Skocz do zawartości

Data sprzedaży

Polecane posty

Czy jest taka możliwość, żeby Sello podczas wystawiania dokumentów końcowych podało na wzorcu faktury w Subiekcie (w nagłówku, nie w uwagach) rzeczywistą datę sprzedaży wynikającą z daty wpłaty? Nie wiem jak inni użytkownicy, ale mnie by się to bardzo przydało ze względów podatkowo-księgowych w kontekście wpłaty ostatniego dnia miesiąca, a realizacją zamówienia i wystawieniem dokumentu końcowego już w nowym miesiącu. W Subiekcie automatycznie data wystawienia = data sprzedaży, oczywiście o ile tego nie zmienimy ręcznie, ale nie chciałbym ręcznie zmieniać kilkuset faktur lub więcej. Gdyby data sprzedaży była taka sama jak data wpłaty (nie wiem jak by to wyglądało jeśli chodzi o pobranie), to wówczas księgowa zaksięguje prawidłowo przychód w poprzednim miesiącu. Jakie są wasze doświadczenia z tym tematem?
image.png.c902456ec9a71ce1f694342e0b9dbcbe.png

Link to postu
7 godzin temu, Bartosz Rosa napisał:

Sello obecnie nie ustawia daty sprzedaży, więc jest ona automatycznie ustawiana przez Subiekta na datę wystawienia.

Czy widzisz jakiś potencjał w możliwości dostosowania tego, choćby w kontekście płatności z góry? Czy to byłoby trudne do wdrożenia? Skoro Sello przerzuca np. dane w uwagach na fakturę, zmienia ceny, itd., to chyba może również ingerować w datę sprzedaży.
 

Szkoda, że nikt inny się nie wypowiedział. Ciekawi mnie jak reszta sprzedawców do tego podchodzi. Ja mam te ostatnie dni miesiąca spartolone, w przypadku kontroli jest to po prostu niezapłacenie podatku w terminie nagradzane mandatem wcale niemałym w zależności od skali problemu. Nie zwróciłem na to zupełnie uwagi, ale jakby na to nie patrzeć księgowo jest to działanie nieprawidłowe.

Mnie by na tym bardzo zależało, ponieważ w przeciwnym razie jedynym rozwiązaniem jest ręczna zmiana daty w tym ostatnim dniu (jeśli zamówienie zostało zrealizowane już w nowym miesiącu) - nie widzę aktualnie innej możliwości. Taka zmiana wiele by ułatwiła. Z tego, co się orientuję najbardziej narażeni są zwolnieni z kasy fiskalnej, którzy wystawiają wszystkim faktury.

Link to postu
  • 2 tygodnie później...

Temat jest analizowany, bo to nie jest takie oczywiste, jak należy prawidłowo ustawić tę datę sprzedaży w przypadku zakupów przez Allegro, rozpoczęcia i zakończenia płatność przez PayU/Przelewy24, która nie jest w zasadzie przedpłatą a płatnością przelewem z cesją na PayU/P24 i może wystąpić po dniu realizacji dostawy nawet.

Link to postu
13 godzin temu, Bartosz Rosa napisał:

Temat jest analizowany, bo to nie jest takie oczywiste, jak należy prawidłowo ustawić tę datę sprzedaży w przypadku zakupów przez Allegro, rozpoczęcia i zakończenia płatność przez PayU/Przelewy24, która nie jest w zasadzie przedpłatą a płatnością przelewem z cesją na PayU/P24 i może wystąpić po dniu realizacji dostawy nawet.

Dziękuję za zainteresowanie. Czy wątpliwości dotyczą tego, że wpłata na PayU lub innego pośrednika nie jest tożsama z przelewem bankowym na rachunek firmowy? Co mogłoby oznaczać, że nie jesteśmy w posiadaniu tych pieniędzy do momentu, kiedy nasz bank nie zaksięguje przelewu na naszym koncie? Otóż z moich informacji wynika, że US traktuje wpłaty na PaU/Przelewy24 tak samo jak na konto bankowe. Liczy się moment otrzymania zapłaty. Jeśli na Allegro wpłata za zamówienie zaświeci się na zielono, to jesteś dysponentem tej kwoty. Tak to rozumiem.

Link to postu

Ustawa nie określa tego wprost, a terminy w niej użyte nie są precyzyjne przy płatnościach w PayU. Jedna z interpretacji mówi o tym, że za moment zapłaty należy uznać chwilę, w której mamy możliwość dysponowania środkami, a więc tak jak piszesz zapalenie się zielonego światła w PayU/P24 :) i to by było najlepsze, bo taką datą dysponujemy i można by się nią posłużyć. Ale też są interpretacje, które mówią o momencie otrzymania płatności na konto. Dlatego to musimy zweryfikować dokładniej.

Link to postu
3 godziny temu, Bartosz Rosa napisał:

Ustawa nie określa tego wprost, a terminy w niej użyte nie są precyzyjne przy płatnościach w PayU. Jedna z interpretacji mówi o tym, że za moment zapłaty należy uznać chwilę, w której mamy możliwość dysponowania środkami, a więc tak jak piszesz zapalenie się zielonego światła w PayU/P24 :) i to by było najlepsze, bo taką datą dysponujemy i można by się nią posłużyć. Ale też są interpretacje, które mówią o momencie otrzymania płatności na konto. Dlatego to musimy zweryfikować dokładniej.

Nawet jeśli istnieją różne interpretacje, moim zdaniem o wiele bezpieczniejszym byłoby ustawienie daty sprzedaży na moment zaświecenia się płatności na zielono nawet jeśli według jednej z interpretacji wiążące jest otrzymanie płatności na konto bankowe z jednego prostego powodu - w przypadku wątpliwości wynikających z różnych interpretacji nie narażamy się na mandat płacąc podatek wcześniej w przypadku gdy środki będą na zielono na PayU, nie będzie ich na naszym rachunku bankowym, a podatkowo uzyskany przychód zostanie zaliczony do poprzedniego miesiąca, choć np. jedna z interpretacji pozwalałaby na księgowanie przychodu z ostatniego dnia miesiąca już w nowym miesiącu, ponieważ wtedy pieniądze znalazły się na naszym rachunku bankowym. Dla świętego spokoju, nawet jeśli jedna z interpretacji mówi o wpływie na rachunek bankowy firmy, wolałbym nie pozostawiać możliwości wystawienia mandatu w rękach urzędnika w zależności od tego jak to zinterpretuje. Oczywiście może być tak, że w jednym rejonie Polski machną na to ręką, a w drugim bezwzględnie nałożą karę pieniężną. Lepiej profilaktycznie zapobiegać nie dając urzędnikom furtki do interpretacji na korzyść US. 

  • Lubię to 1
Link to postu
  • 1 miesiąc temu...

Również czytałem o tym, że datą sprzedaży jest data wysyłki. Raz, że z tą wpłatą PayU to nie jest do końca tak, że od raz możesz dysponować środkami, bo przecież czekasz na przelew zbiorczy z PayU. Dwa - co w przypadku, gdy robię rzeczy na zamówienie? Pieniądze wpływają, a jak dopiero zaczynam coś wykonywać i niech mi to zajmie z miesiąc i dopiero wtedy wysyłam produkt. Datą sprzedaży powinna więc być data otrzymania wpłaty, czy dzień w którym nadam klientowi paczkę z towarem? 

Link to postu
Cytat

Sello 1.42.7 (12/01/2023)

Zewnętrzny system sprzedaży

  • Dodano możliwość ustawiania w dokumentach Subiekta daty sprzedaży zgodnej z datą wpłaty ONLINE. Ustawienie dostępne w parametrach systemu sprzedaży na zakładce DOKUMENTY.

 

17 godzin temu, Łukasz F napisał:

nie jest do końca tak, że od raz możesz dysponować środkami, bo przecież czekasz na przelew zbiorczy z PayU

W Allegro można zlecić wypłatę środków a to już podchodzi pod definicję dysponowania środkami.

17 godzin temu, Łukasz F napisał:

co w przypadku, gdy robię rzeczy na zamówienie? Pieniądze wpływają, a jak dopiero zaczynam coś wykonywać i niech mi to zajmie z miesiąc i dopiero wtedy wysyłam produkt. Datą sprzedaży powinna więc być data otrzymania wpłaty, czy dzień w którym nadam klientowi paczkę z towarem? 

Przepisy tutaj są mocno nieprecyzyjne i wiele terminów zależy od interpretacji, np. moment wykonania dostawy - oznacza wydanie towaru kurierowi, czy dostarczenie towaru do klienta? Ustawa definiuje to jako moment, a w praktyce to jest cały proces, często wielodniowy. Raczej proponuję zgłosić się z tym problemem do radcy podatkowego.

Zawsze można podejść do tematu tak, że za zbyt szybko zapłacony podatek raczej nikt nikogo ścigał nie będzie, natomiast za spóźnienie to już sprawy się mają inaczej :)

  • Dziękuję 1
Link to postu
12 godzin temu, Bartosz Rosa napisał:

 

W Allegro można zlecić wypłatę środków a to już podchodzi pod definicję dysponowania środkami.

Przepisy tutaj są mocno nieprecyzyjne i wiele terminów zależy od interpretacji, np. moment wykonania dostawy - oznacza wydanie towaru kurierowi, czy dostarczenie towaru do klienta? Ustawa definiuje to jako moment, a w praktyce to jest cały proces, często wielodniowy. Raczej proponuję zgłosić się z tym problemem do radcy podatkowego.

Zawsze można podejść do tematu tak, że za zbyt szybko zapłacony podatek raczej nikt nikogo ścigał nie będzie, natomiast za spóźnienie to już sprawy się mają inaczej :)

 Jak zawsze jestem opóźniony w stosunku do wprowadzanych zmian i aktualizacji Sello. Przetestuję i nadrobię zaległości. Serdeczne dzięki za pozytywne rozpatrzenie mojej prośby. 😁

  • Lubię to 1
Link to postu
  • 3 miesiące temu...
W dniu 2.02.2023 o 08:45, Bartosz Rosa napisał:

Sello 1.42.7 (12/01/2023)

Zewnętrzny system sprzedaży

  • Dodano możliwość ustawiania w dokumentach Subiekta daty sprzedaży zgodnej z datą wpłaty ONLINE. Ustawienie dostępne w parametrach systemu sprzedaży na zakładce DOKUMENTY.

Zaktualizowałem Sello do wersji 1.42.8 ale nigdzie w ustawieniach nie widzę tej opcji.

Link to postu

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Użytkownik forum
Odpowiedz...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...