Skocz do zawartości

Plan kont inny niż konta w bilansie otwarcia


Zobacz rozwiązanie Rozwiązane przez Andrzej Kubik,

Polecane posty

Dzień dobry,

Po założeniu firmy, zrobieniu miesiąca, wejściu w robienie PK z przeksięgowań z VAT, zaskoczył mnie inny wybór kont niż jest w planie kont, np. brak zrobionych i zaimportowanych z innego podmiotu, kont 223-1 itd, jak na zdjęciu 1  z bilansem otwarcia.

 

Pytanie: co zrobić, aby plan kont był "jedynym słusznym" w bilansie otwarcia, jeżeli ja go zgrałem przecież z innego podmiotu?

Problem wygląda tak, jak na drugim zdjęciu z PK.

 

ScreenShot_20230316094203.png

ScreenShot_20230316095025.png

Link to postu
  • Rozwiązanie

Z pierwszego obrazka widać że konto 223-4 ma podłączona kartotekę (zgaduję że stawek VAT, ale tego nie widać), czyli będzie drugi poziom analityki (stawka VAT).
Będą/są więc konta 223-4-xx, a na drugim obrazku widać że próbuje Pan dokonać zapisu na konto 223-4, co zgodnie z komunikatem jest niemożliwe.
Ogólnie rzecz biorąc nie widać tu nic nieprawidłowego.

  • Dziękuję 1
Link to postu
20 minut temu, Tomasz Cynowski napisał:

Po założeniu firmy, zrobieniu miesiąca, wejściu w robienie PK z przeksięgowań z VAT, zaskoczył mnie inny wybór kont niż jest w planie kont, np. brak zrobionych i zaimportowanych z innego podmiotu, kont 223-1 itd,

Tak działają konta kartotekowe, które są fundamentem planu kont, jak widać na Pana zrzutach ekranu przykładowe konto 223-1 zostało przeniesione, ale elementy podpiętej kartoteki - w tym przypadku kartoteki powiązane z instytucjami - już nie, stąd nie utworzyły się konta analityczne kolejnego poziomu odpowiadające instytucjom.

 

26 minut temu, Tomasz Cynowski napisał:

jak na zdjęciu 1  z bilansem otwarcia.

Nie można dokonywać zapisów na kontach z podpiętą kartotekę, gdyż program zakłada, że takie konto będzie posiadało analityki niższego poziomu odpowiadające elementom podłączonej kartoteki, stąd konto takie nigdy nie pojawi się w BO.

 

28 minut temu, Tomasz Cynowski napisał:

Pytanie: co zrobić, aby plan kont był "jedynym słusznym" w bilansie otwarcia, jeżeli ja go zgrałem przecież z innego podmiotu?

 Należy przenieść lub dodać wszystkie elementy planu kont, czyli w tym przypadku instytucje i upewnić się, że posiadają nadane analityki.

  • Dziękuję 1
Link to postu
×
×
  • Dodaj nową pozycję...