Skocz do zawartości

Prywatny użytkownik Subiekta nexo a wysyłka JPK_VAT

Polecane posty

Chciałabym się dowiedzieć, czy jako prywatny podatnik VAT mogę w Subiekcie wygenerować i wysłać plik JPK_VAT?

Korzystam z Subiekta nexo jednak bez wykupionego abonamentu. Z programu korzystamy sporadycznie, więc niekoniecznie chcę kupować abonament. 

Obecnie korzystam z wersji 18.0.0. Z tego co kojarzę weszła nowa wersja struktury jpk w 2018 roku. Czy nie posiadając abonamentu będę mogła wysłać plik z aktualną strukturą JPK?

Z tego co mi wiadomo nie posiadając wykupionego abonamentu wszelkie nowości (funkcjonalności) udostępniane w nowych wersjach programu nie są udostępniane użytkownikom bez wykupionej licencji, możemy aktualizować wersję do najnowszej, ale ubogacona ona będzie tylko o poprawki błędów pojawiających się w programie. Czy to się zgadza? W takim wypadku czy jest możliwość sprawdzenia w systemie, do której wersji mam licencję?

Dodatkowo proszę o wyjaśnienia w kwestii uprawnień w takim przypadku:

- posiadam aktualnie wersję 18.0.0

- przypuśćmy, że do końca marca 2018 posiadam wykupiony abonament

- w styczniu jest udostępniana wersja 19

- w marcu może będzie 20

- przy udostępnieniu nowych wersji nie decyduję się na aktualizuję

- dokonuję tego dopiero w kwietniu po zakończonym abonamencie.

I tutaj mam pytanie: czy po dokonaniu aktualizacji w kwietniu moja wersja programu będzie udostępniona w pełnym zakresie jeżeli chodzi o funkcjonalności dostępne w wersji 19 i 20 ( bo kiedy zostały udostępnione posiadałam licencję)? Czy zostanie zaktualizowana tylko o poprawki z wersji 19 i 20?

Link to postu
1 godzinę temu, Kasia G.-P. napisał:

I tutaj mam pytanie: czy po dokonaniu aktualizacji w kwietniu moja wersja programu będzie udostępniona w pełnym zakresie jeżeli chodzi o funkcjonalności dostępne w wersji 19 i 20 ( bo kiedy zostały udostępnione posiadałam licencję)? Czy zostanie zaktualizowana tylko o poprawki z wersji 19 i 20?

Odpowiem na tą część Pani pytania.

Licencja na Subiekta nexo jest bezterminowa.

Prawo do korzystania z nowych funkcjonalności w danej wersji zależy od tego czy na dzień publikacji tej wersji posiada Pani aktywny abonament.

Nie ma znaczenia kiedy faktycznie dokona Pani aktualizacji podmiotu.

Link to postu
Dnia 15.01.2018 o 11:21, Kasia G.-P. napisał:

Chciałabym się dowiedzieć, czy jako prywatny podatnik VAT mogę w Subiekcie wygenerować i wysłać plik JPK_VAT?

Jednolity plik kontrolny powstaje na podstawie Ewidencji VAT, które prowadzone są w księgowości (Rachmistrz, Rewizor) i właśnie z poziomu Rachmistrza i Rewizora można wygenerować JPK_VAT rozliczeniowy. W Subiekcie nie ma takich danych, dlatego jest wyłącznie możliwość wygenerowania tzw. pliku wewnętrznego JPK_VAT na podstawie dokumentów Subiekta. Taki plik może służyć dalszej obróbce np. przekazaniu danych do biura rachunkowego. Nie udostępniamy w programie polecenia wysłania go na bramkę produkcyjną MF, ponieważ jak wspomniałem wcześniej nie powstaje on na podstawie Ewidencji VAT, ale na podstawie dokumentów Subiekta i nie będzie zawierać odpowiedniego kompletu danych. Technicznie jest możliwość użycia pliku wewnętrznego w aplikacji MF i złożenie go jako rozliczeniowy, ale nie zalecamy takiego scenariusza postępowania, ze względów o których pisałem wcześniej.

 

Dnia 15.01.2018 o 11:21, Kasia G.-P. napisał:

Obecnie korzystam z wersji 18.0.0. Z tego co kojarzę weszła nowa wersja struktury jpk w 2018 roku. Czy nie posiadając abonamentu będę mogła wysłać plik z aktualną strukturą JPK?

Jeśli na dzień publikacji wersji 18.0.0 nie posiada Pani aktywnego abonamentu, to nowa schema (w wersji 3) nie będzie dostępna. 

Zachęcam do zapoznania się z tematem e-pomocy dotyczącym pliku wewnętrznego JPK_VAT oraz z kompendium wiedzy o JPK_VAT.

Link to postu
2 godziny temu, Kasia G.-P. napisał:

A gdzie w systemie mogę sprawdzić do kiedy, a raczej do której wersji miałam aktywny abonament?

Informacja do kiedy jest aktywny abonament jest widoczna serwisie licencji w nexo albo tak jak napisał przed chwilą Łukasz można także sprawdzić: https://mojekonto.insert.com.pl/

Daty publikacji wersji nexo można sprawdzić tu:

https://forum.insert.com.pl/index.php?/forum/4-informacje-i-aktualności/

Edytowane przez Tomasz Padarz
Link to postu

Oczywiście jeżeli chodzi o wysyłkę pliku JPK_VAT miałam na myśli Rachmistrza, którego oczywiście również jestem posiadaczką.

Według moich ustaleń mam uprawnienia do wersji 15.0.2. Czy w związku z tym będzie możliwość wysłania JPK_VAT? Podejrzewam, że pewnie nie...

Czy wystarczy jak zaktualizuję Rachmistrza, aby mieć możliwość wysyłania pliku? Subiekta w nowszych wersjach nie potrzebuję, ponieważ jak już wspominałam, korzystamy z niego sporadycznie.

Czy jest możliwość, oczywiście kiedy będę posiadała już taką funkcjonalność w systemie, wygenerowania pliku JPK_VAT za krótszy okres, powiedzmy tydzień, i spróbować wysłać go na skrzynkę ministerstwa? Chciałabym przetestować to wcześniej, aby sprawdzić czy wszystko działa poprawnie.

Link to postu
Dnia 19.01.2018 o 14:14, Kasia G.-P. napisał:

Oczywiście jeżeli chodzi o wysyłkę pliku JPK_VAT miałam na myśli Rachmistrza, którego oczywiście również jestem posiadaczką.

Według moich ustaleń mam uprawnienia do wersji 15.0.2. Czy w związku z tym będzie możliwość wysłania JPK_VAT? Podejrzewam, że pewnie nie...

Czy wystarczy jak zaktualizuję Rachmistrza, aby mieć możliwość wysyłania pliku? Subiekta w nowszych wersjach nie potrzebuję, ponieważ jak już wspominałam, korzystamy z niego sporadycznie.

Od nowego roku obowiązuje nowa, opublikowana przez Ministerstwo Finansów, wersja pliku JPK_VAT. Jego obsługę dodaliśmy w wersji 19.0.0. Wymagane będą prawa użytkowania tej wersji czyli od nowego roku nie wyśle Pani z poziomu Rachmistrza JPK_VAT.

 

Dnia 19.01.2018 o 14:14, Kasia G.-P. napisał:

Czy jest możliwość, oczywiście kiedy będę posiadała już taką funkcjonalność w systemie, wygenerowania pliku JPK_VAT za krótszy okres, powiedzmy tydzień, i spróbować wysłać go na skrzynkę ministerstwa? Chciałabym przetestować to wcześniej, aby sprawdzić czy wszystko działa poprawnie.

JPK_VAT "comiesięczny" wysyła się za okresy miesięczne. Za okresy inne można wygenerować plik JPK na cele kontrolne urzędu skarbowego. Mimo, że "comiesięczny" JPK i na cele kontrolne są tego samego typu, to zwracam uwagę, że różnią się zawartością, stąd też pliku na cele kontrolne nie można wysyłać jako plik sprawozdawczy, comiesięczny.

Przetestować wysyłkę spokojnie może Pani już teraz (oczywiście po zaktualizowaniu wersji do 19.0.0). W Konfiguracji, w Parametrach wysyłki elektronicznej można ustawić by pliki JPK były wysyłane na bramkę testową.

Link to postu
2 godziny temu, Roman Budzisz napisał:

Od nowego roku obowiązuje nowa, opublikowana przez Ministerstwo Finansów, wersja pliku JPK_VAT. Jego obsługę dodaliśmy w wersji 19.0.0. Wymagane będą prawa użytkowania tej wersji czyli od nowego roku nie wyśle Pani z poziomu Rachmistrza JPK_VAT.

Rozumiem, że wysłanie nowej wersji pliku JPK_VAT bez posiadania wersji 19.0.0 nie będzie możliwe. 

Ale nadal nie wiem, czy muszę mieć wykupione prawa do użytkowania wersji 19.0.0 dla Subiekta i Rachmistrza, czy wystarczy wykupienie tylko dla Rachmistrza?

 

Dodatkowo mała sugestia dotyczącą szybszego wyszukiwania informacji, do której wersji mamy prawo.

Po wygaśnięciu abonamentu trudno odszukać informację, do której wersji (wraz ze wszystkimi funkcjonalnościami) mamy prawo. Można taką informację dołożyć w miejscu które zasugerowałam na załączonej ilustracji. W oknie Konfiguracja licencjami mamy od razu informację, do kiedy posiadamy abonament jak również do której wersji posiadamy prawa. Warto rozpatrzeć dołożenie tak małej, a zarazem jakiej istotnej informacji. 

sugestia.jpg

Link to postu
7 godzin temu, Kasia G.-P. napisał:

Rozumiem, że wysłanie nowej wersji pliku JPK_VAT bez posiadania wersji 19.0.0 nie będzie możliwe. 

Ale nadal nie wiem, czy muszę mieć wykupione prawa do użytkowania wersji 19.0.0 dla Subiekta i Rachmistrza, czy wystarczy wykupienie tylko dla Rachmistrza?

 

Wystarczą prawa wersji 19.0.0 dla Rachmistrza nexo. Subiekt generuje co prawda pliki JPK_VAT, ale i tak muszą one być "przetransportowane" do programu, który potrafi je wysłać.

7 godzin temu, Kasia G.-P. napisał:

 

Dodatkowo mała sugestia dotyczącą szybszego wyszukiwania informacji, do której wersji mamy prawo.

Po wygaśnięciu abonamentu trudno odszukać informację, do której wersji (wraz ze wszystkimi funkcjonalnościami) mamy prawo. Można taką informację dołożyć w miejscu które zasugerowałam na załączonej ilustracji. W oknie Konfiguracja licencjami mamy od razu informację, do kiedy posiadamy abonament jak również do której wersji posiadamy prawa. Warto rozpatrzeć dołożenie tak małej, a zarazem jakiej istotnej informacji. 

sugestia.jpg

Pani sugestia w tej sprawie wydaje się być słuszna. Poddamy ją rozwadze w pierwszej sposobności.

Link to postu
×
×
  • Dodaj nową pozycję...