Skocz do zawartości

KSEF - Krajowy system e-faktur

Polecane posty

Dzień dobry,

korzystam z programu Rachmistrz GT. Pewnie już Państwo planują rozwiązania w zakresie obsługi systemu KSEF. Proszę o informację, kiedy będziecie Państwo informować jakie ułatwienia i funkcjonalności będzie oferował Rachmistrz GT. Do obowiązkowego KSEF niby jeszcze trochę czasu, ale musimy się przygotować, jako biura i przedsiębiorstwa w zakresie oprogramowania ale także ustalenia warunków współpracy z Klientami w tej kwestii. Myślę, że powoli nadchodzi czas aby poznać Państwa propozycje w tym temacie. Tym bardziej, że myślałam o wcześniejszym przystąpieniu do KSEF aby przetestować sposób pracy na swojej własnej firmie.

Link to postu

Dzień dobry,

pierwszy pakiet funkcjonalności związanych z obsługą KSeF w programach księgowych serii InsERT GT pojawi się w Laboratorium już w następnej pełnej wersji oprogramowania. Pozwoli to na przetestowanie udostępnionych mechanizmów i podzielenie się swoimi doświadczeniami i spostrzeżeniami – będą one brane pod uwagę podczas dalszego rozwoju i poszerzania zaimplementowanych funkcji.

 

W przypadku biur rachunkowych warto także na bieżąco śledzić zmiany w Portalu Biura – tam również planowane są zmiany związane z obsługą KSeF, lecz na ten moment bez konkretnego terminu realizacji.

Edytowane przez Kacper Panek
Link to postu
  • 4 tygodnie później...
W dniu 27.10.2023 o 08:44, Kacper Panek napisał:

Dzień dobry,

wersje testowe funkcjonalności związanych z obsługą KSeF w księgowości są już dostępne w laboratorium:

Pobranie faktur w programie nie wymaga posiadania Portalu Biura.

W przypadku biur rachunkowych, rowniez nie wymaga posiadania Portalu Biura? To jak to zrobić?

Link to postu

Rozwinę temat bo również się tym interesuję- czy na pewno nie posiadając Portalu Biura da się realnie zaciągać do Rachmistrza/Rewiora GT faktury sprzedazowe i kosztowe z Ksef?

Jako biuro rachunkowe posiadam licencje Rachmistrz i rewizor GT, nie posiadam Portalu Biura. testuje właśnie laboratorium na swoim przykladzie (kopia podmiotu na potrzeby ksef), wgrałam wygeneowany w Ksef token, ustawilam wszystkie ustawienia w Rachmistrzu gt zgodnie z Panstwa instrukcjami. Wczesniej w aplikacji testowej demo Ksef wystawiłam jakąs przykładową fakturę sprzedazową. Teraz usiłując w Rachmistrzu pobrac z ksef faktury widać ze system cos usiłuje zaciągnąc ale ostatecznie pojawia się komunikat ze brak faktur chociaz w aplikacji podatnika Ksef jakaś fakturę wystawilam. Rachmistrz nie pobiera tej faktury nawet po podaniu numeru Ksef faktury skopiowanej z Aplikacji Podatnika. Czy czasem nie jest to spowodowane nieposiadaniem przeze mnie licencji Portalu Biura? (zakładka portal biura-dokumenty jest nieaktywna, pojawia się komunikat: usługa dokumenty nie została aktywowana,  serwis dokumentów działa w trybie offline). Chyba ze system zaciąga tylko faktury Ksef ze srodowiska produkcyjnego a nie testowego?

