Skocz do zawartości

Księgowanie zwrotu rocznej składki zdrowotnej

Polecane posty

Ok, a jeśli nie chcę tego dekretować bo i nie dekretowałam składek w tamtym roku (odliczałam w wyliczeniu zaliczki na PIT)? Chcę tylko żeby mi w obliczeniu zaliczki na PIT program uwzględnił nadpłatę. Co wówczas zrobić? Samo wygenerowanie rozliczenia rocznego składki zdrowotnej i ustawienie daty w rozliczeniach właścicielskich nie daje oczekiwanego skutku, program w wyliczeniu zaliczki uwzględnia tylko wyliczenie "Składki ZUS właścicieli" a "Roczne rozliczenie składki zdrowotnej" pomija.

Link to postu
W dniu 10.08.2023 o 14:00, Arkadiusz Cieśla napisał:

Dzień dobry, prosiłbym o przytoczenie jakiegoś przykładu. Rozumiem, że nadpłata miałaby być wykorzystana na poczet pomniejszenia przyszłych składek zdrowotnych?

Nie, płatnik, będący podatnikiem PIT rozliczającym się liniowo, złożył wniosek o zwrot nadpłaty składki zdrowotnej (roczna DRA). Nadpłatę otrzymał na konto bankowe w lipcu 2023, w związku z powyższym musi "skorygować" uprzednio odliczone składki zdrowotne, ponieważ odliczył więcej niż powinien - wyszło to dopiero w rocznym rozliczeniu, więc co miesiąc kwoty płaconych składek były zgodne z deklaracjami ZUS, załóżmy, że nadpłata wyszła w związku z ujemną różnicą remanentową na koniec roku. Pytanie w jaki sposób mam to wprowadzić żeby w wyliczeniu zaliczki program mi tę nadpłatę uwzględnił?

 

Płatnik nie księgował składek zdrowotnych do kosztów w kpir w 2022 roku, odliczał je w wyliczeniu zaliczki, w związku z czym obecnie nadpłatę także powinien uwzględnić w wyliczeniu zaliczki, ponieważ gdyby uwzględnił ją w kosztach (na minus) to wpłynęłoby to mu to na wysokość składki zdrowotnej w roku bieżącym a przecież nie powinno, skoro w 2022 roku nie pomniejszał składki zdrowotnej o koszty z tytułu składek (do limitu rzecz jasna).

Link to postu
32 minuty temu, Arkadiusz Cieśla napisał:

Na ten moment nie obsługujemy takiego przypadku i mogę zaproponować ręczną edycję zaliczki. Proszę jeszcze o informację czy nadpłata ta będzie ujmowana w zaliczce za okres, w którym nadpłata została otrzymana?

Ręczne dodanie powoduje, że za miesiąc i tak to się rozjedzie niestety, sprawdzałam robiąc symulację :(

Tak, nadpłata zgodnie z przepisami powinna być ujęta w miesiącu jej otrzymania.

Czy mogę liczyć na to, że ten brak zostanie uzupełniony przed rozliczeniem sierpnia?

Link to postu
  • 2 tygodnie później...
  • 4 miesiące temu...

Czy w nowym PIT36L (bo w obecnym program tego nie wychwytuje albo ja tego nie znajduję) będzie w rozliczeniu ujęty zwrot nadpłaty rocznej składki zdrowotnej ?
Składka zdrowotna została zwrócona w lipcu ale nie była księgowana w KPiR bo ujmowana była w deklaracji "Zaliczka miesięczna liniowa PIT".

A jeśli nie będzie to czy pole "Składka na ubezpieczenie zdrowotne" ma zostać zedytowane tzn. pomniejszone o tą kwotę ?

Link to postu
  • 4 tygodnie później...

Zgłoszenie zostało zrealizowane w wersji 49.0.0. Fragment listy zmian:

"Na rozliczeniu rocznym PIT-36L dochodów za 2023 rok dodano obsługę zwrotu składki zdrowotnej odliczanej od dochodu.";

"W nowej wersji deklaracji PIT-28 do rozliczeń za rok 2023, dodano obsługę zwrotu nadpłaty składki zdrowotnej odliczonej od przychodu w trakcie roku.";

  • Dziękuję 1
Link to postu
  • 1 miesiąc temu...

Zgłoszenie zostało zrealizowane w wersji 50.0.0. Fragment listy zmian:

  • Na dokumencie Rozliczenia rocznego składki zdrowotnej , w przypadku wykazania zwrotu składki, obsłużono pola "Niepomniejszająca" (w przypadku zwrotu pole to określa że ta część zwrotu nie wpływa na przychód/dochód do opodatkowania) oraz "Pomniejszająca" mówiącego o tym, że ta część zwrotu wpływała na podstawę opodatkowania w trakcie rozliczanego roku).

Link to postu
×
×
  • Dodaj nową pozycję...