej
-Zakupowe to faktury za towary(produkty) przeznaczone do dalszej odsprzedaży.

Dokładnie to miałem na myśli.

Cytat

1) Drugie stanowisko, które Pan założył służy Panu tylko do ewidencjonowania kosztów wewnątrz firmowych.  Przykładowo: Paliwo wprowadza Pan w tym drugim oddziale jako FZ z jedną pozycją(jako usługę).

Tak.

Cytat

Jeżeli zrobi Pan zakupy zawierające napoje dla pracowników oraz inne artykuły spożywcze lub higieniczne w markecie- to również wprowadza je Pan na drugim oddziale na FZ, jako usługa na pojedynczej pozycji(np. Artykuły spożywcze), dobrze rozumiem?

Tak, wprowadzam. Ale to czy jedną ogólną pozycją, np. artykuły spożywcze czy też konkretne artykuły (jako usługi) to uzależniam od tego czy chcę śledzić ilości lub ceny zakupionych rzeczy na przestrzeni czasu. Niektóre przedmioty wyposażenia (niebędące ŚT) wprowadzam jako artykuł, żeby były widoczne na stanie magazynowym dla własnej wygody, bo nie prowadzę oddzielnego rejestru wyposażenia, ani nie mam do tego innego dedykowanego narzędzia. 

 

W dniu 9.08.2023 o 19:09, Przemysław Mianowski napisał:

3) W moim przypadku nie jestem wstanie skorzystać z modułu bankowości elektronicznej, tak jak Pan gdyż subiekt w tym aspekcie obsługuje tylko mBank, BNP Paribas oraz ING. Posiadam konto w innym banku, z którego mogę zaimportować tylko e-wyciąg. Wyciąg ten jest generowany na koniec miesiąca, więc gdybym chciał korzystać z rozliczania rozrachunków z wyciągiem- musiałbym na koniec miesiąca rozliczać wszystkie operacje bankowe na raz. Co za tym idzie, wszystkie rozrachunki z danego miesiąca figurowałyby jako nierozliczone do momentu wprowadzenia wyciągu i rozliczenia ich z nim. Wobec tego postanowiłem operacje bankowe wprowadzać ręcznie i rozliczam je z również ręcznie z zobowiązaniami/należnościami. Jest to bardziej czasochłonne i irytujące, jednak dzięki temu rozrachunki mam rozliczone w systemie na bieżąco. 

Zanim uruchomiłem moduł bankowości elektronicznej korzystałem z importu operacji bankowych na podstawie plików CSV z użyciem parsera CSV, który sam skonfigurowałem na podstawie pojedynczego pliku eksportu operacji z banku. A potem na koniec miesiąca ręcznie tworzyłem wyciąg bankowy w Subiekcie przypisując do niego wybrane operacje (z reguły od - do - Subiekt wykrywa te, które nie są powiązane z żadnym wyciągiem). Dzięki temu mogłem na bieżąco rozliczać rozrachunki w oparciu o operacje bankowe i dbać czy sumy bilansowe się zgadzają i niczego nie pominąłem.

W dniu 9.08.2023 o 19:09, Przemysław Mianowski napisał:

Jak wyżej wspomniałem bankowość elektroniczna nie działa jak u Pana. Nie mogę zaimportować operacji bankowych inaczej niż poprzez wyciąg. W momencie, kiedy wprowadzę ręcznie operację wypłaty(płatność kartą) nie da się wprowadzić kontrahenta na rzecz którego ta wypłata  została faktycznie zrealizowana. Jest on z automatu przypisywany jako bank(Santander w moim przypadku). W rozrachunku automatycznie tworzy się "SZ" na Santander. Aby to rozliczyć muszę ręcznie stworzyć zobowiązanie "Z" na Santander na taką samą kwotę i spiąć. Inaczej nie da się tego rozliczyć.

Nie do końca. Można to zrobić inaczej. Owszem dokumenty handlowe z płatnością kartą bankową są automatycznie rozliczane. Ale na podmiocie cesyjnym są tworzone rozrachunki o identycznej wartości i opisie, które mają status "Nierozliczony". I te właśnie rozrachunki rozlicza się poprzez operacja bankowe rodzaju "Karta". Taka operacja bankowa nie może być przypisana do żadnego kontrahenta. Ale w trybie edycji operacji bankowej, w sekcji "Rozliczenia" wyświetlona jest lista nierozliczonych rozrachunków podmiotu cesyjnego powiązanego z kartą płatniczą zdefiniowaną w polu "Karta płatnicza". Więc rozliczenie rozliczenie rozrachunków na podmiocie cesyjnym ogranicza się do wybrania następujących opcji operacji bankowej.

