Skocz do zawartości

PPK-SKŁADKA PRACODAWCY A PRZYCHÓD PRACOWNIKA

Polecane posty

Pytanie dotyczy konkretnego przypadku: wynagrodzenie za listopad 2020, wypłacone 01 grudnia 2020, składka na PPK pracodawcy będzie opłacona 14.01.2021 (w obowiązującym terminie), widnieje ona oczywiście na liście płac za XI/20. Czy gratyfikant "wstawi" ją w liście płac za grudzień 2020 (sporządzanej np. 04.01.2021), i czy wstawi jako co? nieodpłatne świadczenie podlegające opodatkowaniu? czy zostanie potrącony podatek od tej kwoty (no chyba nie, bo przychód powstaje z chwilą zapłaty składek na PPK, a to nastąpi już po wypłacie wynagrodzenia tzn. 14.01.2021, czyli nie ma podstaw do potrącenia?!), czy program uwzględni te wszystkie PPK pracodawcy dopiero w PIT-11 za 2021 i pracownik sam będzie musiał się z tego rozliczyć?

Link to postu
  • 1 miesiąc temu...

Witam,

Pozwolę sobie przyłączyć się do tematu. Pierwsze wpłaty do PPK zostały policzone w wynagrodzeniu za 11/2020 wypłaconym w 12/2020 więc podatek od tych wpłat teoretycznie powinien zostać potrącony w 01/2021. Mam stworzoną dodatkową listę płac na potrzeby wyliczenia podatku dochodowego od dopłat pracodawcy do pakietów medycznych. Kwotę wyliczonego podatku dopisuję następnie, jako potrącenie w podstawowej liście wynagrodzeń Jakie było moje zdziwienie, gdy tworząc te listę za styczeń program do podstawy opodatkowania za pakiety medyczne za 01/2021 dodał wpłatę pracodawcy do PPK wyliczoną w wynagrodzeniu za 11/2020 i wyliczył podatek.

Jednak mając na uwadze:

W dniu 8.12.2020 o 23:38, Jacek Izydorczyk napisał:

W takiej sytuacji Gratyfikant nie pobierze zaliczki od PPK pracodawcy. Pracownik będzie musiał dopłacić podatek w zeznaniu rocznym. 

Podatek od wpłat do PPK finansowanych przez podmiot zatrudniający - Pracownicze Plany Kapitałowe - Ubezpieczenia - Infor.pl

 

chciałam usunąć z tej listy, z podstawy do opodatkowania wpłaty do PPK i niestety nie jest to możliwe. W definicji listy płac na potrzeby podatku dochodowego od pakietów medycznych, która była stworzona na nasze potrzeby,  nie ma nic na temat PPK. Jak to się stało, że jednak ten podatek od PPK znalazł się na tej liście.

Nie wiem co mam z tym fantem zrobić bo teraz ani w jedną ani w drugą. Bardzo proszę o pomoc najlepiej telefoniczną lub zdalna ponieważ partner INSERTU, od którego mamy program nie zna się na programie K&P2-Navireo. Zamówiłam też nadzór zdalny u Pana Jagodzińskiego - przedstawiciela Insert w Gdańsku, który po 3 godzinach zdalnego nadzoru też nie rozwiązał problemu. A wiadomo wynagrodzenia za 01/2021 do 10 muszę wypłacić.

 

Wioletta Wysocka

tel 887 347 900

 

PPK - zaliczka na podatek.odt

Link to postu

Jak widzę, używa Pani Kadry i Płace 2 w Navireo - dlaczego więc pisze Pani na forum Gratyfikanta GT?

17 godzin temu, Wioletta Wysocka napisał:

Jakie było moje zdziwienie, gdy tworząc te listę za styczeń program do podstawy opodatkowania za pakiety medyczne za 01/2021 dodał wpłatę pracodawcy do PPK wyliczoną w wynagrodzeniu za 11/2020 i wyliczył podatek.

Prawdopodobnie ta dziwna dodatkowa lista płac ma datę styczniową PO dniu wpłaty do PPK - jak najbardziej prawidłowe jest w takim przypadku pobranie podatku.

Choć widzę też w Pani załączniku, że TERAZ ma Pani ustawione w parametrach PPK pobieranie podatku od razu w momencie wypłaty.

Domyślam się, że w momencie naliczania listy płac 4/11/2020 ten parametr był ustawiony odwrotnie - podatek w tej liście płac nie był pobrany więc ta dziwna lista płac z pakietem próbuje go pobrać.


Podatek nie jest pobierany tylko wtedy gdy do końca miesiąca po wpłacie do PPK nie ma już żadnej wypłaty.

 

Jeśli chce Pani zachować tą dziwną konstrukcję z pakietami medycznymi (o tym poniżej) to należałoby datę dodatkowej listy płac ustawić na wcześniejszą niż datę przekazywania wpłat do PPK - prawdopodobnie 14 dzień miesiąca wystarczy

 

 

Co do opodatkowania pakietów medycznych. W programie istnieje mechanizm składników wypłacanych w naturze - dlaczego Pani z niego nie korzysta? Najlepiej wtedy pakiet medyczny (jako składnik płatny w naturze) dodać na stałe do głównej listy płac - wszystko policzy się samo/automatycznie, nic nie będzie trzeba dopisywać ręcznie, a przede wszystkim nie będzie w programie fikcyjnej listy płac - piszę fikcyjnej bo domyślam się, że jest tam naliczona kwota do wypłaty, której Państwo nie wypłacają pracownikom.

Link to postu

Nie zmieniałam ustawień parametrów, od początku uaktywnienia PPK (parametry PPK w załączeniu) :

"Choć widzę też w Pani załączniku, że TERAZ ma Pani ustawione w parametrach PPK pobieranie podatku od razu w momencie wypłaty. "

Wpłata do PPK naliczona jest  w listopadzie, wpłacona do PPK do 15 stycznia i opodatkowana powinna być w styczniu. Tak to odczytuję.

 

Nadal chciałabym uzyskać pomoc zdalną, oczywiście płatną, bo czuję, że sama sobie nie poradzę. Czy mógłby mi Pan poradzić do kogo się zwrócić w tej sprawie mając na uwadze to co pisałam wcześniej.

 

parametry PPK.odt

Link to postu

Przepraszam, rzeczywiście źle odczytałem ustawienie parametrów na pierwszym załączniku.

Co nie zmienia faktu, o którym pisałem - program zachowuje się prawidłowo.

 

Czy przeczytała Pani moją poprzednią odpowiedź?

Albo można zmienić datę wypłaty listy płac z pakietem medycznym, albo z niej w ogóle zrezygnować i rozliczać pakiet medyczny zgodnie ze sztuką i możliwościami programu.

Link to postu

Ze sztuką, nie ujmując nikomu,  próbował to zrobić wczoraj przez 3 godziny Państwa przedstawiciel z Gdańska, jednak dopiero po wnikliwym zapoznaniu z naszym systemem wynagrodzeń uznał ,że się nie da.  Naprawdę wykazał sie wiedzą i znajomością tematu, jednak z moim problemem nie potrafił sobie poradzić.

Naprawdę w takiej firmie jak INSERT , posiadającej tylu przedstawicieli i partnerów w całej Polsce nie można pomóc klientowi poprzez zdalne połączenie.

Przecież ktoś nam ten program wdrażał, nawet na miejscu w firmie, a teraz nie można choćby zdalnie. W firmie pracuje od 3 lat program był wdrażany prawdopodobnie w 2016r.

 

 

 

 

Link to postu

Albo ja nie rozumiem Pani problemu, albo Pani nie próbuje zrozumieć moich odpowiedzi.

 

Czy zmiana daty wypłaty listy płac dodatkowej na 14 stycznia i zbiorcze przeliczenie wypłat w niej zawartych nie rozwiązuje problemu?

 

 

 

9 minut temu, Wioletta Wysocka napisał:

po wnikliwym zapoznaniu z naszym systemem wynagrodzeń uznał ,że się nie da

Z ciekawości - na czym polega specyfika Państwa systemy wynagrodzeń, że "się nie da"?

Link to postu

Mamy system premiowy - każdy pracownik ma inna premię, ustaloną co miesiąc przez Właściciela. Właściciel  musi dostać tzw. gołą listę płac i ustala premię.

Po ustaleniu ostatecznej kwoty do wypłaty, wprowadzane są potrącenia. Pan Jagodziński próbował  wczoraj wprowadzić bardziej elastyczne rozwiązanie ale okazało się

to nie możliwe. Pakiet medyczny jest częściowo finansowany przez pracodawcę, a częściowo przez pracownika. I ta dodatkowa lista jest potrzebna do wyliczenia podatku dochodowego od dopłaty pracodawcy.

Link to postu

Myślę, że coś się da tutaj udoskonalić, ale muszę poznać dokładniej schemat pracy.

Proszę uszczegółowić kolejne kroki:

  • Liczona jest "goła wypłata" - na przykład "Podstawa miesięczna" ? (dla przykładu dla Kowalskiego wyszło 3000 do wypłaty na rękę)?
  • Taka lista idzie do właściciela, a on zwraca ją z dopisaną "Kwotą do wypłaty" dla każdego pracownika? (dla przykładu dla Kowalskiego ustala 3150 na rękę)?
  • Pani uwzględnia ustalenia właściciela - jak Pani to robi - poprzez edycję wypłaty, dodanie składnika, wykorzystanie funkcji "wyrównaj do kwoty"?
  • Na koniec dopisuje Pani potrącenie wynikające z tej dodatkowej listy płac z pakietem - jak Pani to robi - poprzez edycję wypłaty, dodanie składnika?
  • Czy kwota dopłaty do pakietu jest taka sama dla wszystkich, inna dla każdego, a może dwie/trzy wartości dla dwóch/trzech grup pracowników?
Link to postu
×
×
  • Dodaj nową pozycję...