Skocz do zawartości

Wiązanie KP/KW typu tansfer możliwe obecnie na różne kwoty + modyfikacja uprawnień

Polecane posty

TEMAT 1, został rozwiązany w ver. 22 i wydzielony do nowego wątku aby nie zaciemniał obrazu.
https://forum.insert.com.pl/index.php?/topic/13734-rozwiązano-brak-filtra-powiązany-w-module-ks-oraz-bn/

 

TEMAT 2
Podczas generowania wypłaty z danej kasy, tj. KW typu TRANSFER na inną kasę, po zapisaniu KW, Nexo oferuje, że może utworzyć od razy dokument powiązany typu KP. Gdy godzę się na taki scenariusz, w wygenerowanym KP mam komunikat jak niżej (na pomarańczowo), który moim zdaniem wprowadza w błąd. Samo KP, mimo niżej przedstawionego powiadomienia mogę zapisać więc to jest chyba tylko kwestia błędnego komunikatu.
Taki sam komunikat dostaje, gdy nie wygeneruje od ręki dokumentu KP, tylko zdecyduje się to zrobić za jakiś czas poprzez funkcję Zakończ Transfer.  

5a2ac5af9ed9f_Przepyw.jpg.025b68f642e9c165a0ca462dcbc39242.jpg

SUGESTIA 2: Komunikat do wyłączenia

 

TEMAT 3
Załóżmy, że wygenerowano wypłatę z kasy, czyli KW typu TRANSFER na 5000zł. Po fizycznym dotarciu pieniędzy ze źródła do celu (z kasy do kasy), stworzono KP ręczne też typu TRANSFER (nie korzystając z funkcji Zakończ Transfer) ale tylko na 500zł (w wyniku pomyłki). No i teraz NEXO działa tak, że umożliwia powiązanie takich dokumentów (no i dobrze) ale w zależności czy powiązanie będziemy robić od strony KP, czy KW to Transfer zakończy się kwotą 500zł lub 5000zł.

Przykładowo: 
Gdy edytuje KW (5000zł), chcąc dowiązać KP(500zł) to NEXO to umożliwia, NEXO w wyniku podłączenia KP do KW zmienia jednak kwotę na KW na 500zł (a przecież fizycznie wydano 5000!)
Przy zapisie pojawia się co prawda komunikat jak niżej - ale nie ważne czy wybiorę TAK czy NIE, ostatecznie edytowany dokument KW przyjmuje błędną wartość 500zł.
Czyli ten mechanizm wyboru (jak na poniższym obrazku) nie działa.

5a2ad136a1ba0_bad_1.jpg.ee6c66bf24912049ac7997d02f35cbfb.jpg

Domyślam się, że intencję mieliście Państwo bardzo dobre robiąc automat jak wyżej ale nawet jakby ten mechanizm wyboru działał OK to ten mechanizm jest bardzo ryzykowny w tym miejscu bo potrafi "automatycznie" zmienić wartość dokumentu KP lub KW w zależności czy podłączamy KP do KW czy KW do KP.  

Mając na uwadze powyższe, jeśli ten automat miałby zostać to może chociaż jakimś uprawnieniem umożliwicie Państwo możliwość zablokowania wiązania KP/ KW wystawionych na różne kwoty?
W/w uprawnienie (zabronienie) wymusiłoby na operatorze większą uwagę aby ostatecznie ustalić, który z dokumentów jest właściwy, ten na 500zł czy 5000zł.

SUGESTIA 3: Jeśli automat ma pozostać to chociaż zaimplementujcie dodatkowe uprawnienie j/w

 

TEMAT 4
Mamy dla użytkowników zabrane uprawnienie poprawy KP/KW.
Gdy robię transfer, zaczynając od KW, NEXO po jego zapisaniu oferuje mi, że może wygenerować operację powiązaną, czyli KP.
Niestety nie mogę tego uczynić ponieważ dostaje komunikat że mam zabrane uprawnienie poprawiania KW, poprawa w tym przypadku to zapewne próba powiązania dokumentu KP do wcześniej wystawionego KW.
Przy kolejnej próbie zapisu KP (klikając klawisz ZAPISZ) pojawia się inny komunikat, tzn. jak niżej:

123.jpg.656fddd055531454cb5e8a0b9ada1be8.jpg

Sugestia 4: Rozważcie Państwo opcję, gdzie w przypadku generowania transferu (KW a do niego automatycznie KP jak sugeruje automat NEXO, lub korzystając z opcji Zakończ Transfer) aby zabrane uprawnienie poprawiania KP/KW umożliwiało jednak wystawienie transferu.     