1. Rodzaj operacji > Karta

2. Karta płatnicza > wybór z listy odpowiedniej karty (ja mam tylko jedną)

3. Rozliczenia > zaznaczenie na liście operacji, które ta operacja bankowa rozlicza, tak aby pole "Do rozliczenia" miało wartość "0".

 

W moim przypadku nie przyjmuję płatności kartą, bo klienci mi płacą przelewem ze względu na specyfikę działalności. Ale przy zwrotach zapłaconych kartą sytuacja jest podobna. Tyle, że rozliczam fakturę korygującą a nie fakturę sprzedaży. Ale uznanie na rachunku jest rozliczane również jako operacja kartą i rozliczanych jest rozrachunek podmiotu cesyjnego.

W dniu 9.08.2023 o 19:09, Przemysław Mianowski napisał:

-Na koniec mógłby Pan coś więcej powiedzieć o "regułach rozpoznawania rodzajów operacji"? Nie znałem tego. 

 W konfiguracji Subiekta, w sekcji "Bank" jest formatka do konfiguracji "Reguły rozpoznawania rodzajów operacji bankowych". Można tam sobie stworzyć reguły, które spowodują, że zaimportowane operacje bankowe (nieważne czy importowane z CSV czy poprzez Bankowość elektroniczną) będą miały przypisane oczekiwane rodzaje operacji. Np. rodzaj "Karta" dla operacji, których pole "Tytuł" posiada conajmniej jedną z wartości:

1. "TRANSAKCJA KARTĄ"

2. "KARTA NR: 1234987612349876"

To samo można ustawić dla np. opłat bankowych gdzie sobie skonfigurowałem, że "Tytuł" musi posiadać conajmniej jeden z opisów (bo może być również wszystkie warunki lub żaden - zależy od scenariusza):

1. OPŁATY GRUPOWE

2. USŁUGA DOSTARCZANIA MT9XX

3. OPŁATA ZA ADMIN.RACHUNKIEM

4. MIESIĘCZNE UŻYTKOWANIE KARTY

etc.

 

Nie pisałem tej odpowiedzi, żeby Pana przekonywać do rozwiązań, które stosuję, tylko chciałem, żeby wszelkie przeszkody, które Pan napotkał podczas obsługi programu były zaadresowane na funkcjonalności Subiekta. Ja osobiście nie lubię robić rzeczy "na piechotę" dlatego staram się szukać sposobów jak zaprzęgnąć do różych czynności narzędzia, które już posiadam. A już rozliczenie finansowe firmy uważam za kluczowe, aby posiadać rzetelną informację na bieżąco w trakcie miesiąca, w oparciu o zapisy, których nigdy nie zapewni mi firma księgowa. 

Link to postu
6 godzin temu, Marta H napisał:

Skorzystałam z Pańskiej podpowiedzi jak ustawić operacje bankowe, ale natrafiłam na problem, którego Pan prawdopodbnie nie ma, albo już go Pan rozwiązał. Mianowicie po zmienie rodzaju operacji na "karta" i wybraniu odpowiedniej karty (w naszej firmie są dwie) to nie pojawia mi się faktura kosztowa. A nie pojawia się dlatego że widnieje w rozrachunkach jako rozliczona przez "Rozrachunek cesyjny" a tego nie mogę w żaden sposób usunąć. U mnie pojawia się problem że do faktury kosztowej mam dwie spłaty - jedną automatycznie generowaną z dokumentu zakupu, a drugą zaimportowaną z wyciągu. 

Do tej pory robiłam tak, że z wyciągu obciążenie kartą miało rodzaj "pozostałe operacje" i zaznaczaliśmy "brak rozrachunku". Ale tak to nie powinno wyglądać. 

Wprowadzając dokument zakupu zaznaczamy opcję "płatne teraz: Karta płatnicza"

Gdzie tkwi błąd i jak rozwiązać ten problem?

