Skocz do zawartości

1.23 program przestał działać.

Polecane posty

Witam,

Ten sam problem, świerzo zainstalowany Windows 10 Pro x64 CU i wysypka praktycznie co 10 minut, wystarczy np. otworzyć dowolny folder, przełączyć się na sello i crash.

Oczywiście C++ Redeist zainstalowany od wersji 2005 do 2014. Założyłem, że to być może problem zbyt świerzego Windowsa więc format i instalacja wcześniejszej wersji, tym razem wysypki rzadziej bo już co 20-30 minut, najczęście przy przełączaniu modułów sello,trudniejsze do wywołania ale nadal. Na innych stacjach na których jest ta sama wersja sello i systemu wszystko działa.

Baza na SQL2008R2 ale dla pewności postawiłem też czystego SQL-a z instaliki subiekta w wersji 2014 i bazę z danymi demo - te same problemy...

Komputer to laptop Dell z dyskiem SSD

Pliki .dmp podesłane na maila, może ktoś ma jakiś pomysł?

Link to postu

Są jakieś legendy, że Sello team czyta te maile z dumpami i kiedyś komuś coś odpisał?

Oczywiście, że tak.

 

Wywalanie programu to jedna z najważniejszych spraw i ST rozwiązuje takie problemy priorytetowo. Natomiast inną kwestią jest to, że często w tych dumpach nic nie ma.

Link to postu

Wszystkie nadesłane do nas pliki dmp analizujemy, ale prawda jest taka, że o ile kiedyś, gdy problem z wysypywaniem się programu był ewidentnie spowodowany przez kod Sello (co zostało poprawione) o tyle teraz problem ten występuje w plikach systemowych, najczęściej są to właśnie pliki z pakietu Visual Studio C++ Redistributable package.

 

Niestety do kodu tych plików nie ma dostępu, więc nie można sprawdzić co konkretnie się dzieje. Problem jest o tyle trudny, że nawet jeśli w pliku dmp jest ślad wskazujący na to, że problem występuje np. przy pobieraniu aukcji to na innych komputerach nie da się go powtórzyć.

 

Przesłanie do nas bazy danych w zasadzie na niewiele się zatem zdaje, bo na naszych komputerach próba powtórzenia tego samego scenariusza przechodzi bez problemu.

 

Aby móc namierzyć ten problem dokładniej musimy mieć w jakiś sposób dostęp do konkretnego komputera. Ostatnio jeden z problemów z nowym API REST Allegro rozwiązaliśmy dzięki pomocy HotKeya, który wykonywał kolejne testy na podsyłanych przez nas plikach zawierających drobne modyfikacje pozwalające wykryć dokładnie miejsce i problem. Można zatem w ten sposób spróbować. Trochę to jednak trwa - zwłaszcza, że tym wypadku nie wiadomo kiedy problem wystąpi. Optymalna sytuacja jest taka, żebyśmy mieli taki komputer u siebie - moglibyśmy wtedy bezpośrednio na nim zdiagnozować co jest nie tak. Ale to też wiąże się z pewnymi komplikacjami. No chyba, że ktoś jest z Wrocławia i ma niedaleko do naszej siedziby i ma taki "czysty" komputer na którym problem występuje :).

Link to postu

Bartek to może spróbujcie korzystać z TeamViewer lub innego podobnego rozwiązania i wtedy będziecie mieli dostęp do konkretnego komputera online i nie trzeba będzie przewozić PC-tów autobusem jak na LAN-party z lat 90-tych ;)

 

Będzie to znacznie szybsze i skuteczniejsze niż analiza plików czy baz, no i sami będziecie mogli skupić się na rozwiązaniu problemu u źródła, zamiast tłumaczyć każdemu użytkownikowi co ma zrobić.

Link to postu

Bartku, problem występuje cały czas, nawet jak zostawi się sello nieużywane na parę minut. Nie jest to kwestia bazy ani sql-a bo testowaliśmy na 2 serwerach i 2 bazach z czego jedna z danymi demo.

Przeprowadziliśmy świeżą, czystą instalację 2 ostatnich edycji Windowsa 10 Pro x64, efekt ten sam. Zaczynam już nawet podejrzewać, że musi to być w jakimś stopniu związane z konfiguracją sprzetową tego konkretnego laptopa.

Czy sterowniki jakiegoś sprzętu mogą mieć jakiś wpływ?

