Skocz do zawartości

Komandytowa Rok obrotowy a CIT

Polecane posty

Witam serdecznie,

 

Jak macie rozwiązany problem z krótszym rokiem obrotowym w Rewizorze Nexo w spółkach komandytowych dla celów CIT?

Czy otwierając nowy rok obrotowy powinnam zaznaczyć obowiązuje od 01.01.2021 do 30.04.2021?

a następnie zamknąć ten do 30.04.2021 i otworzyć nowy 01.05.2021 - 31.12.2021?

 

Nie ma potrzeby robienia bilansu i RW na dzień 30.04.2021 więc teoretycznie jest mi to nie potrzebne ALE jest konieczność zrobienia RW i Bilansu od 01.05-31.12.2021 ?

rozumiem, że jeżeli otworzę rok w takiej postaci jak poniżej to nie będę w stanie wywołać RW i Bilansu za okres 01.05-31.12.2021? tylko ręcznie będę musiała go utworzyć w xml w innym programie? przeczytałam poprzedni post na ten temat i o ile dobrze zrozumiałam to tak to zostało wytłumaczone?

proszę o podpowiedź

 

image.png.fc99e8b2878d009e5f189607ca1cd865.png

Link to postu

Niestety rok musi zostać zamknięty na koniec grudnia dla celów spawozdawczych. To ja muszę się dostosować z programem księgowym do wymagań dlatego próbuję znaleźć najbardziej optymalny sposób aby ustawienie teraz nie komplikowało mi sprawy w przyszłości. Czytałam post na podobny temat i widziałam, że inny użytkownik miał problemy z naliczaniem np. amortyzacji gdzie e okresie planów amortyzacji był rok ustawiony na rok obrachunkowy a nie kalendarzowy.

Chciałabym uniknąć takich problemów i zrobić to możliwie poprawnie już teraz. I nie do końca wiem na co zwrócić teraz uwagę oprócz tej amortyzacji, o której poczytałam.

 

o ile dobrze zrozumiałam tutaj nie zachęcano aby otworzyć rok 01.01-31.12.2021 aby sprawozdań i CIT nie robić poza programem.

Nie wiem czy dobrze zrozumiałam ale chyba chodzi o to, że nie będzie można wywołać sprawozdania od 01.05-31.12.2021 co wymusi ręczne przygotowanie sprawozdania za ten okres do KRS w innym programie.

 

 

 

Jak więc najlepiej to ustawić?

Edytowane przez Anna Bur
Link to postu
W dniu 12.02.2021 o 12:21, Anna Bur napisał:

Niestety rok musi zostać zamknięty na koniec grudnia dla celów spawozdawczych

To proszę zamknąć i otworzyć kolejny - taki, jaki ma być w rzeczywistości.

 

W dniu 11.02.2021 o 15:42, Anna Bur napisał:

rozumiem, że jeżeli otworzę rok w takiej postaci jak poniżej to nie będę w stanie wywołać RW i Bilansu za okres 01.05-31.12.2021? tylko ręcznie będę musiała go utworzyć w xml w innym programie?

Tak.

 

Mam wątpliwości, czy pyta Pani jakie okresy obrachunkowe ustawić w programie, czy jakie faktycznie obowiązują  w Pani firmie?  Nie wiem, jakie mają obowiązywać, ale w programie muszą być ustawione zgodnie z rzeczywistością.

 

P.S.

Proszę usunąć załącznik z moim wizerunkiem - nikt nie ma mojej zgody na zamieszczanie zdjęć z moim wizerunkiem w internecie. W zamian może Pani umieścić link do odpowiedniego postu.

Link to postu

Witam serdecznie,

 

Rozważam różne i najłatwiejsze z punktu widzenia technicznego scenariusze, gdyż tak naprawdę ustawodawca nie nakazał, aby za okres 01.01.2021 - 30.04.2021 składać sprawozdania finansowe, przeksięgowywać konta wynikowe, ustalać wynik finansowy itd. Nakazał jedynie objęcie podatkiem CIT przychodów osiągniętych po 01.05.2021 do 31.12.2021. Ozancza to, że "zamknięcie roku " w firmie na koniec 30.04.2021, jest trochę fikcyjne. Tak naprawdę dla niektórych firm nawet zbyteczne, gdyż np. zarząd nie potrzebuje znać wyniku za ten okres.

ALE pojawiają się jak widać ograniczenia systemowe, że np. nie wywołam sprawozdania finansowego za okres 01.05.2021-31.12.2021, podobnie z CIT, gdyż system nie wyodrębni przychodów i kosztów tylko za ten okres (a może w CIT wyodrębni, nie wiem pierwszy rok z systemem). Może jednak z CIT sobie poradzę poprzez superedycję w systemie i przypisanie właściwych przychodów i kosztów tylko tego okresu. Nie będę wówczas musiała robić CIT poza programem.

 

A sprawozdanie to właściwie mogę złożyć za okres 01.01.2021 - 31.12.2021, gdyż CIT i sprawozdania idą poniekąd osobnym torem.

 

Sorry za udostępnienie wizerunku. Nie przewidziałam tego:-) usunęłam screen.

  • Dziękuję 1
Link to postu

No to ja raczej nie pomogę. Dotychczas, w związku z opodatkowaniem CIT spółek komandytowych, spotkałem się tylko z sytuacją, że rok 2020 jest przedłużany do 30.04.2021 (nie ma sprawozdania za okres do 31.12.2020) i później otwierany jest kolejny do 31.12.2021.

W Pani sytuacji chyba mniejszym złem (mając na uwadze ograniczenia techniczne) lepiej będzie założyć rok 01.01.2021 - 31.12.2021, bo łatwiej poprawić ręcznie CIT, niż tworzyć sprawozdanie poza programem.

Link to postu
×
×
  • Dodaj nową pozycję...