Ja na ten problem nie natrafiłem. Jakoś intuicyjnie "wyczułem" jak obsłużyć rozliczanie operacji kartą w Subiekcie. Z rzeczy do sprawdzenia - nie pamiętam co i w jakiej kolejności było ustawiana na początku pracy z programem, ale spróbujmy to podsumować:

 

założenie:

1) forma płatności, której tu używam to "Karta debetowa zakup". Zakładam, że jest pełna dowolność w nazywaniu rodzajów operacji, ale nie pamiętam czy Subiekt mi taką nazwę podsunął czy sam ją tak nazwałem.

 

1. Ustawienia > Sekcja "Kasy" > Formy płatności > forma płatności "Karta debetowa zakup" - jest ona powiązana z określonym rachunkiem bankowym, ponieważ jej typ płatności to "Karta firmowa przy zakupie". Więc jeśli obie Pani karty są powiązane z tym samym rachunkiem to ok. Ale jeśli z różnymi to zakładam, że trzeba mieć tą formę płatności skonfigurowaną dla każdego rachunku bankowego. 

To samo dotyczy rozrachunku cesyjnego. Ja mam tak skonfiugurowaną wartość "Spłata zobowiązania" ponieważ tą formą płatności rozliczam zakupy a nie sprzedaż.

Biorąc pod uwagę powyższe zakładam, że dla sprzedaży powinna być skonfigurowana osobna forma płatności np. "Karta debetowa sprzedaż" z typem płatności "Karta płatnicza przy sprzedaży / bon obcy" - mogę się mylić, bo nie korzystam z tego. Ale to może być też odpowiedź na pytanie Pana @Przemysław Mianowski. Jak w każdym razie tak bym to rozdzielił dla zakupów i sprzedaży. Są tam jeszcze 2 inne wartości, których nie używam i stąd nie komentuję. 

 

2. Faktura zakupu musi zostać zarejestrowana z formą płatności "Karta debetowa zakup". Spowoduje to, że rozrachunek z kontrahentem zostanie automatycznie rozliczony i jednocześnie powstanie niezrozliczony rozrachunek na podmiocie cesyjnym, który będzie miał ten same wartości w atrybutach "Zakup - pierwotna wartość",  "Data powstania", "Rodzaj",  "Dokument oryginalny". Termin płatności nierozliczonego rozrachunku cesyjnego będzie zgodny z ustawieniem formy płatności "Karta debetowa zakup". 

Żeby móc rozliczyć ten rozrachunek cesyjny musi to musi istnieć operacja bankowa,

1) która jest powiązana z rachunkiem bankowym zgodnym z ustawieniem forma płatności "Karta debetowa zakup"

2) której rodzaj musi być "Karta"

3) dla której pole "Karta płatnicza" będzie miało wartość "Karta debetowa zakup

Jeśli powyższe będzie spełnione formatka "Wypłata z rachunku" będzie zawierała sekcję "Rozliczenia", z której można wybrać rozrachunki cesyjne, które ta operacja ma rozliczyć. Po zaznaczeniu w kolumnie "R" jednego lub więcej rozrachunków pole "Do rozliczenia" powinno się wyzerować.

Formatka ta jest wyświetlana, kiedy wyedytuje się operację bankową obciążenia.

 

@Marta H Proszę dać znać czy powyższe rozwiązuję Pani problem. 

6 godzin temu, Marta H napisał:

a teraz mam drugi problem:

Chciałabym ustawić regułę rozpoznawania operacji bankowej. A z uwagi na to, że mam dwie karty służbowe chciałabym aby program potrafił je rozpoznawać i autmatycznie dopierał odpowiednią. Czy można to zrobić?

Ilość kart bankowych nie ma znaczenia. Istotne jest, z którymi rachunkami bankowymi są one powiązane. Jeśli jest to jeden rachunek to tylko jedna operacja bankowa powinna być zdefiniowana. Co do ustawień operacji to warunek nie jest prawidłowo ustawiony. 

Jest:

"Tytuł posiada wartość" > Tytuł = "Równa się" > "Płatność kartą"

Powinno być

 "Tytuł posiada wartość" > Tytuł = "Zawiera" > "Płatność kartą"

przy czym proszę się upewnić czy rzeczywiście fraza "Płatność kartą" jest prawidłowa. Wszystko zależy od tego jaki opis transakcji jest stosowany przez Pani bank. Szczegóły można sprawdzić w dowolnej operacji kartą > zakładaka "Pozostałe" > pole "Szczegóły". 