Drugie pytanie ogolne- czy dobrze rozumiem ze przyszlowo abym mogla jako biuro zaciągać faktury klientów, każdy z nich jednorazowo musi zalogowac się na swoim koncie w Ksef, ustawić upoważnienie dla mnie, wygenerować jednorazowo swój token i mi go przekazac a ja wgrywam go do Rachmistrza/Rewizora. Następnie w wersji ze nie posiadam Portalu Biura teoretycznie mogę tylko zaciągnąc poprzez Rachmistrza faktury ale już więcej niż z nimi nie zrobię (nie będę mieć podglądu faktury, nie zaksięguję reczne lub automatycznie, nie ustawię schematu- do tego wszystkiego będzie potrzebny wykupiony Portal Biura? Jesli planujecie Panstwo inaczej to proszę o podanie z jakich funkcjonalności w zakresie obsługi Ksef w ramach Rachmistrza/Rewizora GT będzie mozna korzystać nie posiadając Portalu Biura, a jakie będą mozliwe po dodatkowym wykupieniu Portalu Biura?

Link to postu

Przetestowałem to na rzeczywistych fakturach i ładnie pobrało z KSEF do Rachmistrza. Konsultanci Insertu niestety nie potrafią jasno wytłumaczyć roli tego Portalu Biura. Z tego co w końcu zrozumiałem, to trzeba korzystać z Portalu Biura , ale nie trzeba mieć wykupionych żadnych abonamentów ani licencji. Działa wtedy tylko funkcja "pobierz z Ksef" natomiast nieaktywna jest funkcja "Pobierz z Portalu Biura".

Co do ustawień, to zrobiłem wszystko tak jak Pani i zadziałało, ale robiłem to na wersji produkcyjnej i zaciągałem rzeczywista fakturę umieszczoną wcześniej  bezpośrednio w KSEF

Edytowane przez Krzysztof Piotrowski
  • Lubię to 1
Link to postu
W dniu 31.10.2023 o 12:03, Elżbieta Bednarczyk-Szaj napisał:

Chyba ze system zaciąga tylko faktury Ksef ze srodowiska produkcyjnego a nie testowego?

Dzień dobry, tak, taka faktura nie pojawi się w Rachmistrzu. Obsługiwane przez program są:

  • Bramka testowa InsERT (dane przykładowe generowane przez program);
  • Środowisko produkcyjne KSeF.
W dniu 31.10.2023 o 12:03, Elżbieta Bednarczyk-Szaj napisał:

Drugie pytanie ogolne- czy dobrze rozumiem ze przyszlowo abym mogla jako biuro zaciągać faktury klientów, każdy z nich jednorazowo musi zalogowac się na swoim koncie w Ksef, ustawić upoważnienie dla mnie, wygenerować jednorazowo swój token i mi go przekazac a ja wgrywam go do Rachmistrza/Rewizora.

Tak.

W dniu 31.10.2023 o 12:03, Elżbieta Bednarczyk-Szaj napisał:

Następnie w wersji ze nie posiadam Portalu Biura teoretycznie mogę tylko zaciągnąc poprzez Rachmistrza faktury ale już więcej niż z nimi nie zrobię (nie będę mieć podglądu faktury, nie zaksięguję reczne lub automatycznie, nie ustawię schematu- do tego wszystkiego będzie potrzebny wykupiony Portal Biura? Jesli planujecie Panstwo inaczej to proszę o podanie z jakich funkcjonalności w zakresie obsługi Ksef w ramach Rachmistrza/Rewizora GT będzie mozna korzystać nie posiadając Portalu Biura, a jakie będą mozliwe po dodatkowym wykupieniu Portalu Biura?

Praca z KSeF w programach księgowych linii InsERT GT odbywa się w module Dokumenty Firmy (zwykłe podmioty) lub Portal Biura (biura rachunkowe). Od momentu aktywowania KSeF w danym podmiocie, do tego modułu pobierane będą e-Faktury. Jeżeli zatem podmiot korzysta z usługi Portal Biura – Dokumenty lub Dokumenty Firmy, a dodatkowo aktywował KSeF, to w jednym module będą wyświetlane zarówno e-Faktury, jak i dokumenty pobrane z usług online. 

