Skocz do zawartości

nowy jpk i FP (faktura do paragonu)

Polecane posty

Cytując informację znalezioną na pewnym portalu: "Sprzedaż zewidencjonowaną paragonem (ale paragonem bez NIP), do którego klient zażądał faktury bez NIP (tzn. zażądał faktury na osobę fizyczną) ewidencjonujemy w JPK_V7 na podstawie zestawienia okresowego z kasy rejestrującej (fiskalnej); wystawionej faktury nie należy w ogóle wykazywać w pliku JPK."
Czyli najlepiej dla takich faktur stworzyć osobny rejestr? Tak by został ślad, że taki dokument istnieje?

Pracuję jeszcze na jednym konkurencyjnym rozwiązaniu i tam jest w takim przypadku znacznik przy dokumencie, że dotyczy on dokumentu RO (dekretacja każdego paragonu osobno).

Link to postu

W nowym jpk'u raport okresowy w całości z kodem RO, faktury (wszystkie) wystawione do paragonów z kodem FP. RO trafia do cześci ewidencyjnej i deklaracyjnej nowego jpk, a faktury z kodem FP tylko do czesci ewidencyjnej (aby dwa razy nie płacić należnego). 

Co do oddzielnego rejestru dla takich faktur FP (póki nie ma kolumny na liście z takimi kodami, a mam nadzieję że będzie) to w celu ułatwienia sobie sprawdzenia czy podatek z ewidencji jest zgodny z podatkiem należnym do zapłaty)  może faktycznie sprawdzić się oddzielny rejestr dla takich faktur do paragonów.

Polecam film na yt:"  https://www.youtube.com/watch?v=kzO9D0ElCBg&t=18s&ab_channel=DawidMilczarek-AkademiaVAT "

 

 

Link to postu

GAZETA PODATKOWA  pisze, że trzeba ujmować w nowym JPK wszystkie faktury do paragonu:

Od 1 października 2020 r. w strukturze ewidencji w zakresie podatku należnego dla JPK_V7M/JPK_V7K podatnicy zobowiązani są do odpowiedniego oznaczenia niektórych dowodów sprzedaży określonymi kodami. Faktury, o których mowa w art. 109 ust. 3d ustawy o VAT, tj. faktury wystawiane do paragonów, należy oznaczyć symbolem "FP" (w przypadku wystąpienia w danym okresie rozliczeniowym takiego dowodu sprzedaży zakupu). Pamiętać należy, że oznaczeniu GTU podlegają również faktury z oznaczeniem "FP".

Przy czym podkreślić trzeba, że od początku października br. zmieniły się zasady ujmowania faktur wystawionych do paragonów w ewidencji VAT. Jak wynika z nowo dodanego do ustawy o VAT art. 109 ust. 3d, dla celów prowadzonej ewidencji, faktury dotyczące sprzedaży zarejestrowanej w kasie są ujmowane w okresie, w którym zostały wystawione. Faktury te nie zwiększają wartości sprzedaży oraz VAT należnego za okres, w którym zostały ujęte w tej ewidencji.

Powoduje to, że od 1 października br. w ewidencji VAT trzeba ujmować wszystkie faktury potwierdzające sprzedaż zaewidencjonowaną w kasie (sporządzone dla innych podatników, jak i dla osób prywatnych).

W broszurze informacyjnej MF (zamieszczonej na stronie www.podatki.gov.pl) dotyczącej nowej struktury JPK_VAT wyjaśniono, że w art. 109 ust. 3d ustawy o VAT dookreślono, iż dla celów prowadzonej ewidencji, faktury dotyczące sprzedaży zaewidencjonowanej w kasie są ujmowane w okresie, w którym zostały wystawione i nie zwiększają wartości sprzedaży i VAT należnego za ten okres (ponieważ sprzedaż została zaewidencjonowana w kasie i ujęta w raporcie fiskalnym w okresie rozliczeniowym, w którym, co do zasady, powstał obowiązek podatkowy). W celu uniknięcia korekt JPK_VAT za okresy wcześniejsze przyjęto zasadę, że właściwe jest ujęcie faktury w części ewidencyjnej pliku JPK_VAT za miesiąc, w którym wystawiono fakturę, niezależnie od tego, w jakim okresie sprzedaż została ujęta w raporcie fiskalnym. W sumach kontrolnych ewidencji w zakresie VAT należnego nie uwzględnia się wysokości podstawy opodatkowania i VAT należnego z tytułu sprzedaży udokumentowanej fakturami, o których mowa w art. 109 ust. 3d ustawy o VAT (oznaczonych "FP"). Oznacza to, że podstawą ujęcia transakcji w pliku JPK_VAT zarówno w części ewidencyjnej, jak i deklaracyjnej jest raport okresowy z kasy. Z kolei wystawiona do tego paragonu faktura spełniała funkcję informacyjną i w pliku JPK_VAT powinna zostać oznaczona symbolem "FP".

W związku z tym podatnik powinien zwrócić uwagę na to, że do końca września 2020 r. faktur do paragonów wystawionych dla osób prywatnych nie musiał ujmować w pliku JPK_VAT, natomiast od 1 października br. musi je ująć z oznaczeniem "FP".

Link to postu
  • 5 tygodni później...

A co w przypadku sprzedaży VAT marża jeśli na raporcie z kasy fiskalnej widnieje jedna kwota w stawce F (zero techniczne)? Czy wówczas w ewidencji sprzedaży należy zaznaczać FP? Na podstawie raportu miesięcznego nie można niestety wykazać kwot, ponieważ nie ma na nim ich rozbicia. Co w takiej sytuacji należy zrobić?

Link to postu
×
×
  • Dodaj nową pozycję...