U mnie przykładowy opis jest następujący:

693 00-01 TRANSAKCJA KARTĄ; KARTA NR: 1234987612349876; <NAZWA
KONTRAHENTA>; <MIASTO>; PL; <KWOTA>; PLN; <DATA>; TNR: 
<NUMER OPERACJI NA WYCIĄGU BANKOWYM>

 

Dla podanego wyżej przykładu kryteria rozpoznawania operacji kartą bankową przy ustawieniu, że "co najmniej jeden warunek zostanie spełniony"

zawiera "TRANSAKCJA KARTĄ" (w moim przypadku wystarczający)

zawiera "KARTA NR: 1234987612349876"  (nie jest konieczny ale mam skonfigurowany. Pewnie dlatego, że sprawdzałem czemu to nie działało do wersji 45.x włącznie)

 

Wielkość znaków ma znaczenie tylko jeśli opcja "Rózróżniaj wielkość liter" jest ustawiona na "Tak" w regule rozpoznawania. 

 

Oczywiście jeśli Pani firma przyjmuje płatności kartą za sprzedaż towarów/usług to należy upewnić się, że warunki będą unikatowe dla płatności kartą za zakupy i za sprzedaż. 

 

Mam nadzieję, że podane informacją okażą się pomocne, a ilość podanych szczegółów nie okaże się przytłaczająca. :)  

Edytowane przez Szymon Baranek
Link to postu

Ślicznie dziękuję za odpowiedź.

Wydaje mi się że wszystko skonfigurowałam tak samo. Ale efekt jest inny mianowicie. Pod nazwą kontrahenta mam rozliczony rozrachunek i wygląda to tak:

i ten rozrachunek znajduje w rozrachunkach rozliczonych.Zrzutekranu2023-10-27072412.thumb.png.6d2cece01da449406448e52f172b4621.png

A w rozrachunkach nierozliczonych "wisi mi" taki rozrachunek:

Zrzutekranu2023-10-27072549.thumb.png.37582cedeab0fd72fd1de822ea714d40.png\

 

wydaje się jakby były dwa rozliczenia. ten rozrachunek w nierozliczonych pochodzi z wyciągu ale ten rozliczony tworzy się automatycznie i nie mogę go usunąć.

Działa to jedynie kiedy usunę całkowicie fakturę zakupową i wprowadzam ją dopiero wtedy gdy wyciąg jest już zaimportowany wtedy działa bez zarzutu, natomiast w sytuacji gdy nie ma jeszcze wyciągu (np kwota dłużej była w blokadach i nie weszła na dany wyciąg) przy wprowadzaniu faktury tworzy się automatyczny rozrachunek z którym nic się nie da zrobić.

Link to postu

O ile się nie mylę koszty firmowe są zobowiązaniami a nie należnościami. Zatem widzę błąd w konfiguracji Pani Subiekta. 

W oparciu o zrzut ekranu z nierozliczonym rozrachunkiem, na podstawie litery "N" z pierwszej kolumny widzę, że jest to należność. A powinno być zobowiązanie. Wypłata bankowa rodzaju "Karta" jest generuje rozrachunek "Spłata należności" stąd nie może on rozliczać należności. 

 

W polu konfiguracji formy płatności kartą rozrachunek cesyjny musi być ustawiony na "Spłata zobowiązania". A jaką wartość ma Pani ustawioną w Ustawienia > Sekcja "Kasy" > Formy płatności > forma płatności odpowiadająca płatności kartą, np. "Karta debetowa zakup

Link to postu

Jeszcze raz przejrzę ustawienia. Ale skoro forma płatności jest ustawiona prawidłowo (właściwe przypisanie rachunku bankowego, rodzaj rozrachunku cesyjnego, etc.) to dziwne, żeby to nie działało. Gdzieś diabeł tkwi w szegółach.

 

Mogłaby Pani udostępnić zrzuty ekranów do wglądu (z zamazanymi wrażliwymi częściami) jak wyglądają formatki:

1. Ustawienia > Sekcja "Kasy" > Formy płatności > forma płatności odpowiadająca płatności kartą

2. Bank > Operacje bankowe > edycja dowolnej operacji kartą gdzie:

 

a) rodzaj jest ustawiony "Karta"

b) pole "Karta płatnicza" będzie miało wartość odpowiadającą nazwie formy płatności z pkt. 1 

Link to postu

Jeszcze raz dziękuje za Pańskie zaangażowanie.

