Skocz do zawartości

Coś nie tak z kategoriami dokumentów (usuwanie a domyślne wbudowane)

Polecane posty

Weźmy na ogień kategorię wbudowaną "Oferta sprzedaży".

 

W oknie "Kategorie dokumentów"->"Oferta sprzedaży" jest ona dostępna dla Typu dokumentu "Oferta".

Nie da się tego zgasić: "W wybranej konfiguracji wybrana kategoria jest ustawiona jako domyślna" przez co nie można jej później skasować.

Naturalnie w "Konfiguracja dokumentów"->"Oferta" ustawiłem domyślną kategorie na "(brak)" i próbowałem także inne (nadpisać).

 

W skrócie - nie da się.

 

Niektóre z wbudowanych (obecnych po instalacji) kategorii da się jednak kasować, zatem podejrzewam, że problem dotyczy tych, które system miał ustawione jako domyślne w "stanie zero" (bo np. mogę skasować te, które były wbudowane ale nie były domyślne).

 

Proszę potwierdzić i info kiedy można się spodziewać naprawy (zaprojektowaliśmy politykę kategorii i teraz się tego wdrożyć nie da).

 

Dziękuję!

 

 

Link to postu
  • 2 tygodnie później...

Przeanalizowaliśmy temat i z obserwacji wynika, że problemem jest ustawianie kategorii na (brak). Jeśli ustawi Pan sobie kategorię w typie dokumentu na inną niż brak, to będzie możliwość dezaktywacji tej kategorię, która była wcześniej. Przykładowo:

Chcąc zdezaktywować kategorię Detal, która jest użyta domyślnie w PA, PI, FM, PF, FD, SF, należy ustawić w wymienionych typach dokumentów inną kategorię, a nie (brak) to Detal będzie można dezaktywować - ustawiając w wymienionych typach dokumentów kategorię (brak), tak jak Pan to robił, to dezaktywacja będzie zablokowana.

Link to postu

Dziękuje za zbadanie sprawy, jednak zanim napisałem temat, wpadłem na ten sam pomysł (bo wiem, że wartości NULL="brak" są częstym powodem bugów).

 

W oryginalnym poście wspomniałem o tym:

W dniu 28.06.2021 o 07:20, Ernest Sadowski napisał:

Naturalnie w "Konfiguracja dokumentów"->"Oferta" ustawiłem domyślną kategorie na "(brak)" i próbowałem także inne (nadpisać).

W skrócie - nie da się.

Jeszcze w celu weryfikacji zrobiłem konserwacje bazy, przebudowałem InsTYNKT ale to się okazało nie ma nic do rzeczy.

 

Pan w takim razie znalazł inny bug dotyczący dezaktywacji kategorii - ja pisałem o usuwaniu całkowitym. Nie zmieni to faktu, że jak piszę dalej - cała sprawa jest posiana małymi usterkami.

 

"Naturalnie" odpaliłem sobie MSSQLSMS i zbadałem sprawę.

EXEC sp_help '[Nexo_Baza].[ModelDanychContainer].[KategorieDokumentow]'

Złoczyńcą okazał się być:

[ModelDanychContainer].[Konfiguracje].[DomyslnaKategoriaDokumentu_Id]
I powiązania z (gdzie się ustawia możliwe kategorie):
[ModelDanychContainer].[KategoriaDokumentuKonfiguracja1]
I naturalnie gdzie są same kategorie:
[ModelDanychContainer].[KategorieDokumentow]

...gdzie w tym pierwszym występują Id wbudowanych (InsERTowych) kategorii, które nijak nie są updateowane przy zmianach z poziomu UI (i to właśnie one blokują kasacje wbudowanych kategorii).

W [Konfiguracje] jest jeszcze [DomyslnaKategoriaZmieniona], która też się nie zmienia przy moich zmianach z UI i chyba jest czymś innym albo miała działać, ale nie działa.

 

Dziwniejszy dla mnie jest fakt - po co system zachowuje oryginalne (nazwałbym hard-coded):

[Konfiguracje].[DomyslnaKategoriaDokumentu_Id]

 

Piszę tego posta badając sprawę dalej i się okazuje, że straszna karamba jest.

Jeżeli kategoria nie występuje w polu [Konfiguracje].[DomyslnaKategoriaDokumentu_Id], to możemy ją zgasić w UI Kategorii Dokumentów co skasuje powiązanie w [KategoriaDokumentuKonfiguracja1].

 

Później jednak, jeżeli ta zgaszona kategoria była jednak domyślną dla danego dokumentu (a więc nie było jej w [DomyslnaKategoriaDokumentu_Id], ale była jako domyślna w UI), to nagle mamy przypadek gdzie w UI nie można jej zmienić (jest puste pole, nie pisze "(brak)"), ale tworząc nowe dokumenty nadal jest jako domyślna.

 

Ogólnie zabawa trwa dalej bo muszę bazę naprawić, ale przyjrzyjcie się sprawie, bo za dużo tam bajzlu żeby mogło to być zamierzone.

Edytowane przez Ernest Sadowski
Link to postu
×
×
  • Dodaj nową pozycję...