Skocz do zawartości

poprawne wprowadzanie towarów na stan magazynowy

Polecane posty

Mam pewne wątpliwości czy wprowadzane przez mnie towary na magazyn są wprowadzane prawidłowo.

Wprowadzam towary dodając fakturę zakupu.

Wątpliwość pojawia się wtedy kiedy wprowadzam towar, który już mam na magazynie (wcześniejsza dostawa) dla którego zmieniła się cena (cena zakupu zostaje podniesiona przez dostawcę, cena sprzedaży także wzrasta). Do tej pory proces wprowadzania wygląda tak, że po dodaniu towaru do faktury zakupowej, wchodzę w edycję tego towaru i zmieniam mu cenę ewidencyjną i cenę sprzedaży brutto.

Założenie jest takie, że jeżeli nastąpiła podwyżka towaru z bieżącej dostawy, cena brutto towaru ze starej dostawy też wzrasta (dla danego towaru jest zawsze stała cena dla klienta).

 

Zastanawiam się czy prawidłowe jest zmienianie ceny ewidencyjnej dla danego towaru, czy nie będzie to miało wpływ na końcowe wyliczenie zysku, chyba że program pamięta że część towaru wprowadzona wcześniej była kupowana po niższej cenie (program pamięta starą cenę ewidencyjną)?

Link to postu

Podpinam się pod temat, cały czas mam z tym problem. Dzwoniłam kiedyś na telepomoc i ktoś mi wyjaśnił, że tak naprawdę ceną zakupu jest "podstawa kalkulacji" i na tę cenę należy zwracać uwagę przy wprowadzaniu faktur zakupu, natomiast cena ewidencyjna, to jest cena, która jest taką "roboczą" ceną to np. skalkulowania sobie cen. W GT było to o tyle proste, że był cena zakupu i tyle.

Ustawienie aktualizacji cen w parametrach, też jest jak dla mnie mocno skomplikowane, jest klika możliwości ustawienia przeliczenia cen np. "przepisz cenę zakupu i przelicz cenę sprzedaży" - tu przenosi cenę zakupu do podstawy kalkulacji, ale nie zmienia się cena ewidencyjna, albo inna opcja "przepisz cenę zakupu do ceny ewidencyjnej asortymentu" - tu przenosi cenę zakupu do ewidencyjnej, ale nie poprawia podstawy kalkulacji. są tam jeszcze dwie inne możliwości, ale nie ma takiej która przenosiłaby cenę zakupu na cenę kalkulacji i podstawę kalkulacji. 

W końcu nie wiem jak to będzie przy inwentaryzacji, którą cenę system będzie brał pod uwagę ?

 

 

 

Link to postu
41 minut temu, Monika Wojtania napisał:

W GT było to o tyle proste, że był cena zakupu i tyle.

E... Naprawdę? To ja mam jakiś lepszy egzemplarz GT 😉

image.png.0e3033a5a2103f49c0c0c60366adeda5.png

43 minuty temu, Monika Wojtania napisał:

W końcu nie wiem jak to będzie przy inwentaryzacji, którą cenę system będzie brał pod uwagę ?

Tak samo jak w GT.

Link to postu

No dobrze, miałam na myśli cenę kartotekową. Jeżeli mógłby mi Pan jeszcze wyjaśnić, czym w nexo jest cena ewidencyjna ? Czy to jest to co, w GT cena kartotekowa ?

Jeżeli tak, to w jaki sposób ustawić w parametrach cenników wyliczenie cen, w szczególności przy towarach, które już były na stanie a cena zakupu im się zmieniła ?

W tej chwili, mamy zaznaczoną opcję jak na zdj. poniżej. Tu jest cena wyliczana, podobnie jak w GT, ale cena ewidencyjna się nie zmienia.

Tak jak wspomniałam wcześniej, konsultant na infolinii, poinformował mnie, że porównując do GT ceną kartotekową jest w nexo podstawa kalkulacji, ale to mi się nie zgadza.

Być może chodzi o jakieś inne ustawienia w programie, proszę o pomoc.

 

 

Przechwytywanie.PNG

Link to postu
W dniu 22.07.2022 o 16:13, Andrzej Kubik napisał:

Tak samo jak w GT.

Sprawdziłam, w inwentaryzacji u mnie wygląda to tak jak za zdj. poniżej, na jednej pozycji zmieniona jest cena, czyli wg tego jak mamy ustawione przeliczanie cenników, w podstawie kalkulacji jest nowa cena, natomiast do inwentaryzacji "pobrana" jest cena ewidencyjna. 

inw..PNG

kartoteka.PNG

Edytowane przez Monika Wojtania
Link to postu

Dziękuję, to już rozumiem. Proszę jeszcze o wyjaśnienie przeliczania cen podczas zapisywania faktur zakupu, jak należy ustawić parametry programu (cenników), żeby cena zakupu z faktury stawała się ceną ewidencyjną i jednocześnie podstawą kalkulacji na podstawie której uaktualnią się ceny sprzedaży.

Link to postu

W Parametrach cenników może Pani włączyć Wyświetlanie dialogu aktualizacji cen po zapisie dokumentu zakupu oraz ustawić domyślną opcję Przepisywania ceny zakupu do ceny ewidencyjnej asortymentu.

image.thumb.png.03932cef828f9629b513c73ebd826281.png

Jeśli zostanie spełniony warunek aktualizacji, to po wprowadzeniu faktury zakupu program wyświetli okno zbiorczej aktualizacji cenników z wybraną w parametrach cenników opcją przeliczania ceny.

image.thumb.png.61e3e05b6987d2313edad4c91e6fd45f.png

Okno to można też wywołać ręcznie w module Zakupu. Aby to zrobić, należy zaznaczyć dokumenty, na podstawie których ma zostać wykonana aktualizacja cenników i z górnego menu Operacje wybrać Aktualizuj cenniki lub Aktualizuj cenniki wg zdefiniowanych ustawień.

image.thumb.png.face00956d3469388db397c578453c9a.png

W module Asortyment możliwa jest zbiorcza zmiana ceny ewidencyjnej asortymentu - zaznaczyć towary -> górne menu Zbiorczo -> Ceny -> Zmień cenę ewidencyjną.

image.thumb.png.39ff427dcb2a0819061cdb89b9b07ac4.png

W oknie zbiorczej zmiany ceny ewidencyjnej, oprócz zmiany ustawień dla ceny towarów/opakowań/kompletów i usług możliwe jest również Ustawienie ceny ewidencyjnej jako podstawy kalkulacji ceny we wszystkich cennikach.

image.png.ff7a889247d7d60edcfdd347961d2934.png

  • Lubię to 2
Link to postu
  • 6 miesięcy temu...

A co jeżeli wszystko zrobione jest jak powyżej i... automatyczna zmiana cennika zmienia mi cenę ewidencyjną ale już w cenniku nie zmienia automatycznie podstawy kalkulacji. Czyli mam prawidłową cenę ewidencyjną na podstawie ostatniego dokumentu zakupu, ale nie wywołuje ona skutku zmiany podstawy kalkulacji. W cenniku oczywiście mam ustawione parametry podstawy kalkulacji z ceny ewidencyjnej. Manualnie jak zaktualizuję to jest ok, ale dlaczego nie chce to nastąpić automatycznie? Tak samo jak ręcznie zmieniam sobie na byle jaką cenę ewidencyjną (dla testu) to też wszystko ładnie się zmienia... O co tu chodzi?

Edytowane przez Melox PL
Link to postu

Wygląda to tak: Zakup - dodaj - fv zakupu - wprowadzony towar - zapisz - otwiera się okno: zbiorcza aktualizacja cenników - ustawione: przepisz cenę zakupu do ceny ewidencyjnej  (w górnym prawym rogu można nawet zrobić dodatkowo ręcznie wykonaj). Na niebiesko podświetlają się pozycje w których zmieniają się wartości i już na tym poziomie pokazuje że zmienia się cena ewidencyjna ale już tu nie zmienia się kolumna podstawa kalkulacji czy koszt. Zostają one na starym poziomie. - klikam zapisz i tak jak pisałem wcześniej ewidencyjna zmieniona a nie powoduje skutku przeliczenia. Można otworzyć dany asortyment i widać: cena ewidencyjna na nowym poziomie a podstawa kalkulacji stara.

Link to postu

Też  nic... ale właśnie wywołałem zmianę ceny innym wyborem... Przechodząc do okienka po kliknięciu zapisz zatwierdzając wprowadzenie faktury zakupu i gdy wybieram:
Przelicz podstawę kalkulacji - to ceny w cenniku zmieniają się prawidłowo - tylko tej ewidencyjnej nie chce liczyć. Tzn. liczy ją ale nie skutkuje ona zmianami w cenniku. Cennik mam ustawiony na statyczny.

Link to postu

Jak wszystkie ustawienia są takie jak pokazałam na zrzutach, to cena zakupu przenoszona jest do podstawy kalkulacji, natomiast przy samym zapisie właśnie w tym okienku, które wyskakuje przy po zapisie faktury przenosi się cena zakupu do ceny ewidencyjnej towaru.

Czasem jest tak, że jest jakaś "stara" cena w cenie ewidencyjnej towaru, a cena z obecnej faktury nie zmieniła się w stosunku do ostatniej ceny, wtedy po zapisie te towary nie są zaznaczone do zmiany. W takiej sytuacji trzeba je ręcznie zaznaczyć i wykonać ponowne przeliczenie, czyli przenieść cenę zakupu do ceny ewidencyjnej towaru.

 

Więcej chyba nie wymyślę :) 

  • Dziękuję 1
Link to postu

Wielkie dzięki za pomoc. Utworzyłem nowy cennik i w nim liczy prawidłowo. Nie mam pojęcia co w tym starym cenniku blokowało ale myślę że to musi być jakiś błąd programu. W niektórych kwestiach nexo jest zbyt rozbudowany i zagmatwany przez co też mało intuicyjny dla zwykłego użytkownika. Do dziś np. nie wiem dlaczego przez tyle czasu nikt nie wpadł na to żeby pasek "szukajki" był z automatu dostępny a nie że trzeba wywoływać go F8. ;) Dziękuję za poświęcony czas.

Link to postu
  • 2 tygodnie później...

Urodziło mi się jeszcze jedno pytanie bo nie potrafię tego zrobić - czy można tak ustawić że gdy już wprowadziliśmy fakturę zakupu, klikneliśmy zapisz, otworzyło się okienko tzw. dialog aktualizacji cen i... teraz żeby po potwierdzeniu zmian pojawiło się pytanie czy wydrukować naklejki dla zmienionych pozycji? Bo z poziomu cennika to wiadomo jak zmienimy cenę to pyta czy wydrukować nowe ceny ale po zmianach automatycznych na podstawie fv zakupu po jej wprowadzeniu tego mi brakuje....

Link to postu
  • 2 tygodnie później...
×
×
  • Dodaj nową pozycję...