Wysyłam screeny. Z wiadomych względów musiałam zaczernić pewne informacje.

 

Konfiguracja formy płatności:

 

1. Karta A

Zrzutekranu2023-10-30072347.png.8a15e6113d83477b0f0bf7786855515d.png

 

2. Karta B

Zrzutekranu2023-10-30072415.png.cb0b20bf80fcb78b8d43a12a5554953d.png

 

Wycinek z widoku "formy płatności":

Zrzutekranu2023-10-30072349.thumb.png.00a5414cb145f28ba366b1567138aeb2.png

Wycinek z widoku "operacje bankowe"

Zrzutekranu2023-10-30072510.thumb.png.563b9187bd394a388dbe18c4a9655fc7.png

 

Szczegóły operacji bankowej:

 

Zrzutekranu2023-10-30073147.png.27615fac982e49dba38f3c5114e3ba42.png

 

 

brak rozliczenia na kwotę 47,05 mimo że faktura, która była opłacona tą kartą została wprowadzona do systemu - tylko problem w tym, że system widzi ją jako rozliczoną.

 

widok faktury na kwot 47,05

Zrzutekranu2023-10-30073356.thumb.png.f9494470d46834dc6c76022158212e90.png

a tutaj widok na ten automatyczny rozrachunek, który nie jest operacją bankową. Który powoduje, że faktura jest rozliczona i operacja kartą nie może jej rozliczyć.

Zrzutekranu2023-10-30073607.png.129d6b73be2f4e06c631baff537b15d4.png

 

 

 

 

Edytowane przez Marta H
Link to postu

Widzę, że ma Pani zdefiniowane 2 odrębne płatności kartą. Czy obie są powiązane z tym samym rachunkiem bankowym? 

 

Najważniejsze to sprawdzić czy istnieją wszystkie niezbędne rozrachunki, które powinny się wzajemnie rozliczać. Po 2 - na kontrahenta z faktury zakupu oraz podmiot cesyjny (ING BŚ).

 

Dlatego, żeby znaleźć przyczynę musi Pani znaleźć wszystkie 4 rozrachunki. 3 z nich są tworzone w momencie zapisywania faktury zakupu z formą płatności kartą. A jeden jest tworzony przy importowaniu operacji bankowych.

Z poprzedniej wypowiedzi widziałem, że 2 rozrachunki na kontrahenta z FV zakupu już Pani ma i są rozliczone.

W dniu 27.10.2023 o 07:29, Marta H napisał:

Pod nazwą kontrahenta mam rozliczony rozrachunek i wygląda to tak:

i ten rozrachunek znajduje w rozrachunkach rozliczonych.Zrzutekranu2023-10-27072412.thumb.png.6d2cece01da449406448e52f172b4621.png

I to jest prawidłowe.

 

Natomiast jeśli chodzi o pomiot cesyjny (ING BŚ) to pokazała Pani nierozliczony rozrachunek "SZ" czyli odpowiadający wypłacie bankowej. Zatem brakuje jeszcze rozrachunku "Z" (opisany poniżej w pkt. 2a)., który powinien być utworzony automatycznie podczas zapisywania tej faktury zakupu. Bez tego 4 rozrachunku nie można rozliczyć tego 

W dniu 27.10.2023 o 07:29, Marta H napisał:

A w rozrachunkach nierozliczonych "wisi mi" taki rozrachunek:

Zrzutekranu2023-10-27072549.thumb.png.37582cedeab0fd72fd1de822ea714d40.png

 

Podsumowując, żeby rozliczenie zakupu opłaconego kartą bankową mogło nastąpić powinny istnieć następujące rozrachunki:

1. Na kontrahenta

    1a) Z - reprezentuje zobowiązanie na podstawie faktury zakupu

    1b) SZ - reprezentuje spłatę zobowiązania kartą debetową 

    Z automatu "SZ" rozlicza "Z" dlatego oba rozrachunki są wzajemnie rozliczone, mimo że np. wypłata bankowa operacji kartą jeszcze nie jest rozliczona., albo operacja bankowa nie została jeszcze zaimportowana do Subiekta. 

