Skocz do zawartości

Sprzedaż z magazynów w innych krajach EU z NIP-em przynależnym do kraju magazynu

Polecane posty

Proszę mi podpowiedzieć czy Nexo Pro ma możliwość dodania poza NIP-em PL przynależnym do naszej firmy także nr NIP innych krajów, w których mamy magazyny.

Dokładnie mamy kilka NIP-ów w różnych krajach (każdy kraj ma osobny do rozliczania podatku) przynależnych do magazynu w tym kraju.

Chce w Nexo np magazyn niemiecki i z niego sprzedaż z nadanym nam nr NIP niemieckim

Link to postu

Mieć chyba nie ma, ale...

 

Zarówno obiekt Moja Firma jak i obiekt Magazyn może mieć zaawansowane Pole Własne.

Wystarczy takie utworzyć, umieścić w nim odpowiednią wartość, a następnie odpowiednio zmodyfikować wzorce aby te pokazywały odpowiednie VATINy nadane w krajach Magazynów, z których mamy wydania.

 

Powyższe to tak naprawdę tylko prezentacja danych np. na wydrukach dokumentów trafiających do klientów, ale odpowiada na Pana pytanie ("Czy da się dodać?"), bo nie powiedział Pan po co chce mieć te pola.

 

Jeżeli pytanie jest o to czy nexo obsługuje rozliczanie wielu VATINów z poziomu np. księgowego to już inna kwestia.

Edytowane przez Ernest Sadowski
Link to postu
23 minuty temu, Ernest Sadowski napisał:

Jeżeli pytanie jest o to czy nexo obsługuje rozliczanie wielu VATINów z poziomu np. księgowego to już inna kwestia.

Niestety nie ratuje mnie dodanie pól własnych, dane do księgowości lecą online.

Rozmawiałem z konsultantem na infolinii nie wie o co chodzi w OSS i przekroczeniem limitu sprzedaży w danym kraju, potrzebuje w/w pod względem księgowym i do wyliczeń.

Konkurencja ma taką możliwość np. https://www.waproerp.blog/dodatkowe-numery-nip-dla-sprzedazy-zagranicznej/

Edytowane przez pakomat_ pl
Link to postu
21 minut temu, pakomat_ pl napisał:

Niestety nie ratuje mnie dodanie pól własnych, dane do księgowości lecą online.

Nie wyjaśnił Pan w czym to przeszkadza, księgowość może przecież inaczej / umownie taktować dany dokument / magazyn niż z pierwotnym przeznaczeniem.

 

22 minuty temu, pakomat_ pl napisał:

Rozmawiałem z konsultantem na infolinii nie wie o co chodzi w OSS i przekroczeniem limitu sprzedaży w danym kraju, potrzebuje w/w pod względem księgowym i do wyliczeń.

Ja też nie wiem o co chodzi i o jakiej potrzebie Pan pisze - od ponad roku nie ma już limitów sprzedaży w danym kraju, jest jeden limit dla wszystkich krajów Unii Europejskiej.

 

24 minuty temu, pakomat_ pl napisał:

Jak wyżej, proszę zacząć od opisania swojego problemu / potrzeby. 

Link to postu
Godzinę temu, Daniel Kozłowski napisał:

Jak wyżej, proszę zacząć od opisania swojego problemu / potrzeby. 

 "przekroczeniem limitu sprzedaży w danym kraju"    Powinienem napisać przekroczeniem sprzedaży rocznego limitu 10000 euro

Dokładnie chodzi o magazyn Amazona, towar sprzedawany z magazynu polskiego ma nip PL z Niemiec NIP DE z Francji NIP FR.

Chcę mieć możliwość na bieżąco prowadzić stany magazynowe, przesunięcia towaru między magazynami, wystawiania dokumentów sprzedaży z powiązanym NIP-em kraju w jakim jest trzymany zapas.

 

Przykład jak jest zastosowane w innej firmie https://www.waproerp.blog/dodatkowe-numery-nip-dla-sprzedazy-zagranicznej/

 

Zacytuję: 

"Pojawia się w takiej sytuacji obowiązek wykazania w niemieckich deklaracjach VAT, poza systemem VAT OSS:

  • wewnątrzwspólnotowe nabycia towarów (WNT) na terytorium Niemiec,
  • sprzedaż krajową towarów na terytorium Niemiec (z magazynu położonego w Niemczech – na rzecz niemieckich nabywców),
  • wewnątrzwspólnotowe dostawy (WDT) z terytorium Niemiec, w przypadku sprzedaży z magazynu w Niemczech towarów na rzecz podatnika z innego kraju UE identyfikującego się tzw. unijnym numerem identyfikacji podatkowej VAT.