 

Podsumowując może Pani korzystać z funkcji dekretacji dokumentów KSeF i ich podglądu. Zachęcam do zapoznania się ze zbiorem artykułów e-Pomocy technicznej.

 

Obsługa KSeF (Krajowy System e-Faktur) w programach Rachmistrz GT i Rewizor GT

Link to postu
  • 4 tygodnie później...

Czy na pewno KSEF działa w Insercie?

Ja już jestem w środowisku produkcyjnym KSEF i mam w KSEF e-faktury. Skonfigurowałem też KSEF w Rachmistrzu (Laboratorium, KSEF, token, okresy, moduł DOkumenty) i przy próbie ściągnięcia z KsEF dokumentów pojawia mi się komunikat "Brak nowych e-faktur". TO jest nie prawda. Nie wiem co jeszcze mogło pójść nie tak? Jakieś sugestie?

Dziękuję

Link to postu
21 minut temu, Mariusz Głowacki napisał:

Czy na pewno KSEF działa w Insercie?

 

Działa. Natomiast wczoraj mogły występować chwilowe trudności po stronie KSeF.

21 minut temu, Mariusz Głowacki napisał:

próbie ściągnięcia z KsEF dokumentów pojawia mi się komunikat "Brak nowych e-faktur". TO jest nie prawda.

Rozumiem, że widzi Pan e-fakturę wystawiona na Pana firmę w Aplikacji Podatnika?

Edytowane przez Arkadiusz Cieśla
Link to postu

CHodzi o moje faktury sprzedażowe. Są one w Ministerstwie Finansów na moim profilu KSEF (po uwierzytelnieniu) ale nie widzę ich w Portal Biura - Dokumenty (Rachmistrz). Jak wybieram menu "Pobierz" -> z KseF w tym POrtalu to widzę proces pobierania po którym pojawia się komunikat "Brak nowych e-Faktur" a lista dokumentów jest pusta. RObiłem to przed chwilą więc raczej nie dotyczy to prac serwisowych.

Link to postu

Działa! Miałem filtr "Etap" zaznaczony jako "Nowy", zmieniłem na "dowolny" i jest!

To jeszcze mam pytanie o schemat importu z Dokumentów do KPIR i VAT. Założyłem sobie ten schemat dla faktur sprzedażowych z oznaczenim GTU oraz VAT ale po imporcie przypisuje mi stawkę VAT "nieokreśloną" i muszę ręcznie poprawiać na 23%. PO imporcie nie widze w KPIR GTU oznaczonego w schemacie tylko też musze ręcznie poprawiać. Czy to tak ma być czy coś mogę zmienić w ustaiweniach schematu?

 Pytanie 2 - czy musze każdą fakturę pojedynczo księgować schematem czy mogę jakoś zbiorczo to machnąć?

 

Link to postu
48 minut temu, Mariusz Głowacki napisał:

To jeszcze mam pytanie o schemat importu z Dokumentów do KPIR i VAT. Założyłem sobie ten schemat dla faktur sprzedażowych z oznaczenim GTU oraz VAT ale po imporcie przypisuje mi stawkę VAT "nieokreśloną" i muszę ręcznie poprawiać na 23%. PO imporcie nie widze w KPIR GTU oznaczonego w schemacie tylko też musze ręcznie poprawiać. Czy to tak ma być czy coś mogę zmienić w ustaiweniach schematu?

Zweryfikujemy działanie programu pod tym kątem i postaram się odpowiedzieć.

48 minut temu, Mariusz Głowacki napisał:

 Pytanie 2 - czy musze każdą fakturę pojedynczo księgować schematem czy mogę jakoś zbiorczo to machnąć?

 

Funkcja obecnie znajduje się w Laboratorium. Zbiorcze księgowanie planujemy dodać w przyszłych wersjach programu.

Link to postu
×
×
  • Dodaj nową pozycję...