2. Na kontrahenta reprezentującego bank, w którym ma Pani rachunek bankowy powiązany z kartą w konfiguracji formy płatności

    2a) Z - tworzony automatycznie w momencie zapisywania faktury zakupu z formą płatności typu "karta bankowa przy zakupie" - następujące pola powinny mieć te same wartości co rozrachunek z pkt. "1a":

         "Rodzaj",

         "Data dokumentu",

         "Dokument oryginalny",

         "Zakup - pierwotna wartość"

         Pozostaje nierozliczony do momentu powiązania wypłaty bankowej rodzaju "karta bankowa" z rozliczeniem. 

    2b) SZ - reprezentuje wypłatę bankową i jest tworzony jest w momencie:

         I) pobrania operacji bankowej jeśli włączona jest bankowość online, 

         II) zaimportowania operacji z pliku CSV lub MT940 w przypadku korzystania z bankowości offline

         III) ręcznego utworzenia operacji "Wypłata bankowa", rodzaj "Karta bankowa", karta płatnicza "<nazwa formy płatności kartą>"

         Dopóki ta wypłata bankowa nie zostanie powiązana z rozliczeniem będzie widniała na liście rozrachunków jako nierozliczona.

 

U mnie przykładawo wygląda tak:

1) Po pobraniu operacji bankowych, ale przed ich rozliczeniem

image.thumb.png.8626d160ee82fd5a8db8b7f5b602e2f0.png

2) Po wyedytowaniu operacji bankowej i przypisaniu rozliczenia

Jak Pani widzi rozrachunki podmiotu cesyjnego, czyli banku zostają rozliczone poprzez wzajemne powiązanie.

image.thumb.png.a12b3498c24b6768272308c803fddb78.png

 

A sama operacja bankowa wygląda tak:

image.thumb.png.8398758c37cae08ea09fe25cc64e2048.png

 

Edytowane przez Szymon Baranek
poprawa literówek
Link to postu
Godzinę temu, Marta H napisał:

Wyciąg bankowy z danego dnia pokazuje wszystkie operacje, ale do operacji kartą nie przypisuje mi kontrahenta. Może tutaj powinien być ING? zmieni to cokolwiek?

U mnie jest dokładnie to samo. Problem nie jest z tym związany.

 

Godzinę temu, Marta H napisał:

Generuje mi się automatyczny na kontrahenta, a nie generuje mi się automatyczny na bank.

I w tym tkwi problem właśnie. Nie wiem dlaczego brakuje ten rozrachunek. 

Forma płatności jest ustawiona poprawnie. Faktura zakupu ma przypisaną prawidłowo formę płatności. Myślałem, że jest to wystarczające, żeby Subiekt generował wzystkie 3 rozrachunki do faktury zakupu opłaconej kartą. 

 

Może ten rozrachunek 

1 godzinę temu, Szymon Baranek napisał:

2a) Z - tworzony automatycznie w momencie zapisywania faktury zakupu z formą płatności typu "karta bankowa przy zakupie" - następujące pola powinny mieć te same wartości co rozrachunek z pkt. "1a":

         "Rodzaj",

         "Data dokumentu",

         "Dokument oryginalny",

         "Zakup - pierwotna wartość"

         Pozostaje nierozliczony do momentu powiązania wypłaty bankowej rodzaju "karta bankowa" z rozliczeniem. 

został usunięty, rozliczony jakoś, a może nie może go Pani znaleźć. Czy mogłaby Pani przefiltować listę rozrachunków po polu "Dokument oryginalny" - fraza do wyszukania to nr faktury VAT zakupu?

 

Jeśli go brakuje i nie został usunięty to niestety nie potrafię na tą chwilę znaleźć innej przyczyny. Może odpowiada za to jeszcze jakiś inny parametr Subiekta, o którym nie wiem i u mnie jest on włączony, a Pani przeciwnie. Wtedy zalecałbym dalszy kontakt z oficjalną pomocą techniczną.

Edytowane przez Szymon Baranek
Link to postu

No właśnie to jest dziwne. Bo ja osobiście do rozrachunków sięgam bardzo rzadko. Całe rozliczenia prowadzę z poziomu operacji bankowych. Edytuję każdą wypłatę bankową rodzaju "karta bankowa", zaznaczam jaki dokument handlowy rozlicza, zapisuję i to wszystko.

 

Ale z poziomu rozrachunków tez można to ogarniać. Także jeżeli tam to Pani działa to też dobrze. 👍

 

Cieszę się, że mogłem pomóc. Pozdrawiam 🙂 

Link to postu
×
×
  • Dodaj nową pozycję...