Czynnościom powyższym towarzyszy powstanie obowiązku w niemieckim podatku VAT (USt). A podatku tego nie da się wykazać i rozliczyć przez system VAT One Sto Shop (VAT OSS). Jedyną możliwością jest rozliczenie bezpośrednio z Finanzamtem przez niemieckie deklaracje podatkowe VAT (USt).

W przypadku sprzedaży wysyłkowej towarów (WSTO) przez magazyn położony na terytorium Niemiec, potencjalnie równolegle stosowane są rozliczenia podatku VAT:

  • Bezpośrednio z Finanzamtem przez niemieckie deklaracje podatku VAT, w zakresie:
  1. przemieszczeń towarów z Polski do magazynu na terytorium Niemiec (WNT na terenie Niemiec),
  2. sprzedaży wysyłkowej towarów z tego magazynu na rzecz nabywców z terytorium Niemiec (sprzedaż krajowa towarów w Niemczech),
  3. sprzedaży WDT z terytorium Niemiec.
  • Przez system VAT-OSS, w zakresie sprzedaży towarów z tego magazynu na rzecz nabywców z innych krajów UE."
Link to postu

InsERT nexo jest raczej programem krajowym (PL) z możliwością pełnej interakcji na skalę PL<->UE (bo np. import/eksport też leży).

Operowanie towarem w skali UE<->UE już sugeruje, że takowy system musiałby być na taką skalę zaprojektowany u podstaw.

 

Scenariusze jakie są rozważane to daleko idący e-commerce operujący na towarze między jednostkami UE<->UE (a zatem każda ze stron może być nie-PL), który wg mnie wymaga systemu ERP zaprojektowanego z myślą właśnie o tym.

 

Owszem - można utworzyć sobie wiele magazynów i mogą one być w dowolnym państwie.

Nic także nie stoi na przeszkodzie aby dokumenty używały VATINy tych państw.

Można także w programie odpowiednio filtrować po magazynach, rodzajach transakcji, krajach nabywcy i kraju magazynu - wszystko tak aby tworzyć odpowiednie zestawienia sumujące podatki dla każdego z krajów.

To wszystko z pewnością można używać aby prowadzić normalną księgowość na poziomie PL<->UE, UE<->PL oraz pomóc w przygotowywaniu zestawień dla UE<->UE .

 

Czego natomiast nexo nie zrobi na pewno to tworzenie raportów (w tym księgowych i deklaracji) dla każdego państwa członkowskiego. Od takich zabaw to są grube programy za grube hajsy. Może jedynie pomóc w ich przygotowaniu (poprzez filtrowanie i sprytnego księgowego co napisze ładne schematy importów, które będą wykrywać odpowiednie zawartości na dokumentach).

 

P.S. Mówię jako forumowicz/użytkownik, który sam stosuje wiele sztuczek.

Edytowane przez Ernest Sadowski
Link to postu

Jak wyżej, wielu użytkowników programów InsERT (GT, nexo) od lat sprzedaje przez Amazon i radzą sobie wdrożeniowo, wykorzystując zmodyfikowane wzorce wydruków, oddzielne magazyny, dodatkowe zestawienia / raporty, w obszarach handlu i księgowości.

Link to postu

Szczerze mówiąc to patrząc na tego linka wapro ERP, to tak na prawdę jest to tylko forma znacznika na magazyn, która powoduje, że system "w tle" inaczej liczy dokumenty o specyficznych cechach. Koniec końców - księgowanie nadal musimy zrobić sami.

 

A przecież w nexo też sami podejmujemy decyzje co jest wliczane do JPK / VAT / itp.

Właśnie od tego jest księgowość i to jest ich zadaniem. Żeby zdecydować co gdzie wliczyć i rozliczyć (a to robią schematy importu).

 

Tak jak wspomniałem - wystarczy zastosować odpowiednie filtry (warto zdefiniować Klasyfikatory, które np. by jednym kliknięciem filtrowały pewne sprawy) i schematy importu do Rachmistrza/Rewizora, które będą czytać typy transakcji, kategorie, magazyny (i ich Państwo) czy nawet kraj nabywcy i wszystko samo się zrobi. Natomiast z zakresu prezentacyjnego, tak jak mówiłem - edytować wzorce.

 

Innymi słowy - nexo pozwala na zaimplementowanie sporu rzeczy samemu. Wbudowane domyślnie to to nie jest, ale porównując do przykładu wapro - nie rozumiem jak tamten program pomaga bardziej w tej kwestii niż umie to nexo, oprócz prostej tabelki sumującej rozliczenia.

Link to postu
×
×
  • Dodaj nową pozycję...