Skocz do zawartości

Zarządzanie magazynami w pełnej księgowości w firmie produkcyjnej

Polecane posty

Dzień dobry, 

 

nasza firma, jest firmą usługową. Świadczymy usługi obróbki metali. Od przyszłego roku musimy przejść na pełną księgowość. Do tej pory cały nasz asortyment traktowaliśmy jako towar. W momencie kiedy magazyn otrzymywał towar z produkcji dokumentem PW przyjmował go na magazyn, a następnie tworzył WZ na podstawie ZK. 

 

Po spotkaniu z księgową zasugerowała ona, żeby utworzyć trzy magazyny

1) Magazyn materiałowy (tutaj towary byłyby przyjmowane na podstawie ZD)

2) Magazyn produkcyjny (tutaj byłyby materiały, które są w bieżącej produkcji)

3) Magazyn produktów gotowych (tutaj są już gotowe, wyprodukowane towary)

 

W tym momencie zakładam dwa scenariusze:

1) Pracujemy dalej na traktując wszystko jako towary i ręcznie robimy wszystkie operacje, poniżej schemat

  • Przyjęcie surowego materiału na magazyn materiałowy dokumentem PZ
  • Przesunięcie materiału pod zamówienie produkcyjne dokumentem przesunięcia magazynowego
  • W chwili przyjęcia towaru na magazyn produktów gotowych tworzenie dwóch ręcznych dokumentów:
    • RW materiału z magazynu produkcyjnego - na materiał wykorzystany do wytworzenia produktu
    • PW na towar gotowy produkt przyjmowany i później sprzedawany

 

Tutaj pojawiają się dwa poważne problemu:

  • Magazyn będzie musiał ręcznie wprowadzać zużycie materiału na dany detal
  • Cena ewidencyjna będzie musiała być prowadzana manualnie za każdym razem w przypadku zmiany ceny surowca

 

2) Pracujemy przekształcając wszystkie towary na komplety

  • Przyjęcie surowego materiału na magazyn materiałowy dokumentem PZ
  • Przesunięcie materiału pod zamówienie produkcyjne dokumentem przesunięcia magazynowego
  • W chwili przyjęcia towaru na magazyn produktów gotowych tworzenie automatycznych dokumentów:
    • RW materiału z magazynu produkcyjnego - na materiał wykorzystany do wytworzenia produktu
    • PW na towar gotowy produkt przyjmowany i później sprzedawany

 

Tutaj pojawiają się również problemy:

  • Musimy przekształcić wszystkie towary na komplety (na pewno z poziomu bazy danych)
  • Musimy generować zlecenie montażu a w zasadzie ich setki, poniżej tłumacze dlaczego:
    • Klient zamawia u nas towar regularnie, przyjmijmy, że jednorazowo jest to 100 pozycji z 300 zamawianych. Produkty musimy wyprodukować, na podstawie ZK, mogę wygenerować zlecenie montażu:
      • Czy idzie zbiorczo wygenerować zlecenie produkcyjne montażu, tak aby nie tworzyć osobnego dla każdej pozycji?
      • W jaki sposób magazyn powinien przyjmować wyprodukowane już towary? Zmieniając status zlecenia montażu? Będzie to dla nas bardzo dużo pracy, dziennie przyjmujemy ok. 100 pozycji, które trzeba spakować zabezpieczyć itd. 

 

Czy ktoś z Państwa mógłby powiedzieć w jaki sposób realizujecie to w waszych firmach lub czy jest tu jakiś serwisant, który mógłby umówić się z nami na spotkanie w celu określenia najlepszej ścieżki działania? 

 

Pozdrawiam, 

Michał

Link to postu

Mamy dokładnie tą samą sytuację. Różnica tylko, że prowadzimy 2 magazyny, głównie dla redukcji przesunięć, a Handlowy gra rolę i zakupową (materiały) i sprzedażową.

  1. Handlowy (gotowe asortymenty, kupione lub wyprodukowane, które mogą być łatwo "zrozumiane" przez handlowców z wiadomymi kosztami i parametrami)
  2. Produkcyjny (wszystko co wymaga wiedzy eksperckiej przy wycenie, m.in. w procesie wytwarzania/uszlachetniania)

Uwagi:

  • Ręczne RW/PW się często przydają - bez nich ani rusz (bo zwyczajnie jest zbyt wiele sytuacji "płynnych"). Tworzymy RW i bierzemy koszt magazynowy wydania (sumę kosztów poszczególnych asortymentów i ich partii) i taką wartość nadajemy towarowi na PW. Działamy na faktycznych kosztach partii, nie na ewidencyjnych.
    • Przydają się ręczne powiązania dokumentów.
    • Problematyczne są sytuacje gdy surowce po rozchodzie podlegają KKD. Zatem w zależności jak bardzo pilnujecie kosztów - warto pamiętać o takich detalach (dot. w szczególności towarów, których dużą częścią wartości jest transport - np. wolumetryczne). Wtedy można oczywiście robić 2 razy KKD - dla przyjętego surowca (wydanego dalej na produkcję) i przyjętego towaru wyprodukowanego.
  • Większość kartoteki trzymamy jako KT, TW są tylko elementy 100% handlowe, ergo gotowe produkty fizycznie niemożliwe do modyfikacji (np. uszlachetniania).
    • TW na KT można łatwo zmienić - wystarczy zmiana wartości w kolumnie w bazie. Trzeba to tylko zrobić wiele razy, a więc odpowiednio przygotować co ma być zmienione na KT (u nas np. przypisywaliśmy cechę "Na KT" do asortymentów przez UI nexo a później jedno Query, które po tym filtrowało).
    • W drugą stronę może być trudniej.
  • Tym samym obok ręcznych RW/PW używamy też ZPM, praktycznie na tej samej zasadzie z ułatwieniem automatyzacji (dla KT).
    • Obok dobrych rzeczy jakie daje ZPM w porównaniu do RW/PW - niesie za sobą także kilka blokad. Głównie chodzi o edycje "po". Np. nie sposób zmieniać cokolwiek na ZPM po rozchodzie towaru, który tworzy (następuje blokada ZPM). Dla porównania w ręcznych RW/PW można modyfikować RW po wydaniu towaru na PW (a więc ZPM używamy dla standardowych produkcji, a ręcznych dla "na zamówienie"). To bardziej uwaga do faktu, że trzeba wiedzieć co się z czego tworzy i weryfikować to po powstaniu zanim zostanie dalej wydane np. przesuwając na inny magazyn.
    • Należy pamiętać, że ZPM są operacją jednostkową i mogą tworzyć tylko jeden asortyment.
      • Dlatego też często używamy RW/PW.
      • Wg mnie w nexo brakuje zbiorczego ZPM/ZPR.
      • Nexo nie jest programem produkcyjnym (a handlowym). Do tego są dodatki / rozwiązania własne.
        • Tym samym nadal uważam, że brakuje tutaj absolutnej podstawy. ZPM i ZPR powinny wg mnie być rozszerzeniem dla po prostu "ZP", które na tej samej zasadzie tworzyło by RW/PW (z wyborem magazynu, dat, itp.), ale pozwalało na dowolne asortymenty (a nie tylko KT). Tutaj także powinno być zbiorcze ZP, a więc jeden dokument ZP tworzący wiele asortymentów oraz albo wiele RW/PW do każdego lub nawet jedno RW/PW zbiorcze (chociaż wg mnie wiele jest lepsze bo widać co do czego się je). Podobnie jak termin realizacji dla ZK/ZD - można by wtedy nadawać daty przyjęć obok pozycji każdego z tworzonych towarów. Sugestie wyżej są już zgłoszone:
    • Mimo, że ZPM może używać Składników wg receptury - nie używamy tego często (tylko dla standardowych produkcji), bo w wielu przypadkach zdarzają się różne rozchody materiałowe. Składniki wprowadzamy ręcznie, a ZPM to tak na prawdę skrót do automatycznych RW/PW. Tym samym ZPR nie ma u nas miejsca ani sensu, bo z ZPM można działać w dwie strony.

Także w wyższej wypowiedzi znajdzie Pan odp. na swoje pytania. I tak owszem - 1 ZPM = 1 towar. 1 przyjęcie = 1 edycja statusu danego ZPM. Można chyba zbiorczo zmieniać statusy dokumentów.

 

Idąc dalej, powtarzam - nexo jest programem handlowym, ale można to odpowiednio rozszerzyć. Co radzę to zrobić coś co początkowo będzie trudne (bo nie zautomatyzowane) i faktycznie robić niektóre rzeczy ręcznie, a w międzyczasie wziąć kogoś kto Wam napisze interfejs do ogarniania produkcji, które będzie używać API nexo (a więc - Wy sobie robicie szybko w interfejsie a dodatek "w tle" tworzy za Was te wszystkie dokumenty szybko, a więc automatyzuje wszystko). Problem to, że możne to być drogie (w znaczeniu utrzymywania/updatowania, nie tylko jednorazowego zakupu) jak chcecie wg swojego zamysłu, więc warto też eksplorować istniejące już rozwiązania i się do nich dostosować.

Edytowane przez Ernest Sadowski
Link to postu
14 godzin temu, Michał M napisał:

Musimy przekształcić wszystkie towary na komplety (na pewno z poziomu bazy danych)

W razie trudności z realizacją, zapraszam - świadczymy takie usługi.

14 godzin temu, Michał M napisał:

Czy idzie zbiorczo wygenerować zlecenie produkcyjne montażu, tak aby nie tworzyć osobnego dla każdej pozycji?

Tak, dla jednego lub wielu zaznaczonych zamówień od klienta, można wywołać operację montowania. Powstałe zlecenia otrzymają status wg ustawień w konfiguracji.

14 godzin temu, Michał M napisał:

W jaki sposób magazyn powinien przyjmować wyprodukowane już towary? Zmieniając status zlecenia montażu? Będzie to dla nas bardzo dużo pracy, dziennie przyjmujemy ok. 100 pozycji, które trzeba spakować zabezpieczyć itd.

Tak, zmieniając status. Można tego dokonać zbiorczo.

14 godzin temu, Michał M napisał:

czy jest tu jakiś serwisant, który mógłby umówić się z nami na spotkanie w celu określenia najlepszej ścieżki działania?

Zapraszam do kontaktu.

Link to postu
19 godzin temu, Ernest Sadowski napisał:

Problematyczne są sytuacje gdy surowce po rozchodzie podlegają KKD.

Nie tylko KKD generuje tutaj problem, a wszystkie inne sytuacje, które zmieniają koszt magazynowy, np. FZ do PZ z podaniem rzeczywistej ceny zakupu lub KFZ cenowa.

Posiadam gotowy raport, który wyszczególnia pary skojarzonych ze sobą dokumentów PW i RW o niezgodnych kosztach magazynowych. Chodzi tutaj o niezależnie utworzone dokumenty i powiązane ze sobą mechanizmem kojarzenia dokumentów.

Link to postu
×
×
  • Dodaj nową pozycję...