Skocz do zawartości

zmiana formy opodatkowania

Polecane posty

Witam! 

Taka sytuacja: podatnik rozliczał się w 2022 na liniowym, skorzystał z możliwości zmiany na skalę ale tylko za 2022, w 2023 ma wyliczone zaliczki na liniowy. 

Po przeprowadzeniu zmiany, nie mogę ustawić na 2023 liniowego bo system pokazuje, że są już wystawione deklaracje - no i faktycznie bo przeliczałem od 01.2023 wg. liniowego 

 

Czy faktycznie musze wszystko kasować i od nowa wyliczać te deklaracje?

Link to postu

Straszny chaos się robi

Wyliczając na nowo podstawa zdrowotnego za styczeń 2023 wylicza się od podstawy 3010,00 (zgodnie z przepisami po zmianie formy opodatkowania) z tym, że wcześniej zanim podatnik zmienił opodatkowanie, podstawa była ~12.000 i od takiej zapłacił zdrowotną i mam ją w ewidencji składek.

Czy w takiej sytuacji muszę ręcznie poprawić podstawę za styczeń 2023 żeby za rok, przy rocznym rozliczeniu składki zdrowotnej program dobrze przeliczył kwotę faktycznie wpłaconych składek, czy dobrze myślę? 

 

Nie mam żadnych pretensji , żeby była jasność :) Całe zasługi w tym chaosie należą się Nowemu (bez)Ładowi - brawo

Edytowane przez Michał Dąbrowski
Link to postu
  • 3 tygodnie później...

Mamy podobną sytuację: podatnik w  roku 2022 był na liniowym i został na nim w roku 2023. Z powodu korzystniejszego rozliczenia, w roku 2022 za pomocą kreatora przeszedł na skalę (w międzyczasie wyliczane były już zaliczki w roku 2023).

Nie można obecnie dokonać rozliczenia marca na metodzie liniowej bo dla program widoczna jest skala. Idzie to odkręcuić bez usuwania wszytskiego, mieszania ręcznie w deklaracjach itd?

Link to postu
2 godziny temu, Agata Zakrzewska napisał:

Mamy podobną sytuację: podatnik w  roku 2022 był na liniowym i został na nim w roku 2023. Z powodu korzystniejszego rozliczenia, w roku 2022 za pomocą kreatora przeszedł na skalę (w międzyczasie wyliczane były już zaliczki w roku 2023).

Nie można obecnie dokonać rozliczenia marca na metodzie liniowej bo dla program widoczna jest skala. Idzie to odkręcuić bez usuwania wszytskiego, mieszania ręcznie w deklaracjach itd?

Dzień dobry, tak jak napisał wcześniej Kacper - niestety nie ma możliwości zmiany formy opodatkowania dla wspólnika w sytuacji, w której zostały naliczone już składki w danym okresie.

Link to postu
Cytat

nie ma możliwości zmiany formy opodatkowania dla wspólnika w sytuacji, w której zostały naliczone już składki w danym okresie.

Nie rozumiem. Wyglądało to tak, że księgowaliśmy już rok 2023 na podatku linowym, w tzw wolnym czasie chcieliśmy zgodnie możliwością i funkcjonalnością programu rok 2022 rozliczyć na skali (chodź pierwotnie był na liniowce).

Jak nie ma możliwości zmiany formy opodatkowania, skoro zostało zmieniona wstecz? Czy przewidzieliście sytuacji, ze ludzie będą robić PITy w kwietniu i w maju wysypie się cała lista takich pytań?

Link to postu
1 godzinę temu, Kamil Goleń napisał:

w której zostały naliczone już składki w danym okresie.

Najmocniej przepraszam za wprowadzenie w błąd - chodziło o naliczone zaliczki za ten okres. Aby móc zmienić sposób rozliczania PIT, należy usunąć naliczone zaliczki, a następnie w ustawieniach wspólnika na zakładce Podatek dodać sposób rozliczenia PIT na rok 2023 - liniowy i ponownie naliczyć zaliczki. Niestety innego sposobu nie ma.

Link to postu
×
×
  • Dodaj nową pozycję...