 

Edytowane przez Użytkownik GT/NEXO
Link to postu

1) Dziękujemy za zgłoszenie. Zapisujemy zapotrzebowanie na powyższy filtr.

2) Komunikat nie do końca do wyłączenia, aczkolwiek postaramy się znaleźć sensowne rozwiązanie.

3) Odnotowaliśmy problem. Zapisujemy do poprawy w kolejnych wersjach.

4) Dziękujemy za zgłoszenie. Rozważymy wprowadzenie dodatkowych uprawnień dotyczących poprawy KP/KW.

Link to postu
  • 6 miesięcy temu...

Ad. TEMAT 3
Sprawdziłem i obecnie chyba jest jeszcze bardziej "niebezpiecznie" - bo można wystawić transfer w ten sposób, że przykładowo KW będzie na 5000 zł a przyjąć do innej kasy poprzez KP tylko 10 zł a następnie pożenić oba dokumenty kasowe jako transfer razem (i co ciekawe, obecnie NEXO umożliwia wiązanie takich dokumentów jako transfer).
Czyli mamy transfer (KW-KP) który "gubi" po drodze kasę co oczywiście nie powinno mieć miejsca.

Ad. TEMAT 4
Oprócz wcześniej wspomnianej kwestii, że dowiązanie KP do KW dla transferu to nie jest edycja, to jeśli postanowicie Państwo ten temat ruszyć to weźcie pod uwagę jeszcze następującą rzecz.

Przy kończeniu transferu NEXO (czyli gdy z KW robię KP) zgłasza, że nie mam uprawnień do zmiany stanowiska kasowego (bo mamy świadomie w uprawnieniach zabraną tą opcję dla bezpieczeństwa). Skoro przy wypłacie na KW ktoś zdefiniował jasno CEL (stanowisko), to gdy kończę transfer to byłoby dobrze aby NEXO nie traktował tego, jako zmiana stanowiska kasowego. Dzięki dwóm wyjątkom o które wnoszę, mielibyśmy z jednej strony zabraną opcję zmian stanowiska kasowego oraz brak poprawy dokumentów KP/KW (bezpieczeństwo) a z drugiej pożądaną elastyczność w generowaniu transferów. 

 

PYTANIE:
Na dziś krytyczny jest temat 3.
Kiedy to ogarniecie?  

 

Edytowane przez Użytkownik GT/NEXO
Link to postu

Niestety te punkty nie weszły do wersji 22. Chciałbym temat troszkę rozwinąć

Ad. 3.  Nie da się powiązać dwóch transferów na różne kwoty wprost. Można jedynie po powiązaniu poprawić kwotę jednej z operacji,  wtedy pojawia się ostrzeżenie o różnych kwotach.  Wersja 22 tutaj nic nie zmieniła. Rozumiem, że ostrzeżenie to za mało? Tylko co miałoby blokować uprawnienie, poprawę kwoty na jednym z transferów?  

Ad.4. Ok, jeśli zmienimy działanie uprawnienia poprawy KP/KW to również uprawnienie do zmiany stanowiska kasowego.

 

Link to postu

AD. 3
Dawno temu ten mechanizm zachowywał się jeszcze inaczej, opisałem to 8.12.2017 - no ale to już historia i dobrze.

Obecnie (tak w wersji 21 jak i 22) widzę, że można zmienić kwotę w trakcie wiązania transferu czyli np. w momencie gdy do istniejącego transferu KW wystawiam KP (to właśnie na tym KP z ręki mogę dokonać zmian), wówczas ten fakt faktycznie jest komunikowany stosownym ostrzeżeniem. Tyle, że samo ostrzeżenie to naprawdę mało. Ono może jest dobre/wystarczające w przypadku gdy finanse obsługuje (jest odpowiedzialna) tylko 1 osoba lub właściciel firmy i ma tylko czyste intencje. W każdym innym przypadku jest delikatnie mówiąc... niebezpieczne.

PYTANIE 1:
W jaki sposób (najlepiej łatwy) obecnie mogę odfiltrować wszystkie powiązane transfery, które są jednocześnie na różne kwoty?
(Proszę zauważyć, że gdyby nie było możliwości wiązania transferów na różne kwoty wówczas wystarczyłaby analiza czy są w systemie jakieś transfery niepowiązane - dodaliście ten filtr zresztą na moją prośbę w ver. 22 więc teraz jest banalnie prosto!)

PYTANIE  2:
Dlaczego można wiązać transfery na różne kwoty, w sensie w jakim scenariuszu to się przydaje i czy te scenariusze są na tyle krytyczne by zostawiać taką furtkę?
Bo jeśli to ma być obsługa przykładowo sytuacji, gdzie właściciel biznesu wypłacił z kasy utarg 1 tys złotych, do banku dotarł jednak tylko już z 900zł (bo w międzyczasie dokonał jakiegoś prywatnego zakupu za 100zł) to wówczas uzysk z "elastyczności" obsługi w/w scenariusza nijak się ma do "wielkości furtki". Pomijam kwestie spółek gdzie takich skrótów finansowych nie można robić.
 

Jak to powinno działać? 
Widzę 3 opcje:


1. Brak możliwości wiązania transferów na różne kwoty bo to sytuacja anormalna i generująca przy obecnym działaniu NEXO ryzyko "gubienie" kasy. 
ZALETY:
- prawdopodobnie najprostsza w implementacji,
- zdecydowanie najbezpieczniejsze rozwiązanie,
- łatwe również w nadzorowaniu codziennym - poprzez odfiltrowanie transferów niepowiązanych.

2. Możliwość wiązania w transferze wielu dokumentów kasowo/bankowych cząstkowych razem (a nie tylko 2). Wówczas jednak musiałaby powstać jakaś logika dzięki której byłoby można przefiltrować transfery nierozliczone w 100%. Mówiąc o rozliczonym transferze mam na myśli coś na kształt sekcji ROZLICZENIA tego np. z KW.  Oczywiście 100% rozliczeniem byłaby sytuacja gdzie suma wpłat i wypłat się kompensuje. Czyli wypłaciłem z kasy utarg 10 tyś złotych za pomocą 1 KW. Do banku w drugim kroku dokonałem wpłaty poprzez wpłatomat i wygenerowało się 5 operacji bankowych po 2 tyś (bo wpłatomat więcej na raz nie przyjmuje). Wiążemy zatem z 1KW z 5BP i jeśli kwoty się równoważą z lewej i prawej to mamy wówczas 100% rozliczenie (zresztą jak w podanym wyżej przykładzie).
ZALETY: - wysoka elastyczność, wysokie bezpieczeństwo,
WADY: - pewnie czasochłonne w implementacji i nie do zrobienia z wersji na wersję. 

3. Zablokowanie uprawnieniem wiązania transferu na różne kwoty
ZALETY: - zawsze lepsze niż obecne "niebezpieczne" działanie
WADY: - nadal obarczone pewnym niebezpieczeństwem, bo przecież hasło administratora zwykle zna więcej niż tylko 1 osoba w firmie.

RESUMUJĄC:
Mając na uwadze w/w mini analizę, fakt iż finanse to drażliwy temat oraz czas implementacji to też wnoszę o realizację pkt. 1

Docelowo pewnie pkt. 2 byłby jeszcze lepszy.

 

AD. 4
Dziękuję.

Edytowane przez Użytkownik GT/NEXO
Link to postu
Dnia 29.10.2018 o 18:49, Użytkownik GT/NEXO napisał:

PYTANIE 1:
W jaki sposób (najlepiej łatwy) obecnie mogę odfiltrować wszystkie powiązane transfery, które są jednocześnie na różne kwoty?
(Proszę zauważyć, że gdyby nie było możliwości wiązania transferów na różne kwoty wówczas wystarczyłaby analiza czy są w systemie jakieś transfery niepowiązane - dodaliście ten filtr zresztą na moją prośbę w ver. 22 więc teraz jest banalnie prosto!)

PYTANIE  2:
Dlaczego można wiązać transfery na różne kwoty, w sensie w jakim scenariuszu to się przydaje i czy te scenariusze są na tyle krytyczne by zostawiać taką furtkę?
Bo jeśli to ma być obsługa przykładowo sytuacji, gdzie właściciel biznesu wypłacił z kasy utarg 1 tys złotych, do banku dotarł jednak tylko już z 900zł (bo w międzyczasie dokonał jakiegoś prywatnego zakupu za 100zł) to wówczas uzysk z "elastyczności" obsługi w/w scenariusza nijak się ma do "wielkości furtki". Pomijam kwestie spółek gdzie takich skrótów finansowych nie można robić.

Ad 1.

Najlepiej byłoby wykorzystać zestawienie własne SQL.

Ad  2.

Tak, to chyba podstawowy scenariusz. Tak jak pisałem wcześniej, przemyślimy temat wiązania transferów na różne kwoty. 

Link to postu
  • 1 rok później...

 

Dnia 8.12.2017 o 18:56, Użytkownik GT/NEXO napisał:

TEMAT 4
Mamy dla użytkowników zabrane uprawnienie poprawy KP/KW.
Gdy robię transfer, zaczynając od KW, NEXO po jego zapisaniu oferuje mi, że może wygenerować operację powiązaną, czyli KP.
Niestety nie mogę tego uczynić ponieważ dostaje komunikat że mam zabrane uprawnienie poprawiania KW, poprawa w tym przypadku to zapewne próba powiązania dokumentu KP do wcześniej wystawionego KW.
Przy kolejnej próbie zapisu KP (klikając klawisz ZAPISZ) pojawia się inny komunikat, tzn. jak niżej:

123.jpg.656fddd055531454cb5e8a0b9ada1be8.jpg

Sugestia 4: Rozważcie Państwo opcję, gdzie w przypadku generowania transferu (KW a do niego automatycznie KP jak sugeruje automat NEXO, lub korzystając z opcji Zakończ Transfer) aby zabrane uprawnienie poprawiania KP/KW umożliwiało jednak wystawienie transferu.     

 

Dnia 23.10.2018 o 13:54, Użytkownik GT/NEXO napisał:

Ad. TEMAT 4
Oprócz wcześniej wspomnianej kwestii, że dowiązanie KP do KW dla transferu to nie jest edycja, to jeśli postanowicie Państwo ten temat ruszyć to weźcie pod uwagę jeszcze następującą rzecz.

Przy kończeniu transferu NEXO (czyli gdy z KW robię KP) zgłasza, że nie mam uprawnień do zmiany stanowiska kasowego (bo mamy świadomie w uprawnieniach zabraną tą opcję dla bezpieczeństwa). Skoro przy wypłacie na KW ktoś zdefiniował jasno CEL (stanowisko), to gdy kończę transfer to byłoby dobrze aby NEXO nie traktował tego, jako zmiana stanowiska kasowego. Dzięki dwóm wyjątkom o które wnoszę, mielibyśmy z jednej strony zabraną opcję zmian stanowiska kasowego oraz brak poprawy dokumentów KP/KW (bezpieczeństwo) a z drugiej pożądaną elastyczność w generowaniu transferów. 

 

Swego czasu pisałem miedzy innymi o powyższych sprawach, czyli wiązaniu/tworzeniu transferów gdy dany user ma zabraną opcję poprawy BP/BW oraz KP/KW oraz dodatkowo brak możliwości zmiany stanowiska kasowego.

Wprowadziliście w ver. 30
Dodano uprawnienia "Operacje bankowe - Popraw powiązany transfer" oraz "Operacje kasowe - Popraw powiązany transfer".

1/ Jak wyżej wymieniona zmiana ma się do wnoszonych postulatów?
2/ Co to uprawnienie "robi"?

 

 

Link to postu

Ad 1.

Jeśli chodzi o mechanizmy opisane w temacie 4, to na tę chwilę nie zostały w nich wprowadzone żadne zmiany. Jeśli jednak chodzi o temat blokady automatycznej aktualizacji kwot transferów, to dodane w wersji 30 InsERT nexo uprawnienia mogą pokryć część przypadków użycia.

Ad 2.

Intencją wprowadzenia uprawnień, o których Pan pisze, było wprowadzenie zabezpieczenia przed edycją transferów po ich wcześniejszym powiązaniu, czyli uzgodnieniu.

Wcześniej w takiej sytuacji, czyli gdy transfery były powiązane, istniała możliwość jednostronnej edycji takiego transferu (przy włączonych uprawnieniach do poprawiania operacji) i ewentualnej aktualizacji kwoty transferu powiązanego. W tej chwili przy odebranych uprawnieniach takiej możliwości nie ma, a konkretnie w przypadku uprawnienia:

  • Operacje bankowe – Popraw powiązany transfer - użytkownik będzie mógł poprawiać niezakończone operacje BW/BP o typie transfer, będzie mógł również je zakończyć oraz stworzyć operację powiązaną, będzie również mógł powiązać istniejące transfery*. Jednak od momentu powiązania transferów użytkownik nie będzie mógł edytować odpowiednio BW i BP w żadnym zakresie.

Analogicznie do powyższego działa uprawnienie:

  • Operacje kasowe - Popraw powiązany transfer.

Przy transferach mieszanych typu Kasa Bank, Bank Kasa należałoby odebrać oba uprawnienia, aby całkowicie zablokować możliwość poprawiania powiązanych transferów.

*użytkownik wciąż będzie miał możliwość powiązania transferów o różnych kwotach z jednoczesną aktualizacją kwot, dlatego też na wstępie pisałem o pokryciu części przypadków

 
Link to postu
×
×
  • Dodaj nową pozycję...