Skocz do zawartości

Opieka nad zdrowym dzieckiem - nieobecności płatne ze skladników zmiennych?

Polecane posty

Witam,

 

Podczas migracji GT -> Nexo naliczamy w nowym systemie wypłacone już wynagrodzenia by upewnić się ze ustawienia systemu są w pełni poprawne, uzupełniamy pełen rok 2023 i kawałek poprzedniego.

Mam problem ze składnikiem zmiennym przy wyliczaniu należności za opiekę nad dzieckiem zdrowym.
Pracownik w październiku 2022 po za 2 dniami urlopu pobrał dzień opieki:
image.thumb.png.a527c3685e27927669d513b3ae53d71f.png

 

We wrześniu został mu wypłacony dodatek za godziny nadliczbowe zatem wynagrodzenie urlopowe ze składników zmiennych w październiku już występuje za 2 dni i tutaj się to zgadza:

 

image.png.73d7ccb5d1c8ea44c269568208aa742e.png

Natomiast wygląda na to że za dzień opieki została naliczona nie tylko nieobecność płatna ze składników stałych ale i nieobecność płatna ze składników zmiennych:

image.png.c40405e0292e9b85ecbcbb1ea4e9299c.png

Co jest o tyle dziwne że ówczesne wynagrodzenie zostało policzone w Gratyfikancie GT i tam składników zmiennych nie było a wielkość wynagrodzenia jest dokładnie o 1,84 mniejsza.

 

Dlaczego w Nexo jest taki składnik? Jest jakiś błąd w ustawieniach mojego systemu czy rzeczywiście powinien być jednak naliczony również w ubiegłym roku w systemie GT?

Z góry dzięki za wszelką podpowiedz.

 

 

 

Marcin Strzelczyk

 

image.png

image.png

Edytowane przez Marcin Strzelczyk
Link to postu
  • 4 miesiące temu...

Mam podobną sytuację z tym że u mnie jest to dodatek za pracę w godzinach nocnych ( zmienny co miesiąc ) i 2 dni opieki nad dzieckiem .

image.thumb.png.786de12e00a6c2dccd48f335d0200658.png

W/w skladnik jest ustawiony tak ( chyba zgodnie z sugestią ): 

image.png.a5da3ff77599329039b37145f023551d.png

a mimo to nadal nalicza się wynagrodzenie dla tej opieki od składników zmiennych . 

image.png.234372b5e4978dc6a7518376814c1fd1.png

Czy gdzieś jeszcze trzeba coś ustawić aby dla tej nieobecności ( opieki ) nie naliczało się wynagrodzenie od "Nieobecności płatnych od kładników zmiennych" skoro opieka to nie jest "klasyczny" urlop dla którego takie składniki możnaby było naliczać ( zmieniając w/z parametr w składniku płacowym )? 

 

image.png

Link to postu

Nie do końca rozumiem co chce Pan uzyskać.

Czy to żeby dodatek za godziny nocne nie wliczał się do urlopowego? Czy to, żeby dla opieki nad dzieckiem nie liczyła się nieobecność płatna ze składników zmiennych?

I nie wiem dlaczego pokazuje Pan na drugim obrazku składnik wynagrodzenie urlopowe?

Link to postu

Chodzi o to aby do wynagrodzenia za dni opieki nad zdrowym dzieckiem nie doliczało się nieobecność płatna ze składników zmiennych. W moim wypadku tym składnikiem zmiennym jest dodatkek za godziny nocne. 

Co do drugiego obrazka to nawiązuję do Pana wcześnijszej sugestii ( z odpowiedzi dla Pana Marcina Strzelczyka (cytuje )

"Wydaje się, że składnik "Wynagrodzenie urlopowe ze składników zmiennych" nieprawidłowo jest oznaczony jako wchodzący do podstawy wynagrodzenia urlopowego."  

aby dać pełny obraz moich parametrów no i gdyby jednak Gratyfikant Nexo liczył wynagrodzenie za opiekę nad dzieckiem tak jak za urlop to i tak, ze względu na ten parametr,  nie powinien naliczać ( doliczać ) kwot  wynikających z tych zminnych składników.

Link to postu

Jeżeli chcemy aby składnik nie wchodził do wynagrodzenia urlopowego lub nieobecności płatnych to w TYM składniku (czyli w dodatku nocnym - nie pokazał Pan tego składnika) trzeba wyłączyć wchodzenie do wynagrodzenia urlopowego.

Dodam tylko, że wyłączenie dodatku nocnego z wchodzenia do urlopowego (czy innych nieobecności płatnych) będzie NIEZGODNE Z PRZEPISAMI.

Link to postu

Oczywiście dodatek nocny ma wchodzić do wynagrodzenia urlopowego, natomiast NIE MA WCHODZIĆ  do wynagrodzenia za opiekę nad zdrowym dzieckiem .  Niestety Gratyfikant nie daje możliwości rozróżnienia tych 2 sytuacji w parametrach Dodatku nocnego ( w ogóle nie ma tam odwołania do nieobecności płatnych, jest tylko do wynagrodzenia urlopowego  ) .  Wydaje mi się że takie rozróżnienie można by było wprowadzić ( skoro jest odwołanie do "nioeobecności z powodu siły wyższej" ) co by pozwoliło wyłączyć ten ( ewentualnie inne dodatki ) z wynagrodzenia ze składników zmiennych za czas płatnej nieobecności ( tu akurat byłoby to wykorzystany do w/w opieki) .  Zmiany w Planie Pracy ( osoba której to dotyczy, pracuje cały miesiąc po 7 godzin / 8 w nocy ) - nie pomaga.  Zmiany w Godzinach Przepracowanych nie są mozliwe do wykonania ( jak już stwerdził uzytkownik InsertLX w podobnej sprawie ) - konflikt z ewidencją czasu pracy.  Trudno - na razie wypłacamy trochę więcej za te dni opieki ( to nam zawsze wolno ) i czekamy na jakieś rozwiazanie.  

Link to postu

Rzeczywiście, nie ma takich przepisów ( a przy najmniej ja ich nie znalazłem ). Przyjąłem błędne, jak się poniżej okazuje,  założenie, że wynagrodzenie za opieke nad zdrowym dzieckiem nie jest wynagrodzenie za urlop tylko wynagrodzeniem wg stawki dziennej ( tak trochę na logikę naliczania takiego wynagrodzenia ). Jednak art.5 ust.1 

Rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 29.05.1996 r. w sprawie sposobu ustalania wynagrodzenia w okresie niewykonywania pracy oraz wynagrodzenia stanowiącego podstawę obliczania odszkodowań, odpraw, dodatków wyrównawczych do wynagrodzenia oraz innych należności przewidzianych w Kodeksie pracy

 
Tekst jednolity Dz. U. z 2017 r. poz. 927 z dnia 11.05.2017 r.

 

nie pozostawia żadnych wątpliwości  - to jest wynagrodzenie za urlop  ( tylko liczone trochę inaczej ). Gratyfikant robi to jednak poprawnie. Przepraszam za zamieszanie - czasami logikę trzeba wesprzeć ( lub podważyć ) przepisami. 😟

Link to postu
×
×
  • Dodaj nową pozycję...