Skocz do zawartości

Ustawienie by cennik pobierał ceny z innego cennika - prośba o pomoc

Polecane posty

Dzień dobry,

po zmianie programu na Subiekt Nexo od miesiąca zaczęliśmy ustawiać dla stałych kontrahentów rabaty. 

 

Cenniki dla klientów stworzono w następujący sposób:

Cennik dodatkowy (uzupełniający lub indywidualny) > Indywidualny dla klientów 

 

Dopiero wczoraj jeden z pracowników zauważył, że po dodaniu nowej dostawy (zmianie ceny w cenniku podstawowym) ceny w cenniku indywidualnym nie ulegają zmianie...

Nie mogę doczytać w dokumentacji co zrobić w takim przypadku, bo wierzę, że jest lepszy sposób niż ręczne przepisywanie cen każdego produktu po dostawie do cenników dziesiątek klientów.

 

Wiem, że można za podstawę kalkulacji ustawić cenę sprzedaży z cennika podstawowego i wtedy dawać rabaty, jednak w takim rozwiązaniu wyliczenie zysku nie działa.

 

To co chcę ustawić: cennik dodatkowy dla klienta indywidualnego to wierna kopia cennika podstawowego (marża, cena zakupu, cena sprzedaży), a po ustawieniu przez pracownika rabatu wyliczany jest poprawnie zysk (aby nie dać za dużego rabatu) + po zmianie ceny sprzedaży w cenniku podstawowym przeliczone zostają ceny w cennikach indywidualnych.

 

Czy mógłby mi ktoś pomóc?

 

Dziękuję

 

Link to postu

Pierwszą kwestią do rozstrzygnięcia jest wersja programu, z jakiej Państwo korzystają.

Dodatkowo proszę o informację, jaki dokładnie jest cel, bo jeżeli chodzi tylko o rabaty, to można i łatwiej je przypisać w kartotece Klienta.

Czy chodzi o rabaty tylko na część asortymentu?

Czy cenniki dodatkowe są wykorzystywane w innych celach?

 

Jeżeli chodzi tylko o aktualizację cenników indywidualnych, aby nie było konieczności ręcznego przepisywania cen, to można wybrać aktualizację z poziomu dokumentu dla towarów lub bezpośrednio z cennika dodatkowego. Jak aktualizują Państwo cenniki po nowej dostawie?

 

Link to postu

Proszę przejść do opisu uproszczonego - powinien lepiej zobrazować problem.

 

Pierwszą kwestią do rozstrzygnięcia jest wersja programu, z jakiej Państwo korzystają.

  • Wersja najnowsza 32.1.0

Dodatkowo proszę o informację, jaki dokładnie jest cel, bo jeżeli chodzi tylko o rabaty, to można i łatwiej je przypisać w kartotece Klienta.

  • Przypisanie różnym klientom, różnych rabatów na różne artykuły - gdzie sposób wyliczania ceny sprzedaży jest pobierany z cennika głównego aby nie musieć po zmianie ceny sprzedaży przepisywać np. 20pozycji na fakturze * 300cenników z rabatami razy ceny sprzedaży dla każdego cennika gdzie rabat został przypisany.
  • Przy ustawieniu opisanym w pierwszej wiadomości to nie działa zupełnie. Ustalenie ceny zakupowej dla cennika dodatkowego jako cena sprzedaży z cennika podstawowego co jest jedynym znalezionym przeze mnie dotąd rozwiązaniem również uniemożliwia sprawną pracę handlowcom, bo nie mogą sprawdzić w szybki, intuicyjny sposób czy nie udzielili zbyt dużego rabatu dla klienta (zysk wyskakuje ujemny).

Czy chodzi o rabaty tylko na część asortymentu?

  • Tak

Czy cenniki dodatkowe są wykorzystywane w innych celach? 

  • Owszem do przedstawienia ofert (handlowiec wybiera produkty, którymi zainteresowany jest klient, następnie negocjuje z klientem rabaty)

 

Jeżeli chodzi tylko o aktualizację cenników indywidualnych, aby nie było konieczności ręcznego przepisywania cen, to można wybrać aktualizację z poziomu dokumentu dla towarów lub bezpośrednio z cennika dodatkowego. Jak aktualizują Państwo cenniki po nowej dostawie?

  • Do tej pory po wprowadzeniu każdej FZ pracownik aktualizował ceny sprzedaży w cenniku podstawowym (głównym) korzystając z wbudowanej funkcjonalności gdzie po zapisie dokumentu wyskakuje okno aktualizacji cen i z tym nie ma problemu.

 

>>> Opis uproszczony

Cennik główny - Produkt A - Cena zakupu 10zł - Cena sprzedaży 20zł /Zysk = 10zł, Zysk (R) = 10zł

Handlowiec tworzy cennik indy. (ceny pobierane z cennika głównego) - Produkt A - Cena zakupu 10zł - Rabat 10% - Cena sprzedaży 20zł  /Zysk = 10zł, Zysk (R) = 9zł

 

Do tej pory wszystko OK

 

                                                                                                          Zmieniam cenę sprzedaży na produkt A w cenniku głównym

Cennik główny - Produkt A - Cena zakupy 10zł - Cena sprzedaży 30zł             <- cena sprzedaży =+ 10zł

 

Aktualizuję cennik indywidualny i otrzymuję:

Cennik indywid. klienta (ceny pobierane z cennika głównego) - Produkt A - Cena zakupu 10zł - Rabat 10% - Cena sprzedaży 20zł //Zysk = 10zł, Zysk (R) = 9zł !!!