Może coś trzeba w biosie wyłączyć z "magicznych" technologi intela lub Secure Boota? Czy to może mieć jakiś wpływ?

 

Jeśli ktoś z Sello Teamu się tym zajmuje to mogę podesłać pulpit zdalny czy innego teamviewera (wiem, że to naiwne:).

Przyznam, że zaczynam być zdesperowany bo laptop mimo wszystko przyjemny ale nie da się na nim pracować z Sello. Dla odmiany z Subiektem nie ma problemów.

Link to postu

Bartku, problem występuje cały czas, nawet jak zostawi się sello nieużywane na parę minut. Nie jest to kwestia bazy ani sql-a bo testowaliśmy na 2 serwerach i 2 bazach z czego jedna z danymi demo.

Przeprowadziliśmy świeżą, czystą instalację 2 ostatnich edycji Windowsa 10 Pro x64, efekt ten sam. Zaczynam już nawet podejrzewać, że musi to być w jakimś stopniu związane z konfiguracją sprzetową tego konkretnego laptopa.

Czy sterowniki jakiegoś sprzętu mogą mieć jakiś wpływ?

Może coś trzeba w biosie wyłączyć z "magicznych" technologi intela lub Secure Boota? Czy to może mieć jakiś wpływ?

 

Jeśli ktoś z Sello Teamu się tym zajmuje to mogę podesłać pulpit zdalny czy innego teamviewera (wiem, że to naiwne:).

Przyznam, że zaczynam być zdesperowany bo laptop mimo wszystko przyjemny ale nie da się na nim pracować z Sello. Dla odmiany z Subiektem nie ma problemów.

 

 

Ja postawiłem WINdę od nowa i wygląda, że jest lepiej, ale nie chwalmy dnia, przed zachodem słońca. Absolutnie nowy, czysty windows, bez antywira, ani bez niczego bez updatów, tylko SP1 do Redistrubutables'ów, jeden z najnowszych dot netów - ehh zobaczymy czy rozwiązanie będzie trwałe.

Link to postu

Ostatnio jeden z problemów z nowym API REST Allegro rozwiązaliśmy dzięki pomocy HotKeya, który wykonywał kolejne testy na podsyłanych przez nas plikach zawierających drobne modyfikacje pozwalające wykryć dokładnie miejsce i problem. Można zatem w ten sposób spróbować. Trochę to jednak trwa - zwłaszcza, że tym wypadku nie wiadomo kiedy problem wystąpi.

 

Tak ja polecam tą metodę, faktycznie trochę to trwa, ale ST bardzo szybko opracowuje koncepcję poprawki, oraz poprawka jest kodowana też bardzo szybko, no i chyba jak widać skutecznie. Cała przyjemność po mojej stronie  ;D ;D ;D

Link to postu
Bartek to może spróbujcie korzystać z TeamViewer lub innego podobnego rozwiązania i wtedy będziecie mieli dostęp do konkretnego komputera online i nie trzeba będzie przewozić PC-tów autobusem jak na LAN-party z lat 90-tych Mrugnięcie

 

TeamViewer, nie wiem czy daje możliwości zdalnego debugowania a w zasadzie to mocno ułatwia pracę - analogicznie jak serwis samochodowy podpina samochód "pod komputer" aby odczytać błędy.

 

Czy sterowniki jakiegoś sprzętu mogą mieć jakiś wpływ?

Może coś trzeba w biosie wyłączyć z "magicznych" technologi intela lub Secure Boota? Czy to może mieć jakiś wpływ?

Nie potrafię jednoznacznie odpowiedzieć, choć jeśli pytanie brzmi "czy może..." to z doświadczenia powiem, że wszystko może mieć wpływ. Kiedyś dawno aplikacja do pulpitów na Windows XP psuła mi np. rozwijane okienka w Sello i Subiekcie. Laptopy mają to do siebie, że często wyposażone są w aplikacje od producentów, które lubią podpinać się pod różne zdarzenia generowane w systemie (pasożytnicze DLLki, zazwyczaj w nazwie mają słowo hook). Dllki takie ładowane są potem przez inne programy, np Sello i mogą wpływać na działanie programu, w jakichś specyficznych sytuacjach powodując nieprzewidziane działanie.

 

Kiedyś się podsyłało dupmy, potem bazy, teraz całe kompy  Duży uśmiech Duży uśmiech Duży uśmiech

Takie rozwiązania już u nas bywały. Wagi, drukarki czy inny sprzęt do nas nieraz trafia :).

 

 

Mitsuri skontaktuj się z nami mailowo.

Link to postu

Laptopy mają to do siebie, że często wyposażone są w aplikacje od producentów, które lubią podpinać się pod różne zdarzenia generowane w systemie (pasożytnicze DLLki, zazwyczaj w nazwie mają słowo hook). Dllki takie ładowane są potem przez inne programy, np Sello i mogą wpływać na działanie programu, w jakichś specyficznych sytuacjach powodując nieprzewidziane działanie.

 

 

 

Potwierdzam, nawet rozszerzę to z mojego doświadczenia na kompy brandowane, markowe typu Dell - tam ktoś ostatnio właśnie zgłaszał problemy z Dellem. Te aplikacje ich to najlepiej wywalić od razu, bo masakrycznie dużo czasu można stracić, albo w ogóle zostać z nierozwiązanym problemem. Więc jeśli przywracacie "Windę" z płytki Della zawierającej już te ich programiki, to może tam być problem, jak się to zacznie aktualizować. Ja straciłem kiedyś całe dwa dni, żeby zainstalować głupią kartę muzyczną USB na lapku Della, po czym po wywaleniu ich aplikacji w jakiś magiczny sposób zabierającą zasoby kompa peryferia USB ożyły.

Link to postu

Po wielu próbach i pomocy Mitsuri udało się ustalić winnego.

 

Nie koniecznie jest on odpowiedzialny za wszystkie problemy, ale za te bardzo dziwne zdecydowanie tak.

 

Mianowicie, proszę sprawdzicie czy macie uruchomioną klawiaturę dotykową(ekranową).

 

W Windows 10 jest ona wyświetlana obok zegarka w postaci ikonki klawiatury. W procesach uruchomionych na komputerze działa wtedy usługa w tle o nazwie:

Touch Keyboard and Handwriting Panel Service

lub

Klawiatura dotykowa i panel pisma ręcznego

lub

TapTip32.exe

 

Jeśli ta usługa jest włączona przed uruchomieniem Sello, to Sello w losowych momentach, przy przełączaniu się aplikacji, zakładki, czy nawet wyświetlaniu dymków przestaje działać. Dzieje się tak wskutek tego o czym pisałem, jakiś fragment kodu tej usługi jest ładowany przez uruchamiane aplikacje (np. Sello) i powoduje pojawienie się błędu w pliku systemowym mfc80u.dll.

 

Klawiaturę tę można wyłączyć z paska zadań klikając prawym klawiszem na pasek i wyłączając opcję: Pokaż przycisk klawiatury dotykowej.

 

Należy również wyłączyć usługę, w tym celu w oknie Start należy:

1. Wpisać Usługi i uruchomić

2. Odszukać usługę o nazwie Usługa klawiatury dotykowej i panelu pisma ręcznego lub angielski odpowiednik

3. Zatrzymać usługę, jeśli jest uruchomiona

4. Kliknąć na nią 2 razy wchodząc we właściwości

5. Ustawić tryb uruchomienia na Wyłączony.

 

Dajcie znać, czy to pomogło na losowe wyłączanie się programu. U nas włączenie tego powoduje problem taki sam jaki wystąpił u Mitsuri.

Link to postu

W zasadzie sytuacja jest bardzo trudna do zdiagnozowania, ale kojarzę też m.in. instalkę 1.23 Sello po której zaczęły się problemy, ale nie przesądzam, że to Sello, choć wielu userów to zgłasza.

Póki co nie mogę nad tym siedzieć, stąd uruchomiłem zdalny pulpit do serwera tak działa "prowizorycznie".

 

Będę nad tym jeszcze pracować, to dam znać. Mam to samo środowisko co Mitsuri.

Link to postu

Bartku wielkie dzięki za pomoc, w życiu bym tam nie szukał przyczyny :)

Wygląda na to, że to był sprawca (klawiatura dotykowa, proces TapTip.exe) aczkolwiek jutro będziemy jeszcze męczyć tego biednego lapka aby mieć 100% pewności.

 

TapTip domyślnie jest włączony jeśli używany jest ekran dotykowy co dotyczy pewnie nie tak małej ilości laptopów.

Link to postu

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Użytkownik forum
Odpowiedz...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...