Skocz do zawartości

Zajęcie pamięci 64%

Polecane posty

Dzień dobry,

Mamy problem z wydajnością naszego serwera:
cały czas wskazuje zajęcie procesora około 50% oraz zajęcie pamięci około 64%. O ile zajęcie procesora podskoczy czasami nawet do 70-80%, tak zajęcie pamięci nigdy nie przekracza 64% (od restartu komputera rośnie i zawsze zatrzymuje się na 64%). Niestety dość mocno wpływa to na komfort pracy.

Wielkość naszej bazy Sello to 71gb, natomiast wielkość Subiekta to około 800mb. Nasz serwer postawiony jest na komputerze z procesorem  Intel Core i5 3570 3,4 ghz, 16gb ramu. Microsoft SQL Server 16 Runtime (ten od inserta). Do serwera podłączone jest 10 komputerów klienckich.

Czy taka zajętość pamięci i procesora jest normalna? Czy powinniśmy szukać błędu w bazie? Czy raczej to jest problem sprzętowy? Czy można sprawdzić dokładnie co najbardziej obciąża pracę SQLa?

Proszę o pomoc (także tę odpłatną).

Miłego dnia,
Mateusz
tel. 503-040-377

Link to postu

Procesor i pamięć są obciążone w ponad 60% przez jeden proces "SQL Server Windows NT - 64 bit".
W Managmentcie ustawiliśmy żeby SQL wykorzystywał w 90% pamięć - on natomiast twardo trzyma się granicy 64%.

Gdzie jeszcze należy zmienić ustawienia?
Czy można sprawdzić dokładnie co najbardziej obciąża pracę SQLa?

 

Link to postu
2 godziny temu, Anna Osiwalska napisał:

Czy można sprawdzić dokładnie co najbardziej obciąża pracę SQLa?

Chyba tylko metodą eksperymentów, stopniowo włączając/wyłączając kolejne podłączone stanowiska. 70GB bazy to całkiem sporo, warto rozważyć jej okresowe czyszczenie a nawet dodanie we własnym zakresie indeksów, które przyspieszą najczęściej wykonywane wolne operacje - to jednak trzeba by przeanalizować lokalnie przy pomocy profilera SQL.

Natomiast dlaczego wykorzystuje tylko (w takim wypadku) 64% pamięci to nie wiem. Może nie ma potrzeby więcej, albo jak to w Windowsie bywa, pamięć pamięci nie równa i któraś z nich może uwzględniać np pamięć wirtualną dyskową.

Link to postu

Pełną ( w pierwszym poście napisane), inaczej nie było by takiej wielkości bazy :). Serwerowi można ograniczyć użycie pamięci, aby nie pożerał całej dostępnej, ale jest to okupione spowolnieniem jego pracy. Jeśli już takie zabiegi są robione, to dobrze znaleźć złoty środek. Zbyt mało ramu dla serwera oznacza jego wolniejsze działanie, zaś oddanie mu pełnej swobody może powodować, że inne procesy na komputerze będą działać wolniej.

Link to postu

Zrobiliśmy teścik i postawiliśmy Subiekta i Sello na osobnych komputerach. Okazało się, że to nie Sello, a Subiekt tak mocno zwalnia pracę. Jestem bardzo zaskoczona, bo baza Subiekta ma "tylko" 800mb. Ktoś próbował przyśpieszyć pracę Subiekta? Są na to jakieś sposoby?

Edytowane przez Anna Osiwalska
Link to postu

Serwer SQL potrafi płatać takie figle. Wykorzystuje on różnego rodzaju statystyki do ustalenia planu wyszukiwania danych w bazie i czasami zdarza się, że jego wyliczenia co do optymalnego planu wyszukiwania danych są błędne. Może to zależeć chociażby od specyficznego zestawienia danych w bazie i nawet w dość małej bazie zły plan wykonania polecenia jaki serwer obrał może skutkować tym, że wyszukiwanie danych zamiast ułamka sekundy potrwa kilkadziesiąt sekund. Tego typu przypadki już się w Sello zdarzały.

W programie serwisowym do Subiekta jest zdaje się funkcja umożliwiająca odbudowanie indeksów - z grubsza, są to pomocnicze dane przyspieszające wyszukiwanie danych. Ich odbudowa może czasami pomóc. Jeśli to nic nie da, najlepiej skontaktować się z serwisantem, który zweryfikuje co powoduje duże obciążenie bazy Subiekta i rozwiąże to np dodając do bazy nowy indeks, usprawniający działanie w konkretnym fragmencie powodującym problemy.

Link to postu

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Użytkownik forum
Odpowiedz...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...