 

gdzie potrzebujemy mieć:

Cennik indywid. klienta (ceny pobierane z cennika głównego) - Produkt A - Cena zakupu 10zł - Rabat 10% - Cena sprzedaży 30zł /Zysk = 20zł, Zysk (R) = 18zł

 

 

CG | PROD1 | Z: 10zł | S: 20zł | R: 0%  | ZYSK 10zł | ZYSK (R): 10zł

CD | PROD1 | Z: 10zł | S: 20zł | R: 10% | ZYSK 10zł | ZYSK (R): 9 zł

 

Zmiana ceny sprzedaży

 

 

CG | PROD1 | Z: 10zł | S: 30zł | R: 0%  | ZYSK 20zł | ZYSK (R):20zł

CD | PROD1 | Z: 10zł | S: 20zł | R: 10% | ZYSK 10zł | ZYSK (R):9 zł

 

Aktualizacja CD

 

 

CG | PROD1 | Z: 10zł | S: 30zł | R: 0%  | ZYSK 20zł | ZYSK (R):20zł

CD | PROD1 | Z: 10zł | S: 20zł | R: 10% | ZYSK 10zł | ZYSK (R):9 zł

 

Gdzie winno być

 

 

CG | PROD1 | Z: 10zł | S: 30zł | R: 0%  | ZYSK 20zł | ZYSK (R):20zł

CD | PROD1 | Z: 10zł | S: 30zł | R: 10% | ZYSK 20zł | ZYSK (R):18zł

 

 

 

 

 

 

Link to postu

Nie wiem, czy dobrze zrozumiałem, ale powinien Pan raczej:

1. Zmienić podstawę kalkulacji cennika dodatkowego na cenę z cennika podstawowego.

2. W celu uzyskania realnego zysku, ustawić szacowanie kosztu na taki plugin cenowy jak w cenniku podstawowym.

3. Zmienić typ cennika dodatkowego na dynamiczny, aby nie było trzeba go obowiązkowo przeliczać.

  • Lubię to 1
Link to postu
W dniu 9.12.2020 o 00:21, Jacek Izydorczyk napisał:

Nie wiem, czy dobrze zrozumiałem, ale powinien Pan raczej:

1. Zmienić podstawę kalkulacji cennika dodatkowego na cenę z cennika podstawowego.

2. W celu uzyskania realnego zysku, ustawić szacowanie kosztu na taki plugin cenowy jak w cenniku podstawowym.

3. Zmienić typ cennika dodatkowego na dynamiczny, aby nie było trzeba go obowiązkowo przeliczać.

Dziękuję za propozycję jednak w dalszym ciągu po zmianie parametru wyliczania ceny sprzedaży w cenniku podstawowym, cena w cenniku dodatkowym nie ulega zmianie :/

Link to postu
7 minut temu, Sebastian Drozd napisał:

Dziękuję za propozycję jednak w dalszym ciągu po zmianie parametru wyliczania ceny sprzedaży w cenniku podstawowym, cena w cenniku dodatkowym nie ulega zmianie :/

Nie wiem, o jakim parametrze tym razem Pan pisze, ale u mnie to zadziałało (o ile dobrze zrozumiałem to, co chce Pan osiągnąć). Świadczymy usługi wsparcia w tym zakresie - gdyby był Pan zainteresowany, to zapraszam do bezpośredniego kontaktu.

Link to postu

Po każdej zmianie cennika podstawowego będzie konieczność aktualizacji cenników dodatkowych. Cennik dynamiczny pozwoli zapobiec takiej sytuacji, gdy będzie Pan wystawiał nowy dokument, wówczas cena się przeliczy automatycznie i będzie zgodna z nowymi ustawieniami w cenniku podstawowym, jednak aby zobaczyć aktualne narzuty/marże/ceny - cennik dodatkowy musi być zaktualizowany.

Link to postu

Dziękuję Panom za pomoc, w końcu udało się ustawić to czego potrzebowaliśmy. Zasadniczo to błąd popełnialiśmy w drugim punkcie tworzenia cennika mianowicie wariant cennika winien być ustawiony na zaawansowany, a nie jak dotąd klikaliśmy 'indywidualny dla klienta' - trochę myląca nazwa.

 

Załączę screenshoty gdyby któryś z użytkowników miał również problem z ustawieniami.

 

image.thumb.png.b55eb9afccfea94a1998c2c6237036b4.pngimage.thumb.png.e76a784330efa03beeba262814f33bf1.pngimage.thumb.png.d637d745891203cb2dc6ad3533e28822.pngimage.thumb.png.96d78197f0b4400fede8ffb40bccffe4.pngimage.thumb.png.c3cb195520456f86d4ab6beea2cb30b5.png

 

Przy takim ustawieniu rzeczywiście ceny przenoszone są po aktualizacji cennika podstawowego do cennika dodatkowego.

  • Dziękuję 1
Link to postu

Jeżeli w kroku 3. Podstawowe dane wybierze Pan powiązany cennik główny (pPodstawowy), to przy wystawianiu dokumentu zawsze będą pobierane ceny z cennika dodatkowego dla wszystkich klientów, a nie tylko dla wskazanych.

1 godzinę temu, Sebastian Drozd napisał:

image.thumb.png.d637d745891203cb2dc6ad3533e28822.png

Dla zapisanych już cenników można wejść w ustawienia cennika i tam usunąć powiązanie.

image.png.bcf51f3dda884734c824b115a3a73eb9.png

  • Lubię to 1
  • Dziękuję 1
Link to postu
×
×
  • Dodaj